Krepšinio čempionatai Europoje yra sustabdyti, o kai kuriose šalyse - nutraukti, tad galima „suskaičiuoti viščiukus“, pažiūrėti, ką legionieriai iš Lietuvos nuveikė stipriose Europos lygose. Nuveikė jie ne tiek jau ir daug. Skaičiumi mūsiškių daugiausia buvo Ispanijos lygoje, bet joje lietuviai nepakilo aukščiau vidutiniokų vaidmens. Geriausiai Lietuvos krepšininkai pasirodė Rusijoje, kur tapo dviejų Vieningosios lygos klubų lyderiais.
Ispanija. „Liga Endesa“ klubų sudėtyse galima rasti net šešis lietuvius. Kadangi Ispanijos pirmenybės yra stipriausias nacionalinis čempionatas Europoje, tai yra didelis skaičius. Deja, šiuo atveju galima džiaugtis tik kiekybe, o ne kokybe. Lietuviai Ispanijoje, geriausiu atveju, atliko vidutiniokų vaidmenis, blogiausiu - retai pasirodydavo aikštelėje.
Vienas iš šešių aikštelėje nepasirodė išvis. Saragosos „Casademont“ gynėjas Renaldas Seibutis nuo sezono pradžios kovojo su nugaros skausmais, tačiau iki čempionato nutraukimo taip ir negrįžo į rikiuotę.
Viskas dar prieš akis 19-mečiui Dovydui Giedraičiui, išbandžiusiam jėgas Madrido ekipoje „Estudiantes“. Gynėjas sužaidė 8 mačus, aikštelėje praleisdavo vidutiniškai 9 min. ir rinko 2,8 taško, tritaškius mesdamas 64 proc. taiklumu. Nebloga pradžia 19-mečiui, tačiau gruodžio viduryje jis neteko vietos sudėtyje, nes „Estudiantes“ nusipirko porą krepšininkų ir viršijo legionierių limitą.
Tik 3 mačus Ispanijoje spėjo sužaisti Laurynas Beliauskas. Snaiperis, buvęs Kėdainių „Nevėžio“ lyderiu ir vienu rezultatyviausių Lietuvos krepšinio lygos žaidėjų, sezono įkarštyje persikraustė į Santjago de Kompostelos „Monbus Obradoiro“. Ten L.Beliauskas nespėjo įsibėgėti. Dvejose rungtynėse jis liko tuščias, tik trečiosiose pavyko pataikyti dvitaškį ir atidaryti taškų sąskaitą. Be to, paskutiniame mače Laurynas atliko 6 rezultatyvius perdavimus.
Trys lietuviai Ispanijoje buvo vidutiniokai. Perspektyvus 22 metų 208 cm ūgio krepšininkas Arnoldas Kulboka žaidė Bilbao klube „RETAbet“, kuriame užėmė neįprastą sau sunkiojo krašto puolėjo poziciją. Šis eksperimentas nebuvo nevykęs, lietuvis žaidė vidutiniškai 21 min., pelnė 8,5 taško ir atkovojo 3,6 kamuolio. Kita vertus, pavojingiausias A.Kulbokos ginklas yra tritaškiai, o jų taiklumas nebuvo pavyzdinis - 35 proc.
Tritaškiai buvo svarbiausias ginklas ir Manresos BAXI gynėjo Deivido Dulkio arsenale. Jis taip pat pataikė ne pavyzdingai - 33 proc. taiklumu. Gynėjas per 19 min. rinko 6,2 taško. D.Dulkys sulaukė savo žvaigždžių valandos gruodį, kai į „Barcelona“ krepšį pataikė 5 iš 8 tritaškių ir grėsmingiems varžovams atseikėjo 19 taškų, bet tokių blykstelėjimų nebuvo daug.
Pagrindinė Fuenlabrados „Montakit“ vidurio puolėjo Egidijaus Mockevičiaus užduotis yra kova dėl kamuolių. Tvarkytis su šia užduotimi sekėsi neblogai. „Centras“ žaisdavo neilgai - po 18 min., bet spėdavo pelnyti 7,1 taško ir atkovoti 5,5 kamuolio. E.Mockevičiui turbūt ypač apmaudu, kad čempionatas buvo sustabdytas, nes per paskutines ketverias rungtynes jis įsibėgėjo - pagrindiniai rodikliai šioje atkarpoje šoktelėjo iki 9,5 taško ir 8,25 atkovoto kamuolio.
