Rinktinė lipo ant po paties grėblio

(14)
Publikuota: 2022 rugsėjo 13 09:00:25, Arūnas ABROMAITIS
×
Po pralaimėjimo aštuntfinalyje Kazys Maksvytis dar nežinojo, ar tęs darbą nacionalinėje komandoje. EPA-Eltos nuotr.

Savo baudos aikštelėje pralaimėtos dvikovos, klaidos ir po jų varžovų pelnyti taškai - tokias bėdas vardino Lietuvos rinktinės nariai po Europos čempionato aštuntfinalio rungtynių su Ispanijos krepšininkais. Lygiai tą patį mūsiškiai akcentavo ir po pirmo turnyro mačo su slovėnais. Skirtumas toks, kad pirma nesėkmė nebuvo fatališka, o po pralaimėjimo ispanams 94:102 Kazio Maksvyčio treniruojama rinktinė iškeliavo namo, Europos čempionate užėmusi žemiausią vietą per visą istoriją.

Atkakli kova, trunkanti iki paskutinės minutės, kartais - ir pratęsimas, bet galų gale - pralaimėjimas. Pagal tokį scenarijų klostėsi visos Lietuvos rinktinės rungtynės su elitinėmis Europos čempionato ekipomis. Mūsiškiai pralaimėjo slovėnams, prancūzams ir vokiečiams, paskui šiaip taip išsikapstė iš B grupės, tačiau aštuntfinalyje Berlyne vėl matėsi juodasis scenarijus.

Dramatiškos pabaigos buvo galima išvengti, nes trečiojo kėlinio viduryje K.Maksvyčio auklėtiniai turėjo 11 taškų persvarą. Ji greitai išgaravo, o paskutinio ketvirčio pabaigoje lietuviams teko gelbėtis. Tai padaryti pavyko - Ignas Brazdeikis pirštų galais įstūmė kamuolį į krepšį ir išplėšė pratęsimą. Vien tam, kad per jį dominuotų natūralizuotas Ispanijos rinktinės amerikietis Lorenzas Braunas (Lorenzo Brown). Gynėjas pratęsimo metu pelnė 12 taškų, o iš viso - 28.

„Sveikinimai Ispanijos rinktinei, kuri buvo žingsneliu priekyje. Mūsų žaidimas nebuvo kokybiškas, nors kova vyko iki pabaigos. 15 po mūsų krepšiu atkovotų kamuolių, 20 klaidų ir po jų varžovų surinkti 33 taškai - šie dalykai mus žudė. Labai svarbus buvo ir L.Brauno faktorius. Po pirmosios mačo pusės jis turėjo tik 5 taškus, bet paskui pakeitė rungtynes. Visa tai kainavo pergalę", - sakė K.Maksvytis. Po rungtynių jis teigė dar nežinąs, ar tęs darbą rinktinėje.

„Neįmanoma laimėti rungtynių, kai padarai 20 klaidų. Ispanijos rinktinė dar kartą parodė, kad žino, kaip žaisti svarbias rungtynes. Vertinant visą čempionatą, manau, žaidėme neblogai, bet pralaimėjome daug rungtynių, kuriose pritrūkdavo vieno taško, vieno atkovoto ar perimto kamuolio. Todėl važiuojame namo ir tai yra didelis nusivylimas tiek komandai, tiek visai šaliai", - svarstė puolėjas Mindaugas Kuzminskas.

Jei kalbos apie gynyboje neatkovotus kamuolius ir klaidas atrodo girdėtos, nenuostabu. Tie patys žmonės - K.Maksvytis ir M.Kuzminskas - tas pačias bėdas vardino po pirmo B grupės mačo, 85:92 pralaimėto slovėnams. Kaip lietuviai pradėjo turnyrą, taip jį ir baigė. Aštuntfinalyje mūsiškiai vėl nesusikūrė persvaros po krepšiais, nors turi sudėtyje Domantą Sabonį ir Joną Valančiūną. Jei Domanto rodikliai šįkart buvo neblogi (15 tšk., 9 atk. kam.), tai Jonas „sudegė" - per 21 min. į savo sąskaitą įsirašė tik 5 taškus ir 6 atkovotus kamuolius.

Ispanijos rinktinė yra 2019 m. pasaulio čempionė, bet per trejus metus pasikeitė beveik visa sudėtis. Treneris Serdžijus Skariolas (Sergio Scariolo) negalėjo atsidžiaugti patekimu į ketvirtfinalį. „Buvo nuostabu stebėti pastangas komandos, kurios devyni krepšininkai iki šiol nebuvo dalyvavę Europos čempionatuose. Atsitiesėme, kai turėjome 11 taškų deficitą, išsiveržėme į priekį, varžovai mus pasivijo, bet mes ir tada nepalūžome. Išlikome tvirti, radome būdų laimėti rungtynes. Pagarba mano krepšininkams, jie turi dideles širdis. Tai, kad patekome į ketvirtfinalį, yra netikėtumas", - teigė S.Skariolas.

Ispanai ketvirtfinalį pasiekė 21-ame Europos čempionate iš eilės ir tai yra rekordas. Ankstesnį rekordą 1951-1989 m. užfiksavo SSRS rinktinė, į ketvirtfinalį patekusi 20 kartų ir eilės. Lietuviai ispanams stabilumo gali tik pavydėti. Mūsų rinktinė į didžiųjų turnyrų ketvirtfinalius nepateko nuo 2016 m. olimpinių žaidynių.

Pasibaigus visiems aštuntfinalio mačams, paaiškėjo, kokios vietos atiteko į ketvirtfinalį nepatekusioms komandoms. 2 pergales iš 6 galimų pasiekusiai Lietuvos rinktinei atiteko 15-oji pozicija. Ji yra žemiausia per visą dalyvavimo Europos pirmenybėse istoriją. Iki tol žemiausia vieta (12-oji) buvo užimta 2001 m.