respublika.lt

Šventė, kurios rankinis laukė 24 metus

(0)
2022 sausio 11 21:50:50
Arūnas ABROMAITIS

Jei nesutrukdys pandemija, Lietuvos rankininkai šią savaitę startuos turnyre, apie kurį svajojo daugiau nei du dešimtmečius. Mindaugo Andriuškos treniruojama mūsų šalies rinktinė dalyvaus Europos čempionate, sausio 13-30 d. vyksiančiame Vengrijoje ir Slovakijoje. Nuo 1998 m. Europos pirmenybėse nežaidę lietuviai grupėje susidurs su Norvegijos, Rusijos ir Slovakijos komandomis. Artėjant neeiliniam rankinio įvykiui, „Sporto gyvenimas" apžvelgia, koks buvo mūsiškių kelias į čempionatą, kaip vyks turnyras, kas turėtų tapti rinktinės lyderiais ir kokiais pasiekimais gali pasigirti varžovai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rankinio rinktinė turėjo išvykti į Islandiją, bet liko treniruotis Vilniuje. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Atranka. Lietuvos rinktinė į išsvajotas Europos pirmenybes pateko ne įspūdingai atlapojusi duris, o įšokusi pro langą. Laiminga diena buvo gegužės 2-oji, bet laiminga - tik sąlyginai. Mat tą dieną paskutinėse atrankos rungtynėse lietuviai išvykoje 25:30 pralaimėjo portugalams. Po mačo teko kurį laiką palaukti, kol paaiškės rezultatai kitose grupėse. Kadangi jie buvo palankūs, Lietuvos rinktinės tapo viena iš keturių geriausių trečiąsias vietas užėmusių komandų.

Dvi pergales iš šešių galimų pasiekę lietuviai savo grupėje į priekį praleido Portugaliją ir Islandiją, o aplenkė Izraelį. Atrenkant geriausias trečiąsias vietas užėmusias komandas, buvo skaičiuojami tik taškai, iškovoti mačuose su aukščiau esančiomis ekipomis. Lietuvių atveju pačios svarbiausios buvo balandžio 29 d. vykusios rungtynės, kuriose jie namie 29:27 įveikė islandus. Būtent ši pergalė nutiesė kelią į čempionatą.

Istorija. Didžiuosiuose turnyruose Lietuvos vyrų rinktinė yra dalyvavusi tik du kartus. 1997 m. pasaulio čempionate ji liko 10-a, o 1998 m. Europos pirmenybėse - 9-a. Abiem atvejais rinktinę treniravo olimpinis čempionas Valdemaras Novickis. 1998 m. Europos čempionate lietuviai pasirodė tikrai garbingai. Jie A grupėje 22:30 pralaimėjo Jugoslavijai, 21:27 - Švedijai ir 18:20 - Vokietijai, bet lygiosiomis 20:20 sužaidė su Prancūzija ir 19:18 įveikė šeimininkę Italiją. Aplenkusi italus ir užėmusi grupėje penktąją vietą, Lietuvos rinktinė kovą pratęsė mače dėl 9-10 vietų, kuriame po dviejų pratęsimų 38:36 įveikė Čekiją.

Sistema. Vėl užimti 9-ąją vietą lietuviams būtų fantastiškas pasiekimas. Pasiekti tokią poziciją dabar daug sunkiau, nes 1998 m. čempionate dalyvavo 12 rinktinių, o šiemet dalyvaus 24. Jos bus suskirstytos į 6 grupes. Į antrą etapą pateks tik po dvi geriausias grupių komandas, kurios iš pirmojo etapo išsineš įskaitinius taškus. 12 rinktinių bus suskirstytos į dvi naujas grupes. Po dvi geriausias antrojo etapo grupių ekipas pateks į pusfinalį, trečiosios kovos dėl 5-6 vietų.

Čempionatas vyks trijuose Vengrijos miestuose - Budapešte, Debrecene ir Segede bei dviejuose Slovakijos - Bratislavoje ir Košicėje. Lietuviai F grupės rungtynes žais Košicėje. Pusfinalio ir finalo kovos vyks Budapešte.

Netektis. Praėjusių metų pabaigoje paaiškėjo, kad Lietuvos rinktinei negalės padėti vienas geriausių šalies rankininkų Jonas Truchanovičius. Iš „Montpellier" (Prancūzija) į Zaporožės klubą „Motor" (Ukraina) persikraustęs aukštaūgis šį sezoną dar nesužaidė nė vienerių rungtynių. Iš pradžių jį kankino nugaros skausmai, vėliau - kelio trauma.

„Jonas mums reiškia labai daug, - sakė rinktinės kapitonas Gerdas Babarskas. - Jis jau daugelį metų yra vienas svarbiausių rinktinės žaidėjų, ypač stiprus gynyboje, bet stiprus ir puolime. Jo trūks abiejose aikštelės pusėse, trūks ir kaip žmogaus, komandos lyderio. Tačiau rankinyje reikia susitaikyti su traumomis, kažkas kitas turės perimti jo vaidmenį". J.Truchanovičius yra vienintelis lietuvis, laimėjęs rankinio Čempionų lygą. 2018 m. jis tai padarė su „Montpellier" ekipa. 2020 m. J.Truchanovičius išrinktas geriausiu Lietuvos rankininku.