Vertinant lietuvių pasiekimus Ispanijoje, reikia neužmiršti, kad jie žaidė ne pačiose stipriausiose „Liga Endesa“ komandose. Savo sirgalius maloniai stebino Bilbao klubas, prieš šį sezoną grįžęs į elitą iš antrojo diviziono, bet lentelėje užsiropštęs į penktąją vietą. Kitos komandos, kurioms atstovavo lietuviai, prieš čempionato sustabdymą rikiavosi daug žemiau. BAXI buvo 13-oje, „Monbus Obradoiro“ - 14-oje, „Montakit“ - 17-oje vietoje, o „Estudiantes“ ekipa žengė paskutinė - 18-a.
Rusija. Vieningojoje lygoje, kurioje žaidžia stipriausios Rusijos komandos, čempionai tikrai nepaaiškės, nes sezonas nutrauktas, o ne laikinai sustabdytas. Iki nutraukimo lentelės viršūnėje karaliavo Rimo Kurtinaičio treniruojamas Maskvos srities klubas „Chimki“, o trečiąją vietą užėmė du krepšininkus iš Lietuvos savo gretose turintis Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“.
Pastarajame savo karjerą sėkmingai atgaivino Mindaugas Kuzminskas, prieš tai neradęs vietos Milano „AX Armani“ ir Pirėjo „Olympiakos“ komandose. Sezonui įsigėbėjus į Krasnodarą persikraustęs puolėjas su 14,7 taško vidurkiu Vieningojoje lygoje buvo 12-as pagal rezultatyvumą. Manto Kalniečio taškų vidurkis buvo daug kuklenis - 7,4, tačiau jis atliko 5,6 rezultatyvaus perdavimo ir pagal šį rodiklį užėmė šeštąją vietą tarp visų lygos krepšininkų.
Lietuvių kolonija susidarė Permės ekipoje „Parma“, kurią treniravo Kazys Maksvytis, o joje žaidė Adas Juškevičius ir Eigirdas Žukauskas. Permės komanda prastai pradėjo sezoną, bet po Naujųjų laimėjo 5 mačus iš 6 ir pakilo į aštuntąją poziciją. A.Juškevičius Rusijoje sužydėjo, sužaidė savo geriausią sezoną. Pagal rezultatyvius perdavimus (5,1) jis Vieningojoje lygoje buvo devintas, o pagal pelnomus taškus (14,5) - 14-as. Antrą sezoną iš eilės Permėje žaidęs puolėjas Eigirdas Žukauskas taip pat buvo svarbi figūra. Jo statistika - 10,3 taško ir 4,9 atkovoto kamuolio.
Italija. Apeninų pusiasalyje Lietuvos krepšininkų pėdsakai šį sezoną buvo neryškūs. „AX Armani“ vidurio puolėjas Artūras Gudaitis taip ir neatgavo optimalios formos po praėjusį sezoną patirtos traumos. Šį sezoną sveikata taip pat nebuvo ideali, tad Italijos čempionate „centras“ sužaidė tik 8 mačus. Rodikliai buvo vidutiniški - 7,6 taško ir 4,6 atkovoto kamuolio, o Milano klubas nepateisino favorito vardo, nes prieš čempionato sustabdymą tūnojo ketvirtoje vietoje.
Aukščiau - antroje pozicijoje - buvo Sasario komanda „Dinamo“ su Pauliumi Soroku. Šis puolėjas, keturis sezonus praleidęs žemesniuose Italijos divizionuose, pagaliau gavo progą išbandyti jėgas aukščiausioje lygoje. Jo nelaimei, „Dinamo“ viršijo legionierių limitą, todėl lietuvis reguliariai žaidė tik Čempionų lygoje. Italijos pirmenybėse jis į aikštelę išbėgo du kartus, bet demonstravo pavydėtiną statistiką. Pirmosiose savo rungtynėse P.Sorokas pelnė 13, antrosiose - 12 taškų. Tai nepadėjo gauti daugiau šansų.
Sezono pradžioje Italijos čempionate rungtyniavo vidurio puolėjas Tautvydas Lydeka, bet jis autsaiderį Pezaro klubą „Carpegna Prosciutto“ paliko sužaidęs vos du mačus.
