respublika.lt

2023 m. gali būti paskelbti Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio metais

2022 lapkričio 15 17:33:00
Jadvyga Bieliavska, Elta

Seimas svarstys siūlymą paskelbti 2023 metus Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio metais.

×
nuotr. 3 nuotr.
Atidengta skulptūra, skirta Dariaus ir Girėno skrydžio 80-mečiui paminėti. Eltos nuotr.

 

Tokį  nutarimo projektą, kurį Seimo laikinosios Žemaičių grupės narių vardu antradienį pateikė Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė, po pateikimo palaikė  53, prieš buvo 3, susilaikė 35 parlamentarai.  Po svarstymo komitetuose  į plenarinę salę ši iniciatyva  sugrįš gruodžio 15 d.

Pristatydama nutarimo projektą Seimo narė  Rimantė Šalaševičiūtė sakė, kad tokiu būdu siekiama pažymėti drąsių Lietuvos lakūnų Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio, išgarsinusio Lietuvą ir suvienijusio lietuvius visame pasaulyje, 90-ąsias metines.

Nutarimo projekte pabrėžiama, kad "pasauliui šis skrydis buvo reikšmingas tiek moksliniu (tiriant oro sroves), tiek inžineriniu požiūriu (tiriant panaudoto lėktuvo tipo ir navigacijos būdų galimybes), antrasis tuo metu skrydžio be nusileidimo rezultatas Pasaulyje, sukėlęs neabejotiną proveržį aviacijoje".

Projekto autoriai pažymi, kad drąsus skrydis tapo viso pasaulio lietuvius vienijančiu simboliu, tautiškumą simbolizuojantis faktas. Nutarimo projekte pažymima, kad garsiųjų Lietuvos lakūnų žygio tikslas – „sustiprinti Lietuvos sūnų dvasią“ – iki šių dienų tarnauja kaip puikus drąsos, užsispyrimo ir pasiaukojimo Tėvynei pavyzdys, pagal tuometines aviacijos galimybes, sudėtingumą ir rizikas ekspertų prilyginamas šiuolaikiniam pilotuojamam skrydžiui į kosmosą.

Nutarimo projekte Vyriausybei siūloma parengti ir patvirtinti Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio metų programą ir 2023 metų valstybės biudžete numatyti lėšų jai įgyvendinti.

2023 m. liepos 15 d. bus minimos legendinio Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio 90-sios metinės.

Vertindamas nutarimo projektą Seimo narys konservatorius Edmundas Pupinis kvietė šiek tiek pakentėti ir švęsti  šio skrydžio 100-metį. Tuo tarpu nepraleisti svarbios progos ir jau kitais metais  minėti „Lituanicos“ skrydžio 90-ąsias metines kvietė Seimo nariai Antanas Vinkus, Arvydas Nekrošius, Petras Gražulis.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Paulė Kuzmickienė sakė negalinti kalbėti prieš Darių ir Girėną, prieš istorinį įvykį, tačiau parlamentarė irgi kvietė kolegas pagalvoti apie šimtmečio jubiliejų.

Ji priminė, kad jau yra apsispręsta 2023 metais minėti Vilniaus sostinės, Klaipėdos krašto ir Šventojo Juozapato metus. Atrenkant 2023 m. svarbias datas įsiklausyta į istorikų ir visuomenininkų nuomonę.

ELTA primena, kad 2023 m. minėsime 700 metų jubiliejų nuo 1323 m. sausio 25 d., kuomet Vilniaus vardas buvo pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose.

2023 m. sukanka 100 metų nuo 1923 m. sukilimo, po kurio Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos.

2023 m. sukaks 400 metų nuo 1623 m. lapkričio 12 d., kuomet kankinystės mirtimi mirė Graikų apeigų katalikas (unitas) Šv. Juozapatas (Ivanas Kuncevičius).

Dvasininkas iš Ukrainos žemių atvyko į Vilniaus švč. Trejybės bazilijonų vienuolyną, čia dirbo apie 20 metų, uoliai pasišventęs unijinės Bažnyčios įtvirtinimui bei krikščionių Bažnyčios vienybei. Graikų apeigų katalikai ir Šv. Juozapatas tiesiogiai susieja Lietuvą ir Ukrainą, primindamas, kad unitai laisvę išpažinti tikėjimą gavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Vakarų Ukrainos žemėse.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • MODELIS: Vyriausybei svarstant antrąjį šių metų pusmetį keisti valstybės kompensacijų gyventojams už elektrą modelį, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius sako, jog efektyviausia būtų jas mokėti už dalį suvartotos elektros – iki 100 ar 150 kilovatvalandžių (kWh) per mėnesį.
  • REGULIAVIMAS: Lietuvoje galiojantis teisinis reguliavimas, numatantis galimybę visus viešajame konkurse dalyvavusius konsorciumo partnerius automatiškai įtraukti į „juodąjį sąrašą“, jei partnerių grupė neįvykdė sutarties, prieštarauja Europos Sąjungos viešųjų pirkimų direktyvai, nusprendė Europos Sąjungos Teisingumo Teismas.
  • TURINYS: Lietuvos radijo ir televizijos komisija priėmė sprendimus dėl keturių interneto svetainių kopijų bei vienos pirminės svetainės blokavimo, kuriose neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys.
  • LĖŠOS: Valstybinė energetikos reguliavimo taryba pirmąjį metų pusmetį turėtų išsiaiškinti, kaip nepriklausomi elektros tiekėjai panaudojo iš valstybės biudžeto gautas lėšas kainoms vartotojams sušvelninti.
  • NAFTA: Lietuvos naftos perdirbimo gamyklą valdanti Lenkijos energetikos grupė „Orlen“ nutraukia sutartį su didžiausia Rusijos naftos eksportuoja – Kremliaus kontroliuojama „Rosneft“.
  • RINKIMAI: Vyriausioji rinkimų komisija įpareigota persvarstyti savo sprendimą, kuriuo iš savivaldos rinkimų pašalinti 35 Lietuvos žaliųjų partijos kandidatai, neteisingai užpildę pareiškinius dokumentus.
  • LAIVAS: Ketvirtadienį Klaipėdos uoste laukiama atvykstant JAV „Arleigh Burke“ klasės kovos laivų-minų naikintojų karinio laivo „USS Roosevelt“ (DDG 80).
  • REAGENTAI: Dėl galimo piktnaudžiavimo teisiamas buvęs Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos vadovas Šarūnas Narbutas sako, jog derėdamasis dėl COVID-19 reagentų pirkimo veikė ne kaip Sveikatos apsaugos ministerijos pasitelktas nepriklausomas ekspertas ar Vyriausybės įgaliotas asmuo.
  • KOMPENSACIJA: Nuo praeitų metų balandžio mėnesio būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai ar verslo atstovai, kurie apgyvendino žmones, bėgančius nuo karo Ukrainoje, iš viso 2022 metais išmokėta 9 mln. 547 tūkst. kompensacijų už būsto ukrainiečiams suteikimą.
  • STIPENDIJA: Įsigaliojus naujai Sporto įstatymo redakcijai, valstybės stipendijos skirtos trečdaliu daugiau sportininkų, pranešė Nacionalinė sporto agentūra.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pedofilijos skandalas pakeitė jūsų požiūrį į Seimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar laikysitės astrologų rekomendacijų 2023 metams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +1 C

-7 -1 C

 

-6 +3 C

-1 +1 C

-3 +1 C

 

-1 +4 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-8 m/s