respublika.lt

Kandidatų į rinktinę atsirado net Rumunijoje

(4)
2021 lapkričio 01 09:13:30
Arūnas ABROMAITIS

Liko mažiau nei mėnuo iki Kazio Maksvyčio debiuto Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerio poste. Trečiadienį treneris paskelbė išplėstinį kandidatų sąrašą, kuriame yra net 32 pavardės. Lygiai pusę sąrašo sudaro Lietuvos krepšinio lygos žaidėjai, kitą pusę - legionieriai. K.Maksvytis kandidatų rado labai įvairaus pajėgumo lygose - nuo Ispanijos iki Rumunijos. Pažvelkime, kaip rinktinės legionieriai pradėjo sezoną savo klubuose.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rinktinės gynėjas Tomas Dimša šį sezoną demonstruoja puikią formą Italijos čempionate. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

2023 m. pasaulio čempionato atranka prasidės lapkričio 26 d., kai lietuviai namie susitiks su Bulgarijos rinktine. Lapkričio 29 d. mūsiškiai išvykoje žais su Čekija ir tuo pirmas atrankos langas užsidarys. Antras atsidarys 2022 m. vasarį. Be minėtų komandų, F grupėje dar yra Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė.

„Kandidatų sąrašas ilgas, kadangi nenorėjome praleisti nei vieno žaidėjo, kuris galėtų tikti Lietuvos rinktinei. Dar tik sezono pradžia, bus atsižvelgiama, kokios formos yra žaidėjai, galbūt kažką sustabdys trauma", - teigė K.Maksvytis.

Rinktinės trenerio laukia iššūkis, su kuriuo susidūrė ir jo pirmtakai Dainius Adomaitis bei Darius Maskoliūnas - patys geriausi krepšininkai turbūt bus nepasiekiami nei lapkritį, nei vasarį, nes atrankos langų metu atstovaus NBA ir Eurolygos klubams. Tiesa, lapkritį antrosiose rungtynėse tikimasi sulaukti trijų Kauno „Žalgirio" žaidėjų pagalbos, todėl išplėstiniame sąraše atsidūrė Lukas Lekavičius, Edgaras Ulanovas ir Marekas Blaževičius. Žalgiriečiai potencialiai gali atvykti į rungtynes su čekais, nes jos nesikirs su Eurolygos tvarkaraščiu. Pirmame atrankos mače su bulgarais „Žalgirio" žaidėjų tikrai nebus.

Be trijų kauniečių, sąraše yra dar 13 LKL krepšininkų. Dalis jų atstovauja klubams, tikrai nepretenduojantiems į aukštas vietas - Kėdainių „Nevėžiui", Prienų „Labas GAS". Aišku, trumpinant sąrašą didžioji dalis LKL žaidėjų bus išbraukti ir didžiąją 12-uko dalį, bent jau mače su bulgarais, kai nebus žalgiriečių, sudarys krepšininkai iš užsienio komandų. Kai kuriose iš jų lietuviai yra lyderiai, kitose - tik vidutiniokai, o ir komandų pajėgumas labai skiriasi.

Ispanija. Stipriausioje Europos nacionalinėje lygoje rungtyniauja net 8 lietuviai ir teoriškai tai turėtų būti labai rimta paspirtis rinktinei. Praktikoje rinktinė iš Ispanijos gali sulaukti keturių krepšininkų, nes Rokas Giedraitis, Tadas Sedekerskis (abu - Vitorijos „Baskonia") ir Rokas Jokubaitis („Barcelona") žaidžia Eurolygoje. Lugo „Rio Breogan" puolėjo Mindaugo Kačino rinktinės treneris į sąrašą neįtraukė ir tai nenuostabu. Iš antrojo diviziono į elitą pakilusi Lugo komanda neblogai pradėjo sezoną, tačiau 4,1 taško ir 4 balus renkantis M.Kačinas joje yra atsarginis.

