respublika.lt

Dvejopi standartai užkniso juodai: teisėsauga gina tik išrinktuosius (65)

2021 balandžio 06 13:34:00
Danas NAGELĖ

Jei vienam veikėjui net už konkrečiam asmeniui taikomą pareiškimą, kad „tokius reikėtų šaudyti", pradėtas ikiteisminis tyrimas nutraukiamas, tai kitiems už daug mažesnes nuodėmes baudžiamosios bylos keliamos. Ir sutapimas - net ne po vieną. Tokiems ir už Stambulo konvencijos kritiką, ir už protestus prieš karantiną tenka minti ne tik policijos komisariato, bet ir prokuratūros slenksčius.

×
nuotr. 8 nuotr.
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kreipėsi į prokuratūrą dėl per mitingą pasakytų žodžių apie jos kolegą Tomą Vytautą Raskevičių, kad „tokius reikėtų šaudyti“. Stasio Žumbio nuotr.

 

Bylos už nesitaikstymą

„Vakaro žinios" skelbė, kad Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kreipėsi į prokuratūrą dėl per mitingą pasakytų žodžių apie jos kolegą Tomą Vytautą Raskevičių, kad „tokius reikėtų šaudyti". Panaudota frazė analogiška buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžiams, pasakytiems apie politiką Valdemarą Tomaševskį. Tačiau A.Valinsko atžvilgiu ikiteisminis tyrimas nutrauktas.

Deja, ne visiems tyrėjai vienodai lygūs. Štai buvęs Lietuvos liaudies partijos kandidatas disidentas Pranciškus Valickas už kur kas menkesnes nuodėmes užsidirbo net ne vieną bylą.

„Jo atžvilgiu pradėtos net trys baudžiamosios bylos. Pirmoji už tai, kad būdamas mūsų partijos sąrašo nariu į Seimą per LRT debatų laidą pernai rugsėjį paklaustas nuomonės apie Stambulo konvenciją atsakė, kad jos ratifikuoti negalima, nes „visokie" vaikus tvirkins ir skriaus. Dėl šių žodžių kartu dalyvavę Laisvės partijos atstovai kreipėsi į policiją dėl ikiteisminio tyrimo, tačiau tyrimas nebuvo pradėtas, o kai patys politikai pradėjo savo veiklą po priesaikos, prokuratūra nusprendė pradėti tyrimą", - „Vakaro žinias" informavo P.Valicko interesams ikiteisminiuose tyrimuose visuomeniniais pagrindais atstovaujanti teisininkė, Lietuvos liaudies partijos pirmininkė Nendrė Černiauskienė.

Spjovė į neliečiamybę

Prokuratūra savo ruožtu pranešė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl neapykantos kurstymo.

„Politinės partijos kandidatui P.Valickui laidoje pasirinkus žeminančią, niekinančią leksiką, galimai buvo viešai tyčiojamasi iš homoseksualių asmenų, jie buvo niekinami dėl seksualinės orientacijos, įsitikinimų ar pažiūrų", - rašyta prokuratūros pranešime. Pirmąjį skundą policijai pateikė tuometiniai kandidatai į Seimą T.V.Raskevičius bei Evelina Dobrovolska, nes P.Valickas teigė: jei iškrypėliams bus leista įsivaikinti vaikus, galės juos kankinti, išnaudoti, žaginti.

Policijos sprendimą nepradėti tyrimo pakeitė prokuroras Justas Laucius, nutaręs, kad be tyrimo negalima konstatuoti, jog nebuvo skatinama neapykanta. Byla artimiausiu metu pasieks teismą.

„Svarbus niuansas yra tas, kad Seimo rinkimų įstatymo 19 straipsnis numato, jog iki pirmojo naujai išrinkto Seimo posėdžio kandidatas į Seimo narius be Vyriausiosios rinkimų komisijos sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip varžoma jo laisvė. Tačiau prokuroras neteisėtai priėmė sprendimą be komisijos sutikimo pradėti ikiteisminį tyrimą. Tiesa, šitos aplinkybės kol kas neginčijame", - sakė N.Černiauskienė.

Dvejopi standartai

„Antra byla pradėta dėl pernykščių gruodžio 5 d. eitynių, kur grupė neabejingų piliečių su kalinių uniformomis ir grandinėmis protestavo prieš karantino ribojimus ir visa tai filmavo.

Nuo Katedros aikštės juos atsivijo policijos pareigūnai, čiupo vieną, čiupo kitą ir klausinėjo, kas yra akcijos organizatoriai, nes akcija esą nesankcionuota. Didžioji dalis dalyvių spėjo pabėgti ir persirengti, o vienas buvo sulaikytas. Pranciškus jį užsistojo ir palydėjo iki policijos mašinos, kad išsiaiškintų, už ką sulaikė ir pats buvo sulaikytas.

Tarp pareigūnų kilo nesusipratimas: vieni P.Valicką paleido, kiti nusprendė, kad reikia jį pasivyti ir sulaikyti. Pasivijo, paguldė kaip kokį teroristą ant grindinio Gedimino pr. - Vilniaus gatvės sankryžoje. Tiesiog ant perėjos. Aš savomis akimis visa tai mačiau, šimtai žmonių filmavo incidentą, nors buvo savaitgalis ir maždaug apie 17 valanda. Visi skandavo „gėda".

Pasekmė - Pranciškui pradėta byla dėl pasipriešinimo policijai. Siuntimo obdukcijai (medicinos ekspertizei, norint nustatyti kūno sužalojimo pobūdį) negavo, kaip ir medicinos pagalbos, nors ji privalėjo būti suteikta. P.Valickas paleidžiamas kitos dienos ryte", - pasakojo N.Černiauskienė.

Pasak N.Černiauskienės, tuo P.Valicko tampymas nesibaigė.

„Pareigūnas, dalyvavęs sulaikyme, kelia baudžiamąją bylą dėl to, kad esą Pranciškus jam spyrė į galvą. Jam obdukcija, priešingai nei P.Valickui (kuris irgi prašo ikiteisminio tyrimo dėl jo sužalojimo), buvo skirta, tačiau ekspertizė aiškiai nenustatė, ar sužalojimas naujas. Labai keista: liudytojai neapklausiami, padaryti įrašai neperžiūrimi, nors P.Valickas yra net stenogramą padaręs", - stebėjosi N.Černiauskienė.

Tyrėja atsitvėrė tylos siena

Jos teigimu, kaltinimai ponui Pranciškui „pritempti", nes filmuotoje medžiagoje neužfiksuotas joks spyris, tik kojos judesys - kaip raumenų refleksas į „pavaišinimą" elektrošoku. Beje, anot teisininkės, elektrošokas prieš tą patį asmenį panaudotas mažiausiai 5 kartus (nors sprendžiant iš garso įrašo - 8), tačiau pagal instrukcijas galima ne daugiau nei 2, po panaudojimo turi būti suteikta medicininė pagalba.

Beje, iškart po incidento policija teigė, kad 1954 m. gimęs vyras, „vengdamas sulaikymo (atsisakė pateikti savo asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus), spyrė Vilniaus apskrities VPK pareigūnui (gim. 1983 m.). Pareigūnas gydomas ambulatoriškai. Įtariamasis uždarytas į areštinę".

„Vakaro žinios" kreipėsi į bylą nagrinėjančią sostinės 3-iojo policijos komisariato tyrėją Violetą Makovskają, kad ši paaiškintų minėtus faktus, tačiau pareigūnė atsakė, kad negali komentuoti ikiteisminio tyrimo detalių.

Pataikauja

„Gyvename dvejopų standartų valstybėje. Į incidentą per eitynes, nukreiptas prieš karantino suvaržymus, suvažiavo 11 policijos ekipažų. O tuo metu, kai į M.A.M.A. apdovanojimus pažeisdami karantino reikalavimus suvažiavo žmonės iš visos Lietuvos, kažkodėl tokios reakcijos nebuvo, nors irgi turėjo suvažiuoti daug ekipažų, kurie privalėjo sulaikyti pažeidėjus.

Kaip, beje, pažeidimas nenustatytas ir dėl Vytauto Landsbergio veiksmų, kai jis per konferenciją neteisingai dėvėjo kaukę.

Yra dvi Lietuvos, bet jos yra jau seniai. Vieni teisiasi 10-20 metų ir teisybės nepasiekia, o vos kreipiasi į tarptautinius teismus - pasiekia. Teisėsauga stengiasi pataikauti tiems, nuo kurio priklauso jų atlyginimai. Tačiau P.Valicko atžvilgiu pasireiškė ir pareigūnų nekompetencija. Kiek supratau, štabas davė nurodymą nenaudoti jėgos, tačiau pareigūnai persistengė ir ją panaudojo", - reziumavo N.Černiauskienė.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (65)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +5 C

-4 +5 C

 

+7 +11 C

+5 +11 C

+11 +16 C

 

+10 +14 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos