Eurolygoje finišavo reguliarusis sezonas, liko tik atkrintamosios varžybos, taigi dešimčiai iš 18 klubų turnyras jau baigėsi. Jis baigėsi ir Kauno „Žalgirio" krepšininkams, atsidūrusiems trimis pozicijomis žemiau aštuntuko. Kauno klubas nesukūrė sensacijos, bet jo stovykloje netrūko pozityvių dalykų. Vienas iš tokių - geras Roko Jokubaičio žaidimas. „Žalgirio" gynėjas buvo vienas iš nedaugelio XXI amžiuje gimusių krepšininkų, atlikusių savo komandose svarbius vaidmenis. Šiame negausiame būrelyje R.Jokubaitis netgi buvo pats naudingiausias.
Sunkiau nei NBA
XXI amžius įsibėgėjo ir natūralu, kad klubuose jau netrūksta 2000 m. arba vėliau gimusių krepšininkų. Kita vertus, jaunuoliams sunku greitai įsilieti į vyrų krepšinį, kuriame vis daugiau lemia jėga ir kitos fizinės savybės. Tokie deimančiukai kaip Luka Dončičius yra reta išimtis. Beje, nedaug trūksta, kad ir L.Dončičių galėtume vadinti XXI amžiaus vaiku, jis gimė 1999 m.
NBA lygoje yra ne vienas XXI amžiuje gimęs europietis. Paradoksas, bet stipriausioje pasaulio lygoje tokiems jaunuoliams atsiskleisti netgi lengviau nei Eurolygoje. Bent jau taip byloja statistika. Pavyzdžiui, 19-metis aukštaūgis iš Serbijos Aleksejus Pokuševskis „Oklahoma City Thunder" gretose renka 7,6 taško, nors praėjusį sezoną Pirėjo klube „Olympiakos" tik šildė atsarginių suolelį.
Tai stebina tik iš pirmo žvilgsnio. Šalia fakto, kad į NBA išvažiuoja patys talentingiausi, yra ir kitų priežasčių, kodėl jauni krepšininkai ten gali sulaukti daugiau galimybių. NBA lygoje vieno mačo reikšmė mažesnė, kai kurie persitvarkymo stadijoje esantys klubai „laidoja" sezoną, kad sukurtų naują komandos branduolį. O ir į gynybą reguliariajame sezone neretai žiūrima pro pirštus.
Eurolygoje viskas kitaip, joje kiekvienos rungtynės vertinamos rimtai, jaunuoliai nesulaukia nuolaidų ir turi žaisti gerai jau dabar, kad gautų vietą aikštelėje. Šis sezonas patvirtino tendenciją, kad ją gauti tampa vis sunkiau.
Tik pavardė paraiškose
Trijų klubų - Stambulo „Anadolu Efes", Maskvos CSKA ir Sankt Peterburgo „Zenit" - paraiškose Eurolygai apskritai neatsirado vietos XXI amžiuje gimusiems krepšininkams. Milano „AX Armani" paraiškoje yra tik 18-metis Frančeskas Gravagis (Francesco Gravaghi), kuris nesužaidė nė sekundės. Nė sekundės Eurolygoje nerungtyniavo ir du Belgrado „Crvena Zvezda" registruoti jaunuoliai.
Panaši padėtis yra Tel Avivo „Maccabi" ir „Olympiakos" klubuose. Pirmuoju atveju paraiškoje yra trys, antruoju - du XXI amžiaus vaikai. Ir visi jie nežaidė arba aikštelėje pasirodydavo tik epizodiškai. Atėnų „Panathinaikos" užregistravo net septynis jaunuolius, tarp jų yra gynėjas Neoklis Avdalas, kuriam vasarį sukako vos 15 metų. Tai - tik pavardės paraiškoje, nes nė vienas iš septynių „Panathinaikos" jaunuolių nebuvo išleistas į aikštelę.
Jei vertintume tik pavardes paraiškose, Atėnų klubas nebūtų rekordininkas, nes Miuncheno „Bayern" ir „Valencia" užregistravo po 10 XXI amžiuje gimusių žaidėjų. Antroje sezono pusėje tai tapo mada - registruoti kuo daugiau jaunuolių, kurie vis tiek nepatenka į konkrečių rungtynių protokolą.
Miunchene iš viso dešimtuko galimybę parodyti savo sugebėjimus gavo tik 19-metis puolėjas Saša Grantas (Sasha Grant). Treneriui Andrejai Trinkjeriui (Andrea Trinchieri) kartais prireikdavo jo paslaugų, kad padidintų rotaciją ir pridėtų energijos.
