Tęsiame straipsnių ciklą apie principines garsių sportininkų ar komandų dvikovas. Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje NBA gerbėjų dėmesį kaustė „Boston Celtics“ ir „Los Angeles Lakers“ kovos, o gyvi šių komandų simboliai buvo Laris Biordas (Larry Bird) ir Medžikas Džonsonas (Magic Johnson). Jie kartu atėjo į lygą, tapo didžiausiais varžovais aikštelėje ir draugais už jos ribų. Beveik kartu jie ir pasitraukė. Iki L.Biordo dvikovų su M.Džonsonu NBA išgyveno ne pačius geriausius laikus, bet jų akistatos padėjo lygai susigrąžinti populiarumą.
Apie išskirtinių žmonių gyvenimus dažnai sakoma, kad jie verti knygos ar filmo. Šiuo atveju yra ir knyga, ir filmas, bet jie - ne apie vieną asmenį, o apie du. Tiksliau - apie jų akistatas. 2009 m. žurnalistė Džekė Makmulan (Jackie MacMullan), bendradarbiaudama su L.Biordu ir M.Džonsonu, išleido knygą apie juos „Kai žaidimas buvo mūsų“. 2010 m. HBO sukūrė dokumentinį filmą apie didžiuosius varžovus.
Tuo metu L.Biordas ir M.Džonsonas jau seniai buvo baigę krepšininkų karjeras, bet jų nuopelnai nebuvo užmiršti. Neabejojama, kad jų įtaka lygai buvo milžiniška. ESPN žurnalistas Laris Švarcas (Larry Schwartz) netgi mano, kad L.Biordas su M.Džonsonu išgelbėjo NBA nuo bankroto.
Aštuntajame dešimtmetyje NBA lankomumas prastėjo, jai nebuvo skiriama daug vietos TV eteryje, žaidėjai gadino įvaizdį narkotikų skandalais. Lygoje buvo žvaigždžių, bet ne tokių, kurių dvikovos galėtų tapti legendinėmis. Tačiau 1979 m. į lygą atėjo L.Biordas su M.Džonsonu ir padėtis pradėjo gerėti.
Baltaodis L.Biordas ir juodaodis M.Džonsonas nepanašūs į brolius, bet jų likimai keistai, vos ne mistiškai susiję. Net fiziniai duomenys beveik vienodi. „Vikipedija“ nurodo, kad jų abiejų ūgis 206 cm, o svoris karjeros metu buvo 100 kg. Sutapimas, bet M.Džonsonas turi brolį vardu Laris. Beje, paties M.Džonsono oficialus vardas yra Ervinas (Earvin), tačiau asmenvardis Medžikas (stebuklingasis) jau seniai užgožė tą, kuris įrašytas gimimo dokumentuose.
L.Biordas yra trejais metais vyresnis už M.Džonsoną, bet į lygą jie atėjo tuo pačiu metu. 1978 m. naujokų biržoje šeštuoju pakviestas L.Biordas dar metus praleido studentų krepšinyje, baigė Indianos valstijos universitetą ir tik tada prisijungė prie „Celtics“. Medžikas studentų lygą paliko vos po dvejų metų, praleistų Mičigano valstijos universitete. 1979 m. biržoje „Lakers“ jį pakvietė pirmuoju šaukimu.
Pirmasis susidūrimas įvyko dar prieš debiutą NBA, nes Indianos ir Mičigano universitetų komandos susikovė 1979 m. NCAA studentų čempionato finale. Tas finalas prie ekranų pritraukė didžiausią TV auditoriją per NCAA istoriją. Pirmąją dvikovą laimėjo Medžikas. Jis pelnė 24 taškus, o jo komanda laimėjo 75:64.
Pora faktų rodo, kokią įtaką lygai padarė dvi naujosios žvaigždės. 1980-1989 m. finale visada žaisdavo bent viena iš jų komandų - arba „Lakers“, arba „Celtics“.
Arba abi. Nuo 1980 iki 1988 m. kažkuris iš šių klubų, su viena išimtimi, tapdavo čempionu. Išimtis - 1983 m. „Philadelphia 76ers“ triumfas.
L.Biordas per pirmąjį savo sezoną finalo nepasiekė, kelią pastojo „76ers“. O štai Medžikas debiutiniame sezone griausmingai tapo NBA čempionu. Griausmingai, nes po serijos, kurią „Lakers“ laimėjo 4-2, jis buvo pripažintas naudingiausiu finalo krepšininku. Penktosiose serijos rungtynėse traumą patyrė Los Andželo ekipos lyderis Karimas Abdul Džabaras (Kareem Abdul-Jabbar) ir treneris Polas Vesthedas (Paul Westhead) pastūmė M.Džonsoną į „centro“ poziciją, nors šiaip jis buvo įžaidėjas. Eksperimento rezultatas šeštosiose rungtynėse buvo 42 taškai, 15 atkovotų kamuolių ir 7 rezultatyvūs perdavimai.
