2003-ieji - Atlanta, 2005-ieji - Denveris, 2020-ieji - Čikaga. Šios datos žymi tris atvejus, kai lietuviai pateko į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes, o išvardintuose miestuose vyko krepšinio šventės. 2003 ir 2005 m. tarp žvaigždžių atsidūrė Žydrūnas Ilgauskas, o šį savaitgalį jų gretose bus Domantas Sabonis. Artėjant jo pasirodymui, prisiminkime, ką geriausių krepšininkų rungtynėse nuveikė Ž.Ilgauskas ir kas užkirto kelią Domanto tėčiui Arvydui Saboniui.
Antras blynas neprisvilo
Domantas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes pateko būdamas 23-ejų, žaisdamas NBA ketvirtą sezoną, kuris yra neabejotinai geriausias jo karjeroje. Lietuvio vidurkiai yra 18,3 taško, 12,5 atkovoto kamuolio ir 4,8 rezultatyvaus perdavimo. Jis įvertinimo sulaukė jaunesnio amžiaus nei Ž.Ilgauskas, kuris žvaigždžių mače Atlantoje debiutavo būdamas 27-erių.
Kita vertus, 2002-2003 m. Didysis Z žaidė tik trečią visavertį sezoną elitinėje lygoje. Dėl nuolat kankinusių traumų jis vieną sezoną apskritai praleido, dar dviejuose sužaidė nedaug rungtynių. Visgi 2002-2003 m. „centras“ iš Lietuvos taip įsibėgėjo, kad rinko 17,2 taško, atkovojo 7,5 kamuolio ir blokavo 1,9 metimo. Patekti į žvaigždžių būrį nesutrukdė net tai, kad „Cleveland Cavaliers“ buvo blogiausia Rytų konferencijos komanda.
Sirgalių balsavime tarp konferencijos „centrų“ Ž.Ilgauskas užėmė trečiąją vietą, į priekį praleidęs Beną Volesą (Ben Wallace) ir Dikembę Mutombą (Dikembe Mutombo). Tačiau komandų treneriai, rinkę atsarginius žaidėjus, veteraną D.Mutombą paliko už borto, o lietuvį įtraukė į sudėtį. „Prieš dvejus metus, kai patyriau traumą, nemaniau, kad ateis laikas, kai mane pripažins ir aistruoliai, ir žaidėjai, ir treneriai. Tai yra įvertinimas, bet šis savaitgalis bus daugiau malonumas. Savo pajėgumą reikia įrodinėti per reguliariojo sezono rungtynes. Nemanau, kad kuo nors visus nustebinsiu, tačiau padarysiu ką galiu ir pasistengsiu smagiai praleisti laiką“, - artėjant žvaigždžių savaitgaliui sakė Ž.Ilgauskas.
Didysis Z gavo progą dalyvauti Maiklo Džordano (Michael Jordan) palydose į pensiją. M.Džordanas žaidė savo paskutinį sezoną NBA ir žvaigždžių šventėje Atlantoje, visi žvilgsniai krypo į jį. Legendos pagerbimą kiek sugadino tai, kad Rytų ekipa po dviejų pratęsimų 145:155 nusileido Vakarų krepšininkams. Ž.Ilgauskas trumpai pabuvo M.Džordano, Aleno Aiversono (Allen Iverson) ir Vinso Karterio (Vince Carter) komandos draugu, bet tikrai labai trumpai.
Mat Didysis Z aikštelėje praleido tik 4 min. Išėjęs ant parketo antrojo kėlinio pradžioje, jis nepataikė vieno tritaškio, kartą suklydo, kartą prasižengė ir tuo pasirodymas baigėsi. Lietuvis tapo trumpiausiai žaidusiu rungtynių dalyviu.
2004-2005 m. sezone Ž.Ilgausko vidurkiai vėl buvo labai geri - 16,9 taško, 8,6 atkovoto kamuolio ir 2,1 bloko. Be to, „Cavaliers“ gretose jau žaidė Lebronas Džeimsas (LeBron James), komanda bandė iš autsaiderės virsti bent vidutinioke. Sirgalių balsavime tarp „centrų“ Didysis Z liko trečias po Šakilo O’Nilo (Shaquille O’Neal) ir B.Voleso. Treneriai nutarė, kad į žvaigždžių šventę Denveryje kaip atsarginiai turi vykti tiek B.Volesas, tiek Ž.Ilgauskas.
Šįkart Ž.Ilgausko vaidmuo buvo visai kitoks nei 2003-iaisiais. Lietuvos krepšininkas žaidė 17 min., per jas spėjo pelnyti 12 taškų, atkovoti 7 kamuolius ir blokuoti 2 metimus. Beje, vienas iš blokų „išrašytas“ amžiną atilsį Kobei Brajantui (Kobe Bryant). Ž.Ilgausko žaidimas padėjo rytiečiams nugalėti vakariečius 125:115.
