Ateinančią savaitę Serbijos sostinėje Belgrade paaiškės, kas turės teisę metus vadintis stipriausiu Europos krepšinio klubu. Ketvirtadienį Eurolygos pusfinaliuose Šarūno Jasikevičiaus treniruojama „Barcelona" susikaus su Madrido „Real", o čempiono titulą ginantis Stambulo „Anadolu Efes" - su Pirėjo „Olympiakos". Trofėjaus savininkai paaiškės šeštadienį. Jeigu triumfuos „Barsa", Š.Jasikevičius taps pirmuoju Lietuvos treneriu, atvedusiu į Eurolygos viršūnę užsienio klubą. O „Barsos" gynėjas Rokas Jokubaitis pretenduoja tapti pirmuoju nuo 2015 m. turnyrą laimėsiančiu Lietuvos krepšininku.
Šaras prieš patirtį
Eurolygos ketvirtfinaliuose netikėtumų nebuvo, į finalo ketverto turnyrą Belgrade susirinks tie klubai, kuriems kelialapiai ir buvo prognozuoti. „Barcelona" reguliariajame sezone finišavo pirma, „Olympiakos" - antras, „Real" - ketvirtas. Žemiau - šeštoje vietoje - buvo „Anadolu Efes", tačiau jis gina titulą, todėl pergalė ketvirtfinalio serijoje su Milano „AX Armani" anaiptol netapo sensacija.
Komandų išsidėstymas lentelėje ir ketvirtfinalio rezultatai nulėmė, kad viename iš pusfinalių išvysime „el clasico" - principinių varžovų iš Barselonos ir Madrido susidūrimą. Reguliariojo sezono nugalėtojai kausis su „Real", kuris vienintelis savo ketvirtfinalio seriją užbaigė „sausai", 3-0 „pervažiavęs" Tel Avivo „Maccabi".
Eurolygos taurė Katalonijoje laukiama jau seniai - „Barsa" jos nesugeba laimėti nuo 2010 m. Pernai Š.Jasikevičius savo pirmuoju bandymu nuvedė komandą iki finalo, bet jame 81:86 nusileido „Anadolu Efes" krepšininkams.
„El clasico" Eurolygos finalo ketverte įvyks trečią kartą. 2013 ir 2014 m. „Barcelona" su „Real" taip pat susidūrė pusfinalyje, abu kartus stipresnis buvo Madrido klubas. Jis ir šiemet turi neblogus šansus, nors reguliariajame sezone pasirodė prasčiau nei „Barsa". „Real" koziris - milžiniška patirtis, sukaupta lemiamose rungtynėse. Š.Jasikevičiaus oponentui - treneriui Pablui Lasui (Pablo Laso) - šis finalo ketvertas bus jau septintas. Jam vadovaujant, „Real" laimėjo turnyrą 2015 ir 2018 m. bei pasiekė finalą 2013 ir 2014 m.
Madrido klubo veteranai Serchijus Ljuljas (Sergio Llull) ir Rudis Fernandesas (Rudy Fernandez) buvo sudėtyje tiek 2015, tiek 2018 m. Prieš ketverius metus čempionais tapo ir Valteris Tavarešas (Walter Tavares), Fabienas Kozeras (Fabien Causeur), Džefris Teiloras (Jeffery Taylor), Entonis Rendolfas (Anthony Randolph) bei Trėjus Tompkinsas (Trey Thompkins), taigi iš viso sudėtyje yra septyni krepšininkai, pajutę triumfo skonį.
„Barsos" sudėtyje čempionų mažiau - trys. Nikas Kalatesas (Nick Calathes) 2011 m. laimėjo turnyrą su Atėnų „Panathinaikos", Koris Higinsas (Cory Higgins) - 2016 ir 2019 m. su Maskvos CSKA, o Sertadžas Šanli (Sertac Sanli) - pernai su „Anadolu Efes". Beje, K.Higinsas nuo sausio pabaigos nežaidė dėl traumos, bet praėjusį savaitgalį grįžo į rikiuotę ir tai „Barsai" yra rimtas pastiprinimas.
