Prieš keletą mėnesių dar buvo sunku įsivaizduoti, kad paskutiniame 2022 m. Europos čempionato atrankos lange Lietuvos krepšininkams teks žaisti žūtbūtines rungtynes, o mūsiškių konkurentais bus danai. Šių komandų rungtynės pirmadienį nulems, kam atiteks kelialapis. Jei lietuviai liks be kelialapio, tai bus vienas gėdingiausių, o gal ir pats gėdingiausias puslapis rinktinės istorijoje. Visgi prieš lemiamą mūšį visi koziriai yra lietuvių rankose. Jie žais namie, turės sudėtyje ne vieną patyrusį krepšininką ir galės nesibaiminti atrankos varžybų žvaigžde tapusio danų lyderio Gabrielio Lundbergo.
Netikėti sunkumai
Nors Lietuvos rinktinė nesublizgėjo ir pirmajame atrankos lange praėjusių metų vasarį, kai triuškinamai pralaimėjo belgams ir sunkiai įveikė čekus, tai nenuskambėjo kaip rimtas pavojaus signalas. Juk C grupėje yra Danijos komanda, Europos čempionate nežaidusi nuo 1955 m. ir neatrodanti rimta pretendente į jį sugrįžti. Kad ir kokia būtų lietuvių sudėtis, pergalė prieš danus atrodė savaime suprantamas dalykas.
Dangus griuvo lapkričio 27 d. per antrojo lango rungtynes Vilniuje, kurias mūsiškiai danams pralaimėjo 76:80. Kai Danijos krepšininkai pateikė dar vieną staigmeną, 91:90 palaužė čekus, padėtis tapo dar rimtesnė.
Tokia rimta, kad Lietuvos rinktinės likimas paaiškės paskutiniame atrankos mūšyje. Mūsiškiams nedaug ką reikš šiandien vyksiantis mačas su čekais. Pastarieji jau turi kelialapį kaip būsimi Europos čempionato šeimininkai ir gali jaustis ramūs net vilkdamiesi lentelės dugne. Jei lietuviai įveiks čekus, tai nepakeis fakto, kad reikia nugalėti ir danus. Susitikimas su jais vyks pirmadienį. Kelialapio į čempionatą dar nėra užsitikrinę ir grupės lyderiai belgai, bet šie su lietuviais jau nesusitiks. Neskaičiuojant čekų, kelialapius gaus dvi grupės komandos.
Sienos ir patirtis
Štai tokioje kebeknėje Lietuvos krepšininkai atsidūrė prieš paskutinį atrankos langą, atsidarantį šiandien ir užsidarysiantį pirmadienį. Padėtis pavojinga, bet kartu ir palanki lietuviams. Mūsų rinktinė turės ne vieną pranašumą, visų pirma - savas sienas. Trečiojo lango varžybos, kaip ir antrojo, vyks Vilniuje, saugumo „burbule". Nors po antrojo lango kelialapį užuodę danai neslėpė noro tapti šeimininkais, Tarptautinė krepšinio federacija pasirinko jau išbandytą Lietuvos variantą. Nors lapkritį savos sienos Vilniuje nepadėjo, galimybė ruoštis varžyboms namie vis tiek yra šioks toks koziris.
Kitas koziris - patirtis. „Kai žaidi už Lietuvos rinktinę, visada jauti atsakomybę, rungtynių svarbą. Rinktinė labai dažnai yra toks dalykas, kad pralaimėjus nėra rytojaus. Čempionate, pavyzdžiui, žaidi 7 rungtynes ir žinai, kad kiekvienas pralaimėjimas tau gali labai stipriai kainuoti. Rinktinės veteranai prie tos įtampos pripratę. Žinai, kad turi laimėti ir viskas, ypač šitoje situacijoje. Tikimės geriausio, bet krepšinyje negali visko nuspėti", - sakė rinktinės veteranas Jonas Mačiulis. Tiek jis, tiek Mantas Kalnietis, tiek Mindaugas Kuzminskas daugybę kartų žaidė didžiuosiuose turnyruose. Eimantas Bendžius yra dalyvavęs Europos, Arnas Butkevičius - pasaulio čempionate, Vaidas Kariniauskas - olimpinėse žaidynėse.
Prieš atrankos langus didžiausias trenerių galvos skausmas yra laiko trūkumas. Jiems reikia per keletą dienų sukurti komandą iš žaidėjų, seniai nemačiusių vienas kito. Lapkritį problemą dar pagilino tai, kad dėl COVID-19 ir traumų prieš pat varžybas sudėtyje teko atlikti keletą skubių pakeitimų.
Šįkart tai turėtų būti mažesnė problema, nes sudėtis, palyginti su antruoju langu, keitėsi nedaug. Treneris Darius Maskoliūnas 14-os kandidatų sąrašą paskelbė vasario 12 d. Sąrašas nepakito iki treniruočių pradžios. Iš 14-os kandidatų šiame atrankos cikle rinktinei dar neatstovavo tik įžaidėjai V.Kariniauskas bei Š.Vasiliauskas. Pirmasis nacionalinėje komandoje nerungtyniavo nuo 2016 m. olimpinių žaidynių, antrasis buvo kviestas į atrankos varžybas lapkritį, bet tada negalėjo prisijungti dėl ligos. Rinktinei tikrai pravers A.Butkevičius, lapkritį nežaidęs dėl traumos.
