respublika.lt
 

Pasaulio krepšinio čempionatas’2019: Mįslingas Amerikos rinktinių septintukasnuotraukos

2019 rugpjūčio mėn. 18 d. 12:06:05
Arūnas ABROMAITIS

Likus dviem savaitėms iki pasaulio vyrų krepšinio čempionato, „Sporto gyvenimas“ tęsia jame dalyvausiančių rinktinių pristatymą. Atėjo laikas apžvelgti Amerikos atrankos zonos atstovus. Tarp jų yra veteranų į priekį vedamos Brazilijos ir Argentinos ekipos, europiečiams mažai pažįstamos Dominikos Respublikos, Puerto Riko ir Venesuelos rinktinės bei dvi milžinišką potencialą turinčios šalys - JAV ir Kanada. Tačiau milžinišką potencialą mažina milžiniški nuostoliai. Žvaigždžių nenoras žaisti čempionate susilpnino JAV komandą, bet dar labiau dėl jo gali nukentėti būsimi lietuvių varžovai kanadiečiai.

×
nuotr. 4 nuotr.
Padėti JAV rinktinei atsisakė daugybė žvaigždžių, bet treneris Gregas Popovičius vis tiek turi iš ko sulipdyti galingą komandą. EPA-Eltos nuotr.

 

Atranka. Amerikos atrankos zonoje, kuri apima tiek Šiaurės, tiek Pietų Ameriką, į kovą dėl kelialapių stojo 16 komandų. Po pirmojo atrankos etapo jų liko 12. Komandos buvo suskirstytos į dvi grupes ir pasidalino septynis kelialapius. Iš E grupės į čempionatą pateko JAV, Argentina ir Puerto Rikas, iš F - Kanada, Venesuela, Brazilija ir Dominikos Respublika. Pastaroji pergalių skaičiumi aplenkė Urugvajų, kuris liko ketvirtas E grupėje.

Pasiekimai. Jei ieškant Afrikos ar Azijos komandų trofėjų reikia žiūrėti į žemynų čempionatus, tai Amerikos komandos yra ne kartą triumfavusios ir pasauliniuose turnyruose. Svarbiausius JAV pasiekimus jau minėjome. Brazilija laimėjo 1959 ir 1963 m. pasaulio čempionatus. Argentina buvo stipriausia 1950 m. planetos pirmenybėse ir 2004 m. olimpinėse žaidynėse.

Sudėjus trijų Amerikos rinktinių pasiekimus, gaunasi, kad jos laimėjo 16 iš 19 olimpinių krepšinio turnyrų ir 8 iš 17 pasaulio čempionatų. Kita vertus, dalis brazilų trofėjų iškovoti labai seniai. Jie pasaulinėje arenoje medalių nepelnė nuo 1978 m., kai pasipuošė bronza planetos čempionate. Argentiniečiai pasaulio pirmenybėse ant pakylos paskutinį kartą kopė 2002 m. Tada jie tapo vicečempionais.

Gali stebinti žemas Kanados reitingas, bet nėra objektyvių priežasčių, kodėl jis turėtų būti aukštesnis. Į 2006 ir 2014 m. pasaulio čempionatus kanadiečiai apskritai nepateko, 2010 m. jie iškrito po pirmojo etapo. Medalių pasaulio pirmenybėse Kanados rinktinė dar nėra iškovojusi.

Nuolatinė pasaulinių turnyrų dalyvė yra Puerto Riko komanda. Geriausias jos pasiekimas - ketvirtoji vieta 1990 m. Trijuose paskutiniuose čempionatuose Puerto Rikas nepateko net į aštuntfinalį. Venesuela planetos pirmenybėse žaidė 3 kartus - 1990, 2002 ir 2006 m. 1990 m. užimta 11-oji vieta, bet tada turnyre dalyvavo tik 16 komandų. Dominikos Respublikos krepšininkai į pasaulio čempionatą pateko 1978 ir 2014 m. Pirmuoju atveju jie liko tarp autsaiderių, antruoju - pasiekė aštuntfinalį.

Favoritai. JAV rinktinė pasaulio čempionate gins nugalėtojos titulą. 2014 m. finale ji be gailesčio 129:92 sutraiškė serbus. Buvo bepigu triuškinti varžovus, kai rinktinėje žaidė Stivenas Karis (Stephen Curry), Klėjus Tompsonas (Klay Thompson), Kairis Irvingas (Kyrie Irving), Džeimsas Hardenas (James Harden) bei Entonis Deivis (Anthony Davis). Šiemet amerikiečių užduotis atrodo daug sunkesnė.

