respublika.lt

Nepageidaujami, nes kitokie vaikai

(0)
Publikuota: 2021 balandžio 02 15:46:58, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 3 nuotr.
Kadras iš Tarptautinės autizmo supratimo dienos minėjimo 2017 m. Redakcijos archyvo nuotr.

Šiandien, balandžio 2-ąją, minima Tarptautinė autizmo diena, kurios metu siekiama didinti visuomenės žinias apie autizmo spektro raidos sutrikimus. Tačiau autistiškus ir raidos sutrikimų turinčius vaikus auginantys tėvai sako, kad supratimo apie tai trūksta kiekvieną dieną. Pavyzdžiui, darželyje išgirdus diagnozę, vaiką bandoma išprašyti ir parodoma, kad jis čia nepageidaujamas. Už „nepatogius" vaikus atsiprašinėjančios mamos nebežino, kur ieškoti pagalbos.

 

Su tokia situacija susidūrė vilnietė Dalia (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.). Jos 3,5 m. dukra darželį lanko jau dvejus metus. Šių metų pradžioje ištyrus mergaitės raidą, jai buvo nustatytas kalbos raidos sutrikimas ir įvairiapusis raidos sutrikimas. Psichologinė pedagoginė tarnyba (PPT) nustatė didelius specialiuosius ugdymo poreikius, skyrė logopedo, psichologo, soc. pedagogo, spec. pedagogo, mokytojo padėjėjo pagalbą.

Liepė ieškoti kito darželio

Pristačius PPT pažymą darželio vadovybei, mamai teko išgirsti, kad reikalingos pagalbos darželyje dukra negaus, tėvai turi ieškoti kitos ugdymo įstaigos. „Grupėje auklėtojos su mano dukra neranda bendros kalbos, jos nesupranta ir nesistengia suprasti, todėl darželio beveik nelankome. Kiekvieną kartą atvedusi dukrą jaučiuosi kalta, kažkuo nusidėjusi, kad drįsau atvesti vaiką. Dažnai akcentuojama, kad dukra ne tokia kaip visi, kelia joms problemų, o aš privalau atsiprašinėti. Pavyzdžiui, reikalaujama, kad vaikas darželį lankytų tik pusę dienos ir neapsunkintų auklėtojoms darbo.

Paskutinį kartą man buvo pasakyta, kad skambino vienas iš darželio grupės vaikų tėvelių ir pasakė, kad mano dukros bijo. Kitą dieną pasiėmiau dukrą jau peršalusią, man kyla mintis, kad ji specialiai buvo sušaldyta ir susargdinta", - patirtimi dalijasi Dalia.

Moteris sako nesuprantanti, kodėl valstybinės institucijos nuolat tikina, kad visa reikalinga pagalba yra ir ji apmokama iš valstybės, kai realybėje to nėra: „Mes neneigiame problemų, lankomės privačiai pas specialistus, kreipėmės į PPT. Pagrindinė problema yra kalbos raidos sutrikimas. Būna, kad dukra parodo emocijas, bet jai labiausiai patinka individualus dėmesys. Nesakau, kad su ja lengva. Specialistai akcentavo, kad dukros raidai labai svarbi įprasta kalbinė aplinka, todėl kreiptis į specialųjį darželį iškart nenorėčiau. Patys matome, kad situacija nėra beviltiška, dirbame. Tačiau norėtųsi tokios pagalbos, kuri skirta palaikymui, o ne diskriminacijai darželyje. Nebežinau, kaip apginti jos teises. Žadama pagalba nesuteikiama, o vaikai stumiami į užribį."

Po diagnozės „iškraustė"

Socialiniame tinkle panašiomis patirtimis pasidalijo ir daugiau mamų. „Vos tik atnešėme pažymą iš PPT, greitai tapome „nepatogūs". Iš spintelės buvo iškraustyti daiktai. Grupės auklėtoja patarė keisti darželį, o direktorė sakė, kad galime rašyti skundą, bet tai nieko nepakeis. Kelias savaites laikiausi, tačiau galiausiai supratau, kad vaiko gerovė yra svarbiau už nuolatinę įtampą ir kovą dėl teisybės", - pasakojo viena mama.

