respublika.lt

Ne visada sėkmingos „gastrolės“ Europoje

(5)
Publikuota: 2024 lapkričio 24 13:33:37, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Kenis Andersonas (dešinėje) buvo NBA žvaigždė, bet karjeros pabaigoje atvykęs į Kauno „Žalgirį“ atrodė apgailėtinai. Redakcijos archyvo nuotr.

Šešis sezonus NBA lygoje praleidusio ir anaiptol ne statistu ten buvusio Lonio Volkerio (Lonnie Walker) persikėlimas į Kauno „Žalgirį" sukėlė didelį ažiotažą. Amerikietis Eurolygoje sublizgėjo neiškart, pirmosios dvejos rungtynės buvo nesėkmingos, bet trečiosiose pavyko pelnyti 19 taškų.

 

Tuo, kad L.Volkeris nepuolė iškart versti kalnų, nereikia stebėtis - persikėlimas per Atlantą ne visada būna lengvas. Praeityje į Europą atkeliavo ir daug ryškesnės NBA figūros. Kai kurie krepšininkai čia pateisino žvaigždžių statusą, bet buvo ir nuvylusių sirgalius. Pavyzdžiui, „Žalgirio" marškinėlius trumpai vilkėjęs Kenis Andersonas (Kenny Anderson).

Kartais NBA žvaigždės į Europą atkeliaudavo labai trumpam, kai jų aktyvi karjera jau būdavo baigta. Pavyzdžiui, Medžikas Džonsonas (Magic Johnson), jau būdamas „pensijoje", tapo vienu iš Švedijos klubo „Boras" savininkų ir jame sužaidė 5 mačus. Skotis Pipenas (Scottie Pippen) šiek tiek pažaidė Suomijoje ir Švedijoje, Denisas Rodmanas (Dennis Rodman) - Suomijoje ir Anglijoje. Šiais atvejais žvaigždės tik užsukdavo papramogauti, populiarinti krepšinį ir šiek tiek užsidirbti. Visgi netrūksta ir garsių NBA krepšininkų, pasirašiusių su Europos klubais sutartis, žaidusių ar bent bandžiusių čia pažaisti rimtai. Pažvelkime, kaip jiems sekėsi.

Bobas Makadu (Bob McAdoo)

Pirmoji tikra NBA žvaigždė, palikusi ryškų pėdsaką Europos krepšinyje, buvo B.Makadu. Jo pasiekimų sąraše - du NBA čempiono titulai (1982 ir 1985 m.), naudingiausio sezono krepšininko prizas (1975 m.) ir 5 patekimai į „Visų žvaigždžių" rungtynes. Aukštaūgis tris sezonus iš eilės (1974-1976 m.) tapo rezultatyviausiu NBA žaidėju. 1974-1975 m. sezone jo taškų vidurkis buvo net 34,5.

1986 m., būdamas jau 35-erių, B.Makadu pasirašė sutartį su Milano klubu „Olimpia". Viena vertus, tokio amžiaus krepšininkai tais laikais buvo laikomi „senukais". Kita vertus, NBA ir Europos turnyrų lygis skyrėsi labai smarkiai, tad puolėjas šiapus Atlanto tapo grėsminga jėga. 1987 ir 1988 m. B.Makadu su „Olimpia" laimėjo Čempionų taurę (Eurolygos pirmtakę), 1987 ir 1989 m. - Italijos čempionatą. Čempionų lygoje amerikietis iš viso žaidė tris sezonus. Vidurkiai buvo įspūdingi: pirmajame sezone - 21,8 taško, antrajame - 29,1, trečiajame - 25,5. Po ketverių Milane praleistų metų veteranas dar sužaidė porą sezonų kuklesniuose Italijos klubuose ir baigė karjerą 41-erių.

Džordžas Gervinas (George Gervin)

14 sezonų ABA ir NBA lygose praleidęs Dž.Gervinas anapus Atlanto buvo gal net ryškesnė figūra nei B.Makadu. Jis 4 kartus tapo rezultatyviausiu NBA krepšininku, 12 kartų pateko į „Visų žvaigždžių" rungtynes, 5 kartus - į pirmąjį simbolinį penketą. Visos karjeros taškų vidurkis - 26,2.

1986-aisiais, kai B.Makadu pasuko į Milaną, metais jaunesnis Dž.Gervinas pasirinko kitą Italijos klubą - „Banco di Roma". Italijos čempionate jo taškų vidurkis buvo 26,1. Po to puolėjas porą metų praleido be krepšinio, o 1989 m. vienam sezonu prisijungė prie Manresos ekipos TDK. Nors Dž.Gervinui buvo jau 38-eri, Ispanijos čempionate jis vis tiek atseikėdavo varžovams vidutiniškai 25,5 taško.

