respublika.lt

Mėtys žmonės, taškus skaičiuos kompiuteris

2022 balandžio 01 20:22:00
Arūnas ABROMAITIS

Hibridinio sporto federacijos kūrėjai savo veiklą vadina unikalia ir su tuo sunku ginčytis. Bandoma padaryti tai, ko bent Lietuvoje dar niekada nebuvo. Organizacija kuria tradicinio ir elektroninio sporto hibridą, kuriame veiksmus atlieka žmogus, pavyzdžiui, į krepšį metantis krepšininkas, tačiau taškų skaičių nustato kompiuteris. Pasak federacijos prezidento Gintauto Vileitos, daugiausiai lems paties sportininko sugebėjimai, bet kompiuteris įneš netikėtumo faktorių.

×
nuotr. 1 nuotr.
Profesionaliu krepšininku buvęs Gintautas Vileita dabar vadovauja federacijai, kuri pristatys visai kitokį krepšinį. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Tradiciniame sporte veiksmas vyksta realioje erdvėje, aikštelėse ir trasose. Populiarėjantis e.sportas nukelia į virtualią erdvę. Hibridinio sporto federacija bandys sujungti šiuos dalykus. „Mes pradedame naują sporto erą ir tam pasitelkiame inovatyvius sprendimus. Sportą vadiname hibridiniu, nes ne viskas priklausys nuo sportininkų.

Jų tikslas - atlikti taiklius metimus ar tikslius smūgius, bet čia bus įtrauktas ir kompiuteris. Jis parinks pozicijas, iš kurių reiks atlikti metimus ar smūgius, ir nustatys taškų vertę. Pasaulyje aiškiai matomos tendencijos dėl populiarėjančio e.sporto ir mažėjančio susidomėjimo tradiciniu ilgas valandas trunkančiu sportu. Tad mūsų kuriamas hibridinis sportas taps gryno oro gurkšniu sporto pasaulyje", - taip federacijos prisistatymo pranešime sumanymą apibūdino G.Vileita.

Pirmiausia orientuojamasi į jaunąją auditoriją, kuriai, federacijos kūrėjų nuomone, dinamiškas turinys turėtų būti įdomesnis nei ilgos tradicinio sporto transliacijos. Vilniuje jau įrenginėjama hibridinio sporto arena. Tris hibridinio sporto rungtis žadama pristatyti dar šiemet.

„Ši idėja gimė ne man. Aš - vienas iš komandos narių, kuriam pasiūlytos prezidento pareigos. Idėją puoselėja nemaža komanda, nes ir projektas yra nemažas. Visi skuba, nori kažką gauti kuo greičiau, trumpinti laiką. Ilgesnės varžybos ne taip domina jaunimą, norisi, kad greičiau ateitų rezultatas. Pavyzdys yra tritaškių konkursas, kuris greitai baigiasi, nereikia laukti dvi valandas. Tačiau šis konkursas pritraukia dėmesį", - „Respublikai" sakė G.Vileita.

Jis daugiau nei dešimtmetį profesionaliai žaidė krepšinį, o dabar dirba treneriu. Nenuostabu, kad ir pirmoji hibridinio sporto rungtis bus skirta krepšinio gerbėjams. Tik krepšinis čia bus visai kitoks, nei tradicinėse varžybose.

- Kaip viskas vyks hibridinio sporto krepšinio rungtyje?

- Aikštelė bus padalinta į dvi dalis. Bus du krepšiai vienas šalia kito ir vietos, iš kurių mes žaidėjai. Jie rungsis vienas prieš vieną ir rinks taškus. Laimės tas, kuris per minutę surinks daugiau taškų. Metimo vietos bus tokios pačios abiem žaidėjams, bet taškų skaičių nustatys kompiuteris. Metimas gali atnešti vieną, du arba tris taškus. Žaidėjas to nežinos, tik žiūrovas galės matyti, kad tai yra, pavyzdžiui, trijų taškų metimas, ir laukti, kad vienas ar kitas prames, priklausomai nuo to, už kurį serga.

Kompiuteris tik nustatinės taškų vertę, ji bus nustatoma atsitiktinai. Tai suteikia sėkmės faktorių, o toliau viskas priklauso nuo žaidėjo. Jeigu viską sumesi, šansų pralaimėti nebus. Bet jei žaidėjai prames po vieną metimą, vienas iš jų galbūt nepataikys vieno taško, kitas - trijų taškų metimo. Ir tai gali kainuoti pergalę.

- Ar įmanoma hibridiniame sporte adaptuoti kitus krepšinio elementus, ne tik metimą?

- Tik metimas yra įdomus. Niekam nebūtų įdomi gynyba, visiems įdomu, ar kamuolys įkris į krepšį.

- Kokios kitos sporto šakos gali būti tinkamos hibridiniam sportui?

- Galvojame apie futbolą, tai būtų kažkas panašaus į baudinių mušimą. Juk baudinių serijos sulaukia daug dėmesio, kartais lauki rungtynių pabaigos ir tos serijos, kuri atrodo įdomesnė už pačias varžybas.

- Galbūt hibridiniam sportui tiktų tenisas?

- Ateityje visko gali būti, bet kol kas yra krepšinis, o po jo bus futbolas. Tada žiūrėsime, kaip seksis. Iš pradžių reikia padaryti kažką vieną ir pamatyti, kokia bus reakcija, kaip tai priims žiūrovai.

- Ar pasaulyje tokia veikla - hibridinis sportas - jau yra paplitusi?

