Likus metams iki Tokijo olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos, Vilniuje esančiame japoniškame sode Lietuvos tautinis olimpinis komitetas kartu su „LTeam“ sportininkais pristatė mūsų šalies olimpinės rinktinės aprangų kolekciją. Žinoma, sportininkai dažniausiai akcentuoja rūbo patogumą, tačiau tokiame renginyje, kaip olimpinės žaidynės, visomis prasmėmis norisi būti matomiems ir atpažįstamiems. Taigi Japonijoje mūsiškiai bus pasipuošę aprangomis, kuriose netrūksta tautinių simbolių ir ryškių lietuviškų spalvų.
Olimpiečių aprangos sukurtos bendradarbiaujant su Lenkijos kompanija „4F“ ir 2018 m. dizainerių konkurso nugalėtoja Oksana Ragauskiene, kuri sukūrė paradinės uniformos dizainą. Kurdami sportinę kolekcijos dalį, „4F“ dizaineriai daugiausiai įkvėpimo sėmėsi iš žaidynes organizuojančios Japonijos. Tekančios Saulės šalis garsėja tobula pusiausvyra tarp tradicijų ir technologinio futurizmo.
„Mūsų nuostabūs sportininkai papuoštų bet kokią aprangą, - šypsodamasi teigė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, kuri taip pat prisiminė, jog savo pirmąją olimpinę aprangą gavo 1992 m. - Grįžome prie lietuviškų spalvų. Manau, jos kiekvienam suvirpina širdį ir yra artimos. Tikiu, jog ir sportininkams smagu, gražu. Esame tikri, kad mūsų komanda atidarymo ceremonijoje dalyvaus ir atrodys gražiai. Net neabejoju, kad vilkėdami šias aprangas Lietuvos delegacijos nariai jaus pasididžiavimą.“
Atidarymo ceremonijai buvo sukurtos net dvi aprangos versijos - vyrai galės rinktis kostiumą su šonine juostele papuoštomis kelnėmis arba šortais, o moterims sukurti klasikiniai polo marškinėliai ir siauras sijonas arba moderni suknelė, dėvima kartu su švarku.
„Vilkint šią aprangą, atsakomybė yra dar didesnė. Pirmas įspūdis buvo labai geras, kolekcija labai ryški, su daugybe lietuviškų akcentų. Manau, tikrai išsiskirsime tiek atidarymo ceremonijoje, tiek ir sporto bazėse. Man labiausiai patiko marškiniai, kurie ir patogūs, ir turi gražių išsiuvinėjimų su lietuviška simbolika. O kalbant apie sportinę aprangą, ji yra lanksti, nespaudžianti, lengva ir kvėpuojanti. Matosi, kad buvo įdėta daug pastangų, kad jas galima pritaikyti pagal specialius sportininkų poreikius“, - kalbėjo 2016 m. olimpinis vicečempionas irkluotojas Saulius Riteris (Saulius Ritter).
„Džiugu, kad tiek daug lietuviškų akcentų. Turime išsiskirti, visi turi atpažinti žaidynėse, kad mes esame lietuviai“, - pridūrė irkluotoja Milda Valčiukaitė.
Lietuvos olimpinei kolekcijai gamintojai naudojo pažangius audinius, pagamintus iš 100 proc. perdirbamų pluoštų ir kitų perdirbamų medžiagų. Gamyboje buvo naudojamas tvarus techninis „Vita“ audinys, pagamintas iš plastikinių butelių, o kartu taikoma „Ecolyn“ technologija, pakartotinai panaudojanti pramonines nailono atliekas. Atsižvelgiant į oro sąlygas Tokijuje, buvo panaudoti mažiausiai svorio turintys audiniai, išsiskiriantys savo lengvumu, geru oro pralaidumu ir greitą džiūvimą garantuojančia struktūra, užtikrinančia optimalų terminį reguliavimą karštame ir drėgname klimate. Aprangos taip pat turi ir papildomą „Smart Temp“ ypatybę, kuri leidžia joms prisitaikyti prie aplinkos temperatūros.
Įdomu tai, jog kūryboje pasitelkti siūlai, kurie gaminami naudojant kavos tirščius. Tokie siūlai užtikrina rūbų nešiojimo patogumą, o pats audinys išdžiūsta 50 proc. greičiau, nei kitų tipų sportiniai audiniai bei dukart greičiau nei medvilnė.
Be abejonės, kolekcijoje nebuvo pamiršta ir Lietuvos simbolika. Nacionalinės spalvos buvo transformuotos panaudojant jų neonines alternatyvas. Intensyvi žalia spalva, tolygiai pereinanti į ryškiai geltoną, sukuria sportišką ir vasarišką stilių. Gyvybingi citrinos ir žaliosios citrinos atspalviai naudojami ir spaudiniuose, iškirpimų konstrukcijose. O Lietuvos vėliavą vaizduojančiuose elementuose išsaugoti originalūs geltonos, žalios ir raudonos spalvų atspalviai. Aprangos taip pat paženklintos ir „LTeam“ komandos simboliu - stilizuotu ąžuolo lapu, primenančiu skydą ir kalaviją.
Panaudoti tamsiai mėlyną spalvą kūrėjus iš Lenkijos įkvėpė vaizdingi Trakų regiono ežerai. Ji kaip sportinių ir laisvalaikio aprangų pagrindas buvo pasirinkta ir dėl praktinių priežasčių bei dėl galimybės sukurti siluetą ir pagrindiniuose rūbuose išryškinti Lietuvos vėliavos spalvas.
„Kai pamačiau aprangas pirmą kartą, labai nudžiugau dėl visų spalvinių akcentų. Taip pat svarbus patogumas ir medžiagų pasirinkimas. Manau, jos skiriasi nuo ankstesnių kolekcijų. Taigi labai laukiau šio momento, buvo įdomu pamatyti naujas aprangas, jų dizainą, spalvinę kompoziciją. Maloniai nustebino Tokijo žaidynių logotipas. Nors tai ir smulkmena, tačiau ji labai svarbi, padaranti aprangą išskirtine ir primenanti, kad tai vis dėlto yra olimpinė kolekcija. Paradinė apranga labai patogi, nevaržanti judesių, bet gražiai paryškinanti siluetą“, - sakė žaidynėse debiutuosianti trišuolininkė Diana Zagainova.
„4F“ geriausius mūsų šalies sportininkus rengia nuo 2019 m. Šiai kompanijai kurti olimpinę kolekciją patikėjo ir daugiau nacionalinių olimpinių komitetų. Be Lietuvos, lenkai Tokijuje dar rengs Lenkijos, Latvijos, Serbijos, Kroatijos, Slovakijos, Graikijos ir Šiaurės Makedonijos sportininkus.
Tokijo olimpinės žaidynės vyks 2021 m. liepos 23-rugpjūčio 8 d. Šiuo metu teisę varžytis žaidynėse yra iškovoję 23 „LTeam“ komandos nariai.