Lietuvos krepšininkai ateinantį penktadienį pradės 2021 m. Europos pirmenybių atrankos varžybų kovas. Mūsiškiai turėtų nesunkiai pasiekti tikslą - kelialapį į čempionatą, bet tai nereiškia, kad bus lengva pirmajame atrankos lange - susitikimuose su Belgijos ir Čekijos rinktinėmis. Pirmojoje netrūksta krepšininkų, žaidžiančių stipriose užsienio lygose. Antroji varžovė savo pajėgumą pernai parodė pasaulio čempionate, kuriame užėmė šeštąją vietą.
2015-aisiais buvo sunku
Kodėl mūsiškiai turėtų nesunkiai iškovoti kelialapį? Todėl, kad atrankos varžybų C grupėje yra ir krepšinio tradicijomis visiškai nepasižyminti Danija. Atrankos sistema tokia, kad užtenka aplenkti ją ir kelialapis bus kišenėje. Tik beviltiškas pesimistas gali prognozuoti, jog lietuviai to nesugebės.
Kita vertus, neverta manyti, kad C grupė Lietuvos rinktinei, prie kurios vairo vyriausiojo trenerio pareigose debiutuos Darius Maskoliūnas, bus lyg parkas maloniems pasivaikščiojimams. Pirmajame lange laukia varžovai, ragavę rimtų turnyrų skonio. Vasario 21 d. lietuviai Monse susitiks su belgais, o vasario 24 d. Vilniuje žais su čekais.
C grupės sudėtis verčia prisiminti 2015-ųjų Europos čempionatą. Tais metais lietuviai iškovojo sidabrą, bet pirmajame etape žaidė neįspūdingai. Grupėje buvo dvi rinktinės, su kuriomis teks žaisti šį mėnesį. Čekus mūsiškiai 85:81 įveikė tik po pratęsimo, o belgams pralaimėjo 74:76. Nuo to laiko sudėtys pasikeitė, tačiau tai nekeičia fakto - žaisime ne su mėgėjais, o su Europos krepšinio vidutiniokais.
Seni vilkai nesikandžios
Pirmoji lietuvių varžovė Belgijos rinktinė aukščiau vidutiniokės statuso niekada ir nepakilo. Ji nėkart nedalyvavo pasaulio čempionate, Europoje taip pat ilgai tūnojo šešėlyje - žemyno pirmenybėse belgai nežaidė nuo 1993 iki 2011 m. Pakilimą galima sieti su trenerio Edžio Kastelso (Eddy Casteels) pavarde. Jis vadovavo rinktinei 13 metų, išvedė ją į keturis Europos čempionatus, kol galų gale 2018 m. užleido postą Darijui Gjergjai.
2011 ir 2017 m. belgai iš Europos čempionatų pasitraukė po pirmojo etapo. Kitais dviem atvejais sekėsi geriau. 2013 m. „liūtai“ (taip šalyje vadinama nacionalinė krepšinio komanda) pateko į antrąjį etapą. Jo grupėje teko žaisti ir su Lietuva, kuriai pralaimėta 67:86. 2015 m. pavyko pasiekti aštuntfinalį, kuriame belgai 54:75 pripažino graikų pranašumą.
2015-aisiais rinktinėje netrūko žinomų pavardžių, joje žaidė Metas Lodžeskis (Matt Lojeski), Akselis Hervelė (Axel Hervelle), Samas van Rosomas (Sam Van Rossom), Žonatanas Tabu (Jonathan Tabu). Jau minėtose rungtynėse su lietuviais siautėjo M.Lodžeskis. Natūralizuotas amerikietis pelnė 20 taškų ir aidint sirenai pataisė komandos draugo metimą, taip išplėšdamas pergalę.
Penktadienį mače su lietuviais žinomų pavardžių bus mažiau. M.Lodžeskis rinktinėje nežaidė nuo 2015 m. 36-erių A.Hervelė karjerą nacionalinėje komandoje baigė 2017 m., nors šiaip jis dar nėra krepšinio pensininkas ir atstovauja Šarlerua klubui „Spirou“. Lyderiu turėtų būti 33-ejų S. van Rosomas, žaidžiantis „Valencia“ (Ispanija) ekipoje ir Eurolygoje renkantis 6,9 taško bei atliekantis 4,6 rezultatyvaus perdavimo. Sausio 24 d. paskelbtame išplėstiniame kandidatų sąraše veteranas yra, tačiau Monso arenoje jo neišvysime. Pirma, kertasi atrankos lango ir Eurolygos tvarkaraščiai. Antra, prieš porą savaičių S. van Rosomas patyrė traumą.