Lyderiai. Nors Aidenui Malašinskui jau 35-eri, jis išlieka neabejotinai svarbiausiu rinktinės žaidėju puolime. Geriausias 2015-2018 ir 2021 m. Lietuvos rankininkas su Zaporožės „Motor" rungtyniauja Čempionų lygoje. Kadangi J.Truchanovičius traumuotas, jis yra vienintelis lietuvis elitinėse varžybose. Pernai, vykstant atrankos varžyboms, A.Malašinskas tapo rezultatyviausiu visų laikų Lietuvos rinktinės rankininku. Čempionų lygoje įžaidėjas šį sezoną dukart pateko į savaitės simbolinį penketą.

Sėkmingas šis sezonas ir kitam įžaidėjui - Benui Petreikiui, kuris atstovauja „N-Lubbecke" ekipai stipriausiu nacionaliniu čempionatu vadinamoje Vokietijos Bundeslygoje. Nors tai pirmas B.Petreikio sezonas Bundeslygoje, savo komandoje jis yra pirmas pagal rezultatyvius perdavimus ir trečias pagal pelnytus įvarčius. Dar keli rinktinės nariai duonai užsidirba antrojoje Bundeslygoje. Mindaugas Dumčius žaidžia „Elbflorenz", Povilas Babarskas - „TV Grosswallstadt", o Lukas Juškėnas - „Coburg" klube.

Labai stipri ir Prancūzijos lyga, kurioje rungtyniauja du lietuviai. G.Babarskas jau ne pirmą sezoną atstovauja „Chambery" komandai, o gruodžio pradžioje iš Ispanijos į Prancūziją persikraustė 207 cm ūgio Lukas Simėnas. Pastarasis tapo „Istres" žaidėju. L.Simėnui išvykus į Prancūziją, Ispanijos lygoje liko vienas lietuvis - Leono rankininkas „Ademar" Žanas Gabrielius Virbauskas.

Šiuo metu rinktinės treniruotėse dirba 20 rankininkų. Sprendimą dėl sudėties M.Andriuška ketina priimti prieš pat pirmenybes. Vienam čempionato mačui galima registruoti 16 žaidėjų, tačiau į turnyrą jų gali vykti ir daugiau.

Norvegija. Tarp keturių F grupės komandų favoritės statusą turi Norvegijos ekipa. Traukiant burtus, ji buvo pirmajame krepšelyje ir tai lėmė solidūs pastarųjų metų rezultatai. 2017 ir 2019 m. norvegai tapo pasaulio vicečempionais, 2016 ir 2020 m. iškovojo Europos pirmenybių bronzą. Pernai skandinavai dalyvavo Tokijo olimpinėse žaidynėse, kuriose pasiekė ketvirtfinalį.

Lietuvos rinktinė su norvegais susitiko 2018 m. Europos čempionato atrankoje, kai varžovai dar nebuvo prisirinkę tiek daug medalių komplektų. 2016 m. lapkritį namie mūsiškiai netgi įveikė norvegus 32:29. Išvykoje jiems pralaimėta 20:30.

Rusija. Jei vertintumėme visų laikų pasiekimus, stipriausia F grupės komanda reikėtų vadinti Rusiją. Šios šalies rinktinė kadaise susišlavė gerokai daugiau medalių nei pastaraisiais metais norvegai. Olimpinėse žaidynėse rusai 2000 m. pelnė auksą, o 2004 m. - bronzą, pasaulio čempionatuose 1993 ir 1997 m. jie pasipuošė auksu, 1999 m. - sidabru. Europos pirmenybėse Rusijos rinktinė 1996 m. tapo čempione, 1994 ir 2000 m. - vicečempione.

Visgi medaliais rusams nekvepia jau senokai. Olimpinėse žaidynėse jie nežaidė nuo 2008 m., pasaulio čempionatuose į geriausiųjų dešimtuką nepateko nuo 2013 m. Kuo tolyn, tuo rezultatai prastesni. 2020 m. Europos pirmenybėse Rusijos ekipa užėmė tik 22-ąją vietą.

Lietuvos rinktinė su rusais nežaidė jau senokai - nuo 2015 m. pasaulio čempionato atrankos varžybų. Šios komandos susitiko paskutiniame atrankos etape ir mūsiškiai neturėjo jokių šansų. Išvykoje rusams pralaimėta 22:30, namie - 22:33.

Slovakija. Gegužę, kai burtai nusiuntė lietuvius į F grupę, Slovakijos rinktinės treneris Peteris Kukučka neslėpė džiaugsmo. Pasak jo, Lietuvos komanda yra silpniausia čempionato dalyvė. Tačiau mūsiškių treneris M.Andriuška, išvydęs savo grupėje slovakus, turbūt taip pat nenuliūdo. Slovakai žais namie, bet, matuojant Europos čempionato masteliais, jų ekipa yra kukli.

