respublika.lt

L.Kernagis: dėl savo vaiko eisiu iki teismo

(147)
Publikuota: 2022 rugsėjo 28 09:49:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Ligitas Kernagis. Stasio Žumbio nuotr.

Taip sako atlikėjas Ligitas Kernagis, neseniai socialiniame tinkle papasakojęs istoriją apie Lietuvoje organizuojamas anglų kalbos stovyklas mokiniams, kuriose vaikai mokomi pasirinkti lytį. Po „Vakaro žinių" straipsnio apie tokias stovyklas pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl galimo nepilnamečių tvirkinimo. Policijos apklausoje jau dalyvavęs L.Kernagis sako ketinantis eiti iki teismo, kad apsaugotų ne tik savo dukrą, bet ir kitus vaikus.

 

Du ikiteisminiai tyrimai pradėti po to, kai „Vakaro žinios" paskelbė straipsnį „Po L.Kernagio įrašo - dar daugiau šokiruojančių istorijų apie stovyklas." Vilniečio Petro dukra minėtoje stovykloje vasarojo būdama 13 m. Vyras sako, kad jo dukros patirtys stovykloje buvo analogiškos L.Kernagio išsakytai istorijai. Į anglų kalbos stovyklą dukrą išleidusi Eliza „Vakaro žinioms" papasakojo dar daugiau. Moteris sako, kad jos dukra pernai iš stovyklos grįžo pusiau nuskustais plaukais: „Dukra taip pat pasakojo, kaip stovykloje buvo rengiami madų šou, kur berniukai perrengiami mergaitėmis, o mergaitės - berniukais. Taip pat vaikai skatinami liesti vieni kitus: prieiti prie žmogaus ir jį pamasažuoti."

Tuomet rengiant minėtą straipsnį VšĮ „Anglų kalbos studija" pakomentuoti situacijos nepanoro, o vos straipsniui jos vadovė Aurelija Paunksnė Ignotė paskelbė, kad kuriam laikui atsiriboja nuo socialinių tinklų, tačiau bus pasiekiama telefonu, išskyrus tuo atveju, jeigu kreiptųsi „Vakaro žinios".

Dirba ir su valstybiniu sektoriumi

VšĮ „Anglų kalbos studija" Lietuvoje įkurta prieš daugiau kaip 13 metų. Įstaiga save pristato kaip modernią kalbų mokyklą Vilniuje ir Kaune, kuri kviečia moksleivius bei studentus ruoštis egzaminams su tarptautinių egzaminų specialistais iš viso pasaulio. „Taip pat visus metus moksleiviams siūlome plačiausią angliškų stovyklų pasirinkimą Lietuvoje - nuo dienos ar savaitgalio stovyklų mokslo metais iki visos savaitės stovyklų vasarą", - rašoma įstaigos aprašyme.

Studija teikia paslaugas ne tik privačiam, bet ir viešajam sektoriui. Vien šiemet įstaiga pasirašė dešimt viešųjų pirkimų sutarčių anglų kalbos kursams ar darbuotojų kvalifikacijos kėlimo kursams organizuoti. Tarp paslaugų pirkėjų per pastaruosius kelis metus yra Viešųjų pirkimų tarnyba, Kauno miesto muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos", Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra, Susisiekimo ministerija, UAB „Toksika" ir kt. Akademinės valandos kaina mokymų metu sutartyse nurodoma 15-19 eurų.

Visos studijos pajamos yra gaunamos iš pardavimų. Kaip matyti iš įstaigos pateiktų finansinių ataskaitų, pernai pajamos siekė beveik pusę milijono arba 452,5 tūkst. eurų. Beveik 67 tūkst. atsiėjo su darbo santykiais susijusios sąnaudos, dar 68 tūkst. eurų priskirta prie turto vertės sumažėjimo sąnaudų, o daugiausiai - 225 tūkst. eurų priskirta prie kitų sąnaudų. Galutinis pelnas metų pabaigoje buvo beveik 93 tūkst. eurų. Taip pat VšĮ „Anglų kalbos studija" nurodo, kad jos turimas ilgalaikis turtas vertinamas beveik 388 tūkst. eurų. Šiuo metu įstaigoje dirba 7 darbuotojai, įstaigai priklauso 5 automobiliai.

