Valstybei nusigręžus nuo sportininkų, šie, užuot treniravęsi, priversti eiti į viešumą su ištiesta maldaujančiojo ranka. Be valstybės ir rėmėjų dotacijos likęs Londono olimpinės rinktinės kandidatas kanojininkas Jevgenijus Miasniankinas svarsto galimybę atstovauti Ispanijai.
Praėjusią savaitę J.Miasniankinas kreipėsi į žiniasklaidos priemones, prašydamas pagelbėti ieškant materialinės pagalbos, reikalingos pasiruošti artėjančio sezono startams.
Neskiria nė lito
Pats ieškoti rėmėjų sportininkas pradėjo supratęs, kad per krizę valstybei smarkiai sumažinus sporto finansavimą pasirengimas Londono žaidynėms gali sutrikti negrįžtamai.
26 m. vilnietis, 2009 m. Europos čempionate iškovojęs ketvirtą, o pasaulio pirmenybėse - penktąją vietas, šiemet liko be finansavimo. Anksčiau 2 tūkstančių litų stipendiją ir antra tiek iš privačių rėmėjų gaudavusiam kanojininkui nuo rudens neskiriama nė lito.
J.Miasniankinas “Respublikai” teigė, kad tai pirmas kartas, kai lėšų pasiruošti varžyboms tenka ieškoti pačiam. “Visiška apatija tiek iš valstybės, tiek iš privačių rėmėjų pusės. Niekas nenori padėti, o ruoštis varžyboms reikia”, - teigė sportininkas.
Išeitis - Ispanija
Praėjusiais metais nuspręsta 200 m kanojų irklavimo rungtį įtraukti į olimpinių žaidynių programą, o tai - stiprioji J.Miasniankino rungtis. “Atsirado labai realus šansas Londono olimpinėse žaidynėse iškovoti medalį, todėl nesinori visko mesti”, - paaiškino J.Miasniankinas. Artimiausios varžybos jo laukia gegužę.
Sportininkas neslėpė, kad viena iš išeičių - išvykti iš Lietuvos ir atstovauti kitos šalies rinktinei, tačiau nuo šio žingsnio kanojininkas kol kas susilaiko.
“Sulaukiau pasiūlymų iš Škotijos ir Anglijos universitetų. Galėčiau ten treniruotis ir atstovauti šių šalių rinktinėms. Labai konkretų pasiūlymą treniruotis pateikė Ispanijos rinktinė. Laimėjus Ispanijos čempionatą - tai padaryti būtų lengva, - atsivertų durys į šios šalies rinktinę. Tiesa, būdamas Lietuvos piliečiu už Ispaniją galėčiau startuoti tik Europos ir pasaulio čempionatuose. Norėdamas dalyvauti olimpinėse žaidynėse, turėčiau priimti Ispanijos pilietybę”, - galimybes išlikti sporte vardijo kanojininkas.
Ne naujiena
Tai jau ne pirmas kartas, kai sportininkai įsitraukia į bandymus spręsti finansines problemas, nors besiruošdami varžyboms dėl to turėtų mažiausiai kvaršinti galvas. Pavyzdžiui, praėjusią vasarą iki pat paskutinės minutės nebuvo aišku, ar Lietuvos jaunimo (iki 21 m.) merginų žolės riedulio rinktinė išvyks į pasaulio čempionatą JAV.
Ieškodamos išeičių merginos tuomet parašė už širdies griebiantį laišką NBA rungtyniaujančiam Linui Kleizai, prašydamos krepšininko savo įtaka pagelbėti organizuojant rinktinės apgyvendinimą lietuvių bendruomenėje Bostone. Tiesa, laiškas užstrigo tarpininkauti žadėjusioje šalies Krepšinio federacijoje ir L.Kleizos nepasiekė.
Kalėdų ir 2010 m. biudžeto tvirtinimo Seime išvakarėse olimpiniai čempionai bei prizininkai Virgilijus Alekna, Daina Gudzinevičiūtė, Edvinas Krungolcas ir Andrejus Zadneprovskis pasirašė kreipimąsi į visuomenę ir šalies politikus, kuriuo raginama nežlugdyti Lietuvos sporto.
Tikėtasi, kad sunkmečiu visoms sritims lėšos bus mažinamos proporcingai, bet sportui pinigų nurėžta beveik 30 kartų. 2010 m. olimpiečių pasirengimui numatyta vos 138 tūkst. litų, nors pernai ši suma dar siekė 4 mln. litų. Tačiau šalį garsinančių sportininkų prašymo politikai neišgirdo.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"