Pasaulio čempionatuose slovakai dalyvavo tik du kartus. 2009 m. jie liko 10-oje, 2017 m. - 17-oje vietoje. Europos čempionatuose Slovakijos rinktinė turėjo tris bandymus (2006, 2008 ir 2012 m.) ir visus tris kartus iškrito po pirmojo etapo nelaimėjusi nė vieno mačo.

Lietuvių neturėtų gąsdinti ir tarpusavio rungtynių istorija. Pastarasis susitikimas su slovakais įvyko neseniai - 2020 m. sausį, Liuksemburge surengtame 2021 m. pasaulio čempionato atrankos turnyre. Lietuviai tada laimėjo 25:24 ir pateko į kitą atrankos etapą. Dvejų metų senumo rezultatas rodo, kad aikštelėje susidūrė dvi labai panašaus pajėgumo komandos.

Pavojus. Viskas, kas parašyta aukščiau, turės prasmę tik tuo atveju, jei lietuviai sveiki nuvyks į čempionatą ir turnyras apskritai įvyks. Panika, kilusi dėl COVID-19 „Omikron" atmainos, neaplenkė ir rankinio. Lietuvos rinktinė planavo ketvirtadienį išskristi į Islandiją, ten sužaisti dvejas kontrolines rungtynes, tuo užbaigti pasirengimą ir keliauti tiesiai į Slovakiją. Visgi kelionės išvakarėse nuspręsta jos atsisakyti dėl didelio užsikrėtimų skaičiaus Islandijoje. „Visoje Europoje situacija yra tokia, kad komandos atsisako draugiškų rungtynių. Mes irgi manome, kad pagrindinis tikslas yra nuvykti į Europos čempionatą Slovakijoje, o ne pasilikti porai savaičių Islandijoje", - sakė M.Andriuška.

Pasak jo, daugiau aiškumo dėl to, kaip vyks čempionatas, bus tik prieš pat jo pradžią: „Komandose fiksuojami susirgimai, yra iškritusių žaidėjų. Daugiau aiškumo turėsime sekmadienį, kadangi Europos rankinio federacija tada pateiks savo sprendimus - ar čempionatas vyks su žiūrovais, ar be jų ir visais kitais klausimais."

F grupės tvarkaraštis

Sausio 13 d.

19 val. Lietuva - Rusija
21.30 val. Slovakija - Norvegija
Sausio 15 d.

19 val. Slovakija - Lietuva
21.30 val. Norvegija - Rusija
Sausio 17 d.

19 val. Slovakija - Rusija
21.30 val. Lietuva - Norvegija

 

Laikraščių prenumerata internetu

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APSAUGA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė nori atsisakyti visą parą trunkančios apsaugos.
  • ATSARGUS: Europos Sąjungai planuojant šiais metais dviem trečdaliais sumažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys tokias galimybes vertina atsargiai.
  • ELGESYS: Užsieniečių registracijos centre Medininkuose migrantai pastaruoju metu sudaužė 120 šildytuvų, skelbia Valstybės sienos apsaugos tarnyba.
  • VAIRUOTOJAI: Lietuvos logistikos įmonės, susiduriančios su vairuotojų trūkumu, transporto saugojimo aikšteles pildo prastovose laukiančiais vilkikais, praneša Tarptautinio transporto ir logistikos aljansas.
  • KOMPENSACIJA: Ukrainiečius priėmusiems gyventojams ir verslui skirta trečdalis milijono eurų kompensacijų - Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad daugiausia lėšų skirta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
  • DRAUDIMAS: Nidoje šį sezoną verslininkams bus draudžiama nuomoti elektrinius paspirtukus, taip pat bus draudžiamas eismas dalyje miesto šia transporto priemone.
  • PREMIJA: Rusijos premjeras Michailas Mišustinas pirmadienį nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą Tuminą išbraukti iš asmenų, apdovanotų vyriausybine kultūros premija, sąrašo: premija skirta pernai gruodį, jis apdovanotas už „reikšmingą indėlį plėtojant Rusijos kultūrą“, konkrečiai – už teatre pastatytą spektaklį „Edipas karalius".
  • TARYBA: Prezidentas pirmadienį paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, jai pirmininkaus Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja teisės klausimams Jūratė Šovienė.
  • EKONOMIKA: Pastarųjų metų duomenys rodo, kad šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje mažėja, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
  • BIBLIOTEKA: Gegužės 19 d. atidaroma valstybės saugoma Neringos Preilos gyvenvietės biblioteka, įsikūrusi istorinėje raudonmūrėje prieškario mokykloje, pastatytoje 1907 metais.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar naujai siūlomas Civilinės sąjungos įstatymas yra Partnerystės įstatymas, tik kitais žodžiais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +9 C

+3 +12 C

 

+11 +16 C

+10 +18 C

+16 +23 C

 

+11 +18 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-7 m/s