S.Grantas pasirodė 11-oje rungtynių, bet visus 6 savo taškus surinko per vienerias - su „Crvena Zvezda". Nuo 25-ojo turo, vykstant lemiamoms kovoms dėl patekimo į ketvirtfinalį, 19-metis negavo nė vieno šanso.
Valensijoje realiai žaidė tik 20-metis aukštaūgis Chaimė Pradilja (Jaime Pradilla). Jis dalyvavo 17-oje rungtynių, aikštelėje praleisdavo po 7 minutes ir rinko 2,9 taško. Skaičiai kuklūs, bet reikia turėti omenyje, kad „Valencia" priekinė linija - labai stipri, todėl toks debiutas Eurolygoje yra pozityvus.
Vitorijos „Baskonia" ir Stambulo „Fenerbahce" paraiškose yra po 6 krepšininkus, gimusius XXI amžiuje. Vitorijoje 21-erių latvis Arturas Kurucas žaidė 21 mačą, tačiau jo vidurkiai buvo daugiau nei kuklūs - 4 minutės ir 0,7 taško. Stambule yra tikrai talentingas 20-metis Tarikas Biberovičius, bet jo progreso nesimatė. Nors puolėjas „Fenerbahce" komandoje rungtyniauja jau trečią sezoną, jo vaidmuo, sezonams bėgant, netampa svarbesnis. T.Biberovičius 13-oje mačų žaidė po 7 minutes ir rinko 1,9 taško.
Jaunieji Maskvos srities „Chimki" puolėjai - 20-metis Dmitrijus Kadošnikovas ir 21-erių Vladislavas Odinokovas - aikštelėje pasirodydavo tik tada, kai nebūdavo kitų alternatyvų. O alternatyvų kartais nebūdavo dėl COVID-19 protrūkių bei masinio žaidėjų išvykimo iš „skęstančio" autsaiderių klubo.
Rimtesni pagalbininkai
Taigi 13-oje iš 18-os Eurolygos klubų XXI amžiuje gimę krepšininkai arba visai nežaidė, arba gavo tik epizodinius vaidmenis. Kituose klubuose jie irgi nenuvertė kalnų, bet buvo svarbesni. Keturis jaunuolius į paraišką įtraukė Vilerbano „Asvel". Du iš jų nežaidė visai, 19-metis Elvinas Ndžokas (Elwin Ndjock) pasirodė tik dviejuose mačuose, tačiau Metju Stracelio (Matthew Strazel) tikrai negalima vadinti statistu. 18-metis gynėjas dalyvavo 20-yje rungtynių, aikštelėje praleisdavo po 13 minučių, pelnė 3,6 taško, atliko 1,4 rezultatyvaus perdavimo ir rinko 2,5 naudingumo balo. M.Stracelis gaudavo ne tik vadinamąsias šiukšliadėžės minutes. Jis surinko po 8 taškus atkakliuose mačuose su „Olympiakos" ir „Crvena Zvezda", 9 pelnė rungtynėse Berlyno „Alba".
Pastarojoje yra trys XXI amžiaus vaikai, du iš jų nuolat gaudavo progų pažaisti. „Alba" sudėtis Eurolygos masteliais nėra stipri, treneris Aitas Garsija Renesesas (Aito Garcia Reneses) atlieka didelę rotaciją, todėl Berlyno ekipa jaunuoliams gali tapti gera starto aikštele. 21-erių gynėjas Jonas Matisekas (Jonas Mattisseck) daugiau žaidimo laiko sulaukė pirmoje sezono pusėje. Iš viso jis žaidė 31 mačą ir per 14 minučių rinko 3 taškų bei 2,1 naudingumo balo vidurkius. Kitas gynėjas - 19-metis Maltė Delovas (Malte Dellow) daugiau laiko gavo antroje sezono pusėje. Per 23 rungtynes jis užfiksavo 8 minučių, 1,6 taško ir 0,7 naudingumo balo vidurkius.
Ispanijos grandų talentai
„Barcelona" treneris Šarūnas Jasikevičius savo dispozicijoje turėjo 6 jaunuolius, bet tikras pagrindinės komandos narys buvo argentinietis Leandras Bolmaras (Leandro Bolmaro). Tai nenuostabu, nes 20-metis 198 cm ūgio įžaidėjas jau yra pašauktas NBA naujokų biržoje, pernai jį 23-iuoju numeriu pakvietė „New York Knicks".
