Jau ateinantį penktadienį Kazys Maksvytis debiutuos Lietuvos vyrų rinktinės vyriausiojo trenerio poste, o jo vadovaujami krepšininkai pradės kovą 2023 m. pasaulio čempionato atrankos varžybose. Pirmas barjeras - potencialiai silpniausia F grupės komanda, Bulgarijos rinktinė. Po to lietuviai išvykoje žais su Čekijos krepšininkais, pastaraisiais metais tarptautinėje arenoje sukėlusiais daug triukšmo. Stiprią sudėtį planuoja surinkti Bosnijos ir Hercegovinos komanda, bet jos sudėtis mūsiškiams kol kas rūpi mažiausiai, nes su bosniais K.Maksvyčio rinktinė susitiks tik vasarį.
Iš Kretingos rajone esančių Darbėnų kilęs K.Maksvytis debiutuos visai netoli savo gimtinės - Klaipėdoje, tai yra mieste, kuriame ne vienerius metus treniravo „Neptūną". Lapkričio 26 d. 19.30 val. uostamiestyje prasidės mačas su Bulgarijos rinktine. Lapkričio 29 d. 18 val. lietuviai Opavoje susikaus su čekais.
Iš viso Europos atrankos zonoje varžysis 32 komandos, suskirstytos į 8 grupes. Mūsiškių grupėje dar yra bosniai, su kuriais teks dukart žaisti vasarį. Pirmas atrankos etapas pasibaigs liepą, po jo trys geriausios grupės rinktinės pateks į antrą etapą. Jame kiekviena komanda sužais dar po šešis mačus, potencialios lietuvių varžovės yra E grupės ekipos - Prancūzija, Juodkalnija, Vengrija ir Portugalija. Galų gale po antro etapo po tris geriausias jo grupių rinktines pateks į pasaulio čempionatą, 2023 m. vyksiantį Indonezijoje, Japonijoje ir Filipinuose. Artėjant atrankos varžyboms, pristatome visus Lietuvos rinktinės varžovus F grupėje.
Bulgarija. FIBA reitinge Lietuvos vyrų rinktinė užima 9-ąją, Čekijos - 12-ąją, Bosnijos ir Hercegovinos - 44-ąją, o Bulgarijos - 50-ąją vietą. Jei lietuvius galima vadinti potencialiais grupės favoritais, bulgarus galima vadinti potencialiais autsaideriais. Klijuoti jiems šią etiketę leidžia tiek kuklūs pastarųjų dešimtmečių pasiekimai, tiek ne mažiau kukli sudėtis.
Nekuklūs bulgarų pasiekimai buvo praėjusio amžiaus šeštame ir septintame dešimtmečiuose, kai jie keturis kartus pateko į olimpines žaidynes, o Europos čempionatuose dukart pasipuošė medaliais (sidabru 1957 m. ir bronza 1961 m.). XXI amžiuje Bulgarijos rinktinė Europos pirmenybėse žaidė tik tris kartus - 2005, 2009 ir 2011 EČ. Visais trimis atvejais teko keliauti namo po pirmojo etapo. Ketvirtas kartas per XXI amžių bus 2022 m. Europos čempionate. Į jį bulgarai pateko atrankos varžybų grupėje aplenkę vieną komandą - Latvijos.
Bulgarijos krepšinyje yra viena žvaigždė - puolėjas Alek-
sandras Vezenkovas, šį sezoną tapęs Pirėjo „Olympiakos" lyderiu. Surasti pastiprinimą nuolat bandoma anapus Atlanto, natūralizuojant JAV krepšininkus. Pastaruoju metu natūralizuoto žaidėjo vietą užėmė gynėjas Di Bostas (Dee Bost). Šis gynėjas kadaise trumpai rungtyniavo Kauno „Žalgiryje", o dabar atstovauja Stambulo klubui „Galatasaray". Atrankoje į Europos pirmenybes D.Bostas buvo aiškus rinktinės lyderis, jis rinko 16,6 taško.
Kai bulgarų treneris Rosenas Barčovskis sudarė išplėstinį kandidatų sąrašą pasaulio čempionato atrankos pirmajam langui, jame buvo ir A.Vezenkovas, ir D.Bostas. Sutrumpinus sąrašą iki 15 pavardžių, neliko nei vieno, nei kito. Sudėtyje apskritai nėra nė vieno krepšininko, žaidžiančio aukšto lygio klube.
