respublika.lt

Duobėtas 17-mečių kelias į vyrų krepšinį

(0)
2022 liepos 18 07:00:15
Arūnas ABROMAITIS

Lietuvos jaunių (iki 17 metų) vaikinų krepšinio rinktinė pasaulio čempionate Ispanijoje liko per žingsnį nuo medalių - ji užėmė ketvirtąją vietą. Nors užkopti ant pakylos nepavyko, pastarųjų penkerių metų kontekste ketvirtoji vieta yra geras rezultatas. Visgi džiūgauti, kad Lietuvos krepšinyje atsirado nauja talentinga karta, kol kas anksti. Ankstesniuose 17-mečių pasaulio čempionatuose dalyvavusių Lietuvos jaunuolių pasiekimai liudija, jog profesionalais tampa anaiptol ne visi jaunių rinktinių nariai. Tiksliau, tai liudija pasiekimų stoka. Dauguma ankstesnių čempionatų dalyvių neįsitvirtino Lietuvos krepšinio lygoje, jau nekalbant apie stiprias užsienio lygas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Osvaldas Olisevičius nebuvo 17-mečių rinktinės lyderis, bet dabar jo karjera klostosi sėkmingai. Deja, priešingų pavyzdžių yra daugiau. FIBA nuotr.

 


5 metai be medalių

Jaunių pasaulio pirmenybes Remigijaus Bardausko auklėtiniai pradėjo penkiomis pergalėmis. Deja, du pralaimėjimai patirti tada, kai pergalių labiausiai reikėjo - vykstant kovai dėl medalių. Pusfinalyje šansų beveik nebuvo, nes lietuviai susidūrė su JAV rinktine, triuškinusia visus varžovus. Mūsiškiai amerikiečiams pralaimėjo 62:89. Po to mažajame finale Lietuvos rinktinė 58:66 nusileido prancūzams.

Medalių nėra, tačiau ketvirtoji vieta - teigiamas rezultatas. Geresnių Lietuvos vaikinai nepasiekė jau penkerius metus. Užpernai ir pernai dauguma jaunimo čempionatų nevyko dėl COVID-19, o 2018 ir 2019 m. pasaulio ir Europos pirmenybėse Lietuvos jaunuoliai medalių neiškovojo. Geriausias rezultatas buvo 19-mečių ketvirtoji vieta 2019-ųjų pasaulio pirmenybėse.

Pastarasis medalių komplektas pelnytas 2017 m., kai 18-mečiai pasipuošė Europos čempionato bronza. Reikia turėti galvoje, kad pasaulio pirmenybėse apdovanojimus pelnyti sunkiau dėl JAV faktoriaus. Amerikiečiai laimėjo visus šešis iki šiol vykusius 17-mečių pasaulio čempionatus.

Lietuviai dalyvavo keturiuose iš šešių 17-mečių turnyrų. 2010 m. jie užėmė ketvirtąją vietą, 2012 m. - devintąją, o 2016 m. pelnė bronzą.

Kai jaunių ar jaunimo komanda užima aukštą vietą, visada iškyla klausimas - ką tai duos Lietuvos krepšiniui ateityje? Kiek jaunuolių pasieks tokį lygį, kad patektų į stiprius klubus ir, galbūt, nacionalinę komandą? Sprendžiant pagal statistiką, šiemetinėje 17-mečių rinktinėje ryškiausi kandidatai tai padaryti yra Justas Stonkus (12,9 tšk.), Vytautas Žygas (12,3 tšk.), Petras Padegimas (10,3 tšk.) ir Aleksas Bieliauskas (8,7 tšk., 9,6 atk. kam.). Kartu su jais į starto penketą patekdavo įžaidėjas Kristupas Kepežinskas (6 tšk., 3,9 rez. perd.).

Norėtųsi pasakyti, kad šie 17-mečiai turėtų sekti geru ankstesnių kartų pavyzdžiu, bet viskas yra atvirkščiai. Jei šiemetiniai lyderiai nori pasiekti aukštumas profesionalų krepšinyje, jie kaip tik turi nesekti vaikinų, dalyvavusių 2010 ar 2012 m. 17-mečių pasaulio čempionatuose, pavyzdžiais. „Sporto gyvenimas" pasidomėjo, kaip tiems vaikinams sekėsi vyrų krepšinyje. Išvada aiški - daugumai sekėsi prastai. Taigi dabartiniai 17-mečiai neturėtų užriesti nosies, jiems dar reikės išlieti daug prakaito, kad kažką pasiektų ne tik tarp jaunių.