Vaikus gins ir teisme

Pirmasis apie įtartinas stovyklas diskusiją pradėjęs buvęs Seimo narys, muzikantas L.Kernagis viešai parašė, kad šiemet iš stovyklos grįžusi jo trylikametė dukra ir jos klasiokė papasakojo nemažai nerimą sukėlusių dalykų. „Pasirodo, iš 7 vadovų 4 buvo homoseksualūs. Gėjai ar lesbietės. Paklausus mergaičių, iš kur tai žino, jos atsakė, jog visa stovykla tai žinojo. Vienas iš vadovų, 19-metis vaikinas vis atslinkdavo į mergaičių palapinę ir klausė, - jūs pora ar ne? Ar žinot, kad mergaitė su mergaite yra žymiai geriau, nei su berniuku?" - rašė L.Kernagis. Vyras sako susisiekęs su stovyklos vadove, tačiau, pasak L.Kernagio, vadovė atšovė, kad mergaitė išsigalvoja.

„Vakaro žinių" žiniomis, šiuo metu vykdant du ikiteisminius tyrimus dėl galimo nepilnamečių tvirkinimo stovyklose, pareigūnai bando susisiekti su tėvais, kurie viešai papasakojo, ką jų vaikai patyrę stovyklose. Apklausoje jau dalyvavo ir L.Kernagis.

- Kokie įspūdžiai liko po apklausos policijoje?, - „Vakaro žinios" paklausė L.Kernagio.

- Ikiteisminio tyrimo detalių atskleisti negaliu. Bet manau, kad pareigūnai nusiteikę tinkamai ir profesionaliai atlikti savo darbą. Mane nustebino tik faktas, kad turėjau pasirašyti sutikimą, kad mano dukrai gali būti skirtas psichinės būklės nustatymo vertinimas. Joje dalyvauja psichologas, bet kaip supratau, tai vyksta be tėvų dalyvavimo. Tai mane suneramino. Kiek žinau, planuojama kviesti į apklausą ir mano žmoną.

Esu matęs nuotrauką, kur stovyklos vadovės yra apsikabinusios įtakingą asmenį (premjerę Ingridą Šimonytę - aut. past.). Todėl visgi bijau, kad pareigūnų darbas nesibaigtų šnipštu.

- Visa situacija paveikė dukrą?

- Pastebimai. Dukra ir taip yra labai jautri, o po stovyklos tai dar labiau paryškėjo. Bet manau, kad viskas bus gerai.

Savo iniciatyva į policiją todėl ir nesikreipiau, nes norėjau išvengti tokių nemalonių procesų, kurie galėtų paveikti mano dukrą. Panašu, kad nepavyko. Dukrai tokie žodžiai kaip „policija", „prokuratūra" ar „teismas" kelia baimę. Kalbėjome šeimoje apie tai, kad pareigūnai nori mums padėti. Šiuo metu esame apsisprendę, kad teisme dalyvausime. Klasiokės, su kuria stovykloje dukra buvo, tėvai apsisprendė kitaip.

- Jaunimui tokie dalykai galbūt atrodo kaip nauja mada?

- Ne tik, kad mada. Jie mano, kad tai yra normalu. Aš klausiau savo dukros, kodėl ji savo įspūdžius pasakė tik po visko. Ji atsakė, kad galvojo, jog dabar tokie laikai, kad tai normalu. Nors tai, kas ten vyko jas papiktino ir išgąsdino, jos net nedrįso apie tai diskutuoti. Tai rodo, kad vaikų psichika jau paveikta.

Aš suprantu, kad tėvai baiminasi, bet tai juk liečia ne tik mano dukrą, bet ir kitus vaikus. Po mano paskelbto įrašo, atsiliepė daug tėvų. Kai kurie rašė komentarus viešai ir jie iki šiol yra matomi. Nemanau, kad policija jų nematė, tad gali susisiekti su tais tėvai.

Aš nelabai suprantu, koks yra tikslas sakyti, kad vaikai ar tėvai išsigalvoja. Man atrodo, matant visus komentarus, jau dabar aišku, kad vaikai neišsigalvojo. Juk ten net buvo įkeltos nuotraukos, kur vaikai stovyklose masažuoja vadovus ir vieni kitus. Kuo dar abejoti?

- Tiriamas epizodas yra tas, kai vadovas ėjo į mergaičių palapinę?

- Tiriama ta informaciją, kurią ir paviešinau savo socialinio tinklo įraše. Visa tai patvirtinau policijai. Kaip pasisuks tyrimas toliau, man sunku spėti. Tačiau mano dukra labai bijo, jog viskam nuėjus iki teismo, jai ir vėl reikės susitikti tą vadovą.

