respublika.lt

Baigtas pirmasis Lietuvos „Krepšinio namų“ projekto etapas, įvyko pirmieji renginiainuotraukos (0)

2020 spalio 09 23:16:58
Lietuvos krepšinio federacijos inf.

Kaune 1922 metais prasidėjo Lietuvos krepšinis. Kaune jau stovi ir Lietuvos „Krepšinio namai" - unikalus pastatas, kuriame per Lietuvos krepšinio 100-metį prasidės taip pat unikali pažintis su antrosios šalies religijos istorija, pergalėmis ir subtilybėmis. Tai bus įspūdinga kelionė laiku ir patirtimis. O dabar Lietuvos „Krepšinio namai" atviri įvairiems renginiams ir krepšinio bendruomenės susibūrimams.

×
nuotr. 4 nuotr.
„Krepšinio namai“. Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

 

Pirmieji jų jau įvyko praėjusią savaitę. „Krepšinio namuose" buvo pagerbti praėjusio sezono NKL čempionai, vyko LKF konferencija, o muziejaus erdves taip pat buvo okupavęs tarptautinis šokio festivalis „AURA 30". Čia vyko Kauno šokio teatro „AURA" ir Kauno miesto simfoninio orkestro premjera - „Begalybės".

„Visi svečiai mus sveikino radus tokią naują erdvę Kaune. Žmonės buvo labai suinteresuoti į tai, kad 30-am festivaliui pasirinkome tokią naujovišką erdvę, kurioje buvo labai įdomu apsilankyti festivalio „AURA 30" žiūrovams ir svečiams.

Žinant, kad Kaune yra tokių, teatrui tinkamų aikštelių trūkumas, mes labai rekomenduojame teatrams pristatyti spektaklius būtent čia. Mums, kaip šokio teatrui „AURA", „Krepšinio namų" erdvė buvo labai inovatyvus ir pasiteisinęs sprendimas premjeros ,,Begalybės" pristatymui. Dėkojame „Krepšinio namams" ir tikimės, jog greitu metu erdvė bus visiškai prisitaikiusi prie įvairių meninių renginių įgyvendinimo", - teigė šokio teatro „AURA" direktorė Birutė Letukaitė.

Idėja

„Krepšinio namai" - daugiau nei pastatas. Tai - Lietuvos žmonių aistros krepšiniui ir vienybės simbolis. Tai - visos krepšinio bendruomenės namai", - sako Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.

Pasak jo, pirmasis „Krepšinio namų" etapas baigtas - jie jau veikia. Muziejus, kuris įsikurs šiuose namuose, lankytojus pakvies 2022-aisiais. Tuomet, kai bus baigtas antrasis etapas - padedant vienai žinomiausių pasaulio muziejų įrengimo ir renginių kompanijai „Ralph Applebaum Associates" (RAA).

„Čia bus viskas, kas telpa žodyje krepšinis. Tai bus ne daiktų, o potyrių ir įspūdžių muziejus. Norime, kad į jį atėję vaikai nenorėtų išeiti, o suaugusieji - išsinešti tokius įspūdžius, kuriais dalytųsi su draugais ir pažįstamais. Kad muziejus taptų nuolatiniu traukos centru", - sako M. Špokas.

Į šį projektą pavyko įtraukti bene geriausią pasaulyje laikomą kompaniją. RAA yra įvykdžiusi daugiau nei 700 projektų 50-yje valstybių. Tarp jų - JAV Holokausto memorialinis muziejus Vašingtone, Londono transporto muziejus, Karališkosios muzikos akademijos muziejus Londoje, Nacionalinis Škotijos muziejus, EXPO 2008 Saragosoje, Williamo Clintono prezidentinė biblioteka Litl Roke, Karalienės Elizabeth olimpinis parkas Londone, Nacionalinis afroamerikiečių istorijos ir kultūros muziejus Vašingtone ir daugybė kitų.

Drauge su amerikiečiais buvo suformuluoti muziejaus tikslai, jungiami idėjos „Išdrįsk svajoti".

Vienas pagrindinių - panardinti lankytojus į dramatišką kelionę po krepšinio Lietuvoje istoriją. Tai siekiama sukuriant šlovės muziejaus atmosferą pagerbiant trenerius ir žaidėjus, palikusius ryškų pėdsaką krepšinio istorijoje.

Visus techninius sprendimus įgyvendino ir Lietuvos „Krepšinio namų"statybomis rūpinosi vieni geriausių šios srities specialistų Lietuvoje - darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".

