Gebėti suteikti pagalbą kitam, kol atvyks medikai, - yra didis darbas, nes taip galite išgelbėti žmogaus gyvybę. Deja, realybė dažnai nuvilianti, toli gražu ne kiekvienas prieis prie susmukusio, gyvybės ženklų nerodančio žmogaus.
„Gaila, bet daugelio žmonių pirmosios pagalbos žinios yra pasenusios. Daugelis net nežino, kas ta pirmoji pagalba, sako, aš paskambinsiu 112 ir viskas.
Čia jau bus greitoji pagalba, kuri atvažiuos per tam tikrą laiką, ir jeigu mes pirmosios pagalbos nesuteiksime, labai daug žmonių gyvi nepasieks Priėmimo skyriaus... Žmonės tiesiog mirs negavę pagalbos. Pirmosios pagalbos teikimas yra „čia ir dabar" ir ją suteikia asmenys, turintys bazinius įgūdžius", - aiškina Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos instruktorius Egidijus KALINAITIS.
- Kokius pagrindinius dalykus apie pirmąją pagalbą reikia žinoti?
- Pirmiausia - pagalba teikiama tik visiškai saugioje aplinkoje. Toliau - žmogaus gyvybinių funkcijų įvertinimas: sąmonė, kvėpavimas, širdies darbas. Dar vienas svarbus dalykas, jeigu žmogus yra sąmoningas, reikia gauti jo sutikimą pagalbai suteikti. Jeigu eisite prie žmogaus, kuris pagalbos nenori, galite patys nukentėti.
Grįžtame prie gyvybinių funkcijų įvertinimo, kol jas įvertinsite, pasitelkite šalia esančius žmones, kad jie iškviestų greitąją medicinos pagalbą, skambindami 112.
- Kokiais atvejais dažniausiai prireikia pagalbos kitam?
- Pradėkime nuo sąmonės netekimo. Jeigu radote žmogų jau gulintį, pirmiausia prieikite ir jau iš tolo eidami klauskite, kas nutiko, ar galiu suteikti pagalbą? Prieiname prie žmogaus ištiestos rankos atstumu, arčiau neiname, nes nežinome, kokie to žmogaus ketinimai. Klausiame dar kartą. Jeigu žmogus neatsiliepia, pajudiname jį už vieno peties. Jeigu neatsiliepia, vadinasi, yra be sąmonės. Toliau - šaukiame žmonių pagalbos ir tikriname kvėpavimą.
Dar vienas dalykas - žmogui gulint ant nugaros labai dažnai būna užsispaudę kvėpavimo takai. Žmogus fiziškai negali įkvėpti oro. Visada aiškinu ir parodau, kaip atveriami kvėpavimo takai ir dažnai to pakanka sąmonei atgauti.
- Ką daryti, kai žmogus alpsta mūsų akivaizdoje?
- Matote, žmogus išbalo, jį išpylė šaltas prakaitas, jis svirduliuoja, stenkitės tokį žmogų pirmiausia pagauti, kad jis krisdamas nesusižeistų. Paguldome asmenį ant žemės, jo galvą pasukame truputėlį į šoną, kad neužspringtų seilėmis. Prasagstykite ar atitraukite drabužius ties kaklu, duokite gryno oro ir pakelkite jo kojas ne mažiau nei į 30 cm aukštį. Suveikia vandens buteliuko principas, t. y. daugiau kraujo priplūsta į galvą. Paprastai žmogus gana greitai atgauna sąmonę, nė pusės minutės nereikia.
Kai pakėlę žmogaus kojas laikote, stebėkite, ar kilnojasi pilvas, krūtinė, nes gali būti taip, kad apalpęs žmogus ne tik prarado sąmonę, bet ir nustos kvėpuoti. Jeigu nesimato kvėpavimo, viskas, - po kojomis pakiškite taburetę ar kuprinę ir tikrinkite kvėpavimą, galbūt reikės gaivinti.
Jeigu žmogus per porą minučių neatsigauna, kviečiame greitąją medicinos pagalbą ir guldome jį į stabilią padėtį ant šono, nes jūs nežinote, kodėl žmogus prarado sąmonę. Jeigu žmogų paliksite gulėti ant nugaros, jis gali pradėti vemti ir užsprings skrandžio turiniu.
- Kaip tinkamai atlikti išorinį širdies masažą?