Aleksas Inglišas (Alex English)

Dar vienas elitinis taškų rinkikas, karjeros pabaigoje sumanęs pagastroliuoti Europoje. A.Inglišas geriausius savo metus praleido „Denver Nuggets" gretose, 8 kartus sulaukė kvietimų į „Visų žvaigždžių" rungtynes ir 1982-1983 m. sezone su 28,4 taško vidurkiu tapo rezultatyviausiu NBA krepšininku. 1991 m., būdamas 37-erių, puolėjas persikėlė į Italiją, vieną sezoną pažaidė Neapolio „Basket" komandoje ir ten baigė profesionalo karjerą. Italijoje A.Inglišo statistika - 13,9 taško - nebuvo tokia įspūdinga kaip B.Makadu ar Dž.Gervino.

Rolandas Blekmanas (Rolando Blackman)

Iš Panamos kilęs R.Blekmanas didžiąją karjeros dalį atstovavo „Dallas Mavericks" klubui. Atakuojantis gynėjas Dalase buvo beveik toks pats svarbus, kaip A.Inglišas - Denveryje. R.Blekmanas 4 kartus buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių" šventę, o statistiškai sėkmingiausias jam buvo 1983-1984 m. sezonas. Jame gynėjas rinko 22,4 taško.

1994-aisiais, būdamas 35-erių, R.Blekmanas pasuko į Europą ir čia užsibuvo trejus metus, gindamas Atėnų AEK, Milano „Olimpia" ir Limožo CSP garbę. Sėkmingiausias buvo Milane praleistas sezonas. R.Blekmanas žaidė vienoje komandoje su Dejanu Bodiroga ir Gregoru Fučka, rinko 15,3 taško ir tapo Italijos čempionu bei taurės laimėtoju.

Dominikas Vilkinsas (Dominique Wilkins)

Ne tik rezultatyvumu bei 9 kvietimais į „Visų žvaigždžių" mačą, bet ir efektingais dėjimais pasižymėjęs D.Vilkinsas 1985-1986 m. tapo rezultatyviausiu lygos krepšininku (30,3 taško), tačiau per visą karjerą taip ir netapo NBA čempionu. O štai Europoje iškovoti titulą pavyko, užteko vieno sezono Atėnų „Panathinaikos" gretose.

D.Vilkinsas į Atėnus atvyko 1995 m., vėlgi, kaip daugelis NBA žvaigždžių anksčiau, jau sulaukęs 35-erių. Eurolygoje amerikiečio vidurkis buvo 20,1 taško, o ryškiausiai jis spindėjo lemiamose kovose. Pusfinalyje į Maskvos CASK krepšį D.Vilkinsas įmetė 35, finale į „Barcelona" krepšį - 16 taškų. „Panathinaikos" iškovojo taurę, o veteranas iš NBA gavo naudingiausio finalo ketverto krepšininko titulą. Beje, „Barsos" lietuvis Artūras Karnišovas finale žaidė rezultatyviau - pelnė 23 taškus.

Po triumfo Eurolygoje D.Vilkinsas vienam sezonui grįžo į NBA, tada metus pažaidė Italijoje, Bolonijos ekipoje „Fortitudo", o karjerą baigė 1999 m. „Orlando Magic" gretose.

Kenis Andersonas (Kenny Anderson)

1991 m. NBA naujokų biržoje K.Andersonas buvo pakviestas antruoju šaukimu, tai rodo, kad į jį dėta labai daug vilčių. Karjeros pradžioje įžaidėjas viltis pateisino, 1993-1994 m. „New Jersey Nets" gretose jis rinko 18,8 taško, atliko 9,6 rezultatyvaus perdavimo ir pateko į „Visų žvaigždžių" mačą. K.Andersonas išliko solidžiu įžaidėju, tačiau nuo 2000-ųjų, įkopus į ketvirtąją dešimtį, kreivė ėmė nenumaldomai smigti žemyn. O 2006 m. sausį amerikietis atsidūrė „Žalgiryje".

Deja, Eurolyga veteranui buvo per kietas riešutas. K.Andersonas sužaidė 9 mačus, rinko tik 2,4 taško ir 0,6 naudingumo balo. Po sezono „Žalgiris" sutarties nepratęsė, o amerikietis baigė karjerą. Iš jo vizito į Kauną buvo tik viena nauda - K.Andersonas žaidė taip blogai, kad progą atsiskleisti gavo tuomet dar visai jaunas Mantas Kalnietis.