Perspektyvų turi 19-metis aukštaūgis Emilis Stoilovas, atstovaujantis Madrido „Estudiantes". Klubo pavadinimas garsus, bet dabar jis žaidžia tik antrame Ispanijos divizione. Ten pat, antroje Ispanijos lygoje, rungtyniauja „Palma" ekipos puolėjas Konstantinas Kostadinovas. Vidurio puolėjas Andrejus Ivanovas žaidžia Bukarešto „Steaua" (Rumunija), o puolėjas Jordanas Minčevas - Oroslanio klube „Lions" (Vengrija). Štai ir visas bulgarų legionas.
Pavojingesni už legionierius gali būti Bulgarijos klubų krepšininkai. Gynėjas Čavdaras Kostovas iš Sofijos „Levski" Europos čempionato atrankoje rinko 11,2, puolėjas Dimitaras Dimitrovas iš Botevgrado „Balkan" - po 10 taškų. Jie buvo geriausi D.Bosto pagalbininkai.
Bulgarų pavardės tikrai negąsdina, bet, laukiant pirmųjų atrankos rungtynių, reikia neužmiršti praėjusio atrankos ciklo pamokų. Juk mūsų rinktinės vos nepaliko už borto danai, taip pat laikyti grupės autsaideriais.
Čekija. Pagal reitingą ši rinktinė F grupėje yra antra, bet jos pasiekimai pastaraisiais metais buvo daug geresni nei lietuvių. Užpernai čekai patriukšmavo pasaulio čempionate, kuriame užėmė šeštąją vietą. Galima sakyti, kad jiems pasisekė su burtais, bet stiprių varžovų kelyje vis tiek pasitaikė. Pavyzdžiui, buvo įveikti turkai ir brazilai.
Šiemet čekai patriukšmavo olimpiniame atrankos turnyre, vykusiame Kanados mieste Viktorijoje. Pusfinalyje jie po pratęsimo 103:101 palaužė šeimininkus kanadiečius, kurių gretose buvo būrys NBA krepšininkų. Finale graikai buvo sutriuškinti 97:72. Tai atvėrė kelią į Tokijo olimpines žaidynes, kuriose Čekijos ekipa triuškinamai pralaimėjo prancūzams bei amerikiečiams, bet 84:78 įveikė Iraną. Dėl prasto taškų santykio čekai liko paskutiniai tarp trečiąsias vietas grupėse užėmusių komandų ir į ketvirtfinalį nepateko.
Olimpinėse žaidynėse 14,3 taško rinko Janas Veselas, 14 - Ondrejus Balvinas, 12 - Patrikas Auda, 10,7 - Tomašas Satoranskis (8,7 rez. perd.), 10,3 - natūralizuotas amerikietis Bleikas Šilbas (Blake Schilb). Jei visas šis penketukas susirinktų pasaulio čempionato atrankoje, išeitų tikrai grėsminga komanda.
Čekų problema, kad nebus nė vieno krepšininko iš šio penketuko. T.Satoranskis negali atvykti todėl, kad žaidžia NBA - jis yra Jono Valančiūno komandos draugas klube „New Orleans Pelicans". Dėl to, kad priklauso NBA klubui, rinktinėje negalės rungtyniauti ir perspektyviausias jaunosios kartos Čekijos krepšininkas Vitas Krejčis iš „Oklahoma City Thunder".
J.Veselas teoriškai galėtų padėti mače su Lietuva, nes po jo spėtų į Stambulo „Fenerbahce" rungtynes Eurolygoje, tačiau kandidatų sąraše jo nėra. Sąraše nefigūruoja dar dviejų aukštaūgių - A.Balvino ir P.Audos - pavardės. Po praėjusio sezono jie persikraustė žaisti į Japoniją, o iš ten atvykti porai rungtynių problematiška. B.Šilbas rinktinei pasiekiamas ranka, jis žaidžia Prahos klube USK, bet veteranui jau 37-eri ir karjera rinktinėje galbūt baigta.
Net ir be minėtų krepšininkų pajėgiose Europos lygose keletą čekų surasti galima. Davidas Jelinekas atstovauja Andoros „MoraBanc", Jaromiras Bohačikas - Strasbūro SIG, Martinas Peterka - Braunšveigo „Lowen". Be to, lieka ne vienerius metus rinktinėje žaidžiantys Čekijos klubų krepšininkai. Treneris iš Izraelio Ronenas Ginzburgas pažįsta juos kaip nuluptus, nes Čekijos rinktinę muštruoja nuo 2013 m. Tarpusavio supratimo aikštelėje čekams neturėtų trūkti.
Lietuviai su čekais susitiko 2022 m. Europos čempionato atrankoje. Abejos rungtynės vyko Vilniuje, mūsiškiai jas laimėjo 97:89 ir 94:74. Visgi čekams šios varžybos nelabai rūpėjo. Kelialapis į Europos pirmenybes jiems buvo garantuotas kaip vieniems iš turnyro šeimininkų.
