respublika.lt

Įkvepiantys ir nevykę pavyzdžiai naujokams

(0)
Publikuota: 2021 balandžio 13 16:14:41, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
2009 m., kai „Juventus“ debiutavo LKL, dabartinis komandos treneris Žydrūnas Urbonas dar lakstė aikštelėje ir padėjo užimti ketvirtą vietą. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Labai realu, kad Lietuvos krepšinio lygos žemėlapyje kitą sezoną atsiras naujas miestas - Jonava. Ji turi komandą, laimėjusią Nacionalinę krepšinio lygą, ir tinkamą areną, todėl kliūčių neturėtų būti. Pokyčiai LKL seniai laukiami, tačiau kyla klausimas - ar naujas klubas taps lygiaverčiu varžovu senbuviams? „Sporto gyvenimas" pasidomėjo, kaip XXI amžiuje sekėsi kitiems LKL debiutantams, kokie buvo jų pirmieji sezonai ir tolimesnis likimas. Mažeikių ir Palangos pavyzdžiai Jonavai turėtų kelti nerimą, bet gerų pavyzdžių yra daugiau - Kėdainių, Prienų, Utenos ir Pasvalio klubai į LKL atėjo ilgam.

 

Kadangi Jonavoje yra 2200 vietų arena, NKL čempionu praėjusį savaitgalį tapusiam „CBet" klubui belieka surinkti bent 400 tūkst. eurų biudžetą ir du svarbiausi LKL reikalavimai bus įgyvendinti. Jei jonaviškiai sėkmingai atliks namų darbus, LKL valdyba turės apsispręsti, kaip keisis lyga. Arba „CBet" pakeis paskutinę vietą užimsiančią komandą, arba klubų skaičius padidės iki 11. Kad ir kaip būtų, LKL geografija išsiplės. Jonava savo klubo elitinėje lygoje dar nėra turėjusi.

Pokyčių LKL komandų sąraše nebuvo nuo 2016-ųjų, kai iš lygos pasitraukė vos sezoną jame išbuvę „Mažeikiai". Kita vertus, anksčiau pokyčių būta daug, todėl pavyzdžių, su kuriais galima palyginti Jonavos klubą, tikrai netrūksta.

Klausimas - su kuo verta lyginti? Anksčiau klubai nuolat ateidavo į lygą ir iš jos pasitraukdavo. Daugeliu atvejų naujas klubas būdavo iš miesto, anksčiau jau turėjusio savo atstovą (arba atstovus) LKL. Pavyzdžiui, 2005 m. bankrutavo Alytaus „Alita", bet jau 2007 m. į lygą įsiliejo „Alytus", kuris išnyko po keturių sezonų, o 2013 m. lygos duris pravėrė Alytaus „Dzūkija".

Kaune šalia „Žalgirio" XXI amžiuje būta daugybės pavadinimų: „Aisčiai-Atletas", „Žalgiris - Sabonio mokykla", „Kaunas Triobet", „Baltai", „LKKA-Atletas", tiesiog „Atletas". 2014 m. LKL liko tik „Žalgiris". Vilniuje 2009-2011 m. antrąja LKL komanda šalia „Ryto" buvo „Perlas". Marijampolėje „Kraitenės" įpėdine tapo „Sūduva", žaidusi elitinėje lygoje 2006-2010 m.

Beprasmiška bandyti apžvelgti visus atvejus, juo labiau kad jie neišplėsdavo lygos geografijos. Tačiau XXI amžiuje buvo ir šeši atvejai, kai geografija plėtėsi, atsirado naujų miestų pavadinimai. Jų klubai žengė keliu, kuriuo bandys žengti Jonava. Prisiminkime, kaip tiems klubams sekėsi įsilieti į LKL.

Mažeikiai

2001 m. Mažeikių „Nafta" laimėjo Lietuvos krepšinio A lygą (taip tuomet vadinta NKL), pereinamosiose rungtynėse įveikė Marijampolės komandą ir iškovojo teisę žaisti LKL. Debiutinis blynas aukščiausiame divizione tikrai nebuvo prisvilęs. „Nafta" laimėjo 12 iš 32 rungtynių, užėmė penktąją vietą ir pateko į ketvirtfinalį, kuriame nusileido „Alitai".

Pirmuoju smuiku komandoje griežė sunkiasvoris puolėjas Aivaras Jokubaitis, pasižymėjęs 15,5 taško ir 6,8 atkovoto kamuolio vidurkiais. Jis yra kylančios „Žalgirio" žvaigždutės Roko Jokubaičio tėvas. „Naftoje" žaidė, bet nebuvo lyderiai, du būsimi Lietuvos rinktinės nariai - Andrius Mažutis bei Artūras Jomantas. Pastarasis LKL rungtyniauja iki šiol, o tuo metu buvo 16-metis ir sužaidė tik 3 rungtynes.