Alenas Aiversonas (Allen Iverson)

183 cm ūgio „mažylis" buvo vienas geriausių šio amžiaus pirmojo dešimtmečio NBA krepšininkų. A.Aiversonas 2001 m. buvo pripažintas naudingiausiu lygos žaidėju, 4 kartus tapo rezultatyviausiu, 11 kartų dalyvavo „Visų žvaigždžių" rungtynėse. 2010 m., karjerai pradėjus buksuoti, gynėjas visus nustebino, pasirašęs dvejų metų 4 mln. JAV dolerių vertės sutartį su Stambulo „Besiktas".

Turkijoje A.Aiversonas neišbuvo nei dviejų, nei vieno sezono. Dėl blauzdos traumos jis „Besiktas" sudėtyje sužaidė tik 10 mačų ir 2011 m. sausį patraukė namo. Statistika buvo tikrai ne tokia, kokios tikėjosi Stambulo komandos gerbėjai - 14,3 taško Turkijos čempionate ir 9,3 taško Europos taurės turnyre. „Besiktas" buvo paskutinė A.Aiversono karjeros stotelė.

Deronas Viljamsas (Deron Williams)

2011 m. „Besiktas" paskelbė apie dar vieną sensacingą sutartį - į Stambulo atvyko vienas geriausių tuo metu NBA įžaidėjų D.Viljamsas. Jis buvo 27-erių, pačiame jėgų žydėjime, o sprendimą palikti JAV nulėmė NBA lokautas. Amerikietis Turkijoje turėjo per metus uždirbti 5 mln. dolerių, tačiau lokautas baigėsi ir D.Viljamsas išlėkė į JAV, „Besiktas" gretose sužaidęs vos 15 rungtynių. Jo vidurkiai siekė 19,7 taško ir 6,4 rezultatyvaus perdavimo. Vieną kartą D.Viljamsas driokstelėjo kaip reikiant - „Iššūkio" taurės turnyre „Gottingen" ekipai atseikėjo 50 taškų.

Amaras Staudmairas (Amare Stoudemire)

6 kartus „Visų žvaigždžių" rungtynėse dalyvusio ir 2007 m. į NBA pirmąjį penketą išrinkto A.Staudmairo istorija - visai kitokia nei A.Aiversono ar D.Viljamso. Jis Europos krepšinyje atsidūrė gan ilgam ir neatsitiktinai. A.Staudmairas nuo mažumės domėjosi judaizmu, 2019 m. gavo Izraelio pilietybę, o 2020 m. oficialiai priėmė judaizmą.

Be to, aukštaūgis tapo vienu iš Jeruzalės „Hapoel" savininkų. 2016 m. A.Staudmairas tapo ir šios komandos krepšininku. Sezonas buvo sėkmingas - „Hapoel" laimėjo Izraelio čempionatą, o Europos taurėje pasiekė pusfinalį. Pastarajame turnyre Amaras rinko 12,8 taško, atkovojo 6,6 kamuolio ir pateko į antrąjį simbolinį penketą. Beje, vienu iš „Hapoel" varžovų „Top 16" etape buvo Vilniaus „Rytas".

Po sėkmingo sezono A.Staudmairas metams pasitraukė iš krepšinio, tada vienam sezonui sugrįžo į „Hapoel" ir trumpai pažaidė Kinijoje. Gulbės giesme tapo 2020 m. pradžioje įvykęs prisijungimas prie Tel Avivo „Maccabi". 37-erių krepšininkas dar kartą tapo Izraelio čempionu ir netgi buvo pripažintas naudingiausiu finalo žaidėju.

Kemba Volkeris (Kemba Walker)

Bene mažiausiai pavykęs NBA žvaigždės bandymas atgaivinti karjerą Europoje. 4 kartus „Visų žvaigždžių" rungtynėse žaidęs gynėjas NBA tapo nereikalingu 2023 m. sausį, kai jį atleido „Mavericks". Praėjusių metų liepą K.Volkeris pasirašė sutartį su „Monaco" ir tapo Donato Motiejūno komandos draugu. Amžius nebuvo kritinis - 33-eji, tačiau Eurolygoje amerikietis tūnojo šešėlyje. Jis sužaidė 26 mačus, kuriuose rinko 4,4 taško ir 4,6 naudingumo balo. Po praėjusio sezono K.Volkeris paskelbė apie karjeros pabaigą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar laikotės advento tradicijų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kuo pasibaigs protestai Sakartvele?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

-2 +2 C

-5 0 C

-1 +3 C

-3 0 C

+1 +2 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s