respublika.lt

„Auksinės kartos“ trenerio ambicijos rinktinėje (2)

2021 spalio 01 20:00:00
Arūnas ABROMAITIS

Naujasis Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės strategas Kazys Maksvytis dirba pirmuosius darbus - formuoja trenerių štabą ir sudarinėja kandidatų sąrašą. 44-erių krepšinio specialistas neslepia, kad norėtų pratęsti istoriją, pradėtą su jaunių ir jaunimo komandomis. Tas istorijos skyrius buvo auksinis - K.Maksvyčio auklėtiniai laimėjo viską, kas įmanoma. Iškovoti medalius treneris tikisi ir su vyrų rinktine. „Juk nebus tikslas tik pasiekti kažkokį pergalių skaičių ar išeiti į kitą etapą", - teigia K.Maksvytis.

×
nuotr. 1 nuotr.
Prieš dešimtmetį Jonas Valančiūnas buvo svarbiausias Kazio Maksvyčio ginklas jaunių rinktinėje. Dabar aukštaūgis ir treneris turėtų suvienyti jėgas vyrų nacionalinėje komandoje. Eltos nuotr.


Intensyvūs metai

Rugsėjo viduryje po Lietuvos krepšinio federacijos vykdomojo komiteto posėdyje paskelbta, kad su K.Maksvyčiu pasirašyta sutartis iki olimpinio ciklo pabaigos ir jis perima rinktinės vairą iš Dariaus Maskoliūno. Šią savaitę naujasis nacionalinės komandos treneris su žurnalistais pasidalino artimiausiais planais.

„Pirmiausia laukia keli namų darbai. Pirmas iš jų - surinkti trenerių štabą. Po to - sudaryti žaidėjų sąrašą, dar vėliau - pasirengimo planą. Kol kas yra juodraštiniai planų variantai, po truputį pradedame kibti į darbus. Kai kurių trenerių sutikimą jau turiu, iš kai kurių dar laukiu. Kai kuriais atvejais reikia derinti ne tik su jais, bet ir klubais. Paprašyčiau šiek tiek palaukti", - sakė K.Maksvytis. Jis užsiminė, kad pranešimo apie suformuotą trenerių štabą galima laukti ateinančią savaitę.

Rinktinės kandidatų sąrašą K.Maksvytis turi sudaryti iki spalio 20 d. „Taip ilgai gal netempsime, juodraštį sau jau esu pasidaręs. Aišku, vienas sąrašas yra langams, kitas - vasarai. Pats sunkiausias etapas galbūt ir bus pats pirmasis, nes rinktinę „pačiupinėsiu" tik 3-4 dienas ir reikės iškart žaisti. Sunku per tokį trumpą laiką įdiegti kažkokias naujoves, susistyguoti iki galo. Pirmas turas bus labai svarbus ir norėčiau jam surinkti pačią stipriausią komandą, kokią tik įmanoma", - svarstė rinktinės treneris.

Per ateinančius 12 mėnesių jo laukia du iššūkiai. Visų pirma - 2023 m. pasaulio čempionato atranka, kurios F grupėje lietuviai varžysis su Čekija, Bosnija ir Hercegovina bei Bulgarija. Lapkričio 26 d. K.Maksvyčio auklėtiniai namie žais su bulgarais, o lapkričio 29 d. išvykoje susitiks su čekais. Antras atrankos langas atsidarys 2022 m. vasarį, trečias - liepą.

Kitas artimiausių 12 mėnesių iššūkis - 2022 m. rugsėjo 1-18 d. vyksiantis Europos čempionatas. Ir prieš jį, ir po jo teks tęsti pasaulio pirmenybių atranką. Antrojo atrankos etapo langai numatyti 2022 m. rugpjūtį ir lapkritį bei 2023 m. vasarį. Taigi per 12 mėnesių K.Maksvyčio laukia vienas čempionatas ir keturi langai.

Du atskirus sąrašus treneris paminėjo todėl, kad lapkritį ir vasarį rinktinei negalės padėti NBA ir Eurolygos klubų krepšininkai.

Subrendęs atsakomybei

Lietuvos rinktinės treneriu K.Maksvytis galėjo tapti dar 2019 m. rudenį, bet tada jo neišleido darbdaviai - Permės klubo „Parma" (Rusija) vadovai. Šįkart klubas barjerų nestatė. „Jau turėjome istoriją anksčiau ir buvome šiek tiek „apsišlifavę". Jie matė, kaip man tai buvo skausminga. Dabar apsidraudėme ir įtraukėme į sutartį šį punktą. Ir federacijos atstovai buvo labai aktyvūs, daug kalbėjo su Permės klubu. Viskas susidėjo ir šįkart nebuvo problemų", - pasakojo K.Maksvytis. Naujasis federacijos prezidentas Vydas Gedvilas dar prieš rinkimus neslėpė, kad trenerio poste mato būtent K.Maksvytį.