Viena vertus, L.Bolmaras aikštelėje pasirodydavo ne kiekviename mače. Jis sužaidė 24 rungtynes, o vidurkiai nebuvo įspūdingi - 8 minutės, 2,5 taško ir 2,3 naudingumo balo. Kita vertus, reikia neužmiršti, kokia stipri konkurencija yra Barselonoje. Kai L.Bolmaras gaudavo šansą pažaisti ilgiau, jis savo talentą parodydavo. Vasario 28 d. akistatoje su „Žalgiriu" argentinietis per 20 min. pelnė 8 taškus, atliko 6 rezultatyvius perdavimus, surinko 17 naudingumo balų ir laimėjo tiesioginę dvikovą su R.Jokubaičiu. Roko sąskaitoje buvo 6 taškai ir 5 naudingumo balai.
Kitas Ispanijos grandas - Madrido „Real" - įregistravo 8 januolius, du iš jų išties žaidė. 19-metis aukštaūgis Usmanas Garuba ne pirmus metus vadinamas vienu talentingiausių Europos krepšininkų. Jis buvo svarbia komandos dalimi, nes 16 iš 34 rungtynių pradėjo starto penkete. Deja, palyginti su praėjusiu sezonu, vidurkiai netgi suprastėjo. Praėjusį sezoną jie buvo 4,4 taško ir 6,4 balo, šį - 3 taškai ir 5,1 balo. Puolime U.Garuba pasižymėjo tik rungtynėse, kurias „Real" laimėjo arba pralaimėjo triuškinamai, tačiau gynyboje ir kovoje po krepšiais atletiškas aukštaūgis turėjo savo argumentų. Jis atkovojo 3,6 ir perėmė 0,6 kamuolio, blokavo 0,7 metimo. Žaidžiant po 14 minučių, tai yra neblogi skaičiai.
20-metis „Real" įžaidėjas Karlosas Alosenas (Carlos Alocen) rimtesnį vaidmenį gavo sezonui įsibėgėjus, kai į NBA persikraustė Fakundas Kampasas (Facundo Campazzo) ir konkurencija sumažėjo. Jaunuolis 13 iš 24 mačų pradėjo starto penkete ir per 14 min. pelnė 4,1 taško, atliko 2,1 rezultatyvaus perdavimo bei rinko 3,2 naudingumo balo.
Geriausi skaičiai
Belieka apžvelgti vieną klubą - „Žalgirį", kuris į paraišką įtraukė keturis XXI amžiuje gimusius krepšininkus. 17-metis puolėjas Paulius Murauskas dėl traumos neturėjo šansų pasirodyti net ir nieko nelėmusiose rungtynėse. 18-metis gynėjas Mantas Rubštavičius šansą gavo ir paskutiniame sezono mače su „Panathinaikos" per 2 minutes spėjo pataikyti du baudų metimus.
19-mečiui Marekui Blaževičiui kaip paprastai tekdavo tik „šiukšliadėžės" minutės, jis žaisdavo tada, kai viskas jau būdavo aišku. Per 6 mačus „centras" aikštelėje praleido vidutiniškai 5 minutes ir pelnė po 2 taškus. Visgi rungtynėse su „Panathinaikos" jis žaidė net 18 min. ir vaizdo tikrai negadino, Mareko sąskaitoje buvo 7 taškai ir 4 atkovoti kamuoliai.
Trys minėti „Žalgirio" jaunuoliai dar tik bandys įrodyti, kad tinka Eurolygai, o R.Jokubaitis tai jau įrodė. 20-metis gynėjas dalyvavo 31 mače ir tikrai būtų dalyvavęs visuose 34, jei ne užsikrėtimas koronavirusu. Roko vidurkiai - 21 minutė, 7 taškai, 2,5 rezultatyvaus perdavimo ir 6,8 naudingumo balo. Svarbi ne tik statistika. Pirmajame ture, kai R.Jokubaičiui dar buvo 19 metų, jis baudų metimais nulėmė „Žalgirio" pergalę mače su „Olympiakos". Retas 19-metis krepšininkas gali pasigirti pergalingais taškais, pelnytais paskutinėmis rungtynių sekundėmis, ir dar tokiu lygiu.
Galbūt U.Garuba ir L.Bolmaras sulaukia daugiau dėmesio iš NBA klubų ir turi geresnes perspektyvas anapus Atlanto, bet tiek skaičiai, tiek indėlis į pergales rodo, kad Eurolygoje daugiausiai pasiekęs XXI amžiaus vaikas šiuo metu yra būtent R.Jokubaitis.
Naudingiausi Eurolygos žaidėjai, gimę XXI amžiuje
Rokas Jokubaitis Kauno „Žalgiris" 6,8
Usman Garuba Madrido „Real" 5,1
Carlos Alocen Madrido „Real" 3,2
Matthew Strazel Vilerbano „Asvel" 2,5
Leandro Bolmaro „Barcelona" 2,3
(vardas, pavardė, klubas, naudingumo balų vidurkis)