„Mums taip pat teko keisti ugdymo įstaigą, nes pirmame darželyje nuolat jautėme kaltės jausmą dėl vaiko specialiųjų poreikių. Nors lankėme specialiąją grupę. Kasdien atvesdami vaiką jautėmės lyg žengiame į karą. Trūko auklėtojų supratimo, vaikui jos neduodavo net norimų žaislų, nes nenorėdavo po jo tvarkyti. Per pietus pati važiuodavau į darželį vaiką migdyti", - patirtimi dalijosi kita mama.

Dar viena moteris pasakojo susidūrusi su administracijos apatija: „Šiuo metu darželyje lankome spec. grupę ir matome, kad specialistai dirba „popieriuose". Mūsų vaikas nevalgo darželio maisto, nešamės savo, auklėtojos ir padėjėjos net nesistengia jo maitinti. Už maistą darželyje mokam jau 3 metus. Jei atsisakysim maitinimo - galėsim lankyti tik po 4 val. per dieną.

Savo lėšomis samdėm terapeutę, kuri ateidavo dirbt su vaiku į darželį kasdien po 2 val. Mūsų terapeutė siūlė surengti nemokamą seminarą darželio auklėtojoms. Buvo susidomėjusių, bet direktorė to organizuoti neleido", - pasakojo viena mama.

„Vakaro žinioms" susisiekus su Vilniaus miesto savivaldybe, Ikimokyklinio ugdymo skyriaus vedėja Kristina Cibulskytė sakė, kad, kylant problemų su darželio administracija, būtina kreiptis į Ikimokyklinio ugdymo skyrių ir informuoti, kokioje konkrečioje įstaigoje susiklostė tokia situacija.

„Vakaro žinios" taip pat kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją. Su Dalios situacija susipažinusi Švietimo pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Vaišnorienė sakė, jog „susidaro įspūdis, kad įstaiga, užuot bendradarbiavusi su mama, dirbusi su specialistais ir ieškojusi geriausio būdo, kaip ugdyti mergaitę, elgiasi netoleruotinai, siūlydama kitą ugdymo įstaigą."

Specialistė nurodė, kad Dalios dukrai priklauso švietimo pagalbos paslaugos, dėl to darželis gauna didesnį ugdymo krepšelį.

Situaciją komentuoja Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai" valdybos pirmininkė Kristina Košel-Patil:

Švietimo pagalbos teikimas yra vienas iš dažniausių iššūkių, su kuriuo susiduria mūsų bendruomenė.

Analizuojant šią konkrečią situaciją, galima spėti, kad tėvai į PPT kreipėsi patys (tokią teisę jie taip pat turi, be ugdymo įstaigos siuntimo) ir, atlikę įvertinimą, pateikė įvertinimo dokumentus ugdymo įstaigai. Ši turėjo organizuoti vaiko gerovės komisijos posėdį, aptarti pagalbos teikimą ir priimti sprendimą dėl pagalbos organizavimo. Tėvams rekomenduočiau kreiptis į darželio vadovą raštiškai: aprašyti, kokie yra vaikui nustatyti specialieji ugdymo poreikiai, nustatytas švietimo pagalbos poreikis, ir prašyti raštu atsakyti, kokią pagalbą vaikas šioje įstaigoje gauna šiuo metu.

Komentuojant šią istoriją, norisi paminėti, kad praėjusiais metais Vilnius tapo pirma Lietuvos savivaldybe, kuri priėmė savo įtraukties planą 2020-2025 metams. Ilma Skuodienė, viena šios programos rengėjų, o dabar Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė, sakė: „Užtikrinant kokybiškų švietimo paslaugų prieinamumą kiekvienam vaikui, svarbios ne tik miesto suplanuotos priemonės, bet ir kiekvieno mūsų požiūris bei pastangos. Laikmetis rodo, kad jau esame pasiruošę įžvelgti ne tik kliūtis, bet ir naujas atsiveriančias galimybes mums ir mūsų vaikams." Tikiuosi, miestas savo pažadus išpildys ir šiam vaikui.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s