respublika.lt

Lietuvos banke ne tik geros algos. Ten rojus! visas tekstasnuotraukos (82)

2020 liepos mėn. 11 d. 14:00:50
Danas NAGELĖ

Sunku Lietuvoje surasti dar vieną tokią darbovietę, koks yra centrinis bankas. Jo valdybos narių mėnesio alga - 11 tūkst. eurų, valdybos pirmininko - per 12 tūkst. eurų. Pastarasis dar gauna ir 15 proc. algos dydžio priedą! Neatsiskaitytinai. Neskriaudžiami ir žemesnio rango darbuotojai. Net vyr. specialistams mokama po daugiau nei pustrečio tūkstančio eurų. O kur dar įvairūs vakarėliai, nemokamos kinų peržiūros, pasilinksminimai su žinomais dainininkais ir t.t.?

×
nuotr. 11 nuotr.
„Vakaro žinių“ koliažas

 

Seimo dosnumas

Lietuvos banko valdybos narių alga negali viršyti 90 proc. valdybos pirmininko algos, o pastarąją reglamentuoja Lietuvos banko įstatymas. Pirmininko alga apskaičiuojama labai paprastai: 5 vidutinės kredito įstaigų darbuotojų (ne vadovų, o visų darbuotojų) algos (šiuo metu tai - 2377 eurai). Tad pirmininko alga - apie 11,9 tūkst. eurų. Ir dar jam priklauso 15 proc. algos dydžio priedas išlaidoms atstovavimui užsienyje bei šalyje. O tai - dar apie 1800 eurų. Dabartinis valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, kaip ir jo pirmtakai, šią sumą gali naudoti neatsiskaitytinai. Kitaip tariant, gali juos leisti, kur tik užsimano.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Kęstutis Glaveckas gegužės pradžioje buvo įregistravęs pataisą (ją savo parašais parėmė 7 politiko kolegos), kuria pasiūlė kiek apkarpyti V.Vasiliausko algą - kad ji siektų nebe 5, bet 4 vidutinius kredito įstaigų darbuotojų algų dydžius. Be to, jis siūlė palikti 15 proc. priedą, tačiau jį naudoti V.Vasiliauskas turėtų atsiskaitytinai.

Tačiau jo inicijuotas projektas taip ir liko projektu.

Neskursta ir eiliniai


Lietuvos banko valdybos narių alga pirmąjį šių metų ketvirtį buvo 10 994 eurai. Įstaigos tinklalapyje be pirmininko nurodomi 3 valdybos nariai: V.Vasiliausko pavaduotojai Asta Kunijoši (Kuniyoshi) bei Raimondas Kuodis ir eilinis narys Marius Jurgilas.

Kiek uždirba kiti Lietuvos banko darbuotojai? Padalinių vadovų vidutinė alga - 3857 eurai, vyriausiųjų specialistų - 2685 eurai, vyresniųjų specialistų - 1792 eurai, specialistų - 1214 eurų, kvalifikuotų darbininkų - 1048 eurai. Sudėjus visų algas vidutinė - apie pustrečio tūkstančio eurų.

Lietuvos banko finansinėje ataskaitoje už 2019 metus teigiama, kad praėjusių metų pabaigoje įstaigoje faktiškai dirbo 617 tarnautojų, iš jų 42 - pagal terminuotas darbo sutartis (2018 m. pabaigoje - atitinkamai 583 ir 40). Dar 25 tarnautojai turėjo vaiko priežiūros atostogas ar nemokamas atostogas.

Iš nuobodulio nemiršta

Tačiau finansinėje ataskaitoje neminimos kai kurios įdomybės, susijusios su darbuotojų gerove.

Pavyzdžiui, jog darbuotojams organizuojamos įvairios šventės ir pramogos: perkami filmai ir rodomi darbuotojams, spektakliai darbuotojų vaikams, dukart per metus rengiami grandioziniai vakarėliai suaugusiesiems. Pavyzdžiui, pernykštis kalėdinis vakarėlis kainavo net 30 tūkst. eurų, mat buvo išsinuomota „Pramogų banko“ salė, stalai lūžo nuo maisto ir gėrimų, grojo ir dainavo Jurgis Didžiulis (valanda jo pasirodymo kaštavo 3,6 tūkst. eurų) ir t.t.

Kiek pigiau - apie 18 tūkst. eurų - pernai kainavo pavasarinis Lietuvos banko vakarėlis kaimo turizmo sodyboje.

Be to, pasirodo, banko darbuotojams perkamos šaudyklų, sporto treniruočių ir panašios paslaugos.

Dar viena keistenybė - Lietuvos bankas savo darbuotojams perka tonas maisto. Ir tik vienos privilegijos jie neteko. Iki 2009 m. darbuotojams buvo neleidžiama imti paskolų iš komercinių bankų (kad nekiltų interesų konfliktas, kad nebūtų paveikiami sprendimai ir pan.), todėl Lietuvos bankas jiems teikdavo paskolas 3-4 kartus mažesnėmis nei rinkose palūkanomis. Kaip „Vakaro žinioms“ sakė Lietuvos banko Organizacijos tarybos direktorius Tomas Kvaraciejus, paskolų savo darbuotojams Lietuvos bankas nebeteikia nuo 2009 m.

T.Kvaraciejaus „Vakaro žinios“ pasiteiravo ir apie kitas banko keistenybes - maisto pirkimą, pramogų organizavimą ir t.t.

„Maisto produktai perkami ir naudojami patiekalų gamyboje. Už patiekalus visi Lietuvos banko tarnautojai moka patys. Esame išnagrinėję visus maitinimo paslaugos teikimo modelius ir šiuo metu esame apsisprendę teikti vidinę maitinimo paslaugą“, - paaiškino T.Kvaraciejus.

Sako, kad viskas normalu

O visokios pramogos esą priklauso pagal Lietuvos banko kolektyvinę sutartį su darbuotojais.

„Lietuvos bankas, kaip darbdavys, yra įsipareigojęs banko tarnautojams ir susitaręs su Lietuvos banko tarnautojų profesine sąjunga du kartus per kalendorinius metus organizuoti sporto ir kultūros renginius, šventinį renginį tarnautojų vaikams ar kitus sporto renginius.

Taip, per kalėdinį renginį Lietuvos banko tarnautojų vaikams buvo rodomas kino filmas.

Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso grėsmių ir masinių susibūrimų ribojimo, šiemet vasaros renginio tarnautojams atsisakyta.

Šaudyklos paslaugomis naudojasi mūsų organizacijos apsaugos darbuotojai, kurie, pagal galiojančias instrukcijas, privalo vykdyti šiam darbui nustatytus normatyvus, taip pat ir šaudymo. Skatindama sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą mūsų organizacija organizuoja sporto užsiėmimus tarnautojams. Karantino metu treniruočių nebuvo.

Šias išlaidas vertiname kaip darbdavio verčių paketo dalį. Pagrindinis tokių renginių tikslas yra puoselėti kolektyvo bendrumą, padedantį siekti bendrų organizacijos tikslų“, - teigė T.Kvaraciejus.

Lietuvos banko pramogų ir didelių algų šalininkai paprastai sako, kad visa tai - ne mokesčių mokėtojų sąskaita, nes bankas iš šalies biudžeto negauna nė cento. Atvirkščiai: kasmet iš uždirbto pelno į biudžetą perveda po keliolika milijonų eurų. Tačiau, logiškai mąstant, indėlis į biudžetą galėtų būti didesnis, jei ne milžiniškos išlaidos.

Interviu su buvusiu Lietuvos banko valdybos nariu (2004-2013 m.) prof. Vaidievučiu GERALAVIČIUMI:

- Ar normalu, kad Lietuvos banko vadovas gauna didesnę algą nei šalies prezidentas, beveik dvigubai didesnę nei premjeras?

- Mūsų centrinio banko vadovas - ne pirmas ir ne paskutinis, kuris gauna daugiau nei šalies prezidentas. Visų centrinių bankų vadovai gauna algas, didesnes nei šalių prezidentai: tiek Prancūzijoje, tiek Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje iš viso išskirtinė alga yra.