Išsibarstę Europoje
Dėl tos pačios priežasties - nesuderintų tvarkaraščių - mače su lietuviais belgams turbūt nepadės Vilerbano „Asvel“ (Prancūzija) vidurio puolėjas Ismaelis Bako. Visgi išplėstiniame sąraše yra ir jis, ir kiti pajėgiausi Belgijos krepšininkai. Dalis jų atstovauja tegul ir ne elitiniams, tačiau stipriose lygose žaidžiantiems klubams.
Nemažos Belgijos krepšininkų kolonijos įsikūrė Prancūzijos ir Ispanijos aukščiausiuose divizionuose. Prancūzijoje, be I.Bako, žaidžia Ž.Tabu (Le Portelio „Cote d’Opale“) ir Kantenas Seronas (Quentin Serron, Strasbūro SIG). Ispanijoje gynėjas Manu Lekomtas (Manu Lecomte) ir „centras“ Kevinas Tumba atstovauja Mursijos UCAM, puolėjas Pjeras Antuanas Žilė (Pierre-Antoine Gillet) - Fuenlabrados „Montakit“, o vidurio puolėjas Maksimas de Ziuvas (Maxime De Zeeuw) - Obradoiro „Rio Natura Monbus“ ekipoms.
Keli Belgijos rinktinės gynėjai legionierių duoną kremta kituose gan aukšto lygio čempionatuose. Žanas Salumu (Jean Salumu) žaidžia „Pistoia“ (Italija), Retinas Obasohanas - Bambergo „Brose“ (Vokietija), o Tomas Akijazilis (Thomas Akyazili) - Stambulo „Bahcesehir“ gretose. Negalima visiškai nuvertinti ir Belgijos klubų. Dvi šios šalies komandos šį sezoną startavo Čempionų lygoje. Antverpeno „Giants“ į kitą etapą nepateko, bet Ostendės „Filou“ pasiekė aštuntfinalį. Beje, „Filou“ savo grupėje žaidė su Panevėžio „Lietkabeliu“ ir dukart jį nugalėjo. „Lietkabeliui“ atstovauja trys Lietuvos rinktinės kandidatai.
Neatsitiktinė sensacija
Čekijos krepšininkai kadaise buvo didelė jėga Europoje, bet tai buvo seniai - dar tada, kai jie atstovavo Čekoslovakijos rinktinei. Dviem valstybėms atsiskyrus, ilgą laiką niekuo nepavyko pasižymėti. Čekai porą kartų - 1999 ir 2007 m. - pateko į Europos čempionatą, tačiau tarp blykstelėjimų vis būdavo gan ilgos pertraukos.
Visgi pastarąjį dešimtmetį atsirado stabilumas. Nuo 2013 m. čekai nepraleido nė vieno Europos čempionato. Nepraleis ir artėjančio, nes Čekija bus viena iš keturių čempionato šeimininkių (kartu su Gruzija, Vokietija bei Italija). Atrankos varžybose čekams nebūtina nertis iš kailio. Jie vis tiek gaus kelialapį, kad ir kokią vietą užimtų C grupėje.
2013 ir 2017 m. čempionatuose Čekijos rinktinė krovėsi lagaminus jau po pirmojo etapo. 2015 m. pavyko driokstelėti - pasiektas aštuntfinalis, jame 80:59 sudoroti kroatai ir tik ketvirtfinalyje 75:89 nusileista serbams. Šis driokstelėjimas nebuvo atsitiktinis lazdos šūvis. Pernai čekai debiutavo pasaulio čempionate Kinijoje ir sensacingai užėmė šeštąją vietą.
Pasaulio pirmenybėse čekų kelias buvo objektyviai lengvesnis nei ketvirtfinalio nepasiekusių lietuvių, bet negalima visko paaiškinti tik Fortūnos šypsniais. Pirmajame etape įveikti turkai, antrajame - brazilai. Ketvirtfinalyje garbingai pasipriešinta australams, jiems pralaimėta 70:82. Neužmirškime, kad čempionate nežaidė viena didžiausių Čekijos krepšinio žvaigždžių - Stambulo „Fenerbahce“ (Turkija) aukštaūgis Janas Veselas.
