respublika.lt

Tai gyvenimas, o ne tragedija

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 15 12:30:45, Aistė LABINAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Mindaugas Bilius tikisi, jog vis daugiau negalią turinčių žmonių rinksis sportą. Stasio Žumbio nuotr.

Mindaugas Bilius Lietuvos paralimpiniam komitetui vadovauja jau trejus metus. 38-erių buvęs lengvaatletis džiaugiasi, jog per tą laikotarpį pavyko laimėti ne vieną pergalę, palengvinusią neįgaliųjų sportininkų gyvenimus. Nors dar ir liko daug neįgyvendintų tikslų, o permainos vyksta pamažu, jie nesiskundžia. Netgi dabar, kai tenka kovoti ne su priešininku varžybose, M.Bilius sako, kad tiesiog reikia prisitaikyti prie situacijos, o kas tai padarys geriausiai, tas ir taps laimėtoju.


Neįgaliuosius, kaip ir sveikuosius sportininkus, karantinas palietė panašiai - kas kur sugebėjo, tas ten ir treniravosi. Kažkas formą stengėsi palaikyti namie, kažkas išbėgdavo pabėgioti į mišką.

„Visus užklupo nežinomybė, ką daryti. Tačiau didžiausia nežinomybė sportininkus kankina dėl varžybų, kas ir kaip toliau bus. Ir LPAK, ir visi sportininkai laukiame žinių iš Tarptautinio paralimpinio komiteto (IPC), ar šiais metais dar kokie startai bus, ar ne. Sušvelninus karantiną, neįgalieji jau gali treniruotis kaip anksčiau, tik neaišku, kam ruoštis - ar rudeniui, ar kitam pavasariui“, - „Vakaro žinioms“ teigė M.Bilius.

Tokijo paralimpinės žaidynės iš šių metų vasaros nukeltos į 2021 m. rugpjūčio 24-rugsėjo 5 d. Kitos vasarą turėjusios vykti varžybos kol kas yra „pastumtos“ į rudenį, tačiau viskas priklausys nuo situacijos pasaulyje ir pandemijos suvaldymo. Nors jau pradėjo vykti permainos ir 2021 m. kalendoriuje. Pavyzdžiui, kitais metais Japonijoje turėjo būti pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionatas, bet jis nukeltas į 2022 m.

„Manau, pirmoje vietoje yra žmogaus sveikata, gyvybė. Taigi sprendimas dėl paralimpinių žaidynių datos keitimo yra teisingas. Teko bendrauti su kitais paralimpiniais komitetais, su pačiu IPC prezidentu Endriu Parsonsu (Andrew Parsons), taigi suprantame, jog šie metai gali būti tušti. Nebent rudenį situacija pasikeis. Tačiau dabar didžiausias klausimas, kaip dėlioti pasiruošimo planus“, - pridūrė M.Bilius.

Pasak LPAK vadovo, galbūt ir galima, bet sunku tokioje situacijoje įžvelgti pliusų. Jei galvoji, kad „papildomi“ metai iki žaidynių leis geriau joms pasiruošti ir netgi „padidins“ paralimpinę komandą, tas pats galioja ir kitų šalių ekipoms. Vietas Tokijo paralimpinėse žaidynėse iš mūsiškių jau užsitikrinę maratonininkė Aušra Garunkšnytė ir Lietuvos vyrų golbolo (aklųjų riedulio) rinktinė.

„Tokijuje norėtume turėti daugiau sportininkų nei buvo 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpinėse žaidynėse. Ten buvo 13. Tiesa, žaidynių nukėlimas, pavyzdžiui, šaulei Raimedai Bučinskytei išeis į naudą. Ji turės progą geriau pasiruošti ir galimybę vykti į Tokiją. Kaip ir visur, yra ir pliusų, ir minusų. Labai norėtume, kad pastarosiose žaidynėse turėtume daugiau sporto šakų. Minėtąjį šaudymą pistoletu ar šaudymą iš lanko. Maratonininkė ir golbolo rinktinė turi kelialapius ir jau 100 proc. užsitikrinę vietas Tokijuje. Tačiau dar yra ir 11-15 lengvaatlečių, įvykdžiusių normatyvus. Nors čia bus dalijamos kvotos, tikimės, jog tarp jų gausime dar bent 2-5 vietas. Viliamės, kad pateks ir dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis, irkluotojas Augustas Navickas, šaudymo iš lanko atstovas Rolandas Baranauskas. Taigi galimybių padidinti komandą dar yra. Viliamės, jog tai pavyks“, - teigė LPAK prezidentas.

Tačiau M.Bilius pabrėžė, kad šioje situacijoje svarbiausia, jog nėra užsikrėtusių, sergančių sportininkų: „Ačiū Dievui, neturime ir prarastų sportininkų. Žinoma, vyksta daug permainų, bet esame žmonės, kurie sugeba prisitaikyti prie visko. Manau, tai nėra tragedija, tai yra gyvenimas. Tiesiog turime prisitaikyti, priprasti. Kas sugebės prisitaikyti geriausiai prie esamos situacijos, tie tikriausiai ir išeis būdami laimėtojais.“

Prisimindamas 2019 m. ir per juos neįgaliųjų pasiektus rezultatus, M.Bilius pripažino, kad visada norisi geriau, tačiau beveik visi aukšto meistriškumo atletai išsikeltus tikslus įgyvendino.

„Tai nebuvo paralimpiniai metai. Tiesiog tuomet vyko pasiruošimas žaidynėms“, - pridūrė M.Bilius.

LPAK prezidento postą jis užima jau trečius metus. Kalbant apie nuveiktus darbus, labiausiai M.Bilių džiugina, kad valstybės rentas gautų ne tik paralimpiniai čempionai, tačiau ir vicečempionai. Taip pat iš Sporto rėmimo fondo 10 proc. lėšų būtų skiriama neįgaliųjų fiziniam aktyvumui.

„Džiugina ir tai, jog pasiekėme, kad valstybės stipendijos atletams būtų didesnės, jos jau beveik prilygsta sveikųjų sportininkų stipendijoms. Mūsiškiams dabar jos beveik dvigubai didesnės. Dar kalbame ir dėl neįgaliųjų premijų, kurios nuo sveikųjų skiriasi 7-8 kartus. Galbūt ir čia pavyks pakeisti situaciją. Taip pat smagu, kad pas mus atsiranda vis naujų sporto šakų atstovų. Norime, kad sporto šakų pasirinkimas, kurias galėtų rinktis neįgalieji, būtų kuo platesnis. Džiaugiamės, jog atsirado ir socialinis reiškinys „Parateam Lietuva“. Dėl jo mes tampame labiau matomi. Norime suvienyti neįgaliųjų sporto bendruomenę ir apskritai visą mūsų visuomenę“, - kalbėjo M.Bilius.

Apibendrindamas LPAK vadovas sakė, jog viskas, nors ir pamažu, tačiau eina teigiama linkme. „Kai mane išrinko LPAK prezidentu, didžiausias mano tikslas buvo neįgaliųjų sporto populiarinimas, parodyti, kad jis toks yra, jog žmonės jį matytų. Žinoma, norėjosi pritraukti kuo daugiau negalią turinčių žmonių į sportą. Tai vyksta truputėlį lėčiau. Manau, pirmiausia mus turėjo pamatyti, o dabar per kitus ateinančius ketverius metus paaiškės, ar tai pavyko, ir ateina daugiau norinčių sportuoti“, - teigė M.Bilius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s