„Esame Kauno įmonė ir dideli „Žalgirio" gerbėjai, todėl vertiname galimybę prisidėti prie šio miestui ir šalies krepšiniui svarbaus projekto. Kauno plėtros darbai nestoja - bene kiekvieną mėnesį jį papildo nauji projektai ir erdvės gyventojams ar miesto svečiams. Esu įsitikinęs, kad šis savo misija ir architektūriniais sprendimais išsiskiriantis projektas taps dar vienu miesto traukos centru", - teigė kompanijos „YIT Lietuva" vadovas Kęstutis Vanagas.

Šalia namų - istorinė aikštelė

2022-aisiais šalia „Krepšinio namų" bus baigta savotiška mozaika - krepšinio aikštelė, sudėliota iš žalvarinių plytelių su vardais ir pavardėmis. 100 - su ryškiausių Lietuvos krepšinio asmenybių vardais.

Pirmoji simbolinė plytelė aikštelės viduryje skirta Steponui Dariui - asmenybei, atvežusiam krepšinį į Lietuvą. Šioje aikštelėje gali įsiamžinti bet kuris pasaulio žmogus arba įmonė/organizacija bei taip prisidėti prie istorijos kūrimo. Susidomėjimas šia akcija šiuo metu yra didelis: įsiamžina ne tik Lietuvoje, tačiau ir užsienyje gyvenantys krepšinio aistruoliai, užsienio krepšinio federacijų bei FIBA vadovai.

„Plytelė dažnai tampa puikia dovana, kurioje įamžinama šeima, vaikai, tėvai, mylimieji, įmonių kolektyvai/darbuotojai ir panašiai", - sako M. Špokas.

Pačiuose „Krepšinio namuose" tai pat bus rėmėjų siena ir interaktyvi vieta, kurioje bus visų, kurie prisidėjo prie namų įkūrimo, vardai. Įsiamžinti aikštelėje ir prisidėti prie „Krepšinio namų" muziejaus įrengimo galima apsilankius projekto puslapyje www.parama.krepsinionamai.lt.

Oficialiai simbolinė aikštelė bus atidaryta 2022 m. balandį, minint Lietuvos krepšinio šimtmetį.

Muziejaus vizija

Taip pat planuojama, kad prie įėjimo į „Krepšinio namus" iškils krepšinio pradininko Jameso Naismitho statula.

„RAA atstovai patarė neapsiriboti vien Kaunu ir Lietuva - parodyti, kad krepšinis - viso pasaulio žaidimas, o Lietuva jo žemėlapyje užima labai svarbią vietą", - sako muziejų administruojančios VšĮ „Krepšinio namai" direktorė Živilė Belejevaitė.

Kanadiečio, sugalvojusio krepšinį 1891-aisiais, statula įsikurs šalia didelio ąžuolo, kurį puslankiu apglėbė variu dengtas statinys. Teritorijoje toliau liks augti ir kiti medžiai, kurie suteiks namų jaukumo pojūtį. Toks buvo architekto Gintauto Natkevičiaus sumanymas.

Pats muziejus užims maždaug 70 proc. vieno moderniausių ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje bei Baltijos šalyse pastato erdvių.

Antrajame aukšte bus įrengta istorinė interaktyvi ekspozicija. Salės centre stovės konsolė su ekranais, kurie muziejaus lankytojams pasakos ne tik pasaulinę krepšinio raidą, tačiau ir perkels juos į krepšinio aikštę, leis pasijusti tikru aistruoliu. Ten pat bus sudėlioti pagrindiniai Lietuvos krepšinio trofėjai.

Nusileidus į pirmąjį aukštą lankytojų lauks kelios interaktyvios žaidimų stotelės, kuriose lankytojai galės išmėginti savo reakciją, šoklumą ir rankos taiklumą.

„Bus galima varžytis su konkrečiu krepšininku. Geriausi rezultatai bus fiksuojami. Taip pat bus galima ir virtualiai pabendrauti su pasirinkta krepšinio žvaigžde", - pasakoja Ž. Belejevaitė.

Savo interaktyvias zonas turės ir muziejaus partneriai - NBA ir „Nike". Bus galima nusifotografuoti su NBA žvaigžde. Ypatingą vietą užims esporto erdvė. Ji kuriama taip pat bendradarbiaujant su NBA. Planuojama įkurti ir esporto mokyklą. Planuojamos ir vaikų vasaros stovyklos.

Infrastruktūra

Lietuvos „Krepšinio namai" pasirengę priimti visų Lietuvos krepšinio lygų šventes, organizuoti įvairius renginius, pristatymus, filmų peržiūras. Planuojami reguliarūs krepšinio veteranų susitikimai. Jau pradedamas pildyti ir užimtumo kalendorius ne tik sporto, tačiau ir kultūros, meno renginiais. Tradiciniais jau tapę „Krepšinio namų" apdovanojimai taip pat vyks šiose patalpose.

