„Vakaro žinios" tęsia Seimo narių apklausą plačiai visuomenėje aptarinėjama tema - lytiškumas. Kol vieni be vargo suskaičiuoja, kiek yra lyčių, kitiems kyla keblumų. Skelbiame antrąją dalį Seimo narių atsakymų.
Kiekvienas Seimo narys išgirdo šiuos tris klausimus:
1. Kiek yra lyčių?
2. Ar lytį galima pasirinkti?
3. Ar Lietuvos mokyklos vaikams dėstomose programose turėtų būti atsisakoma lytį nurodančių sąvokų „moteris" ir „vyras", „mama" ir „tėtis" bei pan.?
Kai kuriems Seimo nariams šie klausimai nepasirodė sudėtingi. Pats pirmas į juos atsakė Seimo narys Petras Gražulis:
1. Dievas sukūrė dvi lytis - vyrą ir moterį. Ir visur gamtoje, ne tik tarp žmonių, bet tarp visų gyvūnų yra tik dvi lytys.
2. Tikrai ne. Belyčiais negimstama, gimstama arba vyru, arba moterimi.
3. Kaip galima atsisakyti to, ką Dievas sukūrė? Ne, jokiu būdu negalima atsisakyti lytį nurodančių sąvokų.
Liberalų Sąjūdžio narys Simonas Gentvilas niekaip negalėjo suprasti, ko žurnalistai klausia. Jis pradėjo kalbėti apie socialines lytis, kurių Lietuvos įstatymuose dar nėra, o kalbantys apie šios sąvokos egzistavimą Stambulo konvencijoje valdančiųjų dažniausiai apšaukiami plokščiažemiais.
1. Biologinių ar socialinių lyčių? Biologinės yra vyro ir moters. Taip pat būna tarpinės.
2. Man atrodo, kad tai yra prigimties klausimas, bet kartais socialinė lytis skiriasi nuo biologinės lyties.
3. Manau, visuomenę reikėtų šviesti, kad yra žmonių, kurie turi kitokį lytiškumą ir tai turi būti toleruojama. Ar reikia sprendimų? Manau, pirmiausia, turėtų būti visuomenės švietimas, nors kai kas tai vadina propaganda. Pasakoti apie mažumų teises yra būtina. Šie žmonės turi būti girdimi ir toleruojami.
Keblumų iškilo ir jo partiečiui Raimundui Lopatai. „Šiuo metu laukiame naujo Stambulo konvencijos vertimo ir sąvokų patikslinimo, todėl atsakymus pateikti būtų tikslinga vėliau", - trumpai atsakė jis.
Seimo pirmininkė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat negalėjo konkrečiai atsakyti į klausimus:
1. Biologiniu požiūriu, yra dvi lytys, o socialinių vaidmenų - daugiau.
2. Gimstant negalima, o lyties keitimo operacijos pasaulyje jau seniai - ne naujiena.
3. Nemanau, kad taip nutiks ir kad tai yra aktualu.
O štai Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, konservatorius Vytautas Juozapaitis, atsakydamas į klausimus neišsiplėtė. Jam, atrodo, viskas aišku.
1. 2
2. Ne
3. Ne
Taip pat atsakė ir „valstietis" Gintautas Kindurys.
1. Dvi
2. Ne
3. Ne, neturi būti atsisakoma
„Darbietis" Viktoras Fiodorovas irgi suskaičiavo tik dvi lytis.
1. Tik 2 lytis.
2. Lyties nepasirinksi. Gimei arba moterimi, arba vyru.
3. Nematau reikalo keisti dabartinį galiojantį tiek teisinį reguliavimą, tiek lytinę švietimo programą. Visiškas absurdas būtų atsisakyti tokių sąvokų kaip mama ir tėtis.
Iki dviejų suskaičiavo ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos narė Beata Petkevič (Pietkiewicz).
1.Yra dvi biologinės lytys: vyras arba moteris
2. Biologine prasme - ne. Socialine prasme - konstatuotinas faktas, kad yra žmonių, kurie blogai jaučiasi su savo biologine lytimi.
