Preliminariais vertinimais, kai dėl pažeidimo neveikė Estijos ir Suomijos povandeninė elektros jungtis „EstLink 2“, vartotojai Baltijos valstybėse už elektrą permokėjo 200-300 mln. eurų, socialiniame tinkle „LinkedIn“ paskelbė energetikos bendrovės „EPSO-G“ plėtros ir inovacijų vadovas Paulius Butkus.
Įtariama, kad šią Baltijos jūros dugnu einančią elektros jungtį galėjo pažeisti Rusijos „šešėlinio laivyno“ tanklaivis „Eagle S“.
Tačiau Janis Negribas, Latvijos viešųjų paslaugų reguliavimo komisijos Energetikos departamento direktorius, pabrėžia, kad neįmanoma netgi apytiksliai apskaičiuoti, kiek daugiau vartotojai sumokėjo už elektrą tuo metu, kai neveikė jungtis „EstLink 2“.
Jis sutinka, kad dėl jungties pažeidimo elektros kaina išaugo, bet mano, kad 200-300 mln. eurų suma, esą susidariusi per 175 ungties neveikimo dienas (nuo 2024 gruodžio 26 d. iki 2025 birželio 19 d.), yra per didelė.
Tuo metu bendrovės „AJ Power“ didmeninės prekybos analitikė Kristiana Ritinia teigia, kad tikslūs skaičiavimai tokiais atvejais neįmanomi, nes yra daug kintančių ir nežinomų veiksnių. Vis dėlto, atsižvelgiant į turimus duomenis, jai 200-300 mln. eurų suma atrodo tikėtina ir ji neatmeta, kad neveikianti jungtis galėjo turėti dar didesnę įtaką elektros kainoms.
2024 m. pradžioje elektros kainų skirtumas Latvijoje ir Suomijoje buvo nedidelis, bet po „EstLink 2“ gedimo kainų skirtumas Latvijoje, palyginus su Suomija, žymiai išaugo 2025 m. pradžioje. Vis dėlto J. Negribas ragina atsižvelgti į tai, kad šį kainų skirtumą sukėlė ne tik jungties gedimas, bet ir kiti veiksniai, įskaitant ribotus elektros energijos gamybos pajėgumus žiemą, kai vėjo, saulės ir hidroelektrinės pagamina mažiau elektros.
Primename, kad po to, kai 2022 m. vasarį Rusija įsiveržė į Ukrainą, Baltijos jūroje padidėjo įtampa. 2022-ųjų rugsėjį povandeniniai sprogimai pažeidė „Nord Stream“ vamzdynus, kuriais į Europą buvo tiekiamos rusiškos dujos.
Tuo metu 2023 m. spalį buvo išjungtas povandeninis dujotiekis tarp Suomijos ir Estijos, kai vilkdamas savo inkarą jį pažeidė kinų krovininis laivas. 2024 m. lapkričio 17-18 d. Švedijos vandenyse buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai, o gruodžio 25 d. – 650 MW galios „EstLink 2“ elektros jungtis ir keturi telekomunikacijų kabeliai tarp Suomijos ir Estijos.
Atsakydama į tai, 2025 m. sausį NATO pradėjo patruliavimo misiją Baltijos jūroje, kad būtų apsaugota ypatingos svarbos povandeninė infrastruktūra.