respublika.lt

Lietuviai NBA legionui gėdos nedaro

(0)
Publikuota: 2015 vasario 14 08:59:10, Arūnas ABROMAITIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
GALINGAI. Tarp visų NBA legionierių Jonas Valančiūnas yra pirmas pagal taiklumą ir penktas pagal atkovotus kamuolius. EPA-Eltos nuotr.

Šį sezoną NBA komandose žaidžia beveik šimtas ne JAV gimusių krepšininkų. Tarp legionierių yra ir du mūsiškiai - Jonas Valančiūnas bei Donatas Motiejūnas. Lietuva daugeliui šalių nusileidžia savo pasiuntinių skaičiumi, bet tikrai ne jų demonstruojamo žaidimo kokybe. Du lietuviai renka daugiau taškų nei keturi italai ar rusai. J.Valančiūnas kai kuriose statistikos kategorijose yra tarp geriausių NBA legionierių.

 

Kiekybe neišsiskiriame

Riba, simboliškai dalijančia NBA sezoną į dvi dalis, dažniausiai laikoma „Visų žvaigždžių“ šventė. Ji šį savaitgalį vyks Niujorke, taigi vasario vidurys yra pats tinkamiausias laikas skaičiuoti viščiukus. Šiuo atveju - pažvelgti, kaip stipriausioje pasaulio lygoje atrodo mūsų krepšininkai, kokią vietą jie užima tarp kitų NBA užsieniečių.

Legionierių būrys šį sezoną yra kaip niekada gausus. Prieš čempionatą NBA interneto tinklalapis paskelbė, kad komandų gretose yra 101 užsienietis. Palyginimui - prieš praėjusį sezoną jų buvo 92. Reikia paminėti, kad skaičius 101 nėra tikslus. Kai kurie ne JAV gimę krepšininkai jau paliko NBA komandas. Be to, į sąrašą įrašyti Kairis Irvingas (Kyrie Irving) ir Timas Dankanas (Tim Duncan). Pirmasis neva atstovauja Australijai, antrasis - Mergelių saloms. Realybė tokia, kad tiek K.Irvingas, tiek T.Dankanas yra žaidę JAV rinktinėje. K.Irvingas su Australija susijęs tik tuo, kad joje gimė ir gyveno mažiau nei dvejus metus.

Neskaičiuojant JAV krepšininkų, gausiausią savo atstovų būrį, net 12, NBA komandose turi Kanada. 10 legionierių yra iš Prancūzijos, po septynis - iš Australijos (be K.Irvingo) bei Brazilijos. Lietuva su dviem krepšininkais sąraše atrodo kukliai. Skaičiumi Lietuvai prilygstančių valstybių yra daug ir jos įvairios. Po du savo atstovus NBA turi tiek krepšinio šalys (Graikija, Kroatija, Vokietija), tiek valstybės, negalinčios pasigirti senomis šios sporto šakos tradicijomis (Švedija, Šveicarija, Didžioji Britanija, Kamerūnas).

Nevienodai svarbūs

Panašumai skaičiumi ir baigiasi. Du lietuviai šį sezoną yra starto penketų nariai, ką jau kalbėti apie tai, kad ir „Toronto Raptors“ su J.Valančiūnu, ir „Houston Rockets“ su D.Motiejūnu yra tarp pirmaujančių komandų. Iš kitų šalių, turinčių po du atstovus, Lietuvai gali nepavydėti tik Vokietija. Dirkas Novickis (Dirk Nowitzki) tebėra „Dallas Mavericks“ lyderis, o Denisas Šrėderis (Dennis Schroeder) kartkartėmis blyksteli „Atlanta Hawks“ gretose.

Daugeliu kitų atvejų tik vienas šalies krepšininkas gali pasigirti svaresniu indėliu į komandos pergales. Antrasis retai pakyla nuo suolelio. Pavyzdžiui, graikas Janis Adetokumbas yra vienas svarbiausių „Milwaukee Bucks“ krepšininkų. Kitas graikas Kostas Papanikolau neblogai pradėjo sezoną, tačiau pastaruoju metu retai sulaukia „Rockets“ trenerio dėmesio.