Mūsų komercinių bankų vadovai tikrai gauna daugiau nei po 10 tūkst. eurų, todėl būtų nerimta, kad kažkas vadovauja, kontroliuoja, bet gauna mažiau už kontroliuojamuosius. To negali būti. Seimas tokią algą patvirtino ir nieko čia nepaimprovizuosi. Vienintelė vieta improvizuoti - tie neatsiskaitytinai duodami pinigai reprezentacijai. Tačiau mūsų centrinio banko vadovo alga - antra ar trečia nuo galo Europoje.

- Prieš gerą dešimtmetį Lietuvos bankas saviems darbuotojams suteikinėdavo paskolas už palūkanas, 3-4 kartus mažesnes nei rinkoje. Būdavo atvejų, kai Lietuvos banko darbuotojai skolindavosi iš savos darbovietės ir paskui padėdavo indėlį į komercinį banką už daug didesnes palūkanas ir taip uždirbdavo?

- Taip, buvo taip ir tai buvo nenormalu. Todėl dabar tvarka ir pakeista. Dabar galima skolintis iš kur nori, tik ne iš Lietuvos banko. O ir anksčiau, ir dabar Lietuvos banko darbuotojai indėlius gali laikyti komerciniuose bankuose. Bet čia didelės rizikos dėl piktnaudžiavimo tarnyba, spaudžiant ir reikalaujant didesnių palūkanų, nematau. Juk eiliniai darbuotojai jokios įtakos neturi ir nieko negali išsiderėti. Tik aukštesni pareigūnai gali kažką išsiderėti, bet yra galimybė viską sukontroliuoti.

- Lietuvos bankas tonomis perka maistą savo valgyklos reikmėms...

- Kai dirbau Lietuvos banke, situacija buvo ta pati - irgi maistas būdavo perkamas. Turbūt buvo paskaičiuota, kad pirkti pačiam yra pigiau, nei samdyti žmones. Turbūt ir dabar padaryta kaštų ir naudos analizė, kurios dabar taip reikalaujama.

- O kaip vertinate visokias darbuotojams teikiamas nemokamas pramogas?

- Argi kitose institucijose to nėra? Ministerijose, žinybose? Yra. Jei ministerijos neberengs vakarėlių, Lietuvos bankas turbūt irgi neberengs. Ar tai prabanga? Manau, tai galima vertinti kaip tam tikrus „bonusus“.

Mes galime kiekvienam darbuotojui prie algos pridėti po 500 eurų ir nerengti vakarėlių, neduoti valgyti. Gal taip irgi gerai. Tačiau visose valstybinėse įstaigose yra „bonusai“. Vienos prie algos duoda mašiną, kitos - rengia vakarėlius, trečios - pigiau maitina. Į tai reikia žiūrėti kaip į atlyginimo dalį.

- Lietuvos bankas esą darbuotojus lepina ne mokesčių mokėtojų pinigais, nes iš biudžeto negauna nė cento. Tačiau jei mažintų išlaidas, galėtų didesnę pelno dalį skirti biudžetui.

- Taip ir yra, Lietuvos bankas pats uždirba, didžiąja dalimi investuodama savo atsargas. Ir dalį pelno skiria biudžetui. Kokią dalį - sprendžia Seimas.

- Beveik tiek pat, kiek V.Vasiliauskas, gauna ir LRT interneto vadovas...

- Oho! Nežinojau. Na, tada iš viso turime patylėti apie Lietuvos banko algas. Tikrai reikia atlaidžiau į jas žiūrėti, jei jau LRT sau leidžia mokėti tokias algas.

Kitą savaitę „Vakaro žiniose“ skaitykite: Lietuviškos algos nustebintų pasaulį.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (82)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
7. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
8. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
9. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
10. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
11. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
12. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
13. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
14. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
15. O jeigu karas?
16. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
17. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
18. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
19. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
20. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
21. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
22. Ką atnešė Žiurkės metai
23. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
24. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
25. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone

Dienos klausimas

Ar jau skiepijotės nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-20 -15 C

-13 -10 C

 

-18 -15 C

-11 -8 C

-8 -6 C

 

-4  0 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

1-6 m/s

       

Nuorodos