- Gerai to nežinome, bet mes pirmieji esame oficialiai užregistruoti. Todėl manau, kad kol kas ir esame pirmieji. Jei produktas bus įdomus ir pritrauks žmones, būtų galima judėti tolyn, pagalvoti apie tarptautines varžybas.

- Fizinės galimybės hibridiniame sporte lems mažiau nei tradiciniame, užteks įvaldyti vieną techninį elementą, pavyzdžiui, metimą?

- Taip, ir tai yra patrauklu, nes ne visi gali žaisti NBA ar Eurolygoje. Aišku, ne visi gali ir taikliai mesti, bet čia yra galimybė pritraukti daugiau žmonių.

- Ar toks žaidimas gali būti įdomus profesionalams, žaidžiantiems aukštame lygyje?

- Nemanau, kad mūsų sumanymas skirtas šiai rinkai. Mūsų žaidimas gal labiau tiks tiems, kurie nepateko į labai aukštą lygį arba jau yra baigę karjerą, galvoja apie jos pabaigą. Arba krepšininkams, kuriuos kamuoja traumos. Bet jeigu tu gali žaisti LKL ar Eurolygoje, čia tikrai bus ne tas sportas, į kurį turėtum eiti.

- Minėjote, kad sieksite patraukti jaunimą. Tačiau ar neišeis taip, kad jaunimas nusigręš nuo tradicinių sporto šakų ir jo judrumas dar labiau sumažės?

- Taip neturėtų atsitikti. Lietuvoje yra labai daug krepšinį žaidžiančių žmonių. Pažiūrėkime, kiek yra sporto mokyklų, neprofesionalių lygų. Ten sportuoja daug žmonių, o žaisti profesionaliai gali nedaugelis. Mūsų veikla tikrai nesikirs su LKL. Tačiau iš pradžių reikia viską išbandyti, pažiūrėti, kaip seksis.

- Jūsų kuriami žaidimai skirti tik internetui, ar tikitės, kad jie gali būti patrauklūs ir televizijos žiūrovams?

- Manau, jie turėtų būti patrauklūs ir televizijai, tik tam dar reikės įdėti daug darbo, sugalvoti, kaip tai pateikti. Juk televizijos žiūrovai žiūri krepšinį 3x3, snaiperių konkursus. Krepšinio elementai surastų savo žiūrovą.

- Pats esate išbandęs hibridinio sporto krepšinio rungtį?

- Pats - ne, bet jau mačiau varžybas ir azarto jose tikrai daug. Neabejoju, kad ateityje išbandysiu ir pats, ir visa mūsų komanda. Tačiau kol kas reikia sutvarkyti daug techninių dalykų.

- Kada galima tikėtis išvysti pirmąsias varžybas?

- Dar reikia patobulinti techninius dalykus, o tada galėsime pradėti judėti. Yra planai surengti varžybas vasaros pabaigoje, o gal ir jos viduryje. Vyks 16 žmonių turnyrai, dalyviai bus suskirstyti į 4 grupes po 4 žaidėjus. Po to bus žaidžiami ketvirtfinaliai, pusfinaliai ir finalas. Dar negaliu pasakyti, ar tarp tų 16-os bus ir garsių pavardžių, bet, jei kas norės save išbandyti, būtų labai linksma. Tikrai pakviestume.

Laikraščių prenumerata internetu

  • ATAKOS: Kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas ir verslą nuslopo, bet ekspertai pasirengę jų atsinaujinimui, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro laikinasis vadovas Jonas Skardinskas.
  • TARNYBA: Nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą baigė 800 karių, jie papildė kariuomenės aktyvųjį rezervą.
  • PALMĖS: Verslininkas Antanas Bosas ir jo sutuoktinė Daina Bosas laimėjo bylą teisme dėl iš kito verslininko įsigytų bei neprigijusių palmių.
  • KREPŠINIS: Panevėžio „Lietkabelio“ komanda pradėjo rikiuoti gretas artėjančiam sezonui: LKL vicečempionai pratęsė sutartį dar dvejiems metams su kapitonu Vyteniu Lipkevičiumi.
  • PASIENIS: Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas tvirtina, kad, atsižvelgiant į lengvėjančią situaciją Lietuvos–Baltarusijos pasienyje, kai sumažėjęs migrantų, norinčių patekti į Lietuvą, srautas, yra mažinamas ir sienos apsaugos pajėgų skaičius.
  • FINANSAVIMAS: Krašto apsaugos ministerija penktadienį pranešė patrigubinusi šaulių finansavimą, lėšų skirta ginklams, ekipuotei, įrangai įsigyti.
  • ARCHITEKTŪRA: Lietuvoje nuo kitų metų bus teikiami Nacionaliniai architektūros apdovanojimai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kokybiškiausią Lietuvos architektūrą.
  • DEKLARAVIMAS: Žemės ūkio ministerija primena, kad liepos 8 dieną baigiasi žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo terminas.
  • TRANZITAS: Europarlamentaras Petras Auštrevičius tikina gavęs atsakymą iš Europos Komisijos dėl Kaliningrado tranzito - galutinis sprendimas dėl šio klausimo nėra priimtas.
  • VIZITAS: Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda liepos 2–4 dienomis su darbo vizitu lankysis Filadelfijoje, JAV.
Daugiau

Dienos klausimas

Jeigu valstybė mokėtų kas mėnesį 1000 Eur už nieką, papildomai dirbtumėte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +20 C

+13 +22 C

 

+15 +20 C

+22 +25 C

+23 +27 C

 

+19 +23 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-6 m/s