Čempionai prieš sirgalius
„Olympiakos" ir „Anadolu Efes" susitikimų klasika niekas nevadina, tačiau šios poros akistatų istorija taip pat yra ilga. XXI amžiuje Eurolygoje įvyko 44 tarpusavio rungtynės, per kurias Pirėjo ir Stambulo komandos pasiekė po 22 pergales. Tiesa, pastaraisiais metais stipresni yra Stambulo krepšininkai. Jie laimėjo 7 iš 8 pastarųjų tarpusavio mačų.
Ergino Atamano treniruojamas „Anadolu Efes" išlaikė beveik visą čempionišką sudėtį. Iš svarbių krepšininkų Eurolygos nėra laimėjęs tik Elaidža Brajantas (Elijah Bryant), tačiau jis pernai su „Milwaukee Bucks" tapo NBA čempionu.
Didžioji dalis „Olympiakos" žaidėjų finalo ketverto turnyre dalyvaus pirmą kartą, tačiau yra trys veteranai, puikiai žinantys, kaip laimėti Eurolygą. Kostas Slukas, Kostas Papanikolau ir Georgas Printezis buvo Pirėjo klubo sudėtyje 2012 ir 2013 m., kai jis pasiekė turnyro viršūnę. 2013 m. prie komandos vairo stovėjo jos dabartinis treneris Georgas Barcokas.
„Olympiakos" kovoje su čempionais turės svarbų kozirį - sirgalių palaikymą. Pirėjo klubas finalo ketverto turnyre nedalyvavo nuo 2017 m., o kai paaiškėjo, kad jis sugrįžta, gerbėjai puolė šluoti bilietus. Graikijos žurnalistas Aris Barkas pranešė, kad jo šalies žmonės išpirko 45 proc. finalo ketverto bilietų. 16 proc. nupirko ispanai, bet jų palaikymą reikia išdalinti dviems komandoms. Turkai įsigijo tik 5 proc. bilietų, taigi „Olympiakos" persvara tribūnose - garantuota.
Lietuvių pauzė
R.Jokubaitis į Belgradą atvyks turėdamas geriausio jaunojo Eurolygos krepšininko statusą. Po rinkimų, kuriuose balsavo turnyro treneriai, 21-ių lietuvis paskelbtas „Kylančios žvaigždės" prizo laureatu. Pernai iš Kauno „Žalgirio" į „Barsą" persikrausčiusio gynėjo vidurkiai šį sezoną yra 7,2 taško, 2,8 rezultatyvaus perdavimo ir 7,6 naudingumo balo.
Būtų tikrai smagu, jei Rokas prieš asmeninio prizo pridėtų Eurolygos čempiono titulą, nes lietuviai turnyro nelaimi jau senokai. Paskutinis tai padaręs mūsų tautietis - Jonas Mačiulis, kuris 2015 m. triumfavo būdamas „Real" žaidėju. 2017 m. Jonas su „Real" liko ketvirtoje vietoje, 2018 m. į finalo ketvertą prasibrovė „Žalgiris", bet 2019 m. ir pernai lemiamose kovose nebuvo nė vieno Lietuvos krepšininko.
Pernai finalo ketverte dalyvavo Š.Jasikevičius su savo asistentais Dariumi Maskoliūnu ir Tomu Masiuliu. Jeigu Šaras antruoju savo bandymu nuves „Barsą" ant aukščiausio pakylos laiptelio, jis dar kartą pateks į Lietuvos krepšinio metraščius. Iki šiol Eurolygą laimėjo tik vienas mūsų šalies treneris - Jonas Kazlauskas, bet jis 1999 m. tai padarė su „Žalgiriu", o laimėti su užsienio klubu kol kas nepavyko niekam. Arčiausiai triumfo buvo tas pats J.Kazlauskas, 2012 m. nuvedęs į finalą CSKA.
Lietuvos krepšiniui Belgrade atstovaus ne tik R.Jokubaitis ir „Barcelona" trenerių štabas. Dar vienu mūsų tėvynainiu, bus teisėjas Gytis Vilius. Geriausias Lietuvos krepšinio arbitras kvietimo į finalo ketvertą sulaukė antrus metus iš eilės.