Turkija. Šios šalies lyga - viena stipriausių Europoje, bet joje rungtyniavo tik vienas lietuvis. Įžaidėjas Šarūnas Vasiliauskas gynė 11-ąją vietą užimančio „Gaziantepspor“ klubo garbę. Š.Vasiliauskas Turkijoje anaiptol nebuvo naujokas, jis ten žaidė jau ketvirtą sezoną ir įvaizdžio nesusigadino. Lietuvis prie 9,3 taško pridėdavo 5,3 rezultatyvaus perdavimo. Pagal perdavimų vidurkį jis Turkijos lygoje buvo devintas.
Graikija. Du Lietuvos krepšinio veteranai duonai užsidirbo Graikijos čempionate, jų atstovaujamiems klubams sekėsi visiškai skirtingai. Atėnų AEK su Jonu Mačiuliu prieš turnyro nutraukimą žengė antroje vietoje, nusileido tik Atėnų milžinui „Panathinaikos“. Puolėjas iš Lietuvos rinko 6,9 taško ir atkovojo 4,2 kamuolio. Statistika gal ir neįspūdinga, bet iš 35-erių veterano labiausiai reikėjo ne taškų. Tuo AEK gretose rūpinosi puolimo mašina Keitas Lengfordas (Keith Langford).
31-erių Martynas Gecevičius Graikijos lygoje rinko 8,4 taško. Snaiperis atstovavo vienam garsiausių šalies klubų - Salonikų „Aris“, iš kurio, deja, liko tik pavadinimas. „Aris“ Graikijos čempionate vilkosi priešpaskutinis - 13-as.
Prancūzija. Šios šalies lygoje sezoną pradėjo du lietuviai, o užbaigė irgi du, bet jau kiti. Tie, kurie Prancūzijoje sezoną pradėjo, joje neužsibuvo. Ovidijus Varanauskas Limožo CSP gretose sužaidė aštuonerias rungtynes, o Paulius Valinskas Orleano „Loiret Basket“ ekipoje - penkis mačus.
Sezono metu į Prancūziją nukeliavo du sunkieji krašto puolėjai - Saulius Kulvietis bei Edgaras Želionis. Pirmasis atsidūrė geroje vietoje, trečioje vietoje žengusiame Dižono klube JDA. Ten S.Kulvietis žvaigžde netapo, bet ir vaizdo negadino. Puolėjas rinko 6,3 taško, tritaškius mesdamas net 45,5 proc. taiklumu.
E.Želionis šį sezoną spėjo pažaisti Egipte ir Saudo Arabijoje, o sausį atsidūrė „skęstančiame laive“ - Prancūzijos čempionato autsaideryje „Le Portel“ klube. Ši komanda sustabdžius sezoną žengė paskutinėje - 18-oje, vietoje. E.Želionis gelbėtoju netapo, nors po pirmųjų rungtynių atrodė, kad galbūt taps, nes jose lietuvis pelnė net 28 taškus. Tai buvo vienintelis driokstelėjimas, bet sezoną puolėjas baigė su gana solidžiu 10,7 taško vidurkiu.
Vokietija. Vienu geriausių šio sezono Eurolygos debiutantų tapęs Berlyno „Alba“ puolėjas Rokas Giedraitis Vokietijos čempionate žaidė ne taip įspūdingai. Eurolygoje jo taškų vidurkis buvo 13,8, o Bundeslygoje - 11,9 taško. Nekelia abejonių, kad „Alba“ yra viena stipriausių Vokietijos komandų, bet iki čempionato sustabdymo to įrodyti nepavyko - Berlyno ekipa žengė ketvirta.
Aštuntoje vietoje rikiavosi Viurcburgo „s.Oliver“, savo sudėtyje turinti kitą puolėją iš Lietuvos - Rytį Pipirą. Pastarasis iš antrojo Lietuvos diviziono - Nacionalinės krepšinio lygos - šovė tiesiai į Bundeslygą ir tai atrodė kaip Pelenės istorija. Visgi skaičiai rodo, kad R.Pipiro padėtis komandoje nėra pasakiška. Jis Vokietijos čempionate sužaidė tik ketverias rungtynes, per kurias rinko 4,5 taško.