Antrąjį savo sezoną LKL „Nafta" užbaigė septintoje, trečiąjį - šeštoje vietoje. Taigi mažeikiškiai tikrai nebuvo pastumdėliai aikštelėje, bet viskas sugriuvo už aikštelės ribų. Po 2003-2004 m. sezono įmonė „Mažeikių nafta" nutraukė paramą klubui ir jis bankrutavo.

2014 m. NKL čempionatą laimėjo kitas to paties miesto klubas - „Mažeikiai". Jis taip pat išbandė jėgas LKL, bet pasiekė tik 6 pergales iš 40 galimų, užėmė paskutinę - 11-ąją - vietą ir grįžo atgal į NKL. Beje, tai buvo paskutinis atvejis (iki Jonavos „CBet"), kai NKL čempionai pasinaudojo teise persikelti į LKL.

Kėdainiai

Metais vėliau už „Naftą" - 2002-aisiais - į LKL kaip LKAL laimėtojas žengė Kėdainių „Nevėžis". Kitaip nei „Naftai", jam pirmasis blynas visiškai prisvilo - kėdainiškiai laimėjo 3 iš 36 mačų ir liko paskutinėje - dešimtoje - pozicijoje. Komandos lyderio vaidmens ėmėsi 18,2 taško rinkęs Simonas Serapinas, bet šiaip sudėtis buvo kukli, todėl stebuklų buvo sunku tikėtis.

Visgi po kelerių metų, 2005-2006 m. sezone, „Nevėžis" užsiropštė daug aukščiau. Jis užėmė ketvirtąją vietą tiek LKL, tiek tuo metu stiprioje Baltijos krepšinio lygoje. Pirmasis XXI amžiaus dešimtmetis kėdainiškiams apskritai buvo neblogas, šešis sezonus iš eilės pavyko patekti į atkrintamąsias varžybas. Užtai antrasis dešimtmetis buvo visiškai nevykęs. Nuo 2009-2010 m. sezono „Nevėžis" tik tris kartus pateko į ketvirtfinalį, ne kartą liko paskutinis lentelėje.

Virš klubo ne kartą kybojo bankroto grėsmė, prestižo nepridėjo ir įtarimai dėl nesąžiningo žaidimo. Užpernai pasikeitė klubo savininkai, viskas lyg ir prasidėjo nuo nulio, bet „Nevėžis" ir dabar yra paskutinėje vietoje. Kol kas Kėdainių klubas yra realiausias pretendentas iškristi iš aukščiausio diviziono. Kita vertus, jo istorijos negalima vadinti nesėkmės istorija. Juk „Nevėžis" LKL išsilaikė jau du dešimtmečius.

Prienai

Su Jonavos „CBet" triumfavęs treneris Virginijus Šeškus jau turėjo patirties, kaip laimėti NKL ir išvesti komandą į LKL. 2009 m. jis tai padarė su Prienų „Rūdupiu". Debiutinis sezonas aukščiausioje lygoje prieniškiams nebuvo nei ypač geras, nei juo labiau blogas. Laimėtos 11 iš 24 rungtynių, užima septintoji vieta, o komandų tuo metu buvo net 13, taigi „Rūdupis" atsidūrė lentelės viduryje. Ketvirtfinalio serijoje V.Šeškaus auklėtiniai 0-2 pralaimėjo „Žalgiriui".

Komandos lyderiai buvo Valdas Dabkus (18,9 tšk., 6,2 atk. kam.) ir Gintautas Vileita (14,2 tšk.). Prieš antrą savo sezoną „Rūdupis" pasitelkė kelis jaunuolius iš „Žalgirio" - Adą Juškevičių, Vytenį Lipkevičių, Povilą Butkevičių. Toks ėjimas visiškai pasiteisino, prieniškiai 2011 m. iškovojo LKL bronzą, o 2012 m. pakartojo šį pasiekimą. Didžiausias klubo laimėjimas yra 2014 m. iškovota Lietuvos taurė. Pusfinalyje pavyko įveikti „Žalgirį", finale - „Rytą".

Nors buvo ir sunkių laikų (2018 m. užimta paskutinė - dešimtoji - vieta), Prienų klubas išlieka puikiu pavyzdžiu, kad komanda iš nedidelio miesto gali rasti savo vietą LKL.

Utena

2009 m. ambicijų praverti LKL duris neslėpė ir Utenos „Juventus", bet jis NKL čempionate pasiekė tik pusfinalį, todėl pasiekti tikslo sportiniu keliu nepavyko. Durys atvertos komerciniu keliu, sumokėjus stojamąjį mokestį.