Mano tikslas tikrai nėra pasodinti tą vadovą, nes nuo to niekas nepasikeistų. Labiau norėčiau, kad ta stovykla išsivalytų ir užsiimtų anglų kalbos tobulinimu. O jeigu ne, gal reikėtų ją pervadinti, kad visi žinotų, ko ten važiuoja. Pavyzdžiui, aš sužinojau, kad ši stovykla veikia jau daug metų. Neseniai prie manęs priėjo nepažįstamas vaikinas, kuris pasakojo, kad prieš beveik dešimt metų dalyvavo išvažiuojamojoje šių organizatorių stovykloje Maltoje. Jam tuo metu buvo apie 16 m. Jis pasakojo, kad vakarais jiems būdavo rodomi lengvo turinio homoseksualūs erotiniai filmai. Tad tai yra gilios šaknys ir, spėju, didelis palaikymas. Vienai šeimai su tuo kovoti būtų sudėtinga.

- Komentuodama tyrimą savo socialinėje erdvėje, stovyklos vadovė šaržavo, esą tik gėjui vadovui negalima ateiti pas paaugles į palapinę ir pažiūrėti, ar ji nepermirkusi nuo lietaus.

- Faktas, kad vadovai buvo homoseksualūs, nėra kažkoks trikdis. Mane trikdė ne tai, kad vadovai buvo homoseksualūs, o faktas, kad ši informacija iš karto buvo ištransliuota vaikams. Mano dukra buvo ne vienoje stovykloje ir nė iš vienos negrįžo žinodama apie stovyklos vadovo seksualinę orientaciją. O čia žinojo jau kitą dieną po atvykimo. Kai paklausiau vadovės, iš kur vaikai tokius dalykus žino, buvo atsakyta, kad nuo vaikų jie nieko neslepia. Bet tai nėra neslėpimas, tai yra brukimas.

- Jus, kaip tėtį, nustebino Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos komentaras, kad privačių stovyklų niekas netikrina ir nekontroliuoja?

- Man, kaip tėčiui, kuris gyvena demokratinėje teisinėje valstybėje, net neturėtų kilti abejonių, ar stovykloje vaikui bus saugu. O dabar, pasirodo, kad jeigu vaikams ten kažkas nutiks, kalti bus patys tėvai? Mane užpylė klausimais, nejau aš nemačiau, kad stovykla skelbiasi kaip „LGBT friendly" (liet. draugiška LGBT žmonėms). Bet ar tai reiškia, kad toje stovykloje vaikus galima lytiškai bandyti nukreipti? Tai net ne lytinis auklėjimas, tai vaikų orientavimas. Jeigu tylėsime, neginsime savo vaikų, nežinau, kas laukia toliau...

Beje, kai paskelbiau įrašą, sulaukiau didelio palaikymo. Tačiau po kurio laiko, spėju, LGBT bendruomenėje pasklidus kalboms, prasidėjo puolimas. Komentarai radosi ne tik mano „Facebook" sienoje, bet ir po mano dainų įrašais kitose platformose. Linkėjo, kad mano dukra būtų lesbiete ir net, kad visa mano šeima po akmenimis sugultų. Tai yra nariai bendruomenės, kuri nuolat kalba apie toleranciją. Bet, man atrodo, kad tai jie mūsų netoleruoja.

- Ką pasakytumėte tiems, kurie bijo prabilti?

- Mane paviešinti istoriją paskatino mūsų aplinka, kuri išgirdusi apie tai, pasakė, kad jeigu nieko nedarysime, būsime viso to bendrininkai. Šiandien tai patyrė mūsų vaikai, ir jeigu to nedarysime, rytoj nukentės kitų vaikai.

Aš suprantu, kad tose stovyklose gali būti jauku vaikams, kurie blaškosi, savęs ieško. Jiems reikia rūpesčio ir ten jie jį randa. Nenoriu nieko kaltinti, bet žinote, dažnai priekabiavimo istorijos prasideda nuo to, kad nusitaikoma į silpną vaiką, jis priglaudžiamas, glostomas, o paskui ir skriaudžiamas.

Informacija

Abiems ikiteisminiams tyrimams dėl stovyklų vadovauja Panevėžio apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai, o tyrimus atlieka Panevėžio ir Utenos apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų tyrėjai. Teisėsaugos pareigūnai prašo asmenis, turinčius tyrimams reikšmingos informacijos, susisiekti su policijos tyrėjais tel. 8-700-62372 (Panevėžio AVPK) ir 8-700-60251 (Utenos AVPK).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
237
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (147)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei Lietuvą pultų agresoriai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+16 +23 C

+14 +23 C

+26 +30 C

+19 +29 C

+24 +26 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s