- Gaivinimas, kurį sudaro išorinis širdies masažas ir įpūtimai, atliekamas nukentėjusį paguldžius ant nugaros, ant kieto, lygaus pagrindo, apnuoginama krūtinės ląsta ir paspaudimai atliekami kietąja delno dalimi spaudžiant patį krūtinkaulio centrą gilyn. Paspaudimo gylis turėtų būti apie trečdalį krūtinės aukščio, suaugusiam asmeniui tai sudaro apie 5-6 cm. Paspaudimai atliekami 100-120 paspaudimų per minutę dažniu, o paspaudimų ir įpūtimų santykis yra 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimai. Dažnas klausia, kaip palaikyti tinkamą paspaudimų dažnį, ritmą? Atsakymas paprastas - dainuokite „Ant kalno mūrai" (spaudžiama į taktą, - aut. past.).
Jei įpūtimų neįmanoma atlikti dėl nosies ar burnos sužalojimų, galima daryti vien krūtinės ląstos paspaudimus, tokiu atveju paspaudimai daromi be jokių pertraukų. Paspaudimų metu iš širdies išstumiamas kraujas pasiekia smegenis ir neleidžia joms žūti, kadangi būtent smegenys jautriausiai reaguoja į deguonies trūkumą. Įprastomis sąlygomis, jei žmogaus gyvybinės funkcijos sustojusios, 5-7 minutės be deguonies reiškia galutinę smegenų mirtį, todėl išorinį širdies masažą būtina pradėti nedelsiant.
- Būna, kad apalpusiam žmogui aplinkiniai kiša uostyti amoniako, galima tą daryti?
- Pirmiausia klausimas, iš kur paimtas tas amoniakas. Amoniako nėra pirmosios pagalbos vaistinėlėje. Viena priežasčių, kodėl buvo išimtas amoniakas iš vaistinėlių, buvo tas, kad žmonės nemokėjo jo tinkamai naudoti, išdegindavo akių, nosies, burnos gleivinę, pildami tiesiogiai amoniako. Amoniakas naudojamas ant vatos ar marlės, užlašinama šiek tiek skysčio, sausai nuspaudžiama, truputėlį pamojuojama nudžiovinant ir tik tada prikišama prie kvėpavimo takų. Teikiant pirmąją pagalbą medikamentai visiškai nenaudojami.
- Kokios mūsų pareigos suteikiant pagalbą kitam?
- Vairuotojai privalo teikti pirmąją pagalbą. Jeigu bus įrodyta, kad žmogus, turėdamas visas prielaidas, pagalbos neteikė, jis gali būti patrauktas administracinėn atsakomybėn už pagalbos nesuteikimą, už žmogaus palikimą bejėgiškoje būklėje. Tačiau jei žmogus, nebūdamas mediku, pareigūnu, turėdamas tik miglotas žinias, ką nors padarys ne taip, baudžiamoji atsakomybė jam nėra taikoma, nes buvo gelbėjama gyvybė.
- Ką žinoti apie epilepsiją?
- Būna epilepsijos priepuolių ir besimptomių, vos vos virpa rankos, kojos, akių vokai trūkčioja. Gali būti nedidelis čepsėjimas ir viskas. Tokiu atveju nereikia bandyti žmogaus žadinti, nes priepuolis trunka gana trumpai, dvi tris minutes, paskui žmogus grįžta į įprastą būklę.
Būtinai paklauskite, ar asmuo žino, kad jam buvo epilepsijos priepuolis, 95 proc. žmonių neatsimena, kas buvo priepuolio metu. Jei žmogus priepuolį neigia, jis arba bando nuslėpti ligą, arba jos nežino. Ir vienu, ir kitu atveju reikėtų kviesti greitąją pagalbą, kad žmogui būtų paskirtas gydymas. Nebandykite asmeniui kišti kažką į burną, esą liežuvį nusikąs, nespauskite prie žemės, stabdydami traukulius, nes gali suplyšti sausgyslės, raumenys, netgi kaulų lūžiai gali būti, nes kartais traukuliai būna ir labai stiprūs.
Pamatėte žmogų, kuriam prasideda epilepsijos priepuolis, kuo greičiau jį pagaukite ir nuleiskite ant žemės, nes dažniausiai mirties priežastis epilepsijos priepuolio metu būna krintant sutrenkiama galva, kaukolės pažeidimas. Prilaikykite galvą. Jeigu po priepuolio žmogus neatgauna sąmonės, jei tai nėščia moteris ar kūdikis, būtinai kvieskite greitąją pagalbą.
- Prieš teikiant pagalbą, pavyzdžiui, pučiant orą į burną būtina apsaugoti ir save patį.
- Pirmosios pagalbos rinkinyje yra gaivinimo plėvelės ir kaukės. Kaukės tai plastmasinis kandiklis, įmontuotas ant plėvelės, kandiklis įsistato nukentėjusiam į burną. Jeigu naudosite gaivinimo plėvelę, joje padaryta skylė, ir joje yra sintetinis antibakterinis audinys. Per tą skylę atliekamas įpūtimas. Tos plėvelės vidutiniškai pakanka 15-20 min. Taip apsisaugosime nuo užkrečiamųjų ligų, plintančių per iškvepiamą orą ir seiles.
