respublika.lt

Nemiegantys vaikai - galvos skausmas auklėtojoms

Publikuota: 2023 rugsėjo 18 10:39:30, Grėtė UBARTAITĖ, „Vakarų ekspresas“
×
nuotr. 2 nuotr.
Didžioji dalis vyresnių vaikų neužmiega dienos metu, o jeigu pamiega, tėveliai skundžiasi, jog vakare vaikučius būna sunku anksti paguldyti. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Prasidėję nauji mokslo metai vėl prikėlė diskusijas, ar darželiuose vaikų miegas turi išlikti privalomas. Kai kurios šalies savivaldybės pranešė, kad jau atsisako vaikų poilsio darželyje, o Klaipėdoje ugdymo įstaigos dar lūkuriuoja ir naujovės diegti neskuba.

 

Nuo šių mokslo metų pradžios Vilniaus darželiuose atsisakoma priverstinio pietų miego. Tėvams pageidaujant, nemiegantiems vaikams bus siūloma užsiimti ramia veikla netrikdant kitų vaikų poilsio, informuoja miesto savivaldybė.

„Kalbame apie asmenybių ugdymą, tačiau vaikų auklėjimą vis dar bandome grįsti savo asmeninėmis patirtimis. Skiriasi ne tik kiekvieno vaiko mokymosi tempas ir būdai, bet ir poilsio trukmė bei forma. Artėjant naujiems mokslo metams, parengėme vaikų dienos poilsio organizavimo gaires sostinės darželiams ir šalia pietų miego vaikams siūlysime kitokias dienos poilsio formas", - sakė Vilniaus vicemerė Donalda Meiželytė.

Klaipėdos miesto savivaldybė taip pat pradėjo kelti klausimą, ar miegas turi išlikti prievole.

„Dabar yra sudaroma darbo grupė, į kurią įeis ir ikimokyklinio amžiaus įstaigų vadovai. Kokios bus mūsų miesto rekomendacijos, ši darbo grupė nuspręs jau artimiausiu metu", - teigė Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus patarėja Vida Bubliauskienė. Iki šiol kiekvienas darželis šį klausimą spręsdavo individualiai pagal savo galimybes, tačiau V.Bubliauskienė patikino, kad prievartos miegoti darželiuose mieste nebuvo.

Pradėjo daugėti

„Vakarų ekspresui" pasidomėjus, kokia situacija Klaipėdos darželiuose, paaiškėjo, jog (ne)privalomas vaikų miegas ikimokyklinio ugdymo įstaigose - sena problema. Keli kalbinti ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai sutartinai teigė, jog nemiegančių vaikų pasitaikė visada, tiesa, tokie atvejai iki šiol buvo pavieniai.

„Žiūrime kiekvieno vaiko situaciją individualiai, klausiame tėvų, leidžia ar neleidžia jie vaikui miegoti namie, taip pat stebime, ar vaikas nori miegoti. Būna atvejų, kai vaikas vos padeda galvą ant pagalvės ir jau miega, būna atvejų, kai jis tiesiog pražiūri į lubas ir bluosto nesumerkia. Tada leidžiame keltis ir eiti tyliai žaisti ar užsiimti kita veikla.

Visada būdavo vienas kitas nemiegantis vaikas. Daugėti jų pradėjo nuo šių metų, kai prasidėjo garsūs pamąstymai, kad miegas neturėtų būti privalomas", - teigė lopšelio-darželio „Pumpurėlis" direktorė Asta Levanienė.

Panašios nuomonės buvo ir lopšelio-darželio „Puriena" direktorė Virginija Letukienė. „Ne vienerius metus būdavo vienas kitas vaikas, su kurio tėveliais tardavomės ir ieškodavome galimybių, kad vaikelio būtų galima nemigdyti. Tačiau tas skaičius visada būdavo labai nedidelis", - kalbėjo V.Letukienė. Ji pasakojo, kad darželyje nemiegančius vaikus viena iš mokytojų išsiveda į kitą patalpą ir ten žaidžia įvairius žaidimus, esant geram orui išeina pasivaikščioti į lauką.