Keturi į sąrašą įtraukti „ispanai" atstovauja dviem klubams. Santjago de Kompostelos „Monbus Obradoiro" žaidžia du Laurynai - Birutis ir Beliauskas. Vidurio puolėjas L.Birutis praėjusį sezoną buvo komandos lyderis, o šį sezoną sunkokai įsibėgėjo, bet pastaruoju metu reikalai taisosi - jau ketveriose rungtynėse iš eilės „centro" rezultatyvumas yra dviženklis. Šiuo metu jo vidurkiai - 9,7 taško, 4,6 atkovoto kamuolio ir 10,6 naudingumo balo. Snaiperio L.Beliausko skaičiai - 8,1 taško ir 6 naudingumo balai.

L.Beliauskas dar niekada neatstovavo rinktinei, o L.Birutis atrankos languose yra žaidęs ne kartą, kaip ir Bilbao „Surne" puolėjai G.Masiulis bei Regimantas Miniotas. Abu Bilbao lietuviai yra sunkieji krašto puolėjai ir konkuruoja dėl laiko aikštelėje. Pačioje sezono pradžioje ilgiau žaidė R.Miniotas, pastaruoju metu konkurencinę kovą laimi G.Masiulis. Regimanto vidurkiai yra 4,4 taško ir 4,4 balo, Gyčio - 8 taškai ir 8,9 balo.

Italija. Aukščiausiame Italijos divizione rungtyniauja 6 lietuviai ir nė vienas iš jų neatstovauja Eurolygoje žaidžiančiam Milano klubui „AX Armani". Toks balansas labai palankus Lietuvos rinktinei. Juo labiau kad dauguma mūsiškių Apeninuose sezoną pradėjo gerai. K.Maksvyčio sąraše atsidūrė net penki „italai".

Du iš jų - Eimantą Bendžių ir Tomą Dimšą - jau galima vadinti atrankos langų ekspertais ir rinktinės senbuviais. E.Bendžius antrą sezoną iš eilės atstovauja Sasario klubui „Dinamo", kuriame atlieka labai svarbų vaidmenį. Pagal aikštelėje praleidžiamą laiką (31 min.) puolėjas komandoje yra antras, pagal renkamus taškus (11,2) - trečias, o pagal naudingumo balus (13,2) jis dalijasi 2-3 vietas.

T.Dimša po praėjusio sezono iš Ispanijos persikraustė į Italiją, Trevizo ekipą „NutriBullet". Panašu, kad gynėjas tinka komandai, o komanda - jam. T.Dimša pirmauja ekipoje pagal pelnomus taškus (12,4), dalijasi 2-3 vietas pagal rezultatyvius perdavimus (3) ir yra penktas pagal naudingumo balus (10). Tritaškius jis meta net 43,3 proc. taiklumu.

Neapolio „Basket" komandai atstovauja kitas gynėjas Arnas Velička, kuriam žaidimas atrankos lange taip pat nebūtų naujiena. A.Veličkos vidurkiai Italijoje yra 10,8 taško, 3,4 rezultatyvaus perdavimo ir 15 naudingumo balų.

Naujoku rinktinėje nebūtų Venecijos „Umana Reyer" ir vidurio puolėjas Martynas Echodas. Jam šis sezonas yra pirmas už Lietuvos ribų ir kol kas legionieriaus duona nėra skalsi. M.Echodas atsidūrė pagrindinio komandos „centro" Mičelo Vato (Mitchell Watt) šešėlyje, jo vidurkiai kuklūs - 3,2 taško ir 4,2 naudingumo balo.

Užtai visai nekukliai į Italijos lygą įsiveržė iš Vokietijos persikraustęs Osvaldas Olisevičius. 28-erių puolėjas niekada nežaidė rinktinėje, tačiau savo pasirodymais nusipelnė vietos kandidatų sąraše. Su 15,4 taško vidurkiu O.Olisevičius ne tik pirmauja Emilijos Redžo ekipoje „Unahotels", bet ir yra 12-as visoje lygoje. Naudingumo balų vidurkis taip pat yra solidus - 16.

Šeštojo Italijos čempionato lietuvio - Varezės „Openjobmetis" puolėjo Pauliaus Soroko - K.Maksvytis į sąrašą neįtraukė.

