Savaitė varžybų ir nė vieno apdovanojimo - toks Lietuvos sportininkų startas Tokijo olimpinėse žaidynėse. Tuo metu kaimynai latviai ir estai džiaugėsi aukso medaliais. Dauguma lietuvių į aukštas vietas nė nepretendavo, pretendavusiems Fortūna nesišypsojo. Didžiausiu nusivylimu tapo plaukiko Dano Rapšio aštuntoji vieta, o geriausiai pasirodė irkluotojai. Mildos Valčiukaitės ir Donatos Karalienės dvivietė liko per žingsnį nuo medalio - ketvirta, o Mindaugas Griškonis pasiekė finalą ir finišavo šeštas.
Liepos 24 d.
Prieš žaidynes agentūra AP pabandė atspėti visų rungčių prizininkus ir Lietuvai skyrė tik vieną medalį - spėta, kad D.Rapšys turėtų pelnyti sidabrą 200 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje. Dvigubai ilgesniame nuotolyje vilčių buvo daug mažiau, bet niekas nesitikėjo, jog Lietuvos rinktinės lyderis pasirodys taip prastai, kaip pasirodė. Plaukdamas laisvuoju stiliumi 400 m, jis su 3 min. 46,32 sek. rezultatu liko 13-as ir į finalą nepateko.
Liepos 24-ąją startavo dar du Lietuvos plaukikai - Andrius Šidlauskas ir Giedrius Titenis, dalyvavę 100 m plaukimo krūtine atrankoje. A.Šidlauskas, kaip ir D.Rapšys, užėmė 13-ąją vietą, bet, kitaip nei D.Rapšys, tokia pozicija apsidžiaugė, nes ji atvėrė kelią į pusfinalį. G.Titenis liko
36-as tarp 49 sportininkų. Kadangi 32-ejų veteranui Tokijuje tai buvo vienintelė rungtis, gali būti, kad tai buvo ir paskutinis olimpinis startas G.Titenio karjeroje.
Irklavimo trasoje liepos 24 d. pasirodė Sauliaus Riterio ir Aurimo Adomavičiaus porinė dvivietė valtis. Lietuviai per atranką nepateko į pusfinalį, todėl teko startuoti paguodos plaukime. Jame S.Riteris su A.Adomavičiumi užėmė antrąją vietą tarp keturių komandų ir to užteko kelialapiui į pusfinalį.
Greitai ir nesėkmingai žaidynės baigėsi gimnastui Robertui Tvorogalui. Jis daugiakovės atrankoje užėmė 46-ąją vietą, o į finalą pateko 24 sportininkai.
R.Tvorogalui nepavyko patekti ir į atskirų rungčių finalus, nors jis - 2020 m. Europos čempionas pratimuose ant skersinio.
Neužsibuvo Tokijuje ir dviratininkas Evaldas Šiškevičius. Grupinėse plento lenktynėse jis pasitraukė iš trasos net neįpusėjęs 234 km distancijos.
Liepos 25 d.
Sekmadienį startavo visi devyni Lietuvos irkluotojai, bet užimtomis vietomis džiaugėsi tik dvi įgulos. M.Valčiukaitė ir D.Karalienė užėmė trečiąją vietą pusfinalio, M.Griškonis - ketvirtfinalio plaukime. Merginų dvivietei ši pozicija atvėrė kelią į finalą, o tai garantuoja ne žemesnę nei šeštąją vietą galutinėje įskaitoje. M.Griškonis užsitikrino bilietą į pusfinalį.
Vyrų dvivietė (S.Riteris ir A.Adomavičius) bei keturvietė (Armandas Kelmelis, Martynas Džiaugys, Dovydas Nemeravičius ir Dominykas Jančionis) pateko tik į B finalus, kuriuose kovojama dėl 7-12 pozicijų. Dvivietė liko paskutinė - šešta - savajame pusfinalio plaukime, keturvietė - paguodos varžybose. Tik paskutinę minutę į Tokiją pakviesti keturvietės irkluotojai prieš tai, liepos 23 d., buvo paskutiniai ir atrankos plaukime.