Ankstesnis rinktinės treneris D.Maskoliūnas kalnų nenuvertė. Jo vadovaujama komanda vargais negalais pateko į Europos čempionatą ir nepateko į Tokijo olimpines žaidynes. K.Maksvytis teigė suprantantis, kad sės į karštą kėdę, bet teigė atsakomybės nebijantis: „Reikia priprasti prie šito vardo - vyrų rinktinės treneris. Dėl atsakomybės, tai jau esu ją pajautęs. Vykstant jaunimo čempionatams, visada buvome po padidinamuoju stiklu. Vienas čempionatas vyko Lietuvoje, kitas - čia pat, Latvijoje. Iš mūsų visada reikalavo aukščiausių rezultatų. Atrodė, jei čempionai netaps čempionais dar kartą, bus labai blogai. Žinau, kad ši kėdė yra karšta. Dažniausiai visi pradeda panašiai - su entuziazmu, kaip ir aš dabar, bet po pralaimėjimų gali būti ne tik malonių akimirkų. Esu tam pasiruošęs."

Seni ryšiai padės

Kai K.Maksvytis treniravo jaunių ir jaunimo komandas, nuo 2008 iki 2012 m. laimėjusias tris Europos ir vieną pasaulio čempionatą, jose pirmuoju smuiku griežė Jonas Valančiūnas. Dabar tiek pastarasis, tiek Edgaras Ulanovas, tiek Rokas Giedraitis, tiek Arnas Butkevičius yra vyrų rinktinės nariai.

„Turėjau asmeninių ambicijų pratęsti istoriją, pradėtą su jaunimo rinktine, kol tie krepšininkai dar yra vyrų rinktinės žaidėjai. Gal, jei dabar nebūtų paskyrę, vėliau jau būtų ir ne taip įdomu tapti vyriausiuoju treneriu. Tačiau dabar norisi pratęsti istoriją ir įtampai esu pasiruošęs", - svarstė treneris.

Jo nuomone, seniai užmegzti ryšiai su krepšininkais turėtų padėti vyrų rinktinėje: „Kol kas kalbėjau tik su tais žaidėjais, su kuriais ir šiaip daugiau bendrauju. Kai kurie mane pasveikino, apsikeitėme maloniomis frazėmis. Tačiau, be abejo, reikės sėsti prie kandidatų sąrašo. Mėgstu išlaikyti gerą santykį su žaidėjais. Reikės pasikalbėti su kiekvienu kandidatu, išsiaiškinti jų situacijas.

Dabar bus kita rinktinė. Nežinau, ar buvę auklėtiniai turės pranašumą prieš kitus žaidėjus. Būnant Lietuvos rinktinės treneriu turbūt nereikėtų žiūrėti, ar krepšininkas yra iš tos „auksinės kartos", ar ne. Tačiau jie mane jau pažįsta, o aš pažįstu juos. Žinau, kaip jie elgiasi stresinėse situacijoje, jų stiprybes ir silpnybes. Manau, ši patirtis man tik padės."

Iškovojęs daug medalių su jaunimu, K.Maksvytis jų tikisi ir su vyrų rinktine. „Jei apie tai negalvočiau, neičiau į šias pareigas. Mums, treneriams, patogiau pradėti nuo kuklių tikslų, nes paskui gali prisikalbėti ir pralaimėti, nudegti. Bet aš žinau, kur einu, ir kitokių tikslų nėra. Juk nebus tikslas tik pasiekti kažkokį pergalių skaičių ar išeiti į kitą etapą. Jeigu jau einame, tikslas visada turėtų būti medaliai", - neabejojo rinktinės strategas. Nacionalinė komanda medalių neiškovojo nuo 2015 m., kai pelnė Europos čempionato sidabrą.

Tęstinumas ir permainos

Viena iš rinktinės problemų, kad geriausi jos krepšininkai - J.Valančiūnas ir Domantas Sabonis - žaidžia toje pačioje vidurio puolėjo pozicijoje. Leisti juos į aikštelę kartu bandė ir Dainius Adomaitis, ir D.Maskoliūnas, bet vaisių tai neatnešė.

K.Maksvytis mano, kad bandyti vis tiek reikia: „Pirmas tikslas yra turėti rinktinėje visus geriausius žaidėjus. Pas mus tokia situacija, kad toje pačioje pozicijoje turime žaidėjus iš geriausios pasaulio lygos. Treneriui tai yra galvos skausmas - padalinti minutes, surasti žaidimo braižą. Tačiau tai yra malonus galvos skausmas. Svarbiausia visus surinkti, o kai surinksime, bandysime viską derinti. Turėsime planą A su dviem aukštaūgiais, planą B su mobilesne sudėtimi. Manau, jei geriausi žaidėjai žaidžia vienoje pozicijoje, nereiškia, kad jų nereikia kviesti ar laikyti ant suolo."

Naujasis treneris nenori visko pradėti nuo balto lapo, jis bandys perimti pirmtakų patirtį. „Kol kas neteko su jais kalbėtis, bet būtinai reikės tai padaryti. Su D.Maskoliūnu tik apsikeitėme formaliomis žinutėmis, tačiau tikrai su juo susisieksiu paklausinėti apie užkulisius, žaidėjus, kuriais jis liko patenkintas ir kuriais galbūt nusivylė. Tikrai pasikeisime šia informacija", - teigė K.Maksvytis.

Tarp jo pagalbininkų turbūt bus ir vienas ar du krepšinio specialistai iš ankstesnių trenerių štabų. „Toks atrankos formatas, koks yra dabar, man neatrodo labai sąžiningas, nes treneris turi tik kelias treniruotes, bet po jų žaidėjai turi pergalingai žaisti už Lietuvą. Toks darbas yra nedėkingas, tačiau jį atliksime. Todėl manau, kad štabe turėtų būti bent vienas ar du žmonės, jau dirbę languose ir galintys pasidalinti savo patarimais", - paaiškino K.Maksvytis.

Permainų galima tikėtis kandidatų sąraše. Treneris neslepia norintis sugrąžinti į sudėtį savo auklėtinį Permės klube, gynėją Adą Juškevičių: „Manau, jis bus ypač reikalingas languose, kai nebus pagrindinių žaidėjų ir reikės per trumpą laiką pasiekti rezultatą. Man reikės kuo daugiau krepšininkų, kurie žino mano sistemą, yra su manimi dirbę. Bandysiu su Adu kalbėtis."

Dar vienu sugrįžėliu turėtų tapti aukštaūgis Donatas Motiejūnas. „Su D.Motiejūnu irgi kalbėjomės, jis mane pasveikino. Manau, jis irgi turėtų būti rinktinėje", - sakė K.Maksvytis. Tiesa, Eurolygoje žaisiantis D.Motiejūnas grįžti į rinktinę turbūt galės tik vasarą.

Dosjė

*Kazys Maksvytis

*Gimė 1977 m. birželio 15 d. Darbėnuose (Kretingos r.).

*Pasiekimai: su Lietuvos 16-mečių rinktine laimėjo 2008 m. Europos čempionatą, su 18-mečių rinktine - 2010 m. Europos čempionatą, su 19-mečių rinktine - 2011 m. pasaulio čempionatą, su 20-mečių rinktine - 2012 m. Europos čempionatą. Treniruodamas Klaipėdos „Neptūną", LKL čempionate 2013 m. iškovojo bronzą, o 2014 m. - sidabrą, treniruodamas Panevėžio „Lietkabelį" 2017 m. pelnė LKL sidabrą.

*Darbas klubuose: Vilniaus „Sakalai" (2011-2012 m.), Klaipėdos „Neptūnas" (2012-2015 ir 2017-2019 m.), Panevėžio „Lietkabelis" (2015-2017 m.), Permės „Parma" (nuo 2019 m.).

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠVADA: Bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“ bendrai sukurta vakcina nuo COVID-19 po trijų dozių „vis dėlto veiksminga“ prieš omikron atmainą, sakoma trečiadienį paskelbtame Vokietijos bendrovės pranešime.
  • AUKCIONAS: Keli Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparto ginklai aukcione JAV parduoti už beveik 3 mln. dolerių.
  • KATASTROFA: Indijos ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Bipinas Rawatas ir jo žmona yra tarp 13 žmonių, žuvusių trečiadienį per sraigtasparnio katastrofą šalies pietuose, pranešė Karinės oro pajėgos.
  • KVOTA: Socialinės apsaugos ir darbo ministrės įsakymu tarptautinio transporto sektoriui 2022 metams nustatyta 16 tūkst. dydžio kvota vairuotojams iš užsienio, kuri yra 4,4 tūkst. didesnė nei šiemet.
  • TITULAS: Žurnalo „Time“ skaitytojai išrinko Brazilijos prezidentą Jairą Bolsonarą Metų žmogumi.
  • IŠLAIDOS: Kalėdinės dovanos ir vaišių stalas kiekvienam šalies gyventojui vidutiniškai atsieis 180 Eur, teigia SWED banko vykdyta apklausa.
  • NATO: JAV prezidentas Joe Bidenas, reaguodamas į Maskvos susirūpinimą dėl NATO plėtros į rytus, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pažadėjo, kad aptars šią temą su kolegomis iš Aljanso.
  • IŠMOKA: Lenkija ir Vengrija, tikėtina, šiemet nesulauks pirmosios milijardų eurų išmokos iš ES lėšų, skirtų ekonomikos gaivinimui po pandemijos, antradienį perspėjo aukščiausio rango pareigūnas.
  • TRANZITAS: Seimo Užsienio reikalų komitetas ragina nedelsiant nutraukti vienos didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamintojų ir eksportuotojų „Belaruskalij“ krovinių tranzitą per Lietuvą.
  • ĮVERTINIMAS: Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Prezidentūroje apdovanojo Konstitucijos egzamino nugalėtojus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia skiepyti vaikus nuo 5 metų nuo koronaviruso?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-14 -10 C

-3 +1 C

 

0 +4 C

-9 -3 C

+1 +3 C

 

0 +2 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s