Dvejopi standartai užkniso juodai: teisėsauga gina tik išrinktuosiusnuotraukos (65)

2021 balandžio 06 13:34:00 Perskaitė 6092

Jei vienam veikėjui net už konkrečiam asmeniui taikomą pareiškimą, kad „tokius reikėtų šaudyti", pradėtas ikiteisminis tyrimas nutraukiamas, tai kitiems už daug mažesnes nuodėmes baudžiamosios bylos keliamos. Ir sutapimas - net ne po vieną. Tokiems ir už Stambulo konvencijos kritiką, ir už protestus prieš karantiną tenka minti ne tik policijos komisariato, bet ir prokuratūros slenksčius.

 

Bylos už nesitaikstymą

„Vakaro žinios" skelbė, kad Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kreipėsi į prokuratūrą dėl per mitingą pasakytų žodžių apie jos kolegą Tomą Vytautą Raskevičių, kad „tokius reikėtų šaudyti". Panaudota frazė analogiška buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžiams, pasakytiems apie politiką Valdemarą Tomaševskį. Tačiau A.Valinsko atžvilgiu ikiteisminis tyrimas nutrauktas.

Deja, ne visiems tyrėjai vienodai lygūs. Štai buvęs Lietuvos liaudies partijos kandidatas disidentas Pranciškus Valickas už kur kas menkesnes nuodėmes užsidirbo net ne vieną bylą.

„Jo atžvilgiu pradėtos net trys baudžiamosios bylos. Pirmoji už tai, kad būdamas mūsų partijos sąrašo nariu į Seimą per LRT debatų laidą pernai rugsėjį paklaustas nuomonės apie Stambulo konvenciją atsakė, kad jos ratifikuoti negalima, nes „visokie" vaikus tvirkins ir skriaus. Dėl šių žodžių kartu dalyvavę Laisvės partijos atstovai kreipėsi į policiją dėl ikiteisminio tyrimo, tačiau tyrimas nebuvo pradėtas, o kai patys politikai pradėjo savo veiklą po priesaikos, prokuratūra nusprendė pradėti tyrimą", - „Vakaro žinias" informavo P.Valicko interesams ikiteisminiuose tyrimuose visuomeniniais pagrindais atstovaujanti teisininkė, Lietuvos liaudies partijos pirmininkė Nendrė Černiauskienė.

Spjovė į neliečiamybę

Prokuratūra savo ruožtu pranešė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl neapykantos kurstymo.

„Politinės partijos kandidatui P.Valickui laidoje pasirinkus žeminančią, niekinančią leksiką, galimai buvo viešai tyčiojamasi iš homoseksualių asmenų, jie buvo niekinami dėl seksualinės orientacijos, įsitikinimų ar pažiūrų", - rašyta prokuratūros pranešime. Pirmąjį skundą policijai pateikė tuometiniai kandidatai į Seimą T.V.Raskevičius bei Evelina Dobrovolska, nes P.Valickas teigė: jei iškrypėliams bus leista įsivaikinti vaikus, galės juos kankinti, išnaudoti, žaginti.

Policijos sprendimą nepradėti tyrimo pakeitė prokuroras Justas Laucius, nutaręs, kad be tyrimo negalima konstatuoti, jog nebuvo skatinama neapykanta. Byla artimiausiu metu pasieks teismą.

„Svarbus niuansas yra tas, kad Seimo rinkimų įstatymo 19 straipsnis numato, jog iki pirmojo naujai išrinkto Seimo posėdžio kandidatas į Seimo narius be Vyriausiosios rinkimų komisijos sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip varžoma jo laisvė. Tačiau prokuroras neteisėtai priėmė sprendimą be komisijos sutikimo pradėti ikiteisminį tyrimą. Tiesa, šitos aplinkybės kol kas neginčijame", - sakė N.Černiauskienė.

Dvejopi standartai

„Antra byla pradėta dėl pernykščių gruodžio 5 d. eitynių, kur grupė neabejingų piliečių su kalinių uniformomis ir grandinėmis protestavo prieš karantino ribojimus ir visa tai filmavo.

Nuo Katedros aikštės juos atsivijo policijos pareigūnai, čiupo vieną, čiupo kitą ir klausinėjo, kas yra akcijos organizatoriai, nes akcija esą nesankcionuota. Didžioji dalis dalyvių spėjo pabėgti ir persirengti, o vienas buvo sulaikytas. Pranciškus jį užsistojo ir palydėjo iki policijos mašinos, kad išsiaiškintų, už ką sulaikė ir pats buvo sulaikytas.

Tarp pareigūnų kilo nesusipratimas: vieni P.Valicką paleido, kiti nusprendė, kad reikia jį pasivyti ir sulaikyti. Pasivijo, paguldė kaip kokį teroristą ant grindinio Gedimino pr. - Vilniaus gatvės sankryžoje. Tiesiog ant perėjos. Aš savomis akimis visa tai mačiau, šimtai žmonių filmavo incidentą, nors buvo savaitgalis ir maždaug apie 17 valanda. Visi skandavo „gėda".

Pasekmė - Pranciškui pradėta byla dėl pasipriešinimo policijai. Siuntimo obdukcijai (medicinos ekspertizei, norint nustatyti kūno sužalojimo pobūdį) negavo, kaip ir medicinos pagalbos, nors ji privalėjo būti suteikta. P.Valickas paleidžiamas kitos dienos ryte", - pasakojo N.Černiauskienė.

Pasak N.Černiauskienės, tuo P.Valicko tampymas nesibaigė.

„Pareigūnas, dalyvavęs sulaikyme, kelia baudžiamąją bylą dėl to, kad esą Pranciškus jam spyrė į galvą. Jam obdukcija, priešingai nei P.Valickui (kuris irgi prašo ikiteisminio tyrimo dėl jo sužalojimo), buvo skirta, tačiau ekspertizė aiškiai nenustatė, ar sužalojimas naujas. Labai keista: liudytojai neapklausiami, padaryti įrašai neperžiūrimi, nors P.Valickas yra net stenogramą padaręs", - stebėjosi N.Černiauskienė.

Tyrėja atsitvėrė tylos siena

Jos teigimu, kaltinimai ponui Pranciškui „pritempti", nes filmuotoje medžiagoje neužfiksuotas joks spyris, tik kojos judesys - kaip raumenų refleksas į „pavaišinimą" elektrošoku. Beje, anot teisininkės, elektrošokas prieš tą patį asmenį panaudotas mažiausiai 5 kartus (nors sprendžiant iš garso įrašo - 8), tačiau pagal instrukcijas galima ne daugiau nei 2, po panaudojimo turi būti suteikta medicininė pagalba.

Beje, iškart po incidento policija teigė, kad 1954 m. gimęs vyras, „vengdamas sulaikymo (atsisakė pateikti savo asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus), spyrė Vilniaus apskrities VPK pareigūnui (gim. 1983 m.). Pareigūnas gydomas ambulatoriškai. Įtariamasis uždarytas į areštinę".

„Vakaro žinios" kreipėsi į bylą nagrinėjančią sostinės 3-iojo policijos komisariato tyrėją Violetą Makovskają, kad ši paaiškintų minėtus faktus, tačiau pareigūnė atsakė, kad negali komentuoti ikiteisminio tyrimo detalių.

Pataikauja

„Gyvename dvejopų standartų valstybėje. Į incidentą per eitynes, nukreiptas prieš karantino suvaržymus, suvažiavo 11 policijos ekipažų. O tuo metu, kai į M.A.M.A. apdovanojimus pažeisdami karantino reikalavimus suvažiavo žmonės iš visos Lietuvos, kažkodėl tokios reakcijos nebuvo, nors irgi turėjo suvažiuoti daug ekipažų, kurie privalėjo sulaikyti pažeidėjus.

Kaip, beje, pažeidimas nenustatytas ir dėl Vytauto Landsbergio veiksmų, kai jis per konferenciją neteisingai dėvėjo kaukę.

Yra dvi Lietuvos, bet jos yra jau seniai. Vieni teisiasi 10-20 metų ir teisybės nepasiekia, o vos kreipiasi į tarptautinius teismus - pasiekia. Teisėsauga stengiasi pataikauti tiems, nuo kurio priklauso jų atlyginimai. Tačiau P.Valicko atžvilgiu pasireiškė ir pareigūnų nekompetencija. Kiek supratau, štabas davė nurodymą nenaudoti jėgos, tačiau pareigūnai persistengė ir ją panaudojo", - reziumavo N.Černiauskienė.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net