Olimpiniame baseine liepos 25 d. labiausiai iš lietuvių džiaugėsi Kotryna Teterevkova. A normatyvo neįvykdžiusi ir tik pagal šaliai skirtą kvotą į žaidynes patekusi 19-metė debiutantė 100 m plaukimo krūtine atrankoje pasiekė asmeninį rekordą (1 min. 6,82 sek.) ir su 15-u rezultatu pateko į pusfinalį. D.Rapšys startavo savo mėgstamoje 200 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje. Pasirodymas vėl nebuvo įspūdingas, bet devintosios vietos atrankoje užteko, kad lietuvis patektų į pusfinalį. O A.Šidlauskui pusfinaliu baigėsi pasirodymas 100 m plaukimo krūtine varžybose. Panevėžietis plaukė lėčiau nei atrankoje ir galutinėje įskaitoje pasidalino 13-14 pozicijas.
Moterų grupinėse lenktynėse Lietuvos dviratininkė Rasa Leleivytė pasirodė daug geriau nei E.Šiškevičius analogiškose vyrų varžybose. Ji pasiekė finišą ir užėmė 35-ąją vietą. Pozicija gal ir kukli, bet 19 iš 68 dalyvių lenktynių apskritai nebaigė.
Karolis Girulis užėmė 28-ąją vietą tarp 47 sportininkų šaudymo oriniu šautuvu iš 10 m atstumo rungtyje ir savo pasirodymu buvo patenkintas.
Liepos 25 d. startavo ir du Lietuvos buriuotojai. Viktorija Andrulytė dalyvavo dviejuose pirmuosiuose „Laser Radial", Juozas Bernotas - trijuose RS:X klasės plaukimuose. Po pirmosios varžybų dienos V.Andrulytė atsidūrė
25-oje, J.Bernotas - 15-oje vietoje.
Liepos 26 d.
Pirmadienį jėgas išbandė tik keturi Lietuvos sportininkai - du plaukikai ir du buriuotojai. Baseine D.Rapšys pagaliau priminė, kad yra priskiriamas prie favoritų. 200 m plaukimo laisvuoju stiliumi pusfinalyje jis užfiksavo trečią rezultatą ir užtikrintai pateko į finalą. K.Teterevkova savo pusfinalyje stebuklo nesukūrė - ji liko 14-a.
Buriavimo varžybose mūsiškių pozicijos beveik nepasikeitė. V.Andrulytė po trečiojo ir ketvirtojo plaukimų smuktelėjo į 26-ąją vietą, o J.Bernotas po ketvirtojo, penktojo ir šeštojo plaukimų išliko 15-as.
Liepos 27 d.
Didžiausia viltis atidaryti medalių sąskaitą žlugo su trenksmu, kai D.Rapšys savo mėgstamos 200 m laisvuoju stiliumi rungties finale finišavo paskutinis - aštuntas. Jo rezultatas - 1 min. 45,78 sek. - buvo prastesnis nei pusfinalyje (1 min. 45,32 sek.). „Įspūdingai greitas finalas. Tikrai negalėjau šiuo metu būti prizininku. Negalvojau, kad tie žmonės tokiais laikais plauks", - finalą komentavo D.Rapšys.
Net ir pusfinalio laiko pakartojimas lietuviui nebūtų padėjęs, jis vis tiek būtų likęs paskutinis. Visgi asmeninis rekordas - 1 min. 44,38 sek. - būtų užtikrinęs bronzą. Čia reikia priminti, kad D.Rapšys didžiąją dalį savo apdovanojimų yra pelnęs trumpajame (25 m) baseine. Ilgajame baseine jis iškovojo tris Europos čempionato medalius - vieną sidabro ir du bronzos. Aukščiausio lygio varžybose - pasaulio čempionatuose - jis niekada netapo prizininku, taigi Lietuvoje su D.Rapšiu galbūt sieti pernelyg dideli lūkesčiai.
Kiti antradienį startavę Lietuvos sportininkai pademonstravo stabilumą. A.Šidlauskas 200 m plaukimo krūtine atrankoje pasiekė 13-ą rezultatą ir pateko į pusfinalį, tai yra pasirodė taip pat, kaip ir dvigubai trumpesniame nuotolyje. Buriuotojos V.Andrulytės pozicija po penktojo ir šeštojo plaukimų nepasikeitė - ji liko 26-a.
Liepos 28 d.
Trečiadienį žlugo dar viena viltis iškovoti medalį, nors šįkart trūko labai nedaug. M.Valčiukaitė ir D.Karalienė liko per žingsnį - užėmė ketvirtąją vietą dviviečių varžybų finale. Iki trečiąją vietą užėmusios Nyderlandų įgulos ir medalio trūko 1,71 sek.