Finalo ketverto klubai
„Barcelona" (Ispanija)
Titulai: 2003 ir 2010 m. Eurolygos čempionė, 1985 ir 1986 m. Saportos taurės laimėtoja, 1987 ir 1999 m. Koračo taurės laimėtoja, 19 kartų Ispanijos čempionė.
Kelias į Belgradą: reguliariajame sezone užėmė 1-ąją vietą (21 pergalė/7 pralaimėjimai), ketvirtfinalio serijoje 3-2 įveikė Miuncheno „Bayern".
Treneris - Šarūnas Jasikevičius.
Lyderiai: Nikola Mirotičius (16,6 tšk.), Brandon Davies (9,7 tšk.), Nicolas Laprovittola (9,5 tšk.), Cory Higgins (9,2 tšk.), Nick Calathes (7,4 tšk., 6 rez. perd.).
Madrido „Real" (Ispanija)
Titulai: 10 kartų Eurolygos čempionė, 4 kartus Saportos taurės laimėtoja, 1988 m. Koračo taurės laimėtoja, 2007 m. Europos taurės laimėtoja, 35 kartus Ispanijos čempionė.
Kelias į Belgradą: reguliariajame sezone užėmė 4-ąją vietą (18/10), ketvirtfinalio serijoje 3-0 įveikė Tel Avivo „Maccabi".
Treneris - Pablo Laso.
Lyderiai: Guerschon Yabusele (11,9 tšk.), Walter Tavares (10,9 tšk., 7,6 atk. kam., 1,8 bloko), Gabriel Deck (10,3 tšk.), Sergio Llull (8,6 tšk.), Fabien Causeur (8,3 tšk.).
Pirėjo „Olympiakos" (Graikija)
Titulai: 1997, 2012 ir 2013 m. Eurolygos čempionė, 12 kartų Graikijos čempionė.
Kelias į Belgradą: reguliariajame sezone užėmė 2-ąją vietą (19/9), ketvirtfinalio serijoje 3-2 įveikė „Monaco".
Treneris - Georgas Barcokas.
Lyderiai: Aleksandras Vezenkovas (13,7 tšk.), Tyler Dorsey (12,9 tšk.), Kostas Slukas (11,9 tšk.), Moustapha Fall (8,4 tšk.), Kostas Papanikolau (6,7 tšk.).
Stambulo „Anadolu Efes" (Turkija)
Titulai: 2021 m. Eurolygos čempionė, 1996 m. Koračo taurės laimėtoja, 15 kartų Turkijos čempionė.
Kelias į Belgradą: reguliariajame sezone užėmė 6-ąją vietą (16/12), ketvirtfinalio serijoje 3-1 įveikė Milano „AX Armani".
Treneris - Erginas Atamanas.
Lyderiai: Vasilijė Micičius (18,2 tšk.), Shane Larkin (14,6 tšk., 5,3 rez. perd.), Rodrigue Beaubois (9,7 tšk.), Tibor Pleiss
(9,4 tšk.), Adrien Moerman (8,8 tšk.).
Lietuviai - Eurolygos čempionai
1995 m. - Arvydas Sabonis (Madrido „Real")
1999 m. - Kauno „Žalgirio" komanda
2003 m. - Šarūnas Jasikevičius („Barcelona")
2004 m. - Š.Jasikevičius (Tel Avivo „Maccabi")
2005 m. - Š.Jasikevičius („Maccabi")
2007 m. - Ramūnas Šiškauskas, Robertas Javtokas (Atėnų „Panathinaikos")
2008 m. - R.Šiškauskas (Maskvos CSKA)
2009 m. - Š.Jasikevičius („Panathinaikos")
2012 m. - Martynas Gecevičius (Pirėjo „Olympiakos")
2013 m. - M.Gecevičius („Olympiakos")
2015 m. - Jonas Mačiulis („Real")
Tvarkaraštis
Gegužės 19 d.
19 val. Pirėjo „Olympiakos" - Stambulo „Anadolu Efes"
22 val. „Barcelona" - Madrido „Real"
Gegužės 21 d.
17 val. Mačas dėl bronzos
20 val. Finalas