Prarastoji karta

Pirmasis 17-mečių pasaulio čempionatas 2010-aisiais vyko Hamburge ir lietuviai jame pasirodė taip pat, kaip šiemet - užėmė ketvirtąją vietą. Komandos lyderiais buvo Mantas Mockevičius (16,4 tšk.), Rokas Narkevičius (11,5 tšk.), Martynas Paliukėnas (10,5 tšk.), Tomas Lekūnas (10,3 tšk.) ir Simonas Kymantas (9 tšk., 10,3 atk. kam.).

Dabar šiems vaikinams yra po 29 metus, krepšininkui tai - pats jėgų žydėjimas. Tik štai „žydinčių" 2010-ųjų komandos atstovų beveik nesimato. Iš rezultatyviausių žaidėjų penketo įsitvirtinti LKL pavyko tik T.Lekūnui. Praėjusį sezoną puolėjas gynė Utenos „Juventus" garbę.

M.Paliukėnas tapo krepšinio bastūnu. Jis migravo tarp Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) ir LKL, kelis sezonus praleido Lenkijoje, o praėjusį sezoną žaidė Rumunijoje. Tačiau M.Paliukėnas iki šiol išliko profesionaliu krepšininku. Apie tris likusius žaidėjus iš rezultatyviausiųjų penketo to pasakyti negalima.

M.Mockevičiaus, R.Narkevičiaus ir S.Kymanto bandymai įsitvirtinti LKL buvo nesėkmingi. Pirmasis 2018-2020 m. žaidė Islandijoje ir nuo to laiko apie M.Mockevičių, kaip apie krepšininką, nieko nesigirdi. Paskutinis R.Narkevičiaus pėdsakas buvo žaidimas NKL 2019-2020 m. sezone. S.Kymantas po neįspūdingo pasirodymo Kėdainių „Nevėžyje" 2016-2017 m. sezone persikėlė į Italijos ketvirtą divizioną ir netrukus dingo iš akiračio.

Vyrų krepšinyje daugiausiai pasiekė ne minėtas rezultatyviausiųjų penketas, o daug kuklesnį vaidmenį 2010 m. čempionate vaidinęs Osvaldas Olisevičius. Praėjusį sezoną jis Italijos lygoje rinko 16,2 taško, buvo vienas iš Emilijos Redžo ekipos „Unahotels" lyderių ir sulaukė kvietimo į Lietuvos rinktinę.

Aurimas Urbonas ir Marijus Užupis didžiąją karjeros dalį praleido NKL ir bent jau šioje lygoje yra vertinami. M.Užupis rado dar vieną nišą - pasuko į 3x3 krepšinį, kuriame šiemet su Lietuvos rinktine tapo pasaulio vicečempionu. NKL komandose duonai užsidirba ir Paulius Semaška. Aurimas Majauskas laimės dažniau ieško užsienyje nei namie. Po studijų JAV puolėjas pažaidė Islandijoje ir Ukrainoje, o praėjusį sezoną rungtyniavo Didžiojoje Britanijoje ir Latvijoje.

Laimonas Chatkevičius bei Simonas Lekys profesionaliai krepšinio jau nebežaidžia. Taigi iš 12-os ketvirtąją vietą pasaulio čempionate užėmusių vaikinų profesionaliais žaidėjais išliko tik septyni.

Nė vieno proveržio

2012 m. jaunių pasaulio čempionatas vyko Kaune, bet savos sienos nepadėjo ir lietuviai liko devinti. Reikia pripažinti, kad ta karta ir neatrodė labai talentinga. Komandos lyderis buvo Edvinas Šeškus, čempionate rinkęs 15,7 taško ir atkovojęs po 9 kamuolius. Ernestas Serkevičius rinko 15,3, Haroldas Saprykinas ir Gediminas Žalalis - po 9,6, Žydrūnas Jurgutis - 7,7 tšk.

