respublika.lt

Rusijos sportą sukaustė sankcijų ledas

2022 kovo 01 07:30:52
Arūnas Abromaitis, VŽ žurnalistas

Tarptautinės sporto organizacijos viena po kitos skelbia apie Rusijos ir Baltarusijos komandų šalinimą iš varžybų. Futbolo organizacijų paskelbtos sankcijos reiškia, kad rusai negalės kovoti dėl kelialapio į metų pabaigoje Katare vyksiantį pasaulio čempionatą. Draudimas dalyvauti varžybose paskelbtas ir kitose rusų labai mėgstamose sporto šakose - ledo ritulyje bei dailiajame čiuožime. Krepšinyje Eurolygos sankcijos gali turėti įtaką Kauno „Žalgirio" vietai lentelėje.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rusijos ledo ritulininkai liko be pasaulio čempionato ir kitų tarptautinių varžybų. EPA-Eltos nuotr.

 

Pirmosios sankcijos, paskelbtos penktadienį, buvo kuklios ir dažnu atveju Rusijos komandas tik nukreipė į neutralias aikštes, bet neeliminavo jų iš turnyrų. Daug rimtesnė sankcijų lavina užgriuvo pirmadienį vakare. Po jos Rusijos ir Baltarusijos sportas gali atsidurti visiškoje izoliacijoje. Panašioje į tą, kurioje prieš tris dešimtmečius atsidūrė Jugoslavijos sportas.

Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) ir Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) paskelbė bendrą pareiškimą, kad visų Rusijos rinktinių ir klubų dalyvavimas šių organizacijų varžybose sustabdomas iki atskiro pranešimo. „Futbolas yra visiškai vieningas ir solidarus su Ukrainos žmonėmis. Abiejų organizacijų prezidentai tikisi, kad padėtis Ukrainoje greitai pagerės ir futbolas vėl galės būti veiksniu, vienijančiu ir padedančiu siekti taikos", - rašoma pranešime. Beje, Baltarusija jame neminima.

Pasaulio čempionatas Katare prasidės lapkričio 21 d. Jei Rusijos rinktinė būtų iškovojusi tiesioginį kelialapį, ji dar galėtų viltis, kad padėtis spės pasikeisti. Tačiau paskutinio atrankos etapo kovos prasidės jau kovo 24 d. Rusai turėjo namie susitikti su lenkais, o pergalės pirmame mače atveju - su švedais arba čekais. Visų trijų valstybių futbolo federacijos jau anksčiau atsisakė žaisti su Rusijos rinktine. Iki atrankos likus maždaug trims savaitėms, nerealu tikėtis, kad padėtis iš esmės pasikeis.

Rusijos futbolo sąjunga paskelbė, jog pasilieka teisę skųsti šį sprendimą, remiantis tarptautine sporto teise. Turbūt turima galvoje, kad bus kreiptasi į Tarptautinį sporto teismą. Toks desperatiškas veiksmas turbūt mažai ką reikštų, kai Rusijai uždaryta Europos oro erdvė, o kitų šalių komandos atsisako žaisti su valstybės agresorės rinktine.
UEFA ne tik suspendavo Rusijos komandas, bet ir paskelbė nutraukusi partnerystę su bendrove „Gazprom", buvusia viena pagrindinių organizacijos rėmėjų. Sutartis su „Gazprom" turėjo galioti iki 2024 m. Manoma, kad jos vertė siekė maždaug 40 mln. eurų per metus.

Eurolyga paskelbė, kad suspenduoja trijų Rusijos klubų - Maskvos CASK, Sankt Peterburgo „Zenit" ir Kazanės „Unics" - dalyvavimą svarbiausiame žemyno turnyre. Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban" komanda suspenduota Europos taurės varžybose. Kiek truks „įšaldymas", kol kas neaišku. „Jei situacija nepasikeis į norimą pusę, visi Rusijos klubų rezultatai reguliariajame sezone bus anuliuoti, o lentelė - atitinkamai pakeista", - pranešė Eurolyga.

Jei rezultatai bus anuliuoti, tai gali pakeisti „Žalgirio" padėtį. Lentelės dugne esantys kauniečiai iki vakar vakare vykusių rungtynių turėjo penkias pergales ir dviem laimėjimais atsiliko nuo Atėnų „Panathinaikos" bei Vitorijos „Baskonia". Jie, kaip ir baskai, pralaimėjo visus keturis susitikimus su Rusijos klubai. O štai „Panathinaikos" mačą su „Zenit" laimėjo ir ši pergalė gali būti anuliuota. Tvarkaraštyje buvo numatytos dar dvi „Žalgirio" rungtynės Rusijoje - kovo 25 d. su CASK ir balandžio 8 d. su „Zenit".

Europos taurės turnyro A grupėje Panevėžio „Lietkabelis" turi 6 pergales ir 4 nesėkmes. Jis pralaimėjo abu susitikimus su „Lokomotiv-Kuban". Jei šie rezultatai būtų anuliuoti, panevėžiečių sąskaitoje liktų 4 nesėkmės.

Tarptautinė ledo ritulio federacija (IIHF) nutarė suspenduoti Rusijos ir Baltarusijos rinktines bei klubus visų amžiaus grupių varžybose. Be to, iš Rusijos atimta teisė rengti 2023 m. pasaulio jaunių čempionatą.

"IIHF nėra politinė organizacija, galinti paveikti su karu Ukrainