respublika.lt

Alkani lietuviai ir sustiprėję varžovai

2022 birželio 27 07:25:37
Arūnas ABROMAITIS

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė ruošiasi trečiajam 2023 m. pasaulio čempionato atrankos langui, kuriame susitiks su bulgarais ir čekais. Per pirmuosius du langus Kazio Maksvyčio treniruojama komanda laimėjo visas ketverias rungtynes ir užsitikrino tiek kelialapį į antrąjį atrankos etapą, tiek pirmąją vietą F grupėje. Dabar jai reikia sėkmingai užbaigti darbą ir į antrąjį atrankos etapą žengti su maksimaliu pergalių skaičiumi. Siekti šio tikslo teks pasikeitusia sudėtimi, kurioje netrūksta debiutantų ar rinktinėje vos spėjusių kojas apšilti krepšininkų. Tuo metu bulgarai ir čekai, kovojantys dėl išlikimo, buria stipresnes sudėtis nei praėjusių metų lapkritį, kai jie pralaimėjo lietuviams.

×
nuotr. 2 nuotr.
Naujasis kapitonas Marius Grigonis rinktinėje bus vienas iš nedaugelio didelį patirties bagažą sukaupusių krepšininkų. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Masinis „nubyrėjimas"

Trečiojo lango rungtynėmis baigsis pirmasis atrankos langas. Komandos nusineš iškovotas pergales į antrąjį, todėl kiekvienas mačas yra svarbus. K.Maksvyčio auklėtiniai liepos 1 d. išvykoje žais su bulgarais, o liepos 4 d. - Klaipėdoje su čekais.

Teoriškai vasaros languose rinktinės turėtų būti stipresnės nei lapkritį ar vasarį, nes jau baigėsi NBA ir Eurolygos sezonai, šių lygų atstovai gali prisijungti prie nacionalinių komandų. Praktikoje dažnai būna kitaip ir Lietuvos pavyzdys tai patvirtina. Dauguma krepšininkų, potencialiai galinčių atsidurti rinktinės 12-uke, prie jos prisijungs tik antrajame atrankos etape rugpjūtį arba Europos čempionate rugsėjį.

Šįkart nacionalinėje komandoje nebus ne tik NBA žvaigždžių Jono Valančiūno bei Domanto Sabonio. Nebus ir Eurolygos klubuose praėjusį sezoną žaidusių Roko Jokubaičio, Roko Giedraičio, Mindaugo Kuzminsko, Artūro Gudaičio, Donato Motiejūno, Luko Lekavičiaus, Edgaro Ulanovo. Pastarasis nežais rinktinėje ir Europos čempionate. Be minėtų krepšininkų, kandidatų sąraše nėra neturių LKL čempiono Vilniaus „Ryto" atstovų - Margirio Normanto, Vaido Kariniausko, Mindaugo Girdžiūno, Arno Butkevičiaus. Prie sąrašo reikia pridėti Italijoje gerą sezoną turėjusius Eimantą Bendžių ir Osvaldą Olisevičių.

Mįslingos galimybės

Birželio 16 d., kai nacionalinė komanda susirinko Kaune, K.Maksvytis sakė, kad šįkart ji yra jaunesnė ir alkanesnė. Reikia pridurti - jaunesnė gal ne amžiumi, o dėl patirties stokos. Iš pradžių K.Maksvytis į kandidatų sąrašą įrašė 15 pavardžių, po to pridėjo Beną Griciūną ir gavosi 16. Tarp tų 16-os yra penki potencialūs debiutantai - Ignas Brazdeikis, Donatas Sabeckis, Karolis Lukošiūnas, B.Griciūnas ir Tadas Sedekerskis. Pastarasis yra žaidęs rinktinėje, tačiau tik kontrolines rungtynes.

Dar keli krepšininkai patirties turi, bet nedaug. Arnoldas Kulboka rinktinėje yra sužaidęs 1 oficialų mačą, Arnas Velička - 4, Regimantas Miniotas - 5. Tik šiame atrankos cikle nacionalinėje komandoje debiutavo Eigirdas Žukauskas, Gytis Radzevičius ir Vytenis Čižauskas.

Daugiau patirties atrankos varžybose yra sukaupę Tomas Dimša, Gytis Masiulis, Laurynas Birutis ir Martynas Echodas, o didžiuosiuose turnyruose yra dalyvavęs tik vienas iš 16-uko - naujasis rinktinės kapitonas Marius Grigonis.

Patirties stoką gali kompensuoti talentas. Šįkart jo daugiau nei lapkritį ar vasarį, bet vėlgi - tik teoriškai. Iš NBA atvyko I.Brazdeikis, iš NBA dublerių G lygos - A.Kulboka, iš Eurolygos klubų - M.Grigonis ir T.Sedekerskis. Tačiau M.Grigonis nežaidė krepšinio nuo vasario, T.Sedekerskis Vitorijos ekipoje „Baskonia" gaudavo nedaug laiko, ypač sezono pabaigoje, I.Brazdeikis niekada nėra žaidęs europinio krepšinio, o A.Kulboka nuo jo kiek atitrūko G lygoje. Sunku pasakyti, ar ši komanda bus stipresnė už žaidusias lapkritį bei vasarį, bet jos galimybės tikrai mįslingesnės.