Jau seniai buvo aišku, kad į Kiniją nevyks tokios žvaigždės kaip S.Karis, Lebronas Džeimsas (LeBron James), Kevajus Leonardas (Kawhi Leonard) ir Polas Džordžas (Paul George). Sezono pabaigoje traumas patyrė Kevinas Durantas ir K.Tompsonas, o paskui prasidėjo atsisakymų lavina. „Ne“ rinktinei ištarė Dž.Hardenas, E.Deivis, Damianas Lilardas (Damian Lillard), Bredlis Bylas (Bradley Beal) ir kiti. Visų net neverta vardinti, tokių krepšininkų yra gera dešimtis. Kailas Lauris (Kyle Lowry) žaisti neatsisakė, bet jis iš stovyklos pasitraukė dėl traumos.

Tarp rinktinės dispozicijoje likusių kandidatų yra tik du, šiemet dalyvavę NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse - Kemba Vokeris (Kemba Walker) ir Krisas Midltonas (Khris Middleton). Tačiau ar dėl to amerikiečiai nustojo būti favoritais? Vargu. Asmeniniu meistriškumu jie vis tiek lenkia visas komandas. Pakišti koją gali ne meistriškumo stoka, o atsainus požiūris. Rinktinėje, kurioje nėra didžiųjų žvaigždžių, bet yra visų gerbiamas treneris Gregas Popovičius (Gregg Popovich), to turbūt pavyks išvengti.

Varžovai.
H grupė, į kurią kartu su Lietuva pateko Australija, Senegalas ir Kanada, iškart buvo pavadinta mirtininkų grupe. Kai liepos viduryje kanadiečių treneris Nikas Narsas (Nick Nurse) paskelbė išplėstinį kandidatų sąrašą, toks požiūris pasirodė dar labiau pagrįstas. Sąraše buvo net 17 praėjusį sezoną NBA žaidusių arba šiemet naujokų biržoje pakviestų krepšininkų. Jame trūko tik „Minnesota Timberwolves“ žvaigždės Endriu Viginso (Andrew Wiggins).

Atrodė, kad kanadiečiai pagaliau nustos būti pasaulinės arenos nevykėliais ir driokstelės, bet laikui bėgant komanda pradėjo priminti didelį debesį, iš kurio mažai lyja. E.Viginso pavyzdžiu pasekė ir žaisti čempionate atsisakė Tristanas Tompsonas (Tristan Thompson) bei Dvaitas Pauelas (Dwight Powell). Kai praėjusią savaitę N.Narsas paskelbė trumpesnį sąrašą, iš jo jau buvo išnykusios Šajaus Džildžejaus Aleksanderio (Shai Gilgeous-Alexander), Niko Stausko, Dilono Brukso (Dillon Brooks) ir Trėjaus Lailso (Trey Lyles) pavardės. „Denver Nuggets“ lyderis Džamalas Murėjus (Jamal Murray) ir trečiasis naujokų biržos šaukimas Ar Džei Baretas (R.J.Barrett) dalyvaus rinktinės treniruočių stovykloje, bet į čempionatą nevyks.

Taip sąraše liko tik keturi krepšininkai, praėjusį sezoną žaidę NBA: Kemas Berčas (Khem Birch), Krisas Bušeris (Chris Boucher), Koris Džozefas (Cory Joseph) ir Kelis Olinikas (Kelly Olynyk). Du pirmieji NBA klubuose atliko epizodinius vaidmenis. Žinoma, tai nereiškia, kad kanadiečius galima nurašyti. NBA žaidėjams rinktinėje padės Europos klubams atstovaujantys krepšininkai, garsiausias iš jų - „Barcelona“ įžaidėjas Kevinas Pangosas.

Veteranai. Brazilijos rinktinė yra ta komanda, kuriai vis gresia kartų kaita, bet ji vis neįvyksta. Trenerio iš Kroatijos sudarytame 15 kandidatų sąraše yra būrys veteranų. Aleksui Garsijai (Alex Garcia) jau 39-eri, Leandrui Barbosai (Leandro Barbosa), Marselinjui Uertui (Marcelinho Huertas) ir Andersonui Varechao (Anderson Varejao) - po 36-erius, Markinjosui (Marquinhos) - 35-eri. Visi yra žaidę NBA, bet jų geriausi laikai seniai praėjo.

Šalia veteranų sąraše yra du NBA žaidėjai - Brunas Kaboklas (Bruno Caboclo) iš „Memphis Grizzlies“ bei Krištianas Felisijus (Cristiano Felicio) iš „Chicago Bulls“. Į NBA beldžiasi ir 20-metis gynėjas Markosas Lousada (Marcos Louzada), šiemet naujokų biržoje pakviestas 35-uoju šaukimu. Vitoras Benite (Vitor Benite), Rafa Luzas ir Augustas Lima (Augusto Lima) praėjusį sezoną žaidė Ispanijos aukščiausioje lygoje, taigi žinomų pavardžių brazilų gretose netrūksta.

