Naujasis Vilniaus „Kibirkštis-MRU“ moterų krepšinio klubo direktorius Justas Jankauskas nestokoja ambicijų ir kelia tik aukščiausius tikslus. Svarbu ne tik tai, kad laimėtų jo vadovaujamas klubas, tačiau ir tai, jog į padanges pakiltų Lietuvos moterų krepšinis apskritai. „Žinoma, tie aukšti tikslai turi būti realūs. Tačiau ir svajoti reikia drąsiai. O aš tikrai mėgstu tai daryti“, - „Vakaro žinioms“ sakė J.Jankauskas.
Jaudulys reikalingas
Balandžio pabaigoje „Kibirkšties-MRU“ moterų krepšinio klubas pranešė, jog atsisveikina su ilgamečiu direktoriumi Dainiumi Virbicku, o jo vietą užima J.Jankauskas. D.Virbickas sostinės komandai vadovavo 2013-2020 m. J.Jankauskas yra pasižymėjęs krepšinio vadybininkas su daugiamete patirtimi. Baigęs Vilniaus universiteto teisės fakultetą, patirtį ir žinias apie krepšinio vadybą kaupė Sostinės krepšinio mokykloje, kurioje nuo projektų vadovo galiausiai pakilo iki direktoriaus (2017-2019 m.).
„Priimant sprendimą užimti šias pareigas, ilgų svarstymų nebuvo, juk darbų krepšinio srityje Vilniuje daug nėra. Visą laiką pradirbau krepšinio sferoje, vadovavau krepšinio mokyklai, tad pirmas mano pasirinkimas buvo krepšinis ar bent jau sportas. Žinoma, tai naujas iššūkis, naujas darbas, bet lengvai apsisprendžiau“, - kalbėjo J.Jankauskas.
Paklaustas, ar anksčiau nors kažkiek buvo susijęs su moterų krepšiniu, naujasis „Kibirkštis-MRU“ klubo vadovas atvirai sakė, jog ne. „Tačiau juk sportas - tarsi verslas. Klubai - tarsi verslo organizacijos. Čia reikia sugebėti pritraukti pinigų, sužiūrėti, kad organizacija nebūtų nuostolinga, kad žaidėjams būtų mokami atlyginimai, jog būtų už ką juos mokėti. Taigi reikėtų žiūrėti ne kaip į moterų krepšinį, o kaip į sporto organizaciją. O moterų krepšinis prideda tam tikrą prieskonį. Visada įdomu eiti ten, kur mažiau kažko žinai ir ten padaryti gerų darbų“, - pridūrė J.Jankauskas.
Tačiau jis pripažino, jog prieš verčiant naują karjeros puslapį, žinoma, jaudulys buvo. „Jis yra ir dabar. Juk dabar dar ir tarpsezonis. Taigi, kol nesulauksiu sezono, kol jis prasidės ir įsivažiuos, lengvas nerimas išliks. Žinoma, savo prideda ir neaiški pasaulinė situacija su pandemija. Niekas nežino, kas bus rudenį. Neaišku, kaip bus su sezonu, tarptautinėmis rungtynėmis, ar išvis jos vyks. Tačiau džiaugiuosi, jog tas lengvas jauduliukas yra, nes jeigu jo nėra, vadinasi, galbūt esi ne savo vietoje“, - sakė Vilniaus klubo direktorius.
Tiesa, J.Jankauskas pasakojo, jog anksčiau į Lietuvos moterų krepšinio situaciją nebuvo labai įsigilinęs: „Neslėpsiu, atvirai sakau. Tačiau, gavęs pasiūlymą dirbti „Kibirkšties-MRU“ klube, pradėjau domėtis, gilintis labiau. Nors prieš tai žinojau, kokie klubai žaidžia Moterų lygoje, kokie vyksta čempionatai. Manau, ir klubų sudėtis būčiau galėjęs pavardyti, bent jau Vilniaus. Aišku, ne visas žaidėjas, bet bučiau pavardijęs. Taip, buvo ir yra daug naujų dalykų, sužinoti tikrai buvo ką. Sužinojęs matau, kad yra erdvės, kur galima judėti į priekį. Galima daug nuveikti ir daug įdomių dalykų moterų krepšinyje padaryti.“
Situacija nedžiugina
Primename, jog praėjusį, dėl viruso ir karantino, kiek trumpesnį, sezoną Moterų lygos A divizione varžėsi penkios komandos. Dvi iš jų priklauso „Kibirkščiai“ - tai pagrindinė „Kibirkšties-MRU“ ekipa ir dublerių komanda „Kibirkštis-VKM“. Pirmosios buvo lyderės lygoje, antrosios - autsaiderės. Dar šalies pirmenybėse savo jėgas išbandė Kauno „Aistės-LSMU“, Klaipėdos „Neptūnas“ bei „Šiauliai“. Komandos 2019-2020 m. sezone spėjo sužaisti po 10-11 rungtynių ir čempionatas buvo nutrauktas. Čempionėmis paskelbtos be nesėkmių žygiavusios ir 11 pergalių iškovojusios „Kibirkšties-MRU“ krepšininkės.
