Vis daugiau Lietuvos piliečių, nenorinčių tiesiogine prasme likti bedančiais, renkasi dantų protezavimo, implantavimo paslaugas ne Lietuvoje, o Turkijoje.
Nes ten odontologinės paslaugos pigesnės, taip pat sutaupomas protezavimo laikas. Tačiau ar taupydami pinigus bei laiką nepakenksime savo sveikatai?
Arba moki, arba lauki
Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) skelbia, jog, jeigu žmogus apdraustas privalomu sveikatos draudimu, valstybinėse gydymo įstaigose dar yra pakankamai daug PSDF lėšomis apmokamų paslaugų. Galima dykai pasigydyti danties ėduonį, pulpitą, dantų šaknis, nusivalyti dantų akmenis, ištraukti sugedusį dantį. Suaugusiems tenka tik sumokėti už vaistus ir medžiagas.
O dabar pavyzdys, kaip toks pigus dantų gydymas atrodo ne teoriškai, bet praktiškai.
Kauno rajone gyvenantis pensininkas Algirdas panoro įsidėti dantų protezą už PSDF kompensaciją. Vietoje jau nestabilaus senojo dantų „tilto". Vyriškis iš anksto pareiškė, kad jį gydžiusioms stomatologėms neturi jokių pretenzijų. Jos dirba sąžiningai ir labai kruopščiai.
Jis tik pareiškė nuostabą, kodėl valstybinių gydymo įstaigų vadovai taip nevertina savo personalo - stomatologai tiek apkrauti pacientais, jog eilės nutįsta vos ne pusmečiui. Nes eiles sudarinėja ne tik gydytojai, bet ir įstaigos administracija.
2024 m. gruodį Algirdas, taupydamas laiką, privačioje klinikoje padarė po „tiltu" dar likusių dantų šaknų rentgeno nuotrauką už 18 Eur. 2024 m. gruodžio viduryje atvyko pas „valstybinę" stomatologę.
Ši pasižiūrėjo į dantų šaknų nuotrauką ir nusprendė, kad jos dar stiprios. Naują protezą atlaikys. Paaiškino, jog nuimamas protezas kainuos apie 700 Eur, sumą apmokės ligonių kasos. Tačiau klibantį „tiltą" nutarė nuimti tik po žiemos švenčių, kad pacientas per šventes nebūtų bedantis.
Sausį klibantį „tiltą" nuėmė ir tai kainavo tik 20 Eur. Tiesa, „tiltą" nuėmusi gydytoja pamatė, kad vaizdas prastesnis nei nuotraukoje. Reikia gydyti dar likusias šaknis. Todėl liepė kreiptis į klinikas. Kad išgydytų ir užplombuotų šaknų kanalus. Vyriškis kreipėsi į klinikas sausio pradžioje. Pirmasis vizitas buvo paskirtas vasario pradžioje. Uždėti vaistai. Dėl didelių eilių dantų šaknų kanalai prabuvo su vaistais ir laikina plomba kelis mėnesius. Galutinai buvo užplombuoti balandį. Vaistai ir medžiagos kainavo apie 400 Eur. Privačioje klinikoje šios procedūros būtų kainavusios apie 600 Eur, bet būtų sutaupyta daug laiko.
Kita vertus, Algirdui valstybinėje poliklinikoje dar ir du dantis užplombavo už 20 Eur, o tokia paslauga privačiai būtų kainavusi gal ir kelis šimtus. Dabar lauks dantų plokštelės. Iš kitų pacientų sužinojo, jog gali tekti laukti net trejus metus.
Medicininis turizmas
Ne visi turi laiko laukti ir ne visi nori gyventi be dantų. Tad nieko nuostabaus, jog turtingesni lietuviai tiesiai kreipiasi į privačias klinikas arba, taupydami savo brangų laiką, renkasi Turkiją.
Vien Stambule ir Antalijoje netrūksta klinikų, dedančių dantų implantus ir užsieniečiams. Gali juos ir savaitei apgyvendinti, netgi organizuoti ekskursijas. Be to, čia implantavimo paslaugos - pigesnės. Siūlo sudėti 4 implantus ir porceliano karūnėles už 3800 Eur visam žandikauliui, o dantų implantus bei paprastus protezus vienam žandikauliui - už 2880 Eur.
Kita vertus, į Lietuvos klinikas gali nuvažiuoti ir autobusu, o į Turkiją tenka skristi lėktuvu. Tad tenka priskaičiuoti ir bilietų kainas. Bei riziką, jog turkiško implantavimo broką teks taisyti Lietuvoje.
Turkiški „malonumai"
Negali sakyti, jog visi Turkijos implantologai yra nesąžiningi, bet skubi paslauga nebūtinai reiškia profesionalią paslaugą.
Odontologijos namų „Balta lapė" vadovas Andrius Kilda sakė, kad jis ir jo kolegos kartais šiurpsta, socialiniuose tinkluose matydami Turkijoje pagamintas šypsenas: „Jaunos merginos su daugiau ar mažiau sveikais dantimis vyksta į Turkiją, ten joms dantis nušlifuoja iki „ryklio dantų", kas realiai pažeidžia visus gyvybiškai reikalingus danties audinius. Tada ant tų „ryklio dantų" uždeda „deimantinį" protezą. Tas požiūris į grožį labai subjektyvus, bet kai abiejų žandikaulių dantys taip nušlifuoti, tai niekaip nėra susiję su medicina.
Mes laikomės konservatyvių būdų, kai tik sugiję implantai yra apkraunami nuolatiniais protezais, o Turkijoje iškart uždedami pastovūs protezai. Tą pačią dieną. Protezų gamintojai tai leidžia, bet iš tiesų reikėtų palaukti 1-2 mėnesius, nes po operacijos dantenos sutinsta ir negalima nuimti tikslių protezų atspaudų. Mes atspaudus nuimame tik po 8 mėnesių. Jei Turkijoje į tai neatsižvelgiama, dantenų tinimui nuslūgus tarp dantenų ir protezo susidaro tarpai, juose kaupiasi apnašos ir tai yra pagrindinė priežastis, kai implantai tiesiog atmetami. Prasideda implantitas, audinių uždegimas aplink implantą. Tada pradeda kaulas tirpti ir implantas iškrenta.
Nors žmogus išleido tūkstančius. O kas tada atsakys? Turkija nepriklauso Europos Sąjungai, jei turkai sugeba padirbti garsių prekių ženklų falsifikatus ir lieka nenubausti, tai įsivaizduokite, ką jie gali padaryti su mūsų sveikata? Juk dantys gyvi. Jeigu juos kaip medžių šakas nugenėsi, medis ims džiūti.
Kartais ten daroma taip, kad tik paimtum iš užsieniečio pinigus, nepaisoma žmogaus sveikatos. Dantų karūnėlės uždedamos ant neišgydyto ėduonies. Nepagydo, tik kosmetiškai užkonservuoja, o liga viduje lieka. Užsienyje dėl to pasitaikė ir komos atvejų.
Mane labai stebina, kaip žmonės nuvertina odontologiją, tarsi ji teikia tik grožio paslaugas kaip kirpykla ar manikiūrininkai. Plaukai, nagai atauga, o dantys neataugs. Gerai, jeigu įstatė implantus, kurie naudojami ir Lietuvoje, tada dar galima kažką pataisyti, įsukti naują, gal net kaulą priauginti. O jeigu ne?
Mes Lietuvoje turime laikytis ekstremalių higienos normų, mus kontroliuoja Odontologų rūmai, pacientų draudimas ir t.t. O ką peši Turkijoje, jei paslauga bus prasta?"
Valstybės pagalba minimali
Lietuvoje apie 30 proc. asmenų, vyresnių nei 65 metų, jau neturi ar beveik neturi savų dantų, todėl tenka gyventi su išimamais arba neišimamais dantų protezais. PSDF per Teritorines ligonių kasas kompensuoja už protezus 670,39 Eur. Tiesa, jeigu medikų konsiliumas nustato išskirtinius atvejus, kompensacija gali siekti iki 2062,70 Eur.
Dažniausiai dėl kompensacijų kreipiasi pensininkai (83 proc). Paprastai jiems suteikiama 670,39 Eur kompensacija, o už papildomas išlaidas jau tenka susimokėti iš savo santaupų. Kompensacijas dantų protezams taip pat gauna neįgalūs asmenys, burnos ir žandikaulio onkologiniai ligoniai bei vaikai iki 18 metų. Protezavimas, kompensuojamas PSDF, atliekamas ir privačiose odontologijos klinikose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.