respublika.lt

WRC šturmanai vis dažniau renkasi ralio maratono iššūkį

2022 gegužės 11 11:31:51
pitlane.lt inf.

Jei kada nors sėdėdami keleivio sėdynėje per išvyką staiga sulaukėte navigacinio klausimo, galite bent šiek tiek suprasti, su kokiu spaudimu susiduria geriausi automobilių sporto šturmanai.

×
nuotr. 2 nuotr.
S.Loebo ir D.Elenos ekipažas. Autorių nuotr.

 

Ne mažiau pusės - tiek nuo navigatoriaus darbo priklauso ekipažo sėkmė Dakare - sudėtingiausiame pasaulio ralyje. Tiesa, dažnam žiūrovui kyla klausimas - kuo skiriasi šturmano darbas klasikiniame ralyje ir ralio maratone?

Esminis skirtumas - klasikiniame ralyje ekipažas važiuoja jau žinomu maršrutu, kuriuo jau yra važiavę du kartus ir detaliai jį susižymėję. Toliau šturmano darbas, naudojantis savo sudaryta stenograma, įspėti, kokio kampo posūkis artėja, kokio ilgio tiesioji laukia ar už kiek metrų laukia tramplinas.

Tuo tarpu Dakare, šturmanas atlieka navigatoriaus darbą - pirmą kartą važiuodamas greičio ruožu ieško trasos, kuria turi važiuoti , bei tik apytiksliai nurodo, kokia kryptimi turi važiuoti pilotas, o tam atlikti, remiasi organizatorių duota kelio knyga likus 15 minučių iki starto. Tikras iššūkis, ar ne? Regis, ne veltui sudėtingiausio ralio etiketę gavęs Dakaro ralis vis dažniau žavi ir klasikinio ralio šturmanus.

Teks įvaldyti naujus įgūdžius

Į 2023 metų Dakaro lenktynes žavesio tikrai įneš aštuoniskart pasaulio ralio čempiono (WRC) Sebastieno Ogier šturmanas Julienas Ingrassia. Balandžio pradžioje prancūzas paskelbė pirmąją savo stotelę po pasitraukimo iš WRC 2021 m. pabaigoje - kartu su Mika Pisano dalyvaus Dakaro ralyje.

Nors šturmano vaidmuo iš esmės bus toks pat, kaip ir klasikiniame ralyje, neabejotinai jam teks įvaldyti keletą naujų įgūdžių Dakare. Tačiau jei kas ir sugebės prisitaikyti, tai bus J. Ingrassia - vienas kruopščiausių ir geriausių šturmanų WRC istorijoje.

Prieš pusę metų karjerą pasaulinėje ralio arenoje pabaigęs prancūzas šiemet dar nedalyvavo jokiose automobilių varžybose. Tačiau tikrai nekantrauja įsitraukti į naują iššūkį - sekdamas kitų WRC šturmanų pėdomis, kurie pasirinko save išbandyti ralio maratone.

WRC jau iškeitė į Dakarą

Vienas tokių yraYazeed Al-Rahji („Toyota") šturmanas Michealas Orras. Airis net pašoko iš džiaugsmo, kuomet prieš 2021 m. Dakaro ralio startą išvydo kelio knygą. Būtent tokią, kurią net 143 kartus naudojo pasaulio ralio čempionato etapuose. Ir kaip pats neslepia: „sąlygos Dakare dabar visiems lygios", o jam kaip visai neseniai persikėlusiam į sunkiausią ralio reidą pasaulyje - šansai nugalėti padidėja.

Vienas labiausiai patyrusių šturmanų Dakaro ralyje - Timo Gottschalk taip pat savo karjerą pradėjo WRC. Vokietis Dakare jau yra navigavęs ralio reido asams Nasser Al-Attiyah ir Carlos Sainzui, o šiuo metu sėdi ir šalia vieno talentingiausių bei greičiausių Lenkijos lenktynininkų Jakubo Przygonskio.

Nereikėtų pamiršti ir devynis kartus pasaulio ralio čempiono Danielio Elena, buvusio Sebastieno Loebo šturmano. Po itin nesėkmingo starto 2021 m. Dakare su „Prodrive" valdomu „Bahrain Raid Xtreme BRX1" automobiliu, po 23 metų ekipažas išsiskyrė. Monake gyvenančiam šturmanui ralio maratone kalnų nuversti nepavyko, bet į gyvenimo aprašymą įsirašyti tikrai gali.

Laikraščių prenumerata internetu

  • LIFOSA: Kėdainių trąšų gamybos bendrovė „Lifosa“, kuriai pritaikius sankcijas buvo paskirtas laikinasis administratorius, abejoja ir jo skyrimo pagrįstumu, ir kompetencija.
  • KAINA: Statybos kainos gegužę per metus padidėjo 19,7%, per mėnesį – 0,9%, skelbia Statistikos departamentas.
  • ETIKA: Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kreipimusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija pradėjo tyrimą dėl nepagarbių „darbiečio“ Aido Gedvilo klausimų premjerei Ingridai Šimonytei, teigia komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė.
  • ELEKTRA: Šalyje iki metų pabaigos įrengus keturis bendros 109 mln. eurų vertės 200 megavatų elektros kaupiklius Lietuva galės apsirūpinti elektra, jei šalis būtų anksčiau nei 2025 metais atjungta nuo bendro su Rusija ir Baltarusija energetikos žiedo (BRELL), o šalies energetikos sistema taps visiškai nepriklausoma, sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
  • LĖŠOS: Netrukus Lietuvos kultūros ir kūrybinių industrijų sektorių pasieks beveik 15 mln. eurų, skirtų paskatinti kurti konkurencingus kultūros produktus ir gerinti sektoriaus įmonių infrastruktūrą.
  • SKOLOS: Nuo liepos 1 d. visiems fiziniams asmenims, kuriems taikomos priverstinio vykdymo priemonės, bus nustatytas vienodas neišieškomos sumos dydis - jis atitinka Vyriausybės patvirtinto minimalaus vartojimo poreikio dydį ir šiuo metu siekia 267 eurus.
  • DIALOGAS: Liepos 1 d., penktadienį, 10 val. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen dalyvaus Seimo „Facebook“ paskyros rubrikoje „Klausk politiko“ ir atsakys į piliečių klausimus.
  • FINANSAVIMAS: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia dar vieną kvietimą šalies sporto šakų federacijoms, neįgaliųjų sporto organizacijoms teikti paraiškas jų organizuojamų tarptautinių aukšto meistriškumo sporto varžybų finansavimui gauti - tam numatyta apie 150 tūkst. eurų.
  • KAITRA: Kretingos meteorologijos stotyje antradienį pagerintas 82 metų senumo karščio rekordas, pranešė Lietuvos Hidrometeorologijos tarnyba: remiantis preliminariais 15–16 val. duomenimis, meteorologijos stotyje oras įkaito iki 33,6 laipsnių karščio.
  • PIROTECHNIKA: Sostinės politikai trečiadienį svarstys, ar riboti fejerverkų naudojimą mieste, o galingesnę pirotechniką apskritai uždrausti.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuva turėtų kaip nors riboti Rusijos prekių tranzitą į Kaliningradą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +25 C

+20 +26 C

 

+20 +25 C

+24 +30 C

+28 +33 C

 

+19 +29 C

0-3 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s