Tam įrengta didžioji salė, kurioje telpa apie 200 žmonių. Dėl tokio skaičiaus buvo sugriežtinti vėdinimo ir priešgaisrinės saugos reikalavimai. Beveik 2 tūkst. kv. m ypač energetiškai efektyviame A+ kategorijos pastate taip pat yra liftas, skirtas neįgaliesiems.

Šalia „Krepšinio namų" jau dabar Kauno savivaldybės rūpesčiu įrengtos ir veikia lauko krepšinio aikštelės. Tačiau dar planuojama iškloti modernią dangą, pastatyti tribūnas.

„Čia galės būti sparčiai populiarėjančio trijulių krepšinio bazė, kurioje galės treniruotis ir nacionalinė 3×3 rinktinė, kitos komandos", - sako M. Špokas.

VšĮ „Krepšinio namų" dalininkai yra LKF ir Kauno savivaldybė. Viešoji įstaiga turės išsilaikyti pati - iš muziejaus renginių, patalpų nuomos, vaikų stovyklų ir projektinės veiklos.

„Dėkojame mūsų krepšinio bendruomenei, kuri jau prisidėjo prie projekto įgyvendinimo: LKF prezidentui Arvydui Saboniui, LKF viceprezidentui Mindaugui Plūkui, Lietuvos studentų krepšinio lygos prezidentui Rimantui Cibauskui, krepšininkams Jonui Valančiūnui ir Domantui Saboniui, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei, LKF nariams VšĮ „Team 97" ir kitiems mūsų bendruomenės nariams. Visų jų dėka, pirmasis projekto etapas yra baigtas - pastatas jau pastatytas, ir dabar galėsime sutelkti visą dėmesį į muziejaus ekspozicijų įrengimą, krepšinio istorijos išsaugojimą ir puoselėjimą. Dar kartą norime visiems padėkoti ir norime pakviesti ir toliau aktyviai prisidėti prie projekto antrojo etapo įgyvendinimo", - sako Ž. Belejevaitė.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATVYKO: antradienį į Lietuvą atvyko Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid, kurią oro uoste pasitiko užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
  • EKONOMIKA SUSITRAUKĖ: Kanados pandemijos paveikta ekonomika 2020 m. susitraukė 5,4 proc. – tai didžiausias kada nors užfiksuotas susitraukimas, nepaisant stipraus atsigavimo paskutiniais trimis metų mėnesiais.
  • NAUJA VAKCINA: Austrija su Izraeliu ir Danija kurs vakciną nuo COVID-19.

  • RASTI SPROGMENYS: antradienį prieš vidurdienį gauti du pranešimai apie Trakų rajone ir Vilniuje rastus sprogmenis, įvestas planas „Skydas“.
  • ATPIGO: elektra Lietuvoje atpigo 33 proc.
  • EISMO ĮVYKIAI: pirmąją kalendorinio pavasario dieną policijos pareigūnai užregistravo 51 eismo įvykį, 6-iuose iš jų nukentėjo žmonės, žuvo 1 eismo dalyvis, sužeisti 8.
  • SKIEPAI JAV: Jungtinėse Valstijose bent vienos skiepo nuo COVID-19 dozės sulaukė jau daugiau nei 50 mln. žmonių.
  • SUTRIKIMAI BANKE: „Luminor“ bankas praneša, kad naktį iš pirmadienio į antradienį, nuo 22.30 val. iki 00.30 val., bus vykdomi techniniai darbai, dėl kurių gali sutrikti interneto ir mobiliojo banko veikla.
  • NUTEISTAS: 66 metų buvęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy dėl kyšininkavimo ir neleistino įtakos darymo nuteistas trejų metų laisvės atėmimo bausme.

  • PASISKOLINO: Lietuva vidaus rinkoje pasiskolino 40 mln. eurų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar nuo COVID-19 reikėtų skiepyti nepilnamečius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
4. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
5. LGBT propagandistai jau puola kunigus
6. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
7. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
8. Karantino žala didesnė už naudą
9. Misija Seime - ginti idėją
10. Kompensacijos už vakcinas bus?
11. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
12. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
13. Apklausos vaikams be tėvų žinios
14. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
15. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
16. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
17. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
18. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
19. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
20. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
21. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
22. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
23. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Sudie, svajonių Amerika
25. Vėjo jėgainės: Kur nuskęs milijonai?
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +3 C

 -2  0 C

 

 0 C

+5 +7 C

 +2 +4 C

 

   +1 +2 C  

0-5 m/s

  0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos