respublika.lt

Didžiulės algos Europos parlamentarų neatgraso nuo kyšių

(91)
Publikuota: 2023 sausio 24 20:30:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Korupcija įtariama graikė Eva Kaili. „Facebook“ nuotr.

Nuo praeitų metų gruodžio Europos Parlamentą (EP) krečia korupcijos skandalas. Kaip jis paveiks Europos Sąjungos ir jos vadovaujančių institucijų autoritetą? Juk įprasta manyti, jog korupcijai galą padaro orūs, solidūs atlyginimai, o europarlamentarai jais tikrai negali skųstis. Tad, kaip atsitiko, jog jauni, gerai gyvenantys politikai irgi ima?

 

Priminsime, jog į skandalą jau įpainiota buvusi EP vicepirmininkė, Graikijos politikė Eva Kaili, jos partneris ir padėjėjas Frančesko Džiordži (Francesco Giorgi), buvęs europarlamentaras, nevyriausybinės organizacijos „Kova su nebaudžiamumu" pirmininkas Pjeras Antonijus Panceri (Pieras Antonio Panzeri), taip pat įtariamas Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos narys, italas Andrejus Kozolino (Andrea Cozzolino) ir belgas Markas Tarabela (Marc Tarabella).

Dalis įtariamųjų jau suimti, kitiems bus pradėtos neliečiamybės atėmimo procedūros. Įtariama, jog šie asmenys gavo kyšius iš Kataro ir Maroko už tai, kad Katare vyktų pasaulio futbolo čempionatas. Tyrimas vyksta nuo praėjusių metų vasaros. Belgijos prokuratūra neatmeta, kad įtariamųjų skaičius gali didėti. Beje per reidus iš šių politikų konfiskuota mažiausiai 1,5 mln. eurų grynųjų, kilęs skandalas šokiravo ES sluoksnius Briuselyje.

Korupcija paprastai siejama su carinių „činovnikų", Rytų bajų, emyrų, chanų duoklių, kyšių tradicija ar net su sovietiniu palikimu. Kaip atsitiko, kad skandalas krečia vos ne pagrindinį Vakarų demokratijos bastioną?

Buvęs Specialių tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos vadovas, istorikas Povilas Urbšys su tokia korupcijos kilme nesutiko:

„Korupcija neturi vieno politinio ar nacionalinio veido. Popiežius Pranciškus yra pavadinęs korupciją žmonijos vėžiu, kuris yra paplitęs visur, nepriklausomai nuo politinės sistemos. Tik ryškiausiai pasireiškia ten, kur yra labiausiai į vienas ar nedidelės grupės rankas sukoncentruotos valdžios galios - Rusijoje, Baltarusijoje, Azijos valstybėse.

Bet nepamirškime, kad ir buvęs Prancūzijos prezidentas Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) yra nuteistas už korupciją, ir dabartinis Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) kartu su žmona įtartas korupcija, todėl gal nereikia stebėtis, kad dabar korupcijos yla išlindo iš maišo ir Europos Parlamente. Seniai sklido kalbos apie jo koridoriuose zujančius tūkstančius lobistų.

Korupcijos skandale skamba pasaulio futbolo čempionato tema, tai ką tada kalbėti apie daug jautresnes temas, kurios rūpi korporacinėms, finansinėms grupėms, kurių pelnai tiesiogiai priklauso nuo EP direktyvų, rekomendacijų.

Taip, korupcija įtariama EP pirmininkės viena pavaduotoja, graikė Eva Kaili, bet turėtų būti viešas paaiškinimas, kiek ji galėjo veikti autonomiškai, kokia yra EP antikorupcinė kontrolė. Argi nekyla klausimų, kodėl E.Kaili rūpinosi pasaulio futbolo čempionatu ir ar EP veikloje iš viso esama antikorupcinės kontrolės."

- Toks skandalas tikrai papildys euroskeptikų gretas?

- Taip, tikrai padidins žmonių nusivylimą valdžia. Tokie skandalai diskredituoja EP, pakerta pasitikėjimą ir žmonės, kurie kritiškai vertino šitą darinį ar norėtų sumažinti jo politinę įtaką, tikrai šiuo skandalu pasinaudos.

Reikia tik įsivaizduoti, kokios lėšos sukasi EP ir kodėl virš jų neuždėtas antikorupcinis „stogas". Dabartinis skandalas tik patvirtina, kad EP priėjimo takai prie atskirų įtakingų žmonių jau labai seniai išminti. Tik reikia stebėti, kuo visa tai baigsis. Ar Belgijos prokurorai eis iki galo ir visas schemas ištrauks šioje istorijoje į viešumą, ar atsižvelgs į institucinius EP interesus, kai bus bandoma skandalą lokalizuoti, kad būtų išsaugota EP reputacija. Tokiu atveju, tai būtų papildomas ženklas visuomenei, kad politiko imunitetas yra stipresnis už jo skaidrumą. Taip buvo ir anksčiau.

Aišku, jei kalbama apie Europos Sąjungos sankcijas Rusijai dėl karo Ukrainoje, čia lemia ne ekonominiai, bet politiniai interesai. Bet prisiminkime, kaip Rusijos kapitalo Vokietijos įmonė „Nukem Technologies" ES lėšomis statė branduolinio kuro atliekų saugyklą Ignalinoje. Kai Lietuva suabejojo dėl atliktų darbų apskaitos skaidrumo, prasidėjo Lietuvos spaudimas ne tik iš Maskvos, bet ir iš Briuselio. Tai kas galėtų paneigti, kad EP veikia tarptautinė korupcinė sistema, kuri integruoja į save tiek Rytų, tiek Vakarų neskaidrias schemas. Arabų valstybės, suinteresuotos, kad pas jas vyktų pasaulio futbolo čempionatas, tik prisijungė, pasinaudojo tomis pačiomis Europos korupcinėmis schemomis ir nesunkiai rado kelius. Negi tai pirmasis korupcijos atvejis? Šis reiškinys net įgijo „šrioderizacijos" pavadinimą, kai buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Šrioderis (Gerhard Shroder) tapo vienu iš įtakingiausių „Gazpromo" interesų atstovų Europoje. Šrioderiu pasiekė ir daugiau Vakarų politikų. Ar tai nebuvo korupcija?

- Dabar žmonės turi visą teisę abejoti, ar per pandemiją buvo skaidriai perkamos vakcinos.

- Mes gyvename laike, kai yra geriausios sąlygos piktnaudžiauti valdžios galiomis su šūkiu, kad viskas daroma dėl žmonių gerovės ir saugumo. Kritikai užtildomi, todėl neaišku, ar viskas buvo skaidru. Atsimename, kaip iš Sveikatos apsaugos ministerijos pasklido žinia apie kažkur dingusius 20 vagonų su medicininėmis priemonėmis. Ir tyla!

Per pandemiją vakcinos buvo perkamos centralizuotai, per Europos Komisiją. Jei dėl pasaulio futbolo čempionato duodami tokie kyšiai, tai kas galėtų paneigti, kokios sumos galėjo vaikščioti dėl vakcinų iš skirtingų farmacijos kompanijų pirkimo? Kiek pirkimų buvo politizuoti, ir kiek komercializuoti? Kodėl vienos vakcinos buvo „labai geros", o kitos - „labai blogos"? Dabartiniai neramūs laikai yra labai palankūs korupcijai.

- Bet demokratinėse šalyse prokurorai gali korupcija įtarti net Ispanijos monarcho Felipės seserį ar už grotų pasodinti jo svainį. Netgi suabejoti buvusio monarcho Chuano Karloso (Juan Carlos) skaidrumu. Ryšiais su Italijos mafija ar korupcija apkaltinami iškiliausi italų politikai. Ar galima įsivaizduoti, kad kažkoks Rusijos prokuroras išdrįstų korupcija įtarti Vladimirą Putiną ar Dūmos pirmininką? O šit Belgijos prokurorai nepabijojo sudrumsti EP ramybės!

- Drąsus poelgis, bet reikia stebėti, kas bus toliau. Ir pas mus teismų sprendimų (dėl korupcijos - aut. past.) tenka labai ilgai laukti, būna daug išteisinimų, nes teisėjams kyla klausimas - kas yra politinė korupcija. Tokiose bylose turi būti labai aišku, kas ir kiek davė ir už ką davė, todėl politinė korupcija gali slėptis po komerciniais santykiais. Paradoksalu, bet kriminalizuotose korupcinėse valstybėse maksimaliai greitai susidorojama su tais, kurie ima kyšius be korupcinės valdžios žinios. O Vakarų demokratinė teisinė sistema su savo nekaltumo prezumpcija leidžia ilgiau piktnaudžiauti. Bylos tęsiasi ir 8 metus, ir ilgiau. Per tą laiką gali du kartus pabūti meru ar kitame politiko statuse.

Taip pat labai svarbu visuomenės tolerancija korupcijai. Pavyzdžiui, Izraelio valstybė yra labai sudėtingoje geografinėje vietoje, šios valstybės premjerams tenka didžiulė politinė atsakomybė, bet Izraelio piliečiai vis vien premjeru išsirinko politiką, įtartą korupcija. Tai rodo visuomenės tolerancijos korupcijai laipsnį. EP pirmininkės pavaduotoja, įtariama korupcija, yra iš Graikijos, o Graikija turėjo neskaidrių schemų, kaip ES pinigus įsisavinti. Ši politikė galimai atėjo iš korumpuotos sistemos. Netikiu, kad tik tapusi EP pirmininkės pavaduotoja taip „korumpavosi".

- Bet iš kur toks ganėtinai jaunų ir geras algas gaunančių politikų godumas?

- Mitas sukurtas, kad jei padidinsi algą, sumažinsi korupciją. Ne, tikrai ne. Jeigu EP aukšto rango pareigūnas gauna didžiulį atlyginimą, jis gyvena prabangoje. Žmogus, gyvendamas prabangoje, paprastai sugenda, o ne pasitaiso. Tokios pajamos - kaip trąšos godumui. Pagalvokime, kiek pinigų yra skiriama ES institucijų išlaikymui, įvairioms komandiruotėms, projektams ir taip toliau.

Buvusi EP vicepirmininkė lieka areštinėje

Belgijos teismas praėjusį ketvirtadienį atsisakė paleisti iš kardomojo kalinimo europarlamentarę E.Kaili.

E.Kaili ir kiti trys sulaikytieji, įskaitant vieną, kuris tapo valstybiniu liudytoju ir pripažino, kad skirstė kyšius, gautus iš Kataro ir Maroko, Briuselio sprendimų priėmėjams, kaltinami korupcija.

44 metų buvusi žinių vedėja jau mėnesį laikoma Belgijos areštinėje, nors ir pasisiūlė nešioti elektroninę sekimo apyrankę, jei bus laikinai paleista į laisvę iki teismo.

Tačiau ketvirtadienį per uždarą posėdį Briuselio teisėjai paliko ją sulaikytą, nes prokurorai perspėjo, kad ji gali bandyti pabėgti, sunaikinti įrodymus arba susimokyti su kitais įtariamaisiais.

E.Kaili ne kartą tvirtino esanti nekalta, o jos advokatai priekaištavo Belgijos teismui, kad šis vertė ją „sumokėti aukščiausią kainą" ir toliau laikė ją „sunkiomis sąlygomis".

Jos advokatas graikas Michalis Dimitrakopoulos per teismo posėdį net ryžosi pasmerkti E.Kaili „kankinimą", kai ji buvo laikoma „16 valandų policijos areštinės vienutėje".

Gynėjai aiškina, jog E.Kaili per šešias savaites tik du kartus matė savo beveik dvejų metų vaiką, kurio tėvas - jos partneris, taip pat kaltinamasis F.Džiordži.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
48
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (91)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s