Publikuota: 2022 liepos 20 13:09:54, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Mykolas Alekna. EPA-Eltos nuotr.

Judžine (JAV) vykstančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate po disko metimo varžybų du iš trijų ant pakylos užlipusių sportininkų buvo lietuviai, atstovaujantys skirtingoms kartoms. Lyg meteoras į elitą įsiveržęs 19-metis Mykolas Alekna pasipuošė sidabru. Ne vieną apdovanojimą savo sąskaitoje turintis 31-erių Andrius Gudžius iškovojo bronzą. Mykolo tėtis, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna sūnaus pasiekimą vadina fenomenaliu, bet kartu priduria, kad šiemet rodyti rezultatai leido to tikėtis.

„To niekada nėra padaręs joks jaunuolis iki 20 metų jokiose metimo varžybose, jokiuose čempionatuose. 19-metis metimo rungtyse medalį laimėjo pirmą kartą. Aišku, tai neįprastas, galima sakyti, fenomenalus dalykas", - sakė dukart olimpinis ir dukart pasaulio čempionas V.Alekna. Jo sūnus Judžine nuskraidino įrankį 69,27 m ir labai užtikrintai pelnė sidabrą. A.Gudžius liko trečias su 67,55 m rezultatu.

V.Aleknos pėdomis į disko metimo rungtį pasukęs Mykolas į stipriausių sportininkų būrį įsiveržė daug greičiau nei tėtis. Mėtyti suaugusiems skirtą 2 kg diską jaunuolis pradėjo prieš dvejus metus. Užpernai jo asmeninis rekordas buvo 57,68 m, pernai - 63,52 m. Jaunimo pasaulio čempionu pernai tapęs M.Alekna persikėlė studijuoti į JAV, o rezultatai toliau augo kaip ant mielių. Birželio pabaigoje „Deimantinės lygos" varžybose Stokholme Mykolas švystelėjo diską 69,81 m.

Todėl, nors 19-mečio sidabras ir yra fenomenalus pasiekimas, V.Aleknos jis nenustebino. „JAV studentų Vakarų konferencijos finalinėse varžybose Mykolas numetė įrankį maždaug 68 metrus. Grįžęs į Lietuvą ir Stokholme jis metė 69 metrus ir net dar toliau. Akivaizdu, jog tokie rezultatai leido tikėtis, kad Mykolas gali konkuruoti su stipriausiais pasaulio disko metikais", - teigė V.Alekna.

Judžine lietuviai iškart parodė, kad yra nusiteikę kovoti dėl aukščiausių vietų. Jie pirmavo po pirmojo bandymo, A.Gudžiaus rezultatas buvo 67,61 m, o M.Aleknos - 66,64 m. Po antrojo bandymo į priekį išsiveržė sezono lyderis, slovėnas Kristjanas Čehas su 69,02 m rezultatu. Trečiuoju bandymu slovėnas švystelėjo diską 71,13 m ir įtvirtino savo pozicijas.

Lietuviams sėkmingiausi buvo ketvirtieji bandymai. Mūsiškiai nepagąsdino K.Čeho, tačiau išliko trejetuke. Tiesa, juos pačius trečiuoju bandymu galėjo išgąsdinti olimpinis čempionas Danielis Štolis (Daniel Stahl), numetęs diską 69,16 m. Toks rezultatas galėjo sumaišyti kortas, tačiau švedo bandymas nebuvo įskaitytas dėl peržengtos linijos. Galų gale D.Štolis liko ketvirtas su 67,10 m rezultatu. Kitas švedas Simonas Petersonas (Simon Pettersson) numetė įrankį lygiai 67 metrus ir užėmė penktąją vietą.

Aukščiau už lietuvius ant pakylos užlipo tik K.Čehas. 23-ejų slovėnas, kaip ir M.Alekna, yra palyginti neseniai įsižiebusi žvaigždė. Prieš trejus metus pasaulio čempionate Katare K.Čehas liko tik 31-as, tačiau šiemet jis laimėjo 13 iš 14 varžybų, kuriose dalyvavo. Judžine pasiekęs 71,13 m rezultatą, slovėnas pagerino nuo 2005 m. V.Aleknai priklausiusį pasaulio čempionatų rekordą (70,17 m).

Pasak V.Aleknos, tai, kad net penki finalo dalyviai pasiekė 67 m ribą, rodo didelę konkurenciją: „Sąlygos buvo geros. Kiek mačiau, buvo nestiprus priešinis vėjelis, tai irgi įtakojo rezultatus. Tačiau sportininkai ir šiaip buvo gerai pasirengę."

Olimpinio čempiono nuomone, sūnus diską mėtė ne idealiai, bet ir prikišti jam nėra ko: „Iki idealumo gal šiek tiek trūko, bet reikia akcentuoti, kad tai buvo debiutas tokio aukšto lygio varžybose. Kai susirenka patys stipriausi planetos disko metikai, konkurencija yra didelė. Iš šalies gal viskas atrodo paprasta, bet, kai esi stadione ir konkuruoji su geriausiais, būna visko. Ne visiems pavyksta išgyventi konkurencinėje kovoje. Olimpinis čempionas D.Štolis šįkart liko tik ketvirtas, olimpinis vicečempionas S.Petersonas - penktas. Kai kurie stiprūs sportininkai konkurencinėje kovoje pralaimėjo, o Mykolui, Andriui ir K.Čehui pavyko", - svarstė V.Alekna.

Jei M.Alekna dar tik pradėjo savo kelią suaugusiųjų varžybose, tai A.Gudžius jose jau yra iškovojęs aukščiausios prabos medalius. 2017 m. kaunietis tapo pasaulio, 2018 m. - Europos čempionu. Du Lietuvos diskininkai ant vieno podiumo tarptautinėje arenoje nebuvo užlipę nuo 1986 m. Europos čempionato. Tuomet auksą pelnė Romas Ubartas, o bronzą - Vaclovas Kidykas, šiuo metu treniruojantis A.Gudžių.

Daug prasčiau nei vyrams Judžine sekėsi Lietuvos disko metikei Ievai Zarankaitei. 27-erių lengvaatletė debiutavo pasaulio čempionate ir atrankos varžybose numetė diską 57,57 m. Lietuvė nepateko į finalą, tarp 30-ies atrankos dalyvių ji liko 25-a.