E.Šeškaus perspektyvos atrodė šviesiausios. Po jaunių čempionato jis debiutavo LKL Vilniaus „Sakalų" gretose, o kitą sezoną tapo Vilniaus „Ryto" nariu, bet sostinėje vietos po saule taip ir nerado. Po „Ryto" buvo Estija, Graikijos antras divizionas, Taivanas. Pastaruoju metu E.Šeškus lyg ir kopia į kalną. Iš Taivano grįžęs pas tėvą ir trenerį Virginijų Šeškų į Jonavos klubą „CBet", jis užpraėjusį sezoną tapo NKL čempionu, o praėjusį sėkmingai žaidė LKL, kur pasižymėjo 11,2 taško vidurkiu.

Iš kitų rezultatyviausiųjų penketo narių LKL kiek ilgiau pažaidė tik G.Žalalis, nors ir jis svarbaus vaidmens nevaidino nei Panevėžio „Lietkabelyje", nei Alytaus „Dzūkijoje". Praėjusį sezoną aukštaūgio pėdsakai matėsi jau tik mėgėjiškoje Sostinės krepšinio lygoje. E.Serkevičius praėjusį sezoną praleido Regionų krepšinio lygoje (RKL), o H.Saprykinas - NKL debiutantėje „Kretingoje". Ž.Jurgutis studijavo JAV, bet žaidė tik antrame NCAA lygos divizione. Po studijų apie krepšininką Ž.Jurgutį nieko nesigirdi.

Ir tarp kitų 2012 m. komandos žaidėjų nesimato tokio proveržio, kokį pasiekė O.Olisevičius. Norbertas Giga po studijų JAV neįsitvirtino „Ryte", buvo išsiųstas pasitobulinti į Lenkiją, po to rungtyniavo „Juventus", Klaipėdos „Neptūne" ir vėl „Juventus". Pratęsti sutarties „Juvė" nepanoro ir tai nestebina, nes N.Gigos vidurkis LKL praėjusį sezoną buvo 4,5 taško. Deividas Kumelis žaidė tai NKL, tai Nyderlanduose.

Dar penki tos jaunių rinktinės nariai dabar jau nėra profesionalūs krepšininkai. Lukas Grabauskas žaidė NKL, o 2019 m. Italijos ketvirtame divizione įsipainiojo į lažybų skandalą ir buvo suspenduotas. Profesionaliai jau nežaidžia ir Karolis Ražukas, Lukas Motiejūnas, Pijus Mykolaitis bei Paulius Šakinis.

Geresnės perspektyvos

2016 m. Ispanijos mieste Saragosoje Lietuvos 17-mečiai užfiksavo kol kas geriausią pasiekimą šioje amžiaus grupėje - iškovojo bronzą. Ignas Sargiūnas rinko po 13 taškų, Arnas Velička pridėjo 12,1 taško ir 4,7 rezultatyvaus perdavimo, Lukas Uleckas - 9,1 taško, Vitalijus Kozys - 8,7 taško, Grantas Vasiliauskas - 7 taškus.

A.Velička tame čempionate pateko į simbolinį penketą. Nenuostabu, kad iš 2016-ųjų jaunių komandos būtent jam vyrų krepšinyje sekasi geriausiai. Praėjusį sezoną įžaidėjas rungtyniavo Neapolio „GeVi". Ši komanda vos išsilaikė aukščiausiame Italijos divizione, bet lietuvio rodikliai buvo neblogi - 9,6 taško ir 2,9 rezultatyvaus perdavimo. Be to, A.Velička žaidė Lietuvos rinktinėje pasaulio ir Europos čempionatų atrankoje.

Rezultatyviausias 2016-ųjų komandos krepšininkas I.Sargiūnas ir praėjusį sezoną buvo rezultatyvus. Jo atstovaujama Prienų ekipa „Labas GAS" LKL užėmė paskutinę vietą, tačiau gynėjo skaičiai buvo solidūs - 12,2 taško. Priešingoje LKL lentelės pusėje su savo komanda atsidūrė L.Uleckas. Jis su „Rytu" tapo lygos čempionu. Puolėjas ypač gerai pasirodė LKL finalo serijoje ir tuo nusipelnė kontrakto pratęsimo.