Jei reikia stabdyti kraujavimą, pirmosios pagalbos rinkinyje yra dvi poros vienkartinių medicininių pirštinių. Taigi apie saugumą tikrai pagalvota.
- Yra aprašytų atvejų, kai žmogus užspringęs mirė, nes aplinkiniai laiku nepastebėjo, kad jis užspringo.
- Užspringimas gali būti pilnas ir dalinis. Dalinis užspringimas yra tada, kai svetimkūnis šokinėja aukščiau antgerklio, viršutinėje gerklės dalyje, žmogus dar gali iškosėti tą daiktą. Kaip padėti? Paprašome pasilenkti į priekį, nes taip paprasčiau iškosėti, netrankome per nugarą, nespaudžiame pilvo, prašome kosėti stipriau. Jeigu tai vaikas, paprašome pakelti rankas į viršų, taip lengviau iškosėti vaikui. Jeigu žmogus sėdėjo prie stalo, sakome atsistok, pasilenk ir dėk alkūnes ant stalo, tai labai patogi pozicija atsikosėjimui.
- Kodėl negalima trankyti per nugarą?
- To daryti nereikia. 50 procentų tikimybė, kad trinktelint per nugarą žmogus darys įkvėpimą ir jeigu įkvėpimo metu trinktelėsite per nugarą, viskas - svetimkūnis nukeliaus giliau ir užkimš kvėpavimo takus, įstrigs siauriausioje kvėpavimo takų vietoje. Tada jau bus pilnas užspringimas, žmogaus veidas raudonuoja, mėlsta, žmogus čiumpa sau už gerklės. Nebereikia jokio žmogaus sutikimo, nebeklauskite, ar jam reikia pagalbos, padėkite, nes laikas labai ribotas. Algoritmas pagal ES gaivinimo gaires toks: 5 smūgiai tarp menčių kietąja delno dalimi palenkus žmogų į priekį, po to atitiesiame žmogų, susirandame paspaudimo vietą - porą pirštų virš bambos, virš jų dedame kumštį, jį apkabiname pagrindinės rankos delnu, nuleidžiame alkūnes, kad nesulaužytume šonkaulių, prisiglaudžiame visu kūnu ir spaudžiame gilyn ir į viršų (kablio judesiu), tarsi norėdami žmogų pakelti į viršų. Taip atliekame 5 Heimlicho stūmius.
Visada akcentuoju tikslią paspaudimų vietą, nes kiti įsivaizduoja, kad reikia spausti saulės rezginį. Negalima! Tokiu atveju nulaužiate kardinę ataugą, kuri yra krūtinkaulio apatinė dalis; sulaužote šonkaulius, nes neįmanoma uždėjus kumštį nesulaužyti šonkaulių, užspazmuojama diafragma ir beliks žmogų pasiguldžius gaivinti. Taigi 5 smūgiai, 5 paspaudimai tol, kol atsprings arba kol praras sąmonę. Kai praranda sąmonę, žiūrime - gal burnoje yra svetimkūnis. Jei jis kietos konsistencijos, bandome jį ištraukti.
- Žmogaus nuleidimas žemyn galva siekiant pašalinti svetimkūnį. Tinkama?
- Jei tai 3-5 metų vaikas, galima tokį variantą taikyti, tada svetimkūnis krenta į apačią ir yra lengviau pastebimas, bet labai abejoju, ar tokio amžiaus vaikus taip gaivina, nes pakelti tokį vaiką jau iššūkis. Negalima kūdikių nuleidus žemyn kratyti, nes kyla labai didelis galvos smegenų ir stuburo jungties pažeidimo pavojus. Įvykus tokiai traumai, žmogus gali likti neįgalus visam gyvenimui. Priimtinas variantas pakėlus už kojų pasižiūrėti, ar nėra svetimkūnio burnoje, nes taip geriau matosi. Viskas.
Kūdikių gaivinimas visai kitoks, guldoma ant rankos, ant vienos, po to ant kitos kūdikį apverčiant. Paspaudimai daromi krūtinės ląstos plote, žemiau spenelių linijos, smūgiuojama tarp menčių.
Jeigu gaivinate žmogų, kuris yra žemesnis nei 1,50 metro, pirmiausia susivienodinkite su tuo žmogumi ūgiu, prie vaiko atsiklaupkite, kad būtumėte vienodo ūgio, kad nesuspaustumėte šonkaulių. Kumštį, atliekant Heimlicho stūmį, reikia pridėti be tarpo iškart virš bambos, kadangi žemo žmogaus pilvas yra trumpesnis.