Bulgarai - su A.Vezenkovu

Pirmajame atrankos lange 2021 m. lapkritį lietuviai namie 89:69 nugalėjo bulgarus ir išvykoje 74:66 įveikė čekus. Vasarį mūsiškiai dukart privertė pasiduoti bosnius. Jei K.Maksvyčio auklėtiniai neturi didelių priežasčių jaudintis, tai varžovai - turi. Į antrąjį atrankos etapą pateks trys iš keturių grupės komandų ir panašu, kad ketvirtąja - nevykėle - taps Bulgarija arba Čekija. Prie sienos priremtos rinktinės liepos langui stengiasi suburti kuo stipresnes pajėgas.

Lapkritį mače su lietuviais bulgarų sudėtyje nebuvo dviejų svarbiausių krepšininkų - puolėjo iš Pirėjo „Olympiakos" Aleksandro Vezenkovo ir natūralizuoto amerikiečio, gynėjo iš Stambulo „Galatasaray" Di Bosto (Dee Bost). Dabar jie yra tarp 14-os žaidėjų, kuriuos treneris Rosenas Barčovskis pakvietė ruoštis rungtynėms su lietuviais ir bosniais.

„Man svarbiausia, kad vasarą nevyksta Eurolygos rungtynės ir galime pasitelkti A.Vezenkovą. Neabejoju, kad per ankstesnes atrankos rungtynes jis sirgo už mus prie televizoriaus. Dabar, po fantastiško sezono, jis galės mums padėti aikštelėje", - sakė R.Barčovskis. Sezonas tikrai buvo fantastiškas. A.Vezenkovas rinko 13,7 taško bei 17,8 naudingumo balo ir buvo išrinktas į Eurolygos pirmąjį simbolinį penketą.

Bulgarijos rinktinės pagrindą tradiciškai sudaro vietos klubuose rungtyniaujantys krepšininkai. Be A.Vezenkovo ir D.Bosto, užsienio komandose žaidžia tik puolėjas Konstantinas Kostadinovas ir vidurio puolėjas Emilis Stoilovas. Jie abu praėjusį sezoną rungtyniavo Ispanijos antrajame divizione.

Čekai - su T.Satoranskiu

Lapkričio lange čekai turėjo labai daug nuostolių. Rinktinei negalėjo padėti Tomašas Satoranskis, Janas Veselas, Patrikas Auda, Ondžejus Balvinas ir Vitas Krejčis. Šių žaidėjų buvimas arba nebuvimas sudėtyje lemia, kokia Čekijos komanda išeina į aikštelę - vidutiniokė ar ekipa, sugebanti prasibrauti į olimpines žaidynes. Be to, mače su lietuviai sunkią traumą patyrė dar vienas potencialus lyderis - Davidas Jelinekas.

Panašu, kad šįkart treneris Ronenas Ginzburgas surinks pajėgesnę komandą. Jai turėtų padėti iš NBA grįžęs ir „Barcelona" nariu tapsiantis T.Satoranskis bei Japonijoje praėjusį sezoną rungtyniavęs ir dėl to į atrankos langus negalėjęs atvykti aukštaūgių tandemas - P.Auda ir O.Balvinas. Į rikiuotę sugrįžo D.Jelinekas, nors jo sveikatos būklė R.Ginzburgui dar kelia abejonių.

Rinktinėje ir šiame lange nebus Turkijos čempionu su Stambulo „Fenerbahce" tapusio J.Veselo bei V.Krejčio, praėjusį sezoną debiutavusio NBA klube „Oklahoma City Thunder". Viską susumavus, galima daryti išvadą - čekų sudėtis nebus optimali, bet tikrai stipresnė nei lapkritį.

Būsimi varžovai

Pirmajame atrankos etape rinktinės suskirstytos į aštuonias grupes. B ir H grupėse jau aiškios visos kelialapius į antrąjį gausiančios komandos. Paradoksalu, bet Nyderlandai turės kelialapį, nors gali nepasiekti nė vienos pergalės. Taip yra todėl, kad, diskvalifikavus Baltarusija ir Rusiją, B ir H grupėse liko tik po tris rinktines. Kita vertus, yra grupių, kuriose vyksta atkakli kova. C ir D grupėse teoriškai kelialapių dar neužsitikrino nė viena komanda.

Antrajame etape rinktinės bus suskirstytos į naujas grupes po šešias komandas. Lietuviai keliaus į K grupę ir ten žais su trimis pirmojo etapo E grupės ekipomis. Faktas, kad antrajame etape mūsiškiai susidurs su aukštesnio lygio varžovais, nes E grupėje kelialapį jau užsitikrino Prancūzija. Prie jos turbūt prisijungs Juodkalnija ir Vengrija. Antrojo etapo langai bus atidaryti šių metų rugpjūtį ir lapkritį bei 2023 m. vasarį. Į pasaulio čempionatą pateks po tris geriausias kiekvienos antrojo etapo grupės rinktines.