Tvirtas pagrindas
Planetos pirmenybėse pirmuoju smuiku griežė Tomašas Satoranskis, rinkęs 15,5 taško ir atlikęs 8,5 rezultatyvaus perdavimo. Pirmajame atrankos lange nebus nei jo, nei J.Veselo, tačiau čekai vis tiek turi pagrindą, ant kurio gali lipdyti tvirtą komandą.
Jų koziris - stabilumas. Treneris iš Izraelio Ronenas Ginzburgas prie rinktinės vairo stojo dar 2013 m., o sudėtis metams bėgant keitėsi mažai. Svarbi plyta stabilumo pamatuose yra Nimburko klubas ERA. Šį sezoną jame žaidžia penki pernykščio pasaulio čempionato dalyviai. Kai kurie iš jų pernai Kinijoje vaidino labai svarbius vaidmenis. Pavyzdžiui, gynėjas Jaromiras Bohačikas rinko 15,3, puolėjas Vojtechas Hrubanas - 11,4 taško.
Nimburko klubui toli iki Europos elito, tačiau šį sezoną Čempionų lygoje jis pasiekė 12 pergalių iš 14 galimų. Tiek nepasiekė nė viena kita trečio pagal pajėgumą Europos turnyro komanda. Prie ERA krepšininkų rinktinėje „prilipdomi“ tik keli legionieriai. Tuo ši ekipa labai skiriasi nuo Belgijos rinktinės.
Vidurio puolėjas Ondržejus Balvinas žaidžia Bilbao klube „RETAbet“ (Ispanija), puolėjas Patrikas Auda - Bulazako ekipoje „Basket Dordogne“ (Prancūzija). Natūralizuotas amerikietis Bleikas Šilbas (Blake Schilb) taip pat rungtyniauja Prancūzijoje, Šalono-Reimso komandoje „Champagne“. Tiesa, jam jau 36-eri ir jis atrankoje tikrai nežais.
Teoriškai rinktinę sustiprintų snaiperis Davidas Jelinekas, su Andoros klubu „MoraBanc“ kovojantis Ispanijos aukščiausiame divizione ir Europos taurės turnyre, bet nacionalinėje komandoje šis krepšininkas nežaidžia jau kelerius metus.
Žinoma, belgams bus skaudi S. van Rosomo netektis, o čekai būtų daug stipresni su T.Satoranskiu ir J.Veselu, tačiau nesuderinti tvarkaraščiai, atėmę lyderius iš varžovų, dar daugiau krepšininkų atėmė iš Lietuvos rinktinės. Nebus NBA žaidėjų, iš Eurolygos klubų atvyks tik 19-metis Kauno „Žalgirio“ gynėjas Rokas Jokubaitis, ir tai tik antrosioms lango rungtynėms. Nors Lietuva turi daug didesnį krepšininkų pasirinkimą nei Belgija ar Čekija, atrankos varžybose tikrai bus ką veikti.
Lietuvos rinktinės tvarkaraštis
2020 m.
Vasario 21 d. - su Belgija (išvykoje)
Vasario 24 d. - su Čekija (namie)
Lapkričio 26 d. - su Danija (namie)
Lapkričio 29 d. - su Belgija (namie)
2021 m.
Vasario 19 d. - su Čekija (išvykoje)
Vasario 22 d. - su Danija (išvykoje)
Lietuvos rinktinė
Gynėjai: Mantas Kalnietis (ūgis - 196 cm, klubas - Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“, Rusija), Žygimantas Janavičius (193 cm, Klaipėdos „Neptūnas“), Rokas Jokubaitis (193 cm, Kauno „Žalgiris“), Tomas Dimša (195 cm, Panevėžio „Lietkabelis“), Paulius Valinskas (190 cm, „Lietkabelis“).
Puolėjai: Jonas Mačiulis (198 cm, Atėnų AEK, Graikija), Mindaugas Kuzminskas (205 cm, „Lokomotiv-Kuban“), Arnas Butkevičius (197 cm, Vilniaus „Rytas“), Eimantas Bendžius (203 cm, „Rytas“), Deividas Gailius (200 cm, „Neptūnas“), Gytis Masiulis (207 cm, „Neptūnas“).
Vidurio puolėjai: Donatas Motiejūnas (213 cm, Šanchajaus „Sharks“, Kinija), Evaldas Kairys (207 cm, „Rytas“), Martynas Sajus (208 cm, „Lietkabelis“).