3. Ne. Ir dar pridurčiau, kad niekada. Mano manymu, valstybė yra stipri tiek, kiek stiprios tradicinės šeimos vertybės.
O štai ekspremjeras, Algirdas Butkevičius nustebo išgirdęs, kad kažkam dar gali kilti tokių klausimų:
„Dėkoju už klausimus, bet juos turėtumėte užduoti tiems, kurie žiūrėdami į vyrą ir moterį mato kažką kitą nei jie yra. Mano požiūris į šeimą yra konservatyvus, tradicinis, paremtas krikščioniškosiomis vertybėmis. Jaunųjų liberalų propaguojamas požiūris neturi aiškaus vertybinio pagrindo, nėra laiko patikrintas, atstovauja tik nedidelei visuomenės daliai, todėl nežinau, kokiu pagrindu jis turėtų būti primetamas visai visuomenei švietimo ar kitose gyvenimo srityse", - išgirdęs žurnalistų klausimus, atsakė jis.
„Valstietis" Valius Ąžuolas košmaru pavadino galvojimą, jog galima suskaičiuoti daugiau nei dvi žmonių lytis.
1. Lytys yra tik dvi. Archeologai, atkasę kūnus, taip pat randa tik dvi lytis, daugiau neranda.
2. Tikrai ne, kaip gamta mus sukūrė, tokie mes ir esame. Anksčiau tokie svaisčiojimai ir pasakojimai, kad yra 72 lytys, buvo pripažįstama kaip liga. O dabar bandoma tai įbrukti mums per prievartą kaip madą. Tai yra liūdniausia.
3. Tai skamba kaip košmaras. Nejau dabar visus žmoga vadinsime ar „tėtis I" ir „tėtis II". Tai jau yra nupušimas. Reikia saugoti vaikus. „Disney" filmuose jau net pasakojama, kaip du princai ar dvi princesės susilaukia vaiko. Vaikų psichika žalojama nuo mažų dienų. Aš dėl to vaikų nebesivedu į kino teatrų filmus. O kai tai bandoma įbrukti per darželius ir mokyklas, vaikai žalojami ir trinamos vertybės. Kai vertybių nėra, žmogus tampa panašus į gyvūną. Kitos šalys nuo to ginasi, priima įstatymus, kad tokių dalykų nebūtų.
O demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narė Laima Mogenienė, atsakydama į klausimus, pasitelkė ne fantastikos ar siaubo, o mokslo žanrą.
1. Natūralių lyčių yra dvi. Tačiau mokslui progresuojant, galima sugalvoti ne tik modifikuotus kukurūzus, bet ir modifikuotas lytis.
2. Ne, kaip negalima pasirinkti ir tėvų. Tiesiog gimsti ten, kur gimsti, neturėdamas pasirinkimo. Lytis - prigimtinė žmogaus savybė. Tikiu, kad gali būti emocinės jausenos, pasirinkti vaidmenys ir socialinės kaukės.
3. Nei mokyklos programose, nei niekur kitur - jokiose gyvenimo srityse neturi būti atsisakoma natūralių, prigimtinių, šventų dalykų.
Visiems nesusipratėliams kaip tikras Stambulo konvencijos analitikas (kuris beje kaip tik ruošia naują konvencijos vertimą į lietuvių kalbą) situaciją pabandė paaiškinti buvęs VU rektorius, „laisvietis" Artūras Žukauskas.
1. Lyčių (angl. sex) yra 2: vyrai ir moterys, pagal 23-ios chromosomų poros pavidalą - atitinkamai XY ir XX) + iki 0,05 proc. interlyčių asmenų, kurių 23-ji chromosomų pora negali būti identifikuota kaip XX ar XY (tokių asmenų Lietuvoje gali būti apie 1000).
2. Biologinės lyties pasirinkti neįmanoma, nes tam reikėtų pakeisti visų organizmo ląstelių branduoliuose esančių 23-ios chromosomų poros sąrangą. Galima chirurginiu būdu pakeisti individo išvaizdą (to paprastai pageidauja translyčiai asmenys, kurių lytinis tapatumas skiriasi nuo biologinės lyties), tačiau biologinė lytis tokiu atveju nepakinta.
3. „Vyras" ir „moteris" yra biologinės lytys. Neteko girdėti, kad šių sąvokų būtų kur nors atsisakoma, nes jas lemia mūsų biologinė prigimtis. „Mama" ir „tėtis" yra atitinkamai moterų ir vyrų socialiniai vaidmenys/bruožai (angl. gender), kurie yra įprasti mūsų kultūroje ir nėra priežasčių, dėl kurių jų reikėtų atsisakyti. Atsisakyti reikėtų tokių socialinių vaidmenų kaip „smurtą prieš moterį naudojantis vyras".
Kitų seimūnų atsakymai - kitą savaitgalį!
Pradžią skaitykite ČIA