Lygos vadovams tikrai neteko gailėtis, kad priėmė uteniškius, nes šie jau pirmajame sezone laimėjo 13 iš 24 mačų ir užėmė ketvirtąją vietą. Ketvirtfinalyje „Juventus" 2-0 nugalėjo Klaipėdos „Neptūną", o pusfinalyje 0-2 pralaimėjo „Rytui". Į pergales „Juvę" vedė Darius Pakamanis (13,9 tšk.) bei Virginijus Praškevičius (11,5 tšk., 7,5 atk. kam.). Svarbų vaidmenį atliko ir dabartinis komandos treneris Žydrūnas Urbonas (10,4 tšk.).

2010-2011 m. sezone uteniškiai vėl užėmė ketvirtąją vietą, o 2014-2015 m. palypėjo dar aukščiau - iškovojo LKL bronzą. Komandą tuo metu treniravo Dainius Adomaitis, mažojo finalo serijoje „Juventus" netikėtai 3-2 įveikė „Neptūną", tą sezoną, beje, gan sėkmingai žaidusį Eurolygoje. Utenos klubas iki šiol plaukia per LKL vandenis be didelių krizių. Į atkrintamąsias varžybas jis nepateko tik kartą - 2012 m., kai užėmė devintąją vietą.

Palanga

2010 m. NKL laimėjo Palangos „Naglis". Jis neturėjo padorios salės, bet tuo metu reikalavimai nebuvo labai griežti ir klubas sulaukė LKL malonės - teisės namų rungtynes žaisti Klaipėdoje. Deja, dar viena sėkmės istorija nebuvo sukurta. Palangiškiams elitinėje lygoje buvo sunku nuo pat pirmojo sezono, kuriame pasiektos 7 pergalės iš 24 galimų ir užimta 12-oji vieta. „Naglis" aplenkė tik „Alytų", tą sezoną atrodžiusį beviltiškai.

Stabilumo nebuvo nė padujų, komanda išbandė net 20 krepšininkų, tarp jų - 6 legionierius. Vienas iš jų - Liukas Zeleris (Luke Zeller) - vėliau epizodiškai žaidė NBA, bet Palangoje nepasižymėjo ir neužsibuvo. „Naglyje" sezono nebaigė ir jo lyderiais buvę lietuviai. Tiek Vilmantas Dilys (16,4 tšk.), tiek Laurynas Mikalauskas (14,7 tšk.) paliko komandą sausio mėnesį.

Per pirmąjį sezoną LKL „Naglis" pasižymėjo ir skandalu. Keturi krepšininkai apkaltinti tuo, kad prieš rungtynes su „Žalgiriu" statė pinigus už savo komandos pralaimėjimą didesniu nei 30 taškų skirtumu. Po skandalo iš posto pasitraukė auklėtinių veiksmais pasipiktinęs tuometinis treneris Gediminas Petrauskas.

Kitą sezoną komanda pasitiko kitu pavadinimu - „Palanga", bet rezultatai nepagerėjo. Ji liko paskutinė - 12-a. 2012-2013 m. sezone „Palanga" vėl užėmė paskutinę vietą, o pergalių ir pralaimėjimų balansas buvo gėdingas - 0-20. Be to, Palangoje taip ir neatsirado tinkama arena, todėl su LKL teko atsisveikinti. Aukščiausiame divizione komanda žaidė tik tris sezonus, bet nuotykių ir nusivylimų užtektų ne vienam klubui.

Pasvalys

Praėjus metams nuo palangiškių debiuto, į LKL žengė Pasvalio „Pieno žvaigždės", 2011-aisiais laimėjusios NKL. Iš karto matėsi, kad projektas yra rimtas. Savo pirmajame sezone pasvaliečiai pasiekė 13 pergalių iš 22 galimų ir užėmė penktąją vietą, o ketvirtfinalyje „pasikapojo" su „Rūdupiu", kuriam seriją pralaimėjo 1-2.

Nuo pat debiuto Pasvalyje matėsi ir tendencija kviestis daug legionierių. Tendencija išliko iki šiol, o pirmąjį sezoną užsieniečių buvo penki. Iš žinomų Lietuvos krepšininkų Pasvalyje žaidė tuo metu dar jauni Eimantas Bendžius, Evaldas Kairys, Saulius Kulvietis.

„Pasvalio žvaigždės" pasižymi stabilumu, bet tas stabilumas ne tik džiugina. Viena vertus, pasvaliečiai visada patekdavo į ketvirtfinalį. Kita vertus, jie nepasiekė Prienų ar Utenos aukštumų, nes nėkart nepateko į pusfinalį. Arčiausiai šio etapo „Pieno žvaigždės" atsidūrė 2015 m., kai reguliariajame sezone užėmė ketvirtąją vietą, bet ketvirtfinalio serijoje 2-3 nusileido uteniškiams. Šį sezoną pasvaliečiai kovoja dėl penktosios pozicijos, taigi panašu, kad tradicija atsidurti lentelės viduryje bus išlaikyta.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s