respublika.lt

Tyrimas: dėl oro taršos 2021 metais Europoje mirė daugiau kaip 250 000 žmonių

(37)
Publikuota: 2023 lapkričio 24 17:07:00, Živilė Aleškaitienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-ELTA nuotr.

Dėl taršos kietosiomis dalelėmis 2021 metais Europos Sąjungoje mirė daugiau kaip 250 000 žmonių, teigiama penktadienį paskelbtoje Europos aplinkos agentūros (EEA) ataskaitoje.

 

Smulkiosiomis kietosiomis dalelėmis, arba PM2,5, vadinamos dalelės, kurios paprastai yra automobilių išmetamųjų dujų arba anglimi kūrenamų elektrinių šalutinis produktas. Dėl savo mažo dydžio jos gali patekti giliai į kvėpavimo takus ir padidinti bronchito, astmos bei plaučių ligų riziką.

„Naujausiais EEA skaičiavimais, 2021 metais mažiausiai 253 000 mirčių ES įvyko dėl kietųjų dalelių (PM2,5) taršos, viršijančios PSO rekomenduojamą koncentraciją, poveikio“, – teigė organizacija.

EEA pridūrė, kad šių mirčių „būtų buvę galima išvengti, jei smulkiųjų kietųjų dalelių koncentracija būtų atitikusi PSO rekomendacijas“.

Šis skaičius yra didesnis, palyginti su 2020 metais, kai dėl smulkiųjų dalelių pirma laiko mirė 238 000 žmonių.

EEA teigė, kad šį padidėjimą galima paaiškinti padidėjusiu užterštumu ir šiek tiek padidėjusiu mirtingumu Europoje, daugiausia dėl COVID-19.

Ir priešingai, ilgalaikė tendencija iš esmės išlieka teigiama – nuo 2005 iki 2021 metų pirmalaikių mirčių dėl taršos kietosiomis dalelėmis skaičius sumažėjo 41 procentiniu punktu, pažymima ataskaitoje.

Nepaisant pastaraisiais metais padarytos „didelės pažangos“, „oro taršos poveikis mūsų sveikatai tebėra per didelis, dėl to mirštama ir sergama ligomis, kurias galima priskirti oro taršai“, – pranešime teigė EEA vykdomoji direktorė Leena Yla-Mononen.

Kalbant apie kitus teršalus, pirmalaikių mirčių, priskiriamų azoto dioksido (NO2) poveikiui, skaičius nuo 2020 metų taip pat šiek tiek padidėjo ir 2021 metais pasiekė 52 000.

Mirčių dėl ozono (O3) poveikio, kurį sukelia daugiausia kelių eismas ir pramonės veikla, agentūros skaičiavimais, buvo 22 000, t. y. šiek tiek mažiau nei 2020 metais.

Agentūra šių skaičių nesumuoja, nes, jos nuomone, dėl to kai kurios mirtys būtų suskaičiuotos du kartus, tačiau pabrėžia, kad oro tarša tebėra didžiausia aplinkos grėsmė europiečių sveikatai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
6
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (37)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar galima leisti kaliniams „atostogauti” - trumpam apsilankyti namuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s