L.Biordas pirmojo čempiono titulo irgi laukė neilgai. 1981 m. jis su „Celtics“ finalo serijoje 4-2 nugalėjo „Houston Rockets“ ekipą. 1982 m. vėl triumfavo „Lakers“, o Medžikas vėl buvo pripažintas naudingiausiu finalo krepšininku.
Visgi tikroji krepšinio klasika yra trys tiesioginės akistatos kovose dėl čempionų žiedų. Jos vyko 1984, 1985 ir 1987 m. „Keltai“ laimėjo tik pirmąją akistatą su „Lakers“, 1984 m. finalo serija baigėsi rezultatu 4-3 jų naudai.
Kitais metais „Lakers“ pasiekė revanšą 4-2. Medžikas užleido naudingiausio žaidėjo titulą
K.Abdul Džabarui, nors paskutinėse serijos rungtynėse pasižymėjo trigubu dubliu. 1987 m. serija vėl baigėsi „Lakers“ pergale 4-2. M.Džonsonas trečią kartą atsiėmė naudingiausio finalo krepšininko prizą. L.Biordo sąskaitoje yra du tokie trofėjai. 1986 m. jis daugiausiai prisidėjo prie „keltų“ pergalių finalo serijoje su „Rockets“. Po 1987 m. didžioji akistata prarado dalį savo įkarščio, nes Rytų konferencijoje pradėjo dominuoti „Detroit Pistons“ ir L.Biordas daugiau niekada nepasiekė NBA finalo.
L.Biordas ir M.Džonsonas visą karjerą liko ištikimi savo pirmiesiems klubams. Jie abu po tris kartus tapo naudingiausiais sezono žaidėjais, po 12 kartų pateko į „Visų žvaigždžių“ rungtynes. Kai sutapimų tiek daug, nestebina, kad ir apie pasitraukimą paskelbta beveik tuo pačiu metu. Iš esmės abiejų žvaigždžių gulbės giesme tapo su „Svajonių komanda“ laimėtos 1992 m. Barselonos olimpinės žaidynės.
M.Džonsonas 1991 m. lapkričio 7 d. paskelbė apie ŽIV diagnozę ir nutraukė karjerą NBA. Po olimpinių žaidynių buvo trumpas sugrįžimas į „Lakers“ 1996 m. ir keisti, taip pat trumpi pasirodymai Švedijos bei Danijos klubuose, bet Medžikas tuo metu jau buvo sunkus ir lėtas. L.Biordas dėl nugaros skausmų NBA žaidėjo karjerą baigė po 1991-1992 m. sezono.
Vardinant jų titulus, pagrindinis skirtumas yra tas, kad
M.Džonsonas NBA čempionu tapo penkis, o L.Biordas - tris kartus. Kita vertus, L.Biordas gali pasigirti geresne karjera už aikštelės ribų. 1997-2000 m. jis buvo „Indiana Pacers“ vyriausiuoju treneriu, o 2003-2017 m. - šio klubo krepšinio operacijų prezidentu. 1998 m. L.Biordas pripažintas geriausiu lygos strategu, 2000 m. „Pacers“ pasiekė NBA finalą. Negana to, 2012 m. jis paskelbtas ir geriausiu lygos vadovu.
L.Biordas ir M.Džonsonas neslėpė, kad vienas kitame matė ypatingą varžovą. „Kai būdavo sudaromas tvarkaraštis, iškart apibraukdavau mačus su „Celtics“.
Sezoną skirsčiau į dvejas rungtynes su jais ir kitas 80“, - yra sakęs M.Džonsonas. „Pirmas dalykas, kurį padarydavau ryte, tai pažiūrėdavau statistikoje, ką nuveikė Medžikas. Visa kita man nerūpėjo“, - teigė L.Biordas.
Nepaisant tokio požiūrio, didieji varžovai tapo ir gerais draugais. Pernai, per NBA apdovanojimų šventę, prizas už gyvenimo nuopelnus buvo įteiktas ne vienam, o dviem žmonėms. Be abejo, tai buvo neišskiriami varžovai ir draugai L.Biordas bei M.Džonsonas.
Faktai
Laris Biordas gimė 1956 m. gruodžio 7 d. Visą savo karjerą NBA (1979-1992 m.) jis atstovavo tik „Boston Celtics“ klubui. NBA čempionu L.Biordas tapo 1981, 1984 ir 1986 m. Į „Visų žvaigždžių“ rungtynes jis išrinktas 12 kartų, naudingiausiu lygos krepšininku pripažintas tris kartus (1984-1986 m.).
Irvinas Medžikas Džonsonas gimė 1959 m. rugpjūčio 14 d. Per visą karjerą NBA (1979-1991 ir 1996 m.) jis taip pat atstovavo tik vienam klubui - „Los Angeles Lakers“. NBA čempionu M.Džonsonas tapo 1980, 1982, 1985, 1987 ir 1988 m. Į „Visų žvaigždžių“ rungtynes jis išrinktas 12 kartų, naudingiausiu lygos žaidėju pripažintas 3 kartus (1987, 1989 ir 1990 m.).