Sabo barjerai
Didysis Z tapo Lietuvos pionieriumi „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, jis pateko ten, kur nepateko net A.Sabonis. Ne tiek jau daug trūko ir Sabui, nors jis į NBA atvyko ir prie „Portland Trail Blazers“ klubo prisijungė būdamas 30-metis. Geriausią statistiką A.Sabonis fiksavo 1997-1998 m. sezone, kai rinko po 16 taškų ir atkovojo po 10 kamuolių. Sirgalių balsavime jį aplenkė keturi Vakarų konferencijos „centrai“ - Š.O’Nilas, Deividas Robinsonas (David Robinson), Hakimas Oladžuvonas (Hakeem Olajuwon) ir Semas Perkinsas (Sam Perkins).
Atsarginius rinkę treneriai į konferencijos rinktinę delegavo D.Robinsoną ir dar du vidurio puolėjo pozicijoje galinčius žaisti aukštaūgius - Timą Dankaną (Tim Duncan) bei Viną Beikerį (Vin Baker). Atsarginiai paaiškėjo sausio pabaigoje, tai nebuvo palankus laikas „Blazers“ atstovams, nes Portlendo komanda sausį pralaimėjo 9 iš 15 rungtynių.
Po to „Blazers“ du sezonus buvo vienu stipriausių Vakarų klubų, patekdavo į konferencijos finalą. Tačiau 1999 m. žvaigždžių šventė apskritai neįvyko dėl lokauto, o 2000 m. A.Sabonis balsavime liko ketvirtas po Š.O’Nilo, D.Robinsono ir serbo Vladės Divaco. Treneriai nusprendė, kad į Vakarų komandą vertas patekti tik vienas atsarginis „centras“ - D.Robinsonas.
Kitokios rungtynės
Šį sezoną Domantas sirgalių balsavime užėmė aštuntąją vietą tarp Rytų konferencijos aukštaūgių, įskaičiuojant tiek krašto puolėjus, tiek „centrus“. Tokia pozicija nieko negarantavo, bet treneriai įtraukė „Indiana Pacers“ vidurio puolėją tarp geriausių atsarginių. Šiek tiek gaila, kad nuo 2018-ųjų nenaudojamas klasikinis Rytų-Vakarų formatas. Lygos vadovai iš didelio rašto išėjo iš krašto, todėl pastaruosius trejus metus komandas renkasi kapitonais paskelbti krepšininkai. Šiemet - L.Džeimsas ir Janis Adetokumbas. D.Sabonį į savo ekipą paskutiniu šaukimu pasirinko L.Džeimsas.
Šiemet žvaigždžių rungtynės bus dar kitokios. Trijų pirmųjų kėlinių rezultatai bus skaičiuojami atskirai. Ketvirtajame kėlinyje komandos žais tol, kol kažkuri pasieks 24 taškų ribą. Tokia žyma pasirinkta 24-uoju numeriu pažymėtus marškinėlius vilkėjusio K.Brajanto garbei.
„Visų žvaigždžių“ rungtynės Čikagoje vyks vasario 16-ąją, bet Lietuvoje jau bus vasario 17-oji - mačas prasidės pirmadienį paryčiais, 4 val. Ateinančią naktį bus žaidžiamos „Kylančių žvaigždžių“ rungtynės, o naktį iš šeštadienio į sekmadienį krepšininkai varžysis konkursuose. Jie taip pat sulauks Lietuvos sirgalių dėmesio, nes D.Sabonis dalyvaus įgūdžių konkurse. Iki šiol į žvaigždžių savaitgalio konkursus buvo patekęs tik vienas lietuvis - 1989 m. snaiperių varžytuvėse išimties tvarka dalyvavo Rimas Kurtinaitis.
Visų žvaigždžių“ rungtynių dalyviai
Lebrono Džeimso komanda*
Starto penketas: Lebronas Džeimsas, Entonis Deivisas (abu - „Los Angeles Lakers“), Luka Dončičius („Dallas Mavericks“), Džeimsas Hardenas („Houston Rockets”), Kevajus Leonardas („Los Angeles Clippers”).
Atsarginiai: Raselas Vestbrukas („Rockets“), Krisas Polas („Oklahoma City Thunder”), Benas Simonsas („Philadelphia 76ers”), Džeisonas Teitamas („Boston Celtics”), Nikola Jokičius („Denver Nuggets”), Domantas Sabonis („Indiana Pacers”).
Janio Adetokumbo komanda
Starto penketas: Janis Adetokumbas („Milwaukee Bucks”), Kemba Volkeris („Celtics”), Trė Jangas („Atlanta Hawks”), Paskalis Siakamas („Toronto Raptors”), Žoelis Embidas („76ers”).
Atsarginiai: Kailas Lauris („Raptors”), Donovanas Mičelas, Rudis Goberas (abu - „Utah Jazz”), Krisas Midltonas („Bucks”), Džimis Batleris, Bamas Adebajas (abu - „Miami Heat”), Brendonas Ingramas („New Orleans Pelicans”).
* L.Džeimso komandos sudėtis nepilna, nes neaišku, kas pakeis traumuotą Damianą Lilardą.