Nemiega namie

Pagrindinė priežastis, kodėl tėvai prašo nemigdyti vaikų, yra ta, jog jų atžalos ir namie nebemiega pietų miego. Tai būdinga vyresniems, į priešmokyklinę klasę einantiems vaikams. Būtent dėl šios amžiaus grupės dažniausiai ir kyla diskusijos, ar miegas darželyje turi būti priverstinis. „Praktika rodo, jog didžioji dalis vyresnių vaikų neužmiega dienos metu, o jeigu pamiega, tėveliai skundžiasi, jog vakare vaikučius būna sunku anksti paguldyti. Tada kėlimasis ryte tampa labai sunkus", - patirtimi dalijosi V.Letukienė.

Lopšelio-darželio „Pumpurėlis" direktorė taip pat pritarė, jog kai kurie tėvai stengiasi palaikyti vienodą vaikų dienos ritmą, todėl prašo savo atžalai leisti nemiegoti pietų miego. „Pamiegojęs darželyje pietų miego, vakare jis būna daug energingesnis, todėl tikrai tikiu, kad nenori eiti miegoti aštuntą ar devintą valandą", - kalbėjo pašnekovė.

„Būna, kad tėveliai nusprendžia, jog jų vaikas darželyje miegoti nebeturėtų, apie tai praneša mokytojoms, tačiau jų atžala vidury dienos atsigula ir užmiega, jį net sunku pažadinti būna. Pasitaiko atvejų, kad tokie pietų miego nebenorintys vaikai darželyje išmiega po dvi valandas ir miegotų dar ilgiau, jei aplinkui kiti nesikeltų", - pasakojo A.Levanienė. Direktorė teigė, kad tokiu atveju pedagogai tariasi su tėvais, išsako savo nuomonę.

„Jeigu matome, kad vaikui tikrai miego reikia ir jis antroje dienos pusėje darosi irzlus ir nesukalbamas, tikrai mėginame keisti tėvų nusistatymą neleisti vaikui miegoti", - tikino pašnekovė.Daug nežinomųjų

Kalbintų darželių vadovai teigė, jog didėjantis nemiegančių vaikų skaičius ikimokyklinio ugdymo įstaigose kelia nemažus iššūkius.

„Žiūrint iš suplanavimo ir architektūrinės perspektyvos, didžioji dalis darželių neturi atskirų miegamųjų, todėl reikia rasti erdves, kuriose pavyktų atskirti nemiegančius vaikus nuo miegančių, kad jie vieni kitiems netrukdytų", - teigė lopšelio-darželio „Puriena" direktorė V.Letukienė. Pasak darželio vadovės, ši problema ypač aktuali senos sovietinės statyboms pastatams, kadangi didžioji dalis jų neturi kelių patalpų grupėse, dažniausiai tai yra viena bendra erdvė, o ir ji dažnai yra gana suspausta.

„Naujieji darželiai, pavyzdžiui, „Svirpliukas", net lovyčių neturi. Anksčiau tėvams labai būdavo baisu, kad vaikai miega ant čiužinukų, tačiau ši praktika vis labiau populiarėja. Naujai pastatytos įstaigos turi daugiau papildomų ir erdvesnių kambarių, tad ten didelių problemų nekils, tačiau senuose pastatuose įsikūrę darželiai erdvių trūkumo bėdą kažkaip turės spręsti", - laukiančiais iššūkiais dalijosi pašnekovė.

„Jei viena mokytoja išeis pasivaikščioti su nemiegančiais vaikais, kita liks viena prižiūrėti besiilsinčiųjų. Didelė tikimybė, jog kažkurių vaikų skaičius bus žymiai didesnis. Ar mokytojos sutiks, - klausimas", - kalbėjo darželio „Puriena" direktorė.

Ji taip pat pridūrė, kad higienos normos teigia, jog su vaikų grupe turi dirbti bent jau du suaugę asmenys, todėl kyla klausimas ar toks vaikų išskirstymas atitiks higienos reikalavimus. Lopšelio-darželio „Pumpurėlis" direktorė A.Levanienė pasakojo, jog dėl šios priežasties taip pat gali didėti mokytojų darbo valandų skaičius.

„Mokytojoms tai yra iššūkis, kadangi per pietų miegą jos pasidarydavo savo visus „popierinius" darbus, taip pat būtent vaikų miego metu vyksta pasiruošimai darželio šventėms ar renginiams. Esant didesniam nemiegančių vaikų skaičiui, šiuos darbus tektų atlikti po darbo valandų", - teigė A.Levanienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+9 +15 C

 

+6 +11 C

+12 +16 C

+11 +14 C

 

+11 +14 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-9 m/s