Lietuvos žaidėjus pagal svarbą geriau lyginti ne su Kroatijos ar juo labiau Švedijos ir Šveicarijos legionieriais. Nenusileidžiame ir dvigubai didesnius savo žaidėjų būrius turinčioms šalims - Rusijai bei Italijai. Šį teiginį nesunku įrodyti skaičiais. Pradėkime nuo mūsiškių. Iki šios savaitės ir J.Valančiūnas, ir D.Motiejūnas buvo sužaidę po 51 mačą. Jono vidurkiai buvo 12,2 tšk., 8,6 atkovoto kamuolio. Donatas vidutiniškai rinko 11,6 tšk. ir atkovojo 6,2 kamuolio. Iš viso du lietuviai pelnė 1211 tšk. ir atkovojo 754 kamuolius.

Daug pavardžių, mažai taškų

Rusijai NBA lygoje atstovauja Timofejus Mozgovas, Aleksejus Švedas, Sergejus Karasiovas ir Andrejus Kirilenka. Tik pirmasis nuolat pasirodo aikštelėje, jo vaidmuo net tapo svarbesnis, perėjus iš „Denver Nuggets“ į „Cleveland Cavaliers“. A.Švedas po perėjimo iš „Philadelphia 76ers“ į „Rockets“ tapo suolelio šlifuotoju, S.Karasiovas neturi stabilios padėties klube „Brooklyn Nets“, o veteranas A.Kirilenka šį sezoną apskritai sužaidė tik septynis mačus. Nuo to laiko, kai buvo iškeistas iš „Nets“ į „76ers“, puolėjas apskritai nerungtyniauja.

Keturi rusai iki šios savaitės sužaidė 115 mačų, taigi tik šiek tiek daugiau nei du lietuviai. Pagrindiniai statistiniai rodikliai liudija mūsiškių naudai. Rusų sąskaitoje iš viso yra 816 tšk. ir 511 atkovotų kamuolių. Vidurkį kelia T.Mozgovas, surinkęs 469 tšk. ir po krepšiais laimėjęs 417 dvikovų.

Jei ne „Cavaliers“ vidurio puolėjas, rusai nusileistų italams, kurių bendra padėtis - dar prastesnė. Andrėja Barnjanis (Andrea Bargnani, „New York Knicks“) šį sezoną dėl traumų sužaidė vos trejas rungtynes, daug mačų praleido ir Danilas Galinaris (Danilo Gallinari, „Nuggets“) bei Markas Belinelis (Marco Belinelli, „San Antonio Spurs“). Luidžis Datomė (Luigi Datome) teoriškai yra „Detroit Pistons“ klubo narys, bet praktiškai nežaidžia. Jo sąskaitoje - tik vienas mačas.

Keturi italai iki šios savaitės buvo sužaidę 68 rungtynes, surinkę 606 tšk. ir atkovoję 192 kamuolius. Jie neprilygsta vienam J.Valančiūnui. Jonas iki šios savaitės buvo pelnęs 620 tšk. ir atkovojęs 440 kamuolių.

Pavyzdys - broliai

Kad ir kokius svarbius vaidmenis savo komandose atliktų lietuviai, jų kol kas negalima pavadinti ir tikromis žvaigždėmis. Tarp NBA legionierių yra geresnių krepšininkų, tai įrodo tiek statistika, tiek „Visų žvaigždžių“ rungtynių komandų sudėtys. Lietuviai šį savaitgalį šventėje nedalyvaus, tačiau joje dalyvaus du ispanai. Markas Gasolis (Marc Gasol) buvo išrinktas į Vakarų, o jo vyresnysis brolis Pau - į Rytų komandos starto penketus. Tarp atsarginių abiejų ekipų krepšininkų bus tik vienas legionierius - vidurio puolėjas iš Dominikos Respublikos Elas Horfordas (Al Horford).

Brolių Gasolių pavyzdys yra tikrai sektinas. Pau tarp NBA užsieniečių yra pirmas pagal atkovotus kamuolius, trečias pagal rezultatyvumą ir blokus. Markas pagal pelnytus taškus yra antras, nors jis labiau vertinamas už patikimą gynybą. Be abejo, statistikos lentelių viršūnėse puikuojasi amerikiečiai, tačiau vyresnysis brolis kai kuriose grafose nedaug jiems nusileidžia. Tarp visų NBA krepšininkų P.Gasolis yra ketvirtas tiek pagal atkovotus kamuolius, tiek pagal blokus. Dar vienas Ispanijos krepšinio atstovas Seržas Ibaka (Serge Ibaka) geriausių blokuotojų sąraše yra trečias. Ypatingą dėmesį verta atkreipti į juodkalnietį Nikolą Vučevičių. „Orlando Magic“ vidurio puolėjas yra rezultatyviausias NBA legionierius. Geriausių kovotojų dėl kamuolių sąraše jis užima antrą vietą.