„Situacija, žinoma, nėra pati geriausia. Kalbu ne tik apie klubus ar lygą, bet ir Lietuvos moterų krepšinio rinktinę, apskritai moterų krepšinį mūsų šalyje. Tačiau, atrodo, judama į priekį, yra jaunimo programos, nors, aišku, erdvių, kur tobulėti ir augti, yra ir daugiau. Šiuo metu situacija netenkina nei mūsų, nei Lietuvos krepšinio federacijos. Jie irgi ieško būdų, kaip, pavyzdžiui, praplėsti klubų skaičių, kaip įtraukti daugiau mergaičių į krepšinio treniruotes. Visi tikrai matome problemas ir bandome jas spręsti. Siekiame, kad galbūt dar kitą sezoną lygoje būtų bent šeši klubai, o paskui ir dar daugiau. Atrodo, jog kelias yra, dabar tik reikia juo judėti. Iš tiesų džiaugiuosi, jog mūsų jaunimo komanda turi galimybę varžytis aukščiausioje lygoje. Jaunos žaidėjos gali rinktis patirtį. Tiesiog norisi, kad jos matytų ir galimybę tobulėti, nesvarstytų apie išvykimą į kitas valstybes tobulinti savo įgūdžių, o norėtų likti Lietuvoje ir čia žaisti“, - kalbėjo J.Jankauskas.
Trenerio nekeis
Į klausimą, ar Vilniaus komandos sudėtyje bus daug permainų, lyginat su praėjusiu sezonu, direktorius atsakė neigiamai. Pasak jo, pernai sudėtis buvo surinkta gera, tad pasikeis tik kelios žaidėjos.
„Komplektacijos darbai jau eina į pabaigą, liko sudėlioti paskutinius štrichus. Tačiau iš praėjusių metų dar yra nepasiektų tikslų, nebaigtų reikalų. Tad norėjosi, jog komanda išlaikytų branduolį ir parodytų, kad buvo tik atsitiktinumas, jog ji nepasiekė to, ką turėjo ar ką galėjo. Tačiau čia juk sportas, krepšinis, kaip sakoma, kamuolys - apvalus, tad negali žinoti, kaip viskas gali pakrypti“, - pridūrė J.Jankauskas.
Nors virusas daug kam ir sumaišė kortas, „Kibirkšties-MRU“ sudėties formavimui tai įtakos neturėjo. Mat, komanda daugiausiai orientuojasi į jaunas lietuves krepšininkes: „Apskritai, pasižiūrėjus į lygą, ji yra jauna. Taigi mūsų vienas iš tikslų - jaunų žaidėjų auginimas. Tiesa, bandysime prisijungti 1-2 legionieres. Tačiau, pavyzdžiui, uždarytos šalių sienos, tam neturėtų sutrukdyti. Juk profesionaliems sportininkams yra sudarytos kitokios atvykimo sąlygos. Nors, pasikartosiu, niekas nežino, kas bus, kai ateis ruduo.“
Vasario pabaigoje, kaip jau rašėme, apie atsistatydinimą pranešė vyriausiasis treneris Algirdas Paulauskas, tad jo vieta buvo pasiūlyta asistentui Gitautui Kievinui. Nuo to laiko jis ir vadovauja „kibirkštims“.