„Mums reikia padaryti savo darbą, kurio nepadarėme lapkričio lange. Visi viską supranta, visiems viskas aišku. Mes neturime galimybių klysti, mums reikia atlikti tai, ką turime atlikti. Nuo pirmos dienos vyrai susikaupę, niekada nesiskundžiau jų darbu ir dabar yra ta pati situacija. Nežinau, kokios dar gali prireikti papildomos motyvacijos, kai esi neatlikęs savo darbo", - antradienį po pirmosios treniruotės sakė D.Maskoliūnas.
Dingo vienintelė žvaigždė
Lietuviai treniruotis pradėjo antradienį, o jų konkurentai danai į Vilnių atvyko dar pirmadienį. „Mums liko geri prisiminimai iš praėjusio karto. Mūsų pagrindinis tikslas yra sukurti dar vieną stebuklą", - sakė danus treniruojantis Erezas Bitmanas (Erez Bittman). Siekti dar vieno stebuklo teks be pajėgiausio rinktinės krepšininko G.Lundbergo. Pastarasis perėjo iš Zeliona Guros „Stelmet" (Lenkija) į Maskvos CASK (Rusija) ir po tokio paaukštinimo nedelsdamas prisistatė į savo naująjį klubą.
„Visi supranta, koks svarbus jis buvo komandai, bet turime tikėti, kad komanda gali laimėti ir be jo. Mūsų filosofija yra tokia, jog koncentruojamės į žaidėjus, kurie atvažiavo, o ne į tuos, kurie galėjo prisijungti prie rinktinės. Galvojome, kad Gabrielis prisijungs prie CASK tik už dviejų savaičių, tačiau jis turėjo keliauti į Maskvą anksčiau", - teigė E.Bitmanas.
Suprantama, kad treneris stengiasi nedramatizuoti lyderio netekties ir drąsinti kitus krepšininkus, bet G.Lundbergas Danijos rinktinėje yra tas žmogus, apie kurį sakoma „pusė komandos". O gal ir daugiau nei pusė. Lapkritį gynėjas mače su lietuviais pelnė 28 taškus, atkovojo 7 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus, o rungtynėse su čekais surinko net 38 taškus.
Tarp visų atrankos varžybų krepšininkų G.Lundbergas su 25,3 taško vidurkiu užima antrąją vietą. Daugiau - po 27,5 taško - renka tik natūralizuotas Lenkijos rinktinės amerikietis Ei Džei Sloteris (A.J.Slaughter), tačiau pastarasis sužaidė vos dvejas rungtynes, o danas - ketverias. Stipriose komandose lyderio vaidmuo yra ribotas, bet Danijos rinktinėje G.Lundbergas neturi nė vieno partnerio, bent iš tolo prilygstančio jam meistriškumu. Taigi pagal įtaką, daromą savo ekipai, tarp visų atrankos krepšininkų turbūt nėra nė vieno, prilygstančio G.Lundbergui.
Pasak D.Maskoliūno, varžovų lyderio nebuvimas esmės nekeičia: „Jis yra individualiai stiprus žaidėjas, pridarė mums labai daug bėdų pirmosiose rungtynėse. Danų komandai tai stiprus faktorius, tačiau mes jo nebuvimo neakcentuojame, visiškai apie tai nediskutuojame. Turime atlikti tai, ką turime atlikti. Nesvarbu, ar su G.Lundbergu, ar be jo."
Danų stovykloje yra ir gerų naujienų - į rikiuotę grįžo lapkritį rinktinėje nežaidę puolėjas Darkas Jukičius ir vidurio puolėjas Kevinas Larsenas. Pastarasis šalia G.Lundbergo buvo vienu iš komandos lyderių per pirmąjį atrankos langą. Visgi Europos krepšinyje K.Larsenas yra daug mažiau pastebima figūra. Jis rungtyniauja Lugo ekipoje „Leche Rio Breogan" Ispanijos antrajame divizione. Ten pat žaidžia lietuvis Mindaugas Kačinas.
Jei norite įsivaizduoti, kokia praraja skiria Lietuvos ir Danijos krepšinį, įsivaizduokite, kad M.Kačinas yra kviečiamas į mūsų šalies rinktinę ir yra vienas jos lyderių. Žinoma, kad ir koks būtų lygių skirtumas, lietuviams reikės jį parodyti aikštelėje, o lapkritį to padaryti nepavyko.
Daug nežinomųjų
2022 m. Europos čempionate žais 24 rinktinės. Kelialapius kaip būsimos šeimininkės yra užsitikrinusios Čekija, Sakartvelas, Vokietija ir Italija. Be šių rinktinių, bilietus į čempionatą jau iškovojo Izraelis, Ispanija, Kroatija, Slovėnija, Ukraina, Graikija bei Bosnija ir Hercegovina. Taigi prieš paskutinį atrankos langą liko 13 laisvų kelialapių. Dėl atrankos varžybų baigties kol kas nėra ramios tokios krepšinio tradicijomis pasižyminčios valstybės kaip Serbija, Prancūzija, Turkija, Rusija, Latvija.