Bosnija ir Hercegovina. Europos krepšinio vidutiniokė - toks apibūdinimas tinka tolimiausiai lietuvių varžovei. Bosniai nuolat dalyvauja Europos čempionatuose, bet juose niekada nepasiekė ketvirtfinalio. Į 2017 m. pirmenybes jie apskritai nepateko.
Už tai bosniai įspūdingai pateko į 2022 m. Europos čempionatą. Atrankoje jie laimėjo 5 mačus iš 6 ir aplenkė ne tik bulgarus bei nelaimėlius latvius, bet ir graikus. Šiam žygiui vadovavo treneris Vedranas Bosničius, prieš porą dešimtmečių trumpai žaidęs Vilniaus „Ryte".
Rinktinės lyderiu atrankoje tapo mažai žinomas vidurio puolėjas Kenanas Kamenjašas (16 tšk., 7,8 atk. kam.) iš Podgoricos ekipos „Studentski Centar". Jam gerai talkino Edinas Atičius (14 tšk.) iš Podgoricos „Budučnost", Emiras Sulejmanovičius (12 tšk., 8,8 atk. kam.) iš Tenerifės „Lenovo", natūralizuotas amerikietis Džonas Robersonas (John Roberson, 11.5 tšk., 6,8 rez. perd.) iš „Estudiantes" ir Miralemas Halilovičius (11 tšk., 8,2 atk. kam.) iš Paryžiaus „Metropolitans 62".
Visi minėti krepšininkai yra V.Bosničiaus sudarytame 16 kandidatų sąraše. Be to, jame yra Džananas Musa iš Lugo „Rio Breogan" ir Amaras Alibegovičius iš Bolonijos „Virtus". Dž.Musa po nesėkmingo bandymo įsitvirtinti NBA ir dar nesėkmingesnio sezono Stambulo „Anadolu Efes" gretose bando atgauti pasitikėjimą savimi kiek silpnesnėje komandoje. Sekasi puikiai - bosnis renka 15,5 taško ir pagal rezultatyvumą yra trečias tarp visų Ispanijos čempionato krepšininkų.
Jei į V.Bosničiaus kvietimą atsilieps visi kandidatai, sudėtis pirmajame atrankos lange bus solidi. Rinktinei trūktų tik NBA klubo „Portland Trail Blazers" vidurio puolėjo Jusufo Nurkičiaus. Tačiau mums įdomiau, kokia sudėtis bus per antrąjį langą vasarį, kai bosniai susitiks su lietuviais. Teoriškai sudėtis turėtų būti panaši, nes nė vienas kandidatas nežaidžia Eurolygoje ir tai didelis Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės pranašumas.
Lietuvos rinktinės sudėtis
Gynėjai: Arnas Velička (klubas - Neapolio „GeVi Basket", Italija), Tomas Dimša (Trevizo „NutriBullet", Italija), Margiris Normantas, Mindaugas Girdžiūnas (abu - Vilniaus „Rytas"), Vytenis Čižauskas (Kėdainių „Nevėžis").
Puolėjai: Mindaugas Kuzminskas (Sankt Peterburgo „Zenit", Rusija), Eigirdas Žukauskas (Permės „Parma", Rusija), Eimantas Bendžius (Sasario „Dinamo", Italija), Osvaldas Olisevičius (Emilijos Redžo „UnaHotels", Italija), Gytis Masiulis (Bilbao „Surne", Ispanija), Arnas Butkevičius („Rytas"), Deividas Gailius (Klaipėdos „Neptūnas").
Vidurio puolėjai: Laurynas Birutis (Santjago de Kompostelos „Obradoiro", Ispanija), Martinas Gebenas (Bambergo „Brose", Vokietija), Martynas Echodas (Venecijos „Umana Reyer").
F grupės tvarkaraštis
Lapkričio 26 d.
Lietuva - Bulgarija
Bosnija ir Hercegovina - Čekija
Lapkričio 29 d.
Čekija - Lietuva
Bulgarija - Bosnija ir Hercegovina
Vasario 24 d.
Bosnija ir Hercegovina - Lietuva
Bulgarija - Čekija
Vasario 27 d.
Lietuva - Bosnija ir Hercegovina
Čekija - Bulgarija
Liepos 1 d.
Bulgarija - Lietuva
Čekija - Bosnija ir Hercegovina
Liepos 4 d.
Lietuva - Čekija
Bosnija ir Hercegovina - Bulgarija