Lietuvos krepšinio klubai - Vilniaus „Rytas“ ir Panevėžio „Lietkabelis“ - susikeitė vietomis Europos turnyruose. Vilniečiai persikėlė į Čempionų lygą, o panevėžiečiai sieks dalyvauti Europos taurės varžybose. Abu klubai mano, kad pokyčiai jiems bus naudingi. Vilniečiai tiki Čempionų lygoje rasiantys geresnes sąlygas, panevėžiečiai neabejoja, kad Europos taurė yra pajėgesnis turnyras.
Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) organizuojama Čempionų lyga laikoma trečiu pagal pajėgumą Europos klubų turnyru, nusileidžiančiu ne tik Eurolygai, bet ir Europos taurei. Pastaroji priklauso Eurolygos organizacijai ir iš pirmo žvilgsnio yra tiesiausias kelias į elitinį turnyrą.
„Rytas“ pastaruosius šešis sezonus varžėsi dėl Europos taurės, bet vilniečių pranešime teigiama, kad FIBA „rodė išskirtinį dėmesį Vilniaus klubui ir sudarė sąlygas, kurios aiškiai padės klubui augti ir stiprinti visą savo piramidę“.
„Perėjimas į FIBA Čempionų lygą nėra žingsnis atgal - tai atsakingai pasvertas sprendimas klubo pertvarkos procese, siekiant ilgalaikio tikslo - žaisti stipriausiame Europos klubiniame turnyre. FIBA „Ryto“ organizacijai suteikia finansinį stabilumą ir galimybę dirbti prioritetine klubo kryptimi - jaunimo sistemos ugdyme. Nenorime būti įstrigę vidutinioko vaidmenyje, tad turėjome pasirinkti sudėtingesnį, bet ilgalaikį organizacijos pertvarkos procesą. Tikiu, kad „Ryto“ šeima pasitikės šiuo sprendimu, o juo abejojančius klubas įtikins savo rezultatais, kurie visiems kartu dirbant tikrai ateis“, - sakė „Ryto“ valdybos pirmininkas Adomas Bužinskas.
O dėl „Ryto“ šeimos, tai bent jau aktyviausi gerbėjai, susibūrę organizacijoje „B tribūna“, klubo sprendimą įvertino teigiamai. „Sprendimas pristatomas kaip tragedija, kaip pasaulio pabaiga. Aiškinama apie mitus, jog Eurolyga užsiveria amžiams, nors pastaraisiais metais tiek Bolonijos „Virtus“, tiek Belgrado „Partizan“ perėjo iš Čempionų lygos į Eurolygos organizaciją.
Tuo labiau dabar „Rytas“ nebuvo arti Eurolygos. Buvome Europos taurės vidutiniokai. Kai kuriems „Ryto“ fanams reikia atsibusti ir suprasti, kad jau nebe 2009-ieji. „Rytas“ neturi milžiniško biudžeto, klubui reikia apsivalyti skolas, pradėti nuo švaraus lapo. Į situaciją žvelgti realistiškai. Reikia suvokti, kad Čempionų lygoje žaidžia panašaus lygio komandos, Europos taurė nėra kažkoks elitas“, - teigiama sirgalių pranešime.
Komandos gerbėjai nepraleido progos įgelti krepšinio organizacijoms: „Mūsų klubui lojalumas Europos taurei neatnešė nieko. Nei viena, nei kita organizacijos nėra idealios, nes nesivadovauja sportiniu principu, kuris egzistuoja Europos futbole.“
„Ryto“ pranešime akcentuojama, kad FIBA neseniai pranešė apie bendradarbiavimo sutartį su dideliais investuotojais iš JAV, kurie esą padės kelti Čempionų lygos prestižą. Vilniaus klubas artimiausiais metais pretenduos į Čempionų lygos finalinio ketverto surengimą.
„Bus įdomu dalyvauti šiame dideliame turnyre. Stabili finansinė pusė, aiškus sportinis principas, ambicingi plėtros planai, investicijos į transliacijas, dėmesys kiekvienai komandai nuteikia labai pozityviai, - kalbėjo „Ryto“ direktorius Rolandas Jarutis. - Finansinė turnyro pusė ir garantijos parodo daug apie FIBA užmojus, o tai šiuolaikiniame krepšinyje yra labai svarbu. Ypač tai tampa aktualu dabar, pandemijos metu, kai visame sporto pasaulyje tvyro didelė nežinia.“
Čempionų lygos organizatoriai išties nestokoja ambicijų aplenkti bent jau Europos taurę. Kai oficiali turnyro svetainė paskelbė apie „Ryto“ prisijungimą, kartu ji pranešė, kad varžybų naujokėmis taps ir Stambulo „Darussafaka“ (Turkija) bei Bilbao „RETAbet“ (Ispanija). „Darussafaka“ iki šiol žaidė Eurolygos organizuojamuose turnyruose. Be to, sklando gandai, kad iš Europos taurės į Čempionų lygą gali pereiti Stambulo „Galatasaray“ (Turkija), Belgrado „Partizan“ Serbija), Podgoricos „Budučnost“ (Juodkalnija) ir Liublianos „Cedevita Olimpija“ (Slovėnija).
Trečiąją vietą Lietuvos krepšinio lygoje užėmęs „Lietkabelis“ pasuko priešinga kryptimi nei vicečempionas „Rytas“ ir aukščiau minėtos komandos. Tiksliau, norėtų pasukti. Panevėžio klubas užpildė paraišką žaisti Europos taurės turnyre ir lauks teigiamo atsakymo.
„Mums atsirado galimybė dalyvauti šiame turnyre, kadangi „Rytas“ pasuko kitu keliu. Manome, kad žaisdami pajėgesniame Europos taurės turnyre turėsime šansą suburti stipresnę sudėtį ir siekti savo tikslų“, - sakė „Lietkabelio“ direktorius Martynas Purlys. Panevėžio komanda Europos taurės turnyre nebus naujokė. „Lietkabelis“ jame varžėsi ir 2016-2017 bei 2017-2018 m. sezonuose.
Faktai
Čempionų lygos dalininke yra ir Lietuvos krepšinio lyga. 2016 m. FIBA pasirašė bendradarbiavimo sutartis su 11 Europos lygų - Lietuvos, Prancūzijos, Vokietijos, Graikijos, Italijos, Ispanijos, Turkijos, Lenkijos, Izraelio, Čekijos ir Belgijos.
Čempionų lygos reguliariame sezone žaidžia 32 komandos suskirstytos į 4 grupes. Į atkrintamąsias varžybas patenka 16 ekipų. Šį sezoną Čempionų lygoje žaidė Klaipėdos „Neptūnas“ ir Panevėžio „Lietkabelis“. Klaipėdiečiai iškrito po reguliariojo sezono, panevėžiečiai - aštuntfinalyje.
Dėl pandemijos sustabdytą Čempionų lygos sezoną planuojama užbaigti rudenį - rugsėjo 30 d. prasidės finalo aštuoneto turnyras.