V.Kozys buvo gan svarbus rotacijos žaidėjas Jonavos klube „CBet". G.Vasiliauskas, kaip ir dar vienas 2016-ųjų rinktinės krepšininkas Tadas Vaičiūnas, dažniau trynė Panevėžio „Lietkabelio" suolelį nei žaidė. Kita vertus, jie abu tapo LKL vicečempionais. LKL pirmenybėse praėjusį sezoną rungtyniavo ir Kėdainių „Nevėžio" gynėjas Domantas Vilys. Taigi iš „bronzinių" vaikinų daugiau nei pusė pateko į stiprias lygas, o tai rodo, kad karta yra talentinga.

Į LKL beldėsi ir Paulius Poška, tačiau jis „Lietkabelyje" neįsitvirtino. Praėjusį sezoną aukštaūgis žaidė Latvijoje, ateinantį žais Slovakijoje. Labai perspektyviu laikytas kitas aukštaūgis - Tomas Balčiūnas - kol kas tenkinasi žaidimu NKL. Vidurio puolėjas Lukas Kišūnas šiemet baigė studijas Stenfordo universitete. NCAA lygoje jo rodikliai buvo kuklūs - 2,4 taško ir 2,4 atkovoto kamuolio.

Elvis Juozaitis pažaidė RKL bei NKL, po to išvyko studijuoti į Didžiąją Britaniją ir panašu, kad krepšininko karjera tuo baigėsi. Dar vienas „bronzinis" vaikinas - Julius Daugėla - praėjusį sezoną žaidė RKL.

Viską sudėjus, matosi, kad ir šios žaidėjų kartos kelias į profesionalų krepšinį nėra rožėmis klotas, tačiau „bronzinės" rinktinės narių perspektyvos atrodo daug geresnės nei 2010 ar 2012 m. jaunių.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATASKAITA: Vaiko globos ir įvaikinimo sistema nepakankamai užtikrina reikalingą pagalbą vaikui ir šeimai, trūksta globėjų vyresniems vaikams, neskiriama pakankamai dėmesio vaikų savarankiškumui, skelbiama Valstybės kontrolės atliktoje ataskaitoje.
  • PATYČIOS: Šešiose Vilniaus mokyklose pradedamas bandomasis projektas, kuriuo anonimiškai aiškinamasi, kiek vaikų susiduria su patyčiomis.
  • SIENA: Seimo opozicija antradienį pareikalavo ministrų paaiškinimų dėl sieną kirtusių Rusijos piliečių, paskelbus duomenis, kad per praėjusią savaitę jų atvyko beveik 10 tūkstančių, nepaisant draudimo atvykti į Lietuvą rusų turistams.
  • SUSITARIMAI: Pavasarį Seimui pripažinus Rusiją teroristine valstybe, Lietuvoje būtina skubiai apsvarstyti, kurias tarptautines sutartis ir dvišalius tarpžinybinius susitarimus su Rusija reikia peržiūrėti arba nutraukti, siūlo Seimo narys Raimundas Lopata.
  • BARJERAS: Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys tikina, kad Lietuva sieks nubausti fizinį barjerą gadinančius Baltarusijos pareigūnus, nes tai, anot jo, yra akivaizdi provokacija.
  • SKRYDŽIAI: Netoli Šefildo esantis Donkasterio oro uostas nuo spalio 31 d. nutraukia savo veiklą: šis sprendimas palies ir keliautojus iš Lietuvos – maršrutu Vilnius–Donkasteris du kartus per savaitę skraidina avialinijos „Wizzair“.
  • LENGVATOS: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė akcentuoja dar vasaros pradžioje signalizavusi, kad reikės pratęsti pridėtinės vertės mokesčio lengvatas viešbučiams ir restoranams.
  • ALGA: Vyriausybei, darbdaviams ir darbuotojams atstovaujanti Trišalė taryba antradienį aptars Vyriausybės pateiktą siūlymą minimalią mėnesio algą nuo kitų metų didinti 15 proc. (110 eurų) iki 840 eurų.
  • SIMBOLIAI: Panevėžio miesto tarybos politikai priėmė svarbų sprendimą – iki lapkričio 1dienos demontuoti sovietinius paminklus ir simbolius, esančius miesto savivaldybės teritorijoje.
  • BANKROTAS: Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad pirmąjį šių metų pusmetį šalyje jau bankrutavo 81 maitinimo įmonė – daugiau nei per 2020-2021 metais.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia įsileisti nuo mobilizacijos bėgančius rusus į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +11 C

+8 +12 C

 

+5 +12 C

+13 +17 C

+9 +14 C

 

+10 +13 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s