Rusija. Čia iš didelio debesio rinktinei bus mažas lietus. Teoriškai į nacionalinę komandą galėtų atykti penki Vieningosios lygos krepšininkai, bet sąraše yra tik vienas. Trys žaidėjai bus nepasiekiami, nes rungtyniauja Eurolygoje. M.Kuzminskas ir A.Gudaitis yra Sankt Peterburgo „Zenit", o Marius Grigonis - Maskvos CSKA narys.

Rinktinei neatstovaus ir gynėjas Adas Juškevičius. Jis yra K.Maksvyčio auklėtinis Permės klube „Parma", tačiau net tai nepadėjo sugrąžinti snaiperio į nacionalinę komandą. A.Juškevičius atsisakydavo per ankstesnius langus, prie ankstesnių trenerių, atsisakė ir šįkart. Pasak K.Maksvyčio, gynėjas nenori žaisti rinktinėje dėl asmeninių priežasčių ir motyvacijos stokos.

Taigi iš penkių Vieningosios lygos lietuvių lieka vienas - „Parma" puolėjas Eigirdas Žukauskas. Jis buvo vienas komandos lyderių praėjusį sezoną ir gerai pradėjo šį sezoną. E.Žukausko vidurkiai Vieningojoje lygoje yra 11 taškų, 6 atkovoti kamuoliai ir 12,5 balo. Jei puolėjas patektų į galutinę sudėtį, jam tai būtų debiutas Lietuvos rinktinėje.

Vokietija. Keturi lietuviai rungtyniauja Vokietijos Bundeslygos klubuose. Martinas Gebenas atstovauja Bambergo „Brose", Saulius Kulvietis - Bonos „Telekom Baskets", Mindaugas Sušinskas - Chemnico „Niners", o Martynas Sajus - Bairoito „Medi" klubams. Iš šio ketverto
K.Maksvyčio dėmesio sulaukė du vidurio puolėjai - M.Gebenas ir M.Sajus.

Abu jie sezoną pradėjo naudingu, nors ir nelabai rezultatyviu žaidimu. M.Gebenas pelno 5,8 taško, atkovoja 6,4 kamuolio ir renka 11,4 balo. Būtų keista, jei buvęs žalgirietis nesulauktų rinktinės trenerio dėmesio, tačiau šiuo metu geresnė yra M.Sajaus statistika. Jo vidurkiai - 6 taškai, 7,3 atkovoto kamuolio, 2 blokai ir 14 balų.

Kitos lygos. Turkijos lyga rinktinei gali pasiūlyti tik vieną krepšininką ir jis atsidūrė K.Maksvyčio sąraše, nors dar prieš metus vargu ar būtų apie tai pasvajojęs. Donatas Tarolis anksčiau niekada nepretendavo apsivilkti rinktinės marškinėlių, bet Afjonkarahisaro „Sigorta" puolėjo statistika yra solidi - 10,4 taško ir 11,6 naudingumo balo. Žinant, kad pastaruosius dvejus metus D.Tarolis praleido daug silpnesniame Rumunijos čempionate, šį sezoną galima vadinti proveržio sezonu.

Kita vertus, žaidimas Rumunijoje neuždaro durų į rinktinę. Išplėstiniame sąraše atsidūrė du įžaidėjai, jau turintys atrankos langų patirties - Dovis Bičkauskis ir Šarūnas Vasiliauskas. D.Bičkauskis Oradėjos klube CSM renka 10,2 taško ir 11,6 naudingumo balo. Š.Vasiliausko statistika Voluntario klube CSO - 14,7 taško ir 16 balų.

Dar vienas sąraše esantis ir langų patirties jau turintis gynėjas - Paulius Valinskas - žaidžia Belgijoje, Alsto komandoje „Okapi". Ten lietuvio vidurkiai yra solidūs - 14 taškų ir 13,7 balo.