Ketvirtoji vieta irkluotojoms sukėlė dviprasmiškus jausmus. „Kovojome, tikėjome, kad turime šansų. Ta ketvirta vieta nėra maloni. Kažko pritrūko, kažko nepadarėme. Kita vertus, kol kas tai yra aukščiausia lietuvių pasiekta vieta Tokijuje. Ir ta ketvirta vieta olimpinėse žaidynėse yra tikrai aukšta. Kai pagalvoji, kur mes buvome prieš metus ar dvejus, stebuklas, kad iš viso čia esame", - sakė M.Valčiukaitė. Jos partnerė D.Karalienė tik spalį grįžo į didįjį sportą, Milda tuo metu gijo po stuburo išvaržos operacijos. 2016 m. Rio de Žaneire Milda su Donata pasipuošė bronza.
Kiti Lietuvos sportininkai trečiadienį niekuo nesustebino. Vyrų irkluotojų įgulos B finaluose finišavo paskutinės. Galutinėje įskaitoje keturvietė liko 10-a, dvivietė - 12. Plaukimo baseine A.Šidlauskas paskutinis - 16-as - liko 200 m plaukimo krūtine pusfinalyje. Analogiškos moterų rungties atrankoje K.Teterevkova užėmė 23-iąją vietą. D.Rapšys 200 m plaukime kompleksiniu būdu į aukštumas nepretendavo ir tenkinosi 33-iąja pozicija. Buriuotojų varžybose J.Bernotas po dar trijų plaukimų smuktelėjo į 16-ąją vietą.
Kol lietuviai tebelaukia medalio, kitos Baltijos šalys jais jau džiaugiasi. Ir ne bet kokiais, o auksiniais. Antradienį čempionėmis tapo Estijos fechtuotojų komanda, trečiadienį auksą iškovojo Latvijos trijulių krepšinio komanda.
Liepos 29 d.
Ketvirtadienį startavo tik trys Lietuvos sportininkai. Svarbiausias buvo M.Griškonio startas vienviečių valčių pusfinalyje. 35-erių veteranas nenuvylė, užėmė trečiąją vietą savo plaukime ir pateko į A finalą, taip užsitikrindamas ne žemesnę nei šeštąją vietą.
Pasirodymą Tokijuje baigė
J.Bernotas, kuris po paskutinių trijų plaukimų užėmė 15-ąją vietą ir nepateko tarp 10 buriuotojų, tęsusių kovą dėl medalių. V.Andrulytė po septintojo ir aštuntojo plaukimų išliko 26-oje pozicijoje.
Liepos 30 d.
Deja, M.Griškoniui iki medalio trūko gerokai daugiau nei moterų dvivietei. Finale jis gerokai - daugiau nei 8 sek. - atsiliko net nuo penktąją vietą užėmusio sportininko. Kaip svarbiausią tokio pasirodymo priežastį M.Griškonis nurodė oro sąlygas: „Prieš pat startą pasikeitė vėjas. Dar apšilinėdamas galvojau, kad turiu gerą taką, nes vėjas pūtė nuo mano tako pusės. Bet per pusvalandį vėjas pradėjo pūst iš kitos pusės ir iš vieno geriausių mano takas tapo blogiausiu. Mane pradėjo dreifuoti. Negalėjau palaikyti tempo, kaip kiti. Pradžioje atsilikau ir nebebuvo galimybių pasivyti."
2016 m. M.Griškonis su S.Riteriu tapo olimpiniais vicečempionais. Visgi vienviečių varžybose šeštoji vieta jam buvo geriausia per tris bandymus olimpinėse žaidynėse.
Šiandien dėl medalio kovos disko metikas Andrius Gudžius. Jis atrankoje užfiksavo 65,94 cm rezultatą ir užėmė antrąją vietą. Be finalo liko šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas, kurį kuklus 2,17 m rezultatas nubloškė į
26-ąją poziciją.
Dziudo imtynininkė Sandra Jablonskytė Tokijuje laimėjo vieną kovą. Svorio kategorijos virš 78 kg pirmajame rate ji užtikrintai nugalėjo kroatę Ivaną Maranič, bet aštuntfinalyje vos per 28 sek. pralaimėjo dukart Europos čempionei prancūzei Romanei Diko (Romane Dicko).
Olimpinėse žaidynėse prizininku vadinamas sportininkas, patekęs į aštuntuką. Taigi po pirmosios savaitės turime tris prizines vietas - dviejų irkluotojų įgulų bei D.Rapšio, bet neturime medalių.