Aplinkos ministerija praneša, kad Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus pastebimi pokyčiai mažinant plastiko vartojimą - prekybos centruose siūlomi popieriniai šiaudeliai, daugkartiniai ar kompostuojami maišeliai, o nuo 2023 m. pradėjus taikyti mokestį labai ploniems plastikiniams maišeliams, jų vartojimas iškart sumažėjo kelis kartus.
Vis dėlto vienkartiniai plastikiniai maišeliai vis dar perkami, o Lietuva pagal jų suvartojimą (apie 249 vienetai vienam gyventojui per metus) išlieka tarp pirmaujančių ES.
„Plastiko vartojimo mažinimas neapsiriboja tik maišeliais. Nuo 2025 m. gegužės 1 d. pradėti taikyti vienkartinių plastikinių puodelių ir dėžučių mažinimo reikalavimai - viešojo maitinimo vietoms draudžiama neatlygintinai dalyti vienkartinius plastikinius gaminius, kurie pardavimo metu pripildomi maistu ar gėrimais, - teigia Aplinkos ministerija. - Vartojant maisto produktus ar gėrimus vietoje, viešojo maitinimo paslaugą teikiančios įmonės taip pat turės klientams pasiūlyti alternatyvą: vienkartines pakuotes, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba daugkartines pakuotes arba daugkartinius stalo indus, o masiniuose renginiuose arba paplūdimiuose prekiaujančioms viešojo maitinimo įstaigoms bus galima naudoti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes už jas imant užstatą."
Ministerija praneša, kad nuo 2026 m. rugpjūčio numatytos reikšmingos priemonės plastiko pakuočių naudojimui mažinti visos ES mastu.
Nuo 2030 m. visos plastikinės pakuotės turės būti realiai perdirbamos, o gamintojai ir importuotojai privalės pagrįsti, kad plastikas naudojamas tik tiek, kiek būtina - pakuotė turės būti funkcionali, bet ne perteklinė ar sudėtinga.
Bus privaloma naudoti ir tam tikrą kiekį perdirbto plastiko (pvz., mažiausiai 30 proc. gėrimų buteliuose), tai skatins žiedinį išteklių naudojimą. Šios priemonės aiškiai orientuotos į plastiko vartojimo prevenciją dar pirminėje grandyje - projektavimo ir gamybos etape, todėl jos turės stiprų poveikį tiek gamintojų praktikai, tiek galutiniam vartotojų elgesiui.