Karantinas ir bandymas imituoti visavertį pasiruošimą startams Lietuvoje, ar rimtas darbas ir puikios treniruočių sąlygos Portugalijoje? Didžioji dalis Lietuvos baidarių ir kanojų irkluotojų pasirinko pirmąjį variantą, prie antrojo liko tik Artūras Seja su treneriu. „Džiaugiuosi, kad likau Portugalijoje, nes čia galiu toliau sportuoti“, - „Vakaro žinioms“ sakė 24-erių baidarininkas.
Mūsų šalies baidarių ir kanojų irkluotojai, kaip ir įprastai, ruoštis svarbiausiems sezono startams keliavo į šiltus kraštus. Šį kartą Portugalijoje jie rinkosi šlifuoti įgūdžius prieš vasarą turėjusias vykti Tokijo olimpines žaidynes. Tačiau ir čia kortas sumaišė koronavirusas. Taigi dauguma sportininkų susipakavo mantą ir išskrido atgal į gimtinę, kad neužstrigtų šioje pietvakarių Europos valstybėje. A.Seja su treneriu Romualdu Petrukanecu nusprendė tęsti darbus užsienyje.
„Tiesiog Portugalijoje turėjome treniruočių stovyklą, po poros savaičių darbo ten šalys pradėjo uždarinėti sienas. Taigi sportininkams buvo pasakyta, jog kas nori, gali važiuoti namo. Tačiau Lietuvoje nieko gero nelaukė, būtų reikėję sėdėti karantine, tad mes ir nusprendėme čia pasilikti bei dirbti toliau. Grįžti nesinori. Nėra jokios prasmės parvykti ir būti uždarytam. O dabar esame geroje vietoje, kur galima sportuoti, puikiai maitina. Vandenynas už 100 m, taigi viskas tvarkoje“, - kalbėjo A.Seja.
Tačiau jis nesistebėjo, kad kolegos pasirinko grįžimą į Lietuvą: „Suprantu juos. Dauguma jų yra vyresni, turi šeimas. Aš šioje situacijoje esu kiek laisvesnis. Taigi džiaugiuosi, kad likau, nes galiu toliau treniruotis. Lietuvoje sąlygų treniruotis būtų mažai. Nebent būtų visus patikrinę dėl koronaviruso ir olimpinei rinktinei būtų sudarę sąlygas treniruotis kartu.“
Žinoma, pasak baidarininko, šiuo metu net nebūtų galimybių grįžti į Lietuvą, juk net skrydžių nėra. Taigi sportininkas su treneriu prisijungė prie Lenkijos komandos ir tęsia stovyklą.
„Planavome pasilikti iki 21 d. Paskui matysime, kaip bus, ar jau bus galima skraidyti. Juk šiuo metu pasaulyje kiekvieną dieną viskas keičiasi. Taigi kažkokio grįžimo plano dar nėra, nes dar daug nežinomybės. Taip pat nežinau, ar reikia to plano“, - svarstė A.Seja.
Kalbant apie sportinę pusę, viskas Portugalijoje vyksta normaliai, treniruotės organizuojamos įprastu režimu, nors Tokijo olimpinės žaidynės ir buvo perkeltos iš 2020 m. į 2021 m.
„Viską darome taip, kaip ir planavome. Manau, metus tiesiog dirbsime be varžybų. Juk dabar sunku pasakyti, ar jos šiais metais dar bus. Yra tikimybė, jog sezonas taip ir praeis be nieko. Tačiau mes treniruosimės taip pat, kaip ir iki šiol. Toks yra mūsų darbas. Negalime apleisti sportinės formos“, - teigė A.Seja.
Tiesa, baidarininkas buvo vienas iš tų, kurie norėjo, kad olimpinis startas vis dėlto vyktų šiais metais. Nors, primename, 2019 m. nė vienam mūsų baidarių ir kanojų irkluotojui nepavyko iškovoti olimpinio kelialapio. Tai jie ketino padaryti šiemet.
„Tiesiog mes tikrai daug sportuojame. Per savaitę turime po 14 treniruočių. Taigi tas galutinis tikslas tarsi bus nerealizuotas. Nors jau dabar galėčiau varžytis, esu pasiruošęs. Apmaudu, jog olimpinių žaidynių šiemet nebus. Tačiau tenka susitaikyti su situacija ir bandyti kovoti 2021 m. Beje, niekam nereikėtų sakyti, jog jei žaidynės vyktų šiemet, sportininkai būtų nevienodai pasiruošę. Niekada ir nebūna vienodų sąlygų. Tiesiog reikia pagaliau su tuo susitaikyti. Pavyzdžiui, vokiečiai turi tokias sąlygas, kokių lietuviai niekada neturės. Taigi nereikėtų visą gyvenimą verkti, kad sąlygos nevienodos. Tiesiog reikia ieškoti išeities iš padėties“, - įsitikinęs A.Seja.
Baidarininkas pripažino, jog pradžioje dėl tokios situacijos pasaulyje buvo kiek sunku susikoncentruoti treniruotėms. Tačiau dabar mintys nebekankina.
„Esame puikiame mažame miestelyje, šalia yra vandenynas, ramu. Jei telefono neimi į rankas, apie jokias pasaulio problemas čia beveik ir nesužinai, jų tarsi nėra. Tiesiog sportuojame ir bandome nuo visko atsiriboti. Taigi joks papildomas stresas ir nekyla“, - pridūrė sportininkas.
Aišku, bet kuriuo atveju, visiškai atsiriboti nuo pasaulio negali. Visa žiniasklaida, visi socialiniai tinklai primena apie realybę. Tačiau sportininkas vis tiek bando nekreipti dėmesio.
„Šalyje didelės panikos nėra. Tačiau žmonės vaikšto su apsauginėmis kaukėmis. Aišku, mes daug niekur nevaikštome, vengiame kontakto, gyvename uždaroje teritorijoje. Pačiame viešbutyje yra ir sporto salė, ir geras maitinimas. Išėjus už 50 m jau gali irkluoti ant vandens, taigi kažkur daug vaikščioti nereikia. Apskritai šiame kurortiniame miestelyje labai mažai žmonių, jei jie neina prie paplūdimio, taip gali nieko ir nesutikti. Kadangi čia mažas miestelis, tai ir didelių parduotuvių nėra. Jos tikrai neiššluotos, kaip kartais per televiziją rodo kitas šalis siaučiant koronavirusui. Žmonės nepuola į parduotuves masiškai pirkti produktų. Didelių susibūrimų parduotuvėse taip pat nepasitaiko“, - pasakojo A.Seja.
Pirmiausia, dar būnant ir kitiems mūsų irkluotojams, lietuviai treniravosi Mortagua mieste, o dabar A.Seja su treneriu yra kurortiniame Vila Nova De Milfontešo miestelyje.
„Kadangi didžioji dalis sportininkų išvyko, organizatoriams nebuvo verta išlaikyti didelį kompleksą. Taigi ir išvykome į mažesnį miestelį, kur stovyklą jau buvo užsisakę lenkai. Niekas iš čia mūsų nevaro, galima sakyti, esame pajamų šaltinis. Juk esant tokiai situacijai pasaulyje, daug kas gali susidurti su krize“, - sakė A.Seja.