„Trenerį paliekame tą patį. Tai jaunas, entuziastingas, perspektyvus strategas. Tikiu, jog su šia komanda jis gali daug nuveikti ir parodyti, ko yra vertas. Pasitikiu treneriu, radome bendrą kalbą. Manau, jis tikrai parodys, ką gali. Nesu linkęs daryti drastiškų pakeitimų, ypač tokiose pozicijoje kaip trenerio, pagrindinių žaidėjų. Padarysime kitokių smulkių pakeitimų klube. Galbūt jie lems geresnius rezultatus kitą sezoną“, - sakė J.Jankauskas.
Prakalbęs apie geresnius rezultatus, direktorius pabrėžė, jog visada kelia tik aukščiausius tikslus - tai galioja ir jam pačiam: „Einant į sporto organizaciją, manau, svarbiausia yra aukštų tikslų išsikėlimas. Žinoma, jie turi būti realūs. Pasvajoti visada galima, esu linkęs svajoti, jog po kelių metų mes žaisime moterų Eurolygoje. Svajoti reikia drąsiai, tikrai mėgstu tai daryti. Bet kuriuo atveju, turime viziją, turime susidėlioję žingsnius, kur judėsime, ką darysime, kaip sieksime. Jeigu viskas tvarkoje, o tikiu, jog taip ir bus, kilsime aukščiau. Taigi klubui keliu ilgalaikius tikslus. Aišku, visada norisi laimėti, tačiau kalbu ne tik apie klubą, bet ir apskritai moterų krepšinį.“
Kitame sezone „Kibirkštis-MRU“ planuoja žaisti Moterų lygoje, Baltijos šalių pirmenybėse bei Rytų Europos krepšinio lygoje (EEWBL). „Tarptautinis elementas yra svarbus. Kuo daugiau varžovių, tuo daugiau patirties susirenki. O jaunai komandai patirtis yra labai svarbi“, - pridūrė sostinės klubo vadovas.
Antros pareigos
O praėjusią savaitę Vilniaus „Ryto“ vyrų krepšinio klubas paskelbė, jog J.Jankauskas vykdomojo direktoriaus pareigose pakeis Julių Sarapiną. Naujasis komandos narys bus atsakingas už efektyvaus biuro valdymo procesus, finansų valdymą ir komercinius rezultatus, kasdienį darbą su klubo partneriais bei rėmėjais.
„Blaiviai mąstau. Suprantu, jog bus daug darbo, daug veiklų, būsiu „užsivertęs“. Tačiau, manau, viskas priklauso nuo planavimo įgūdžių. Matysime, sezonas parodys, kokie mano planavimo įgūdžiai, - juokdamasis sakė J.Jankauskas. - Pasvarsčiau, jog viskas turėtų būti gerai. Tiek vienoje, tiek kitoje organizacijoje, tiek bandant rasti bendrų taškų, mes išlošime ir judėsime į priekį.“
„Ryto“ klubo išplatintame pranešime buvo teigiama, jog J.Jankauskas taip pat padės vystyti bendradarbiavimą su „Kibirkšties-MRU“ krepšinio komanda. „Ryto“ klubas „Kibirkšties-MRU“ ekipai padės turima infrastruktūra, aprangų gamyba, naujų rėmėjų paieškomis, bendrais projektais ir kitais svarbiais aspektais, kurie padės tvirtesnius pamatus.
„Manau, „Kibirkštis-MRU“ iš šio bendradarbiavimo tikrai gaus nemažai naudos. Vien jau žinomumo, viešinimo prasme. Tikiu, jog šioje vietoje tikrai žengsime į priekį. Tiesiog šiuo metu negalime lyginti, pavyzdžiui, moterų ir vyrų krepšinio klubų socialinėje erdvėje. Taip pat Lietuvos vyrų krepšinio lygos ir Moterų lygos skirtumas begalinis arba „Ryto“ ir „Kibirkšties-MRU“. Mūsų tikslas, kad klubas būtų žinomas, jog žmonės norėtų žiūrėti moterų krepšinio rungtynes, kad moterų krepšinis būtų įdomus. Yra daug niuansų. Juk reikia, kad ir komandos moterų krepšinyje būtų lygiavertiškesnės. Taigi, pirmiausia, yra komunikacija, tuomet - rėmimas, pagalba ieškant rėmėjų“, - pasakojo J.Jankauskas.