Kandidatų sąrašas

Gynėjai: Tomas Dimša (Trevizo „NutriBullet", Italija), Arnas Velička (Neapolio „Basket", Italija), Laurynas Beliauskas (Santjago de Kompostelos „Monbus Obradoiro", Ispanija), Paulius Valinskas (Alsto „Okapi", Belgija), Šarūnas Vasiliauskas (Voluntario CSO, Rumunija), Dovis Bičkauskis (Oradėjos CSM, Rumunija), Lukas Lekavičius (Kauno „Žalgiris"), Vaidas Kariniauskas, Margiris Normantas, Mindaugas Girdžiūnas (visi - Vilniaus „Rytas"), Dovydas Giedraitis, Kristupas Žemaitis (abu - Panevėžio „Lietkabelis"), Žygimantas Janavičius (Klaipėdos „Neptūnas"), Ignas Sargiūnas (Prienų „Labas GAS"), Vytenis Čižauskas (Kėdainių „Nevėžis").

Puolėjai: Eimantas Bendžius (Sasario „Dinamo", Italija), Osvaldas Olisevičius (Emilijos Redžo „Unahotels", Italija), Gytis Masiulis, Regimantas Miniotas (abu - Bilbao „Surne", Ispanija), Eigirdas Žukauskas (Permės „Parma", Rusija), Donatas Tarolis (Afjonkarahisaro „Sigorta", Turkija), Edgaras Ulanovas („Žalgiris"), Arnas Butkevičius, Gytis Radzevičius (abu - „Rytas"), Deividas Gailius, Matas Jogėla (abu - „Neptūnas"), Žygimantas Skučas (Pasvalio „Pieno žvaigždės").

Vidurio puolėjai: Laurynas Birutis („Monbus Obradoiro"), Martynas Echodas (Venecijos „Umana Reyer", Italija), Martinas Gebenas (Bambergo „Brose", Vokietija), Martynas Sajus (Bairoito „Medi", Vokietija), Marekas Blaževičius („Žalgiris").

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠARDĖ: Ukraina antradienį pranešė išardžiusi Maskvos koordinuojamą diversantų grupę, kuri rengė seriją išpuolių Ukrainos pasienio regionuose, siekdama „destabilizuoti“ situaciją šalyje.
  • MIGRANTAI: Jungtinėse Valstijose pernai sulaikyta beveik 2 mln. migrantų, mėginusių patekti į šalį per Meksikos sieną. Tai naujas rekordas.
  • NUOSTOLIAI: „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupei nuo vasario 1-osios nutraukiant sutartį su į JAV sankcijų sąrašus įtraukta viena didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamintojų ir eksportuotojų „Belaruskalij“, pastaroji pareiškė ketinanti reikalauti atlyginti visus įmanomus dėl to patirtus nuostolius.
  • PASITRAUKIMAS: JAV technologijų milžinė „Nvidia“ greičiausiai pasitrauks iš planuojamo 40 mlrd. USD vertės britų mikroschemų gamintojo „Arm“ įsigijimo sandorio.
  • PVM: Lietuva neplanuoja sekti kaimyninės Lenkijos pavyzdžiu ir mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą maistui, kartoja finansų ministrė.
  • INTEGRACIJA: Siekiant pagerinti neįgaliųjų socialinę integraciją, koordinuoti savalaikę pagalbą neįgaliesiems kiekvienoje savivaldybėje siūloma įsteigti neįgaliųjų reikalų koordinatoriaus pareigybę.
  • NAFTA: Geopolitinės įtampos palaiko naftos kainą, kuri antradienio rytą yra pakilusi 0,74%, iki 86,9 USD už „Brent“ rūšies žaliavos barelį.
  • KAINOS: 2021 m. antrinėje būsto rinkoje metinis kainų augimas siekė 23,9% ir buvo didžiausias per pastaruosius 14 metų o labiausiai brango būstai Kaune.
  • STATISTIKA: Visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, 2021 m. sausio 1 d. Lietuvoje gyveno 2 810 761 nuolatinis gyventojas.
  • LIKVIDAVIMAS: Taršos Danėje likvidavimo darbai Klaipėdos miesto savivaldybei kainavo 55.000 Eur, žala aplinkai dar neapskaičiuota.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote karo Ukrainoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje tvoros pusėje stovintys asmenys Jūsų nuomone labiau pažemino Sausio 13-osios aukas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +4 C

-7 -2 C

 

0 +4 C

0 +4 C

-5 +3 C

 

+1 +4 C

0-6 m/s

0-8 m/s

 

0-10 m/s