Praėjusių metų pabaigoje keturi nuotykių ieškotojai - Kęstutis Skiezgilas, Marija Dubickienė, Žilvinas Kriaučiūnas ir Vytis Požėla - nusprendė savaip pagerbti nusipelniusius, tačiau nepelnytai pamirštus, tolimojoje Afrikoje dirbusius mūsų kraštiečius ir leidosi į kelią ieškodami jų pėdsakų. Taip pat tai buvo dar viena proga priminti pasauliui apie Lietuvą. Deja, vieno iš keliautojų gyvybę Afrikoje pasiglemžė maliarija.
M.Dubickienė papasakojo, kad ilgai planavę ir taręsi, keliautojai parengė 20 tūkst. km ilgio maršrutą, einantį per 20 Juodojo kontinento šalių. Leidęsi į trijų mėnesių kelionę simboliniu pavadinimu „Afrika 2020 lietuvybės beieškant“, jie tikėjosi Afrikoje atrasti ten įsikūrusių ir gyvavusių Lietuvos žydų bendruomenių pėdsakų bei informacijos apie su afrikiečiais dirbusius lietuvius. Būtent todėl didesnė dalis maršruto nusidriekė ne vadinamaisiais Afrikos keliais, o bekele, numatant stoteles nakvynei ne viešbučiuose, o laukinėje gamtoje.
„Buvo planuota keliaujant geografo Kazio Pakšto Afrikos keliu, kuriuo jis vyko 1927-1931 m., aplankyti Mauritaniją, Maroką, Gambiją, Senegalą, Kamerūną, Angolą, Zimbabvę, Pietų Afriką ir kitas valstybes. Žinome, kad Afrikoje dirbo ir gyveno nemažai mūsų tautiečių - misionierių, karių, meilės migrantų, verslininkų, todėl kiekvienoje aplankytoje šalyje planavome surinkti kiek galima daugiau su jais, jų veikla ar jų palikuonimis susijusios informacijos. Norėjosi užsukti ir į istorines, su lietuvybe susijusias, vietas, tarkim tokias, kaip Džeimso sala - buvusi kuršių kolonija. Tikėjome, kad mums pasiseks, nes visi komandos nariai - patyrę, daugelį nuošalių ar turistų mažiau lankomų pasaulio kampelių aplankę, keliautojai“, - pradiniais planais dalinosi pašnekovė.
Deja, gyvenimas dar kartą įrodė, kad planai gali keistis.
„Ir įrodė labai skaudžiai - pasiglemždamas Žilviną. Nors visi žinojome, kur vykstame ir prieš kelionę pasiskiepijome... Bet nuo maliarijos skiepų nėra, o ilgą laiką geriant antimaliarinius vaistus galima nepataisomai sugadinti kepenis. Būtent todėl stengiamės saugotis kitomis priemonėmis, kurių, kaip paaiškėjo, buvo per maža...
Žilvinas sveikata pradėjo skųstis prieš kelias dienas, mums esant Nigerijoje. Nepaisant mūsų pastangų, jo būklė sparčiai blogėjo. Tad kol pasiekėme ligoninę buvo per vėlu - kovo 10-ąją jis mus paliko. Beveik tuo pat metu pasiligojo ir kitas komandos narys - Kęstutis. Nors jo būklė šiuo metu geresnė, penktadienį jis kartu su Žilvino palaikais grįžta į Lietuvą.
Mudu su Vyčiu toliau tęsime kelionę, nes turime užduotį - nuvežti vėliavą Keiptauno lietuvių bendruomenei. Sieksime užsibrėžto tikslo, taip pagerbdami ne tik Afrikoje gyvenusius bei dirbusius mūsų tautiečius, bet ir išėjusį bičiulį“, - „Vakaro žinioms“ sakė M.Dubickienė.
Trečiadienį, kovo 11-ąją, keliautojų ekipažas artėjo link Kamerūno.
Informacija
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje per 2010-2019 m. registruoti 3 mirties nuo maliarijos atvejai. Iš viso per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 54 įvežtinės maliarijos atvejai, iš kurių net 45 asmenys užsikrėtė Afrikos šalyse.