Visgi lietuviai, dar tik besistiebiantys link žvaigždžių, taip pat yra pastebimi statistikoje. Daugiausiai kamuolių atkovojančių užsieniečių sąraše J.Valančiūnas yra penktas. Tarp visų NBA krepšininkų jis užima garbingą 16-ąją vietą. D.Motiejūnas pagal atkovotus kamuolius lygoje yra 62-as. Žiūrint į pelnytus taškus, reikalai atrodo kiek prastesni. Pagal rezultatyvumą Jonas lygoje yra 89-as, Donatas - 101-as.

Antra vertus, lietuviai pasižymi taiklumu. Bendrai skaičiuojant dvitaškius ir tritaškius, J.Valančiūnas su 56,1 proc. pataikymu yra pirmas tarp legionierių ir šeštas tarp visų NBA žaidėjų. Žinoma, Jonas tritaškių nemeta, todėl jam lengviau išlaikyti puikią statistiką. D.Motiejūnas atakuoti iš toli nevengia, bet ir jo taiklumo rodiklis (52 proc.) vertas pagarbos. Toks skaičius leidžia užimti šeštą vietą tarp NBA užsieniečių ir 15-ąją - tarp visų lygos krepšininkų.


Geriausi NBA užsieniečiai

Rezultatyvumas


1. Nikola Vučevičius (Juodkalnija, „Orlando Magic“) - 19,4 tšk.

2. Marc Gasol (Ispanija, „Memphis Grizzlies“) - 18,5 tšk.

3. Pau Gasol (Ispanija, „Chicago Bulls“) - 18,4 tšk.

4. Dirk Nowitzki (Vokietija, „Dallas Mavericks“) - 18,3 tšk.

5. Goranas Dragičius (Slovėnija) - 16,2 tšk.

Atkovoti kamuoliai

1. P.Gasol - 12,2.

2. N.Vučevičius - 11,2.

3. Omeras Ašikas (Turkija, „New Orleans Pelicans“) - 9,9.

4. Joakim Noah (Prancūzija, „Chicago Bulls“) - 9,5.

5. Jonas Valančiūnas (Lietuva, „Toronto Raptors“) - 8,6.

Rezultatyvūs perdavimai

1. Manu Ginobili (Argentina, „San Antonio Spurs“) - 4,8.

2. Tony Parker (Prancūzija, „San Antonio Spurs“) - 4,7.

3. Nicolas Batum (Prancūzija, „Portland Trail Blazers“) - 4,6.

4. Jose Calderon (Ispanija, „New York Knicks“) - 4,6.

5. G.Dragičius - 4,1.

Blokuoti metimai

1. Serge Ibaka (Ispanija, „Oklahoma City Thunder“) - 2,3.

2. Rudy Gobert (Prancūzija, „Utah Jazz“) - 2,1.

3. P.Gasol - 2,1.

4. Andrew Bogut (Australija, „Golden State Warriors“) - 1,8.

5. Gorgui Dieng (Senegalas, „Minnesota Timberwolves“) - 1,7.

Perimti kamuoliai

1. Luc Mbah a Moute (Kamerūnas, „Philadelphia 76ers“) - 1,3.

2. Pablo Prigioni (Argentina, „New York Knicks“) - 1,2.

3. N.Batum - 1,1.

4. Andrew Wiggins (Kanada, „Minnesota Timberwolves“) - 1,1.

5. Thabo Sefolosha (Šveicarija, „Atlanta Hawks“) - 1.

Taiklumas

1. J.Valančiūnas - 56,1 proc.

2. Al Horford (Dominikos Respublika, „Atlanta Hawks“) - 53,9 proc.

3. Marcin Gortat (Lenkija, „Washington Wizards“) - 53,8 proc.

4. N.Vučevičius - 53,5 proc.

5. Nene Hilario (Brazilija, „Washington Wizards“) - 52,1 proc.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar eisite valgyti į „Michelin" įvertintus restoranus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +23 C

+12 +22 C

+13 +23 C

+20 +27 C

+20 +28 C

+16 +22 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s