Lietuvos krepšinio rinktinės treneris Dainius Adomaitis, žaidėjai ir sirgaliai laukia, kad pasaulio čempionate Kinijoje mūsų komandos lyderiais taps NBA aukštaūgių tandemas - Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas. To paties iš NBA atstovų tikimasi ir kitose šalyse. „Vakaro žinios“ paskaičiavo, kad pasaulio pirmenybėse turėtų dalyvauti daugiau nei pusšimtis krepšininkų, praėjusį sezoną rungtyniavusių elitinėje lygoje. NBA žaidėjų skaičiumi Lietuvą gerokai lenkia Prancūzija, Australija, Serbija, Ispanija, Vokietija ir net Nigerija.
Jau seniai praėjo laikai, kuomet kiekvienas NBA žaidėjas nacionalinėse komandose atrodė aukso vertės koziris. Šiais laikais kai kurių stiprių rinktinių treneriai leidžia sau neįtraukti NBA krepšininkų į galutinę sudėtį. Pavyzdžiui, prancūzai nesiveš į čempionatą Timočio Luvavu Kabaro (Timothe Luwawu-Cabarrot), vokiečiai - Morico Vagnerio (Moritz Wagner), graikai - Kosto Adetokumbo. Šie jauni žaidėjai, NBA klubuose nevaidinę svarbių vaidmenų, rinktinėse tiesiog neatlaikė konkurencijos.
Daugybė kitų, labiau patyrusių, krepšininkų patys atsisakė vykti į pasaulio čempionatą. Nepaisant to, NBA legionas Kinijoje vis tiek bus nemažas. JAV rinktinė, nors ir smarkiai „nukraujavusi“, visa sudaryta iš NBA žaidėjų. Kitose rinktinėse elitinės lygos atstovų bus maždaug keturios dešimtys.
Lietuva praėjusį sezoną stipriausioje lygoje turėjo du krepšininkus - D.Sabonis atstovavo „Indiana Pacers“, J.Valančiūnas - „Memphis Grizzlies“. Abu bokštai sutiko padėti rinktinei, jei nesutrukdys traumos, juos išvysime Kinijoje. Pažvelkime, kaip Lietuva, pagal NBA žaidėjų skaičių, atrodo bendrame kontekste, kas mus lenkia ir kas atsilieka.
Galima sakyti, kad pagal šį rodiklį esame vidutiniokai. Beveik pusė čempionato dalyvių - 15 rinktinių - apskritai neturės NBA atstovų. Europoje tokių komandų mažai - tik Rusija ir Lenkija. Daugumai kitų žemynų atstovų NBA krepšininkai yra sunkiai pasiekiama svajonė. Azijoje tokių žaidėjų neturi Kinija, Iranas, Pietų Korėja, Filipinai ir Jordanija; Pietų Amerikoje - Argentina, Puerto Rikas, Dominikos Respublika ir Venesuela; Afrikoje - Angola, Senegalas ir Dramblio Kaulo Krantas; Okeanijoje - Naujoji Zelandija.
Po vieną NBA krepšininką bus Graikijos, Juodkalnijos, Čekijos, Tuniso ir Japonijos rinktinių gretose. Šias šalis Lietuva taip pat lenkia. O kas lenkia mus? Žinoma, lenkia JAV rinktinė. Be jos, yra dar septynios komandos, pasižyminčios NBA žaidėjų gausa.
Kaip visada, tuo pasižymi Prancūzija. Šios rinktinės gretose čempionatui ruošiasi 5 krepšininkai iš NBA. Tiek pat jų turi ir Australija. Skaičiavome tik tuos krepšininkus, kurie NBA sužaidė bent vienas rungtynes praėjusį sezoną, o nuošalyje palikome tuos, kurie anapus Atlanto žaidė anksčiau ar ruošiasi debiutuoti ateinantį sezoną.
Iki čempionato skaičiai gali pasikeisti. Pavyzdžiui, Prancūzijos rinktinės treneris Vensanas Kolė (Vincent Collet) dar nepaskelbė galutinės sudėties. Nėra garantijos, kad į 12-uką pateks jaunieji NBA gynėjai Frankas Ntilikina bei Elis Okobas (Elie Okobo).
Po 4 NBA krepšininkus savo gretose turi Serbija, Ispanija, Vokietija ir Nigerija, 3 - Turkija. Mažiau krepšiniu besidominčius žmones gali nustebinti Nigerijos sudėtis, bet stebėtis neverta. NBA duris yra pravėrę nemažai šios šalies žaidėjų. Be to, Nigerijos pilietybę gauna JAV gimę, tačiau nigerietiškų šaknų turintys atletai. Pavyzdžiui, Amerikoje gimė Ekpė Udo (Ekpe Udoh) ir Čimezis Metu (Chimezie Metu). Abu jie praėjusį sezoną žaidė NBA ir abu šiemet sutiko padėti rinktinei.
Tiek pat NBA krepšininkų, kiek ir Lietuva, - po du - turės Italija, Brazilija bei Kanada. Pastaroji teoriškai galėtų iš NBA atstovų suformuoti visą rinktinę, bet, kaip jau rašėme, masinis žaidėjų atsisakymas vykti į čempionatą sužlugdė planus suburti svajonių komandą.
Skaičuojant NBA krepšininkus rinktinėse, reikia neužmiršti svarbaus dalyko - kiekybė nebūtinai tampa kokybe. Graikijai ir Juodkalnijai atstovaus tik po vieną elitinės lygos žaidėją, tačiau Janis Adetokumbas ir Nikola Vučevičius yra didelė jėga. Tokie krepšininkai keičia rinktinės veidą. O epizodiškai NBA žaidęs Juta Vatanabė tikrai nedaro Japonijos ekipos stipresnės už Argentinos. Abu Lietuvos rinktinės bokštai NBA vaidino svarbius vaidmenis, taigi mūsų šalies atveju dėl kokybės nerimauti neverta.