Liberalų sąjūdžiui ir Lietuvos advokatų tarybai prakalbus apie galimybę abiturientams kreiptis į teismą dėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) sprendimo prie beveik visų egzaminų pridėti po 10 taškų, Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) sako neketinanti to daryti. Pasak jų, teisminiai procesai užtruktų pernelyg ilgai ir veikiausiai neduotų reikiamų rezultatų.
„Mokiniai įvairių viešų pasisakymų metu yra skatinami kreiptis į teismą, taip apginant savo teises, tačiau LMS nori pabrėžti, kad teisiniai procesai užtrunka ilgai, šitoks sprendimas realių rezultatų dabartiniame bendrajame priėmime į Lietuvos aukštąsias mokyklas neatneštų ir problema nebūtų išspręsta laiku“, – Eltai nurodė organizacija.
„LMS taip pat nori atkreipti dėmesį, jog į teisinius procesus pati neįsitrauks ir neplanuoja įsitraukti“, – teigė sąjungos atstovai.
Tiesa, LMS pripažįsta, jog ministerijos sprendimas pridėti po 10 taškų prie visų egzaminų, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, nulėmė didesnę nelygybę stojant į aukštąsias mokyklas.
„LMS pastebi, kad mokiniai, surinkę maksimalų įvertinimą be pridėtinių taškų jaučiasi neįvertinti, tokia pridėtų taškų sistema padidina nelygybę tolimesniame (stojimo) etape bei nuvertina dalies mokinių pastangas“, – teigė moksleiviams atstovaujanti organizacija.
„Sprendimas pridėti papildomus 10 taškų prie kiekvieno (išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros) valstybinio brandos egzamino rezultato nebuvo tinkamiausias susiklosčiusiai situacijai. Objektyvesnis sprendimas būtų buvęs pridėti taškus tik už nekorektiškas užduotis, kuriose pasitaikė klaidų ar neatitikimų ugdymo programai, o ne visiems automatiškai pridėti 10 taškų prie egzamino rezultato“, – akcentavo LMS.
ELTA primena, kad paaiškėjus daugumos abiturientų laikytų egzaminų rezultatams, ŠMSM pranešė prie visų patikrinimų, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, pridėjusi po 10 taškų. Pasak ŠMSM vadovės R. Popovienės, tokio sprendimo imtasi siekiant sumažinti egzaminų neišlaikiusių abiturientų skaičių ir kompensuoti skirtumą tarp seniau galiojusios 16 ir šiuo metu nustatytos 35 taškų egzaminų išlaikymo kartelės.
Tiesa, toks sprendimas sulaukė kritikos ne tik iš moksleivių, tėvų bendruomenės, bet ir iš Seimo opozicijos, Prezidentūros. Akcentuojama, jog pridėjus po 10 taškų žymiai daugiau nei įprasta moksleivių gavo aukščiausią 100 balų įvertinimą. Taip, pasak sprendimo kritikų, mažinamas abiturientų konkurencingumas stojant į aukščiausias mokyklas – nuskriausti lieka šimtukus ir be pagalbos galėję gauti mokiniai.
Susiklosčius tokiai situacijai, prasidėjo diskusijos dėl abiturientų galimybės kreiptis į teismą dėl pastarojo ŠMSM sprendimo.
VBE laikomas išlaikytu mokiniui surinkus 35 taškus iš 100 susumuotų dalyko abiejų dalių galimų taškų. Galutinis egzamino įvertinimas, įrašomas į atestatą, yra skalėje nuo 40 iki 100 balų.