Argentinos rinktinėje kartų kaita jau įvyko, tačiau joje pirmuoju smuiku vis dar griežia superveteranas Luisas Skola (Luis Scola). 39 metų aukštaūgis buvo komandos lyderis atrankos varžybose ir nesirengia sustoti. Rugpjūčio pradžioje Panamerikos žaidynių finale, kuriame argentiniečiai 84:66 nugalėjo Puerto Riko ekipą, L.Skola atseikėjo varžovams 28 taškus.

L.Skola nebus vienas lauke karys. Luka Vildoca (Luca Vildoza), Fakundas Kampasas (Facundo Campazzo), Patrisijus Garinas (Patricio Garino) ir Gabrielis Dekas (Gabriel Deck) praėjusį sezoną žaidė Eurolygoje. Ateinantį sezoną prie jų prisijungs Nikola Laprovitola (Nicolas Laprovittola), pasirašęs sutartį su Madrido „Real“. Ispanijos aukščiausios lygos klubuose rungtyniavo Nikola Brusinas (Nicolas Brussino) ir Markosas Delija (Marcos Delia). Tokia kompanija gal ir negąsdina stipriausių pasaulio komandų, bet Amerikos rinktinių kontekste argentiniečių sudėtis atrodo solidi.

Nežinomieji. Dvi Amerikos zonos ekipos - Dominikos Respublika ir Puerto Rikas - teoriškai galėtų turėti savo sudėtyje žvaigždžių, bet praktikoje jų neturės. Dominikos Respublikai gali atstovauti NBA klubų „centrai“ Karlas Entonis Taunsas (Karl-Anthony Towns) ir Elas Horfordas (Al Horford). Pirmasis NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse yra žaidęs du, antrasis - net penkis kartus.

Deja, abu „centrai“ seniai nežaidė rinktinėje ir nesigirdi kalbų, kad šiemet būtų kitaip. Be jų, garsiausi Dominikos Respublikos krepšininkai yra puolėjas Eulis Baesas (Eulis Baez), Eurolygoje gynęs Las Palmo „Gran Canaria“ garbę, ir gynėjas Džeimsas Feldeinas (James Feldeine), praėjusį sezoną atstovavęs Jeruzalės ekipai „Hapoel“.

Puerto Riko pilietybę turi NBA žaidėjai Morisas Harklesas (Maurice Harkless), Šabazas Napjeras (Shabazz Napier) ir Džonatanas Aizekas (Jonathan Isaac), bet jų nėra 17-os rinktinės kandidatų sąraše. Nėra ir „Dallas Mavericks“ įžaidėjo Chosė Chuano Barejos (Jose Juan Barea), kuris šiaip jau neatsisako padėti rinktinei, bet dabar gydosi traumą. Dauguma kandidatų atstovauja Lotynų Amerikos klubams. Yra tik kelios išimtys. Įžaidėjas Garis Braunas (Gary Browne) praėjusį sezoną rungtyniavo Izraelyje, gynėjas Džianas Klavelas (Gian Clavell) - Ispanijoje, puolėjas Džonas Holandas (John Holland) - NBA dukterinėje lygoje, o „centras“ Taileris Deivis (Tyler Davis) - Kinijoje.

Venesueloje paskutinė krepšinio žvaigždė buvo keliems NBA klubams atstovavęs gynėjas Greivis Vaskesas (Greivis Vasquez), bet jis jau baigė karjerą. Dabar žvaigždžių nerasi nė su žiburiu. Rinktinės nariai žaidžia arba Lotynų Amerikoje, arba kukliuose užsienio klubuose. Pavyzdžiui, gynėjas Žornanas Zamora (Jhornan Zamora) praėjusį sezoną duonai užsidirbo Ispanijos antrojoje lygoje, o „centras“ Gregoris Ečenikė (Gregory Echenique) - Japonijoje. Bus įdomu pažiūrėti, ar tokios mįslingos rinktinės pasaulio čempionate sugebės mesti iššūkį favoritams.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar signatarams turėtų būti mokamos rentos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +3 C

+1 +2 C

 

-1  0 C

+4 +5 C

+5 +6 C

 

+5 +6 C

2-8 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0801 PLN - 4.2835
RUB - 69.5480 CHF - 1.0610
GBP - 0.8351 NOK - 10.0873

Nuorodos