Lietuvos rinktinės kandidatai

Gynėjai: Marius Grigonis, Tomas Dimša, Arnas Velička, Vytenis Čižauskas, Donatas Sabeckis, Karolis Lukošiūnas;

puolėjai: Gytis Radzevičius, Eigirdas Žukauskas, Ignas Brazdeikis, Arnoldas Kulboka, Tadas Sedekerskis, Gytis Masiulis, Regimantas Miniotas;

vidurio puolėjai: Laurynas Birutis, Martynas Echodas, Benas Griciūnas.

F grupės tvarkaraštis

Liepos 1 d.

19 val. Bulgarija - Lietuva (Samokove)

21 val. Čekija - Bosnija ir Hercegovina (Pardubicėje)

Liepos 4 d.

19.30 val. Lietuva - Čekija (Klaipėdoje)

21 val. Bosnija ir Hercegovina - Bulgarija (Sarajeve)

Lentelės

A grupė

1. Serbija* 3 1

2. Latvija* 3 1

3. Belgija 2 2

4. Slovakija 0 4

B grupė

1. Graikija* 2 1

2. Turkija* 1 2

3. Didžioji
Britanija* 1 1

C grupė

1. Suomija 3 1

2. Slovėnija 2 2

3. Švedija 2 2

4. Kroatija 1 3

D grupė

1. Vokietija 3 1

2. Izraelis 2 2

3. Estija 2 2

4. Lenkija 1 3

E grupė

1. Prancūzija* 4 0

2. Juodkalnija 2 2

3. Vengrija 2 2

4. Portugalija 0 4

F grupė

1. Lietuva* 4 0

2. Bosnija ir
Hercegovina 2 2

3. Bulgarija 1 3

4. Čekija 1 3

G grupė

1. Sakartvelas* 3 1

2. Ispanija* 3 0

3. Ukraina 1 2

4. Šiaurės
Makedonija 0 4

H grupė

1. Italija* 2 1

2. Islandija* 2 1

3. Nydelandai* 0 2

(vieta, komanda, pergalės,
pralaimėjimai)

* Žvaigždute pažymėtos komandos jau užsitikrino kelialapius į antrąjį etapą.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • GELBĖTOJAI: Neringos kurorto gyventojų ir svečių saugumu rūpinasi geriausi šalies pajūrio gelbėtojai - tai paaiškėjo po antradienį vykusio Lietuvos paplūdimio gelbėtojų čempionato.
  • BŪSTAS: Savivaldybėms sudarytos sąlygos neskaidriai parduoti jų valdomą būstą, teigia Specialiųjų tyrimų tarnyba, atlikusi Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo antikorupcinį vertinimą.
  • PERSPĖJA: „Luminor“ bankas perspėja neprarasti budrumo ir nepakliūti į sukčių pinkles socialiniuose tinkluose - pastaruoju metu socialiniame tinkle „Facebook“ buvo fiksuotas sukčių sukurtas banko profilis, kuris skelbė apie laimėjimą konkurse bei ragino paspausti atsiųstą nuorodą ir pateikti savo duomenis.
  • ALIEJUS: Iš Klaipėdos uosto tanklaiviu išgabenta 15 tūkst. tonų ukrainietiško saulėgrąžų aliejaus, pranešė jūrų krovinių kompanija „Bega“.
  • GINČAI: Pirmąjį šių metų pusmetį Darbo ginčų komisijos gavo beveik 3000 prašymų išnagrinėti darbo ginčus tarp darbuotojo ir darbdavio: daugiausia prašymų gauta iš transporto ir saugojimo veiklos sektoriaus įmonių, antroje vietoje – statybų sektorius.
  • PASPIRTUKAI: Kiek daugiau nei trečdalis lietuvių palaikytų draudimą važiuoti elektriniais paspirtukais šaligatviu, labiau riboti jiems leistiną greitį, rodo „Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa.
  • VIZOS: Interviu leidiniui „Deutsche Welle“ užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis paragino Europos Sąjungos šalis pasekti Lietuvos pavyzdžiu ir įvesti vizų draudimą Rusijos turistams.
  • PROGNOZĖ: 2023 metais minimali mėnesio alga gali padidėti nuo 15% iki 19%, sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas - tuo metu pensijos ir biudžetininkų atlyginimai turėtų augti 10%.
  • KAINOS: Eksportuotų prekių kainos birželį, palyginti su tuo pačiu metu pernai, padidėjo 16,8%, importuotų prekių – 31,5%.
  • SKRYDŽIAI: Oro bendrovė „Turkish Airlines“ nuo spalio mėnesio vykdys penkis papildomus skrydžius iš Vilniaus oro uosto į Stambulą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar mėgstate lankytis zoologijos soduose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+13 +20 C

 

+11 +20 C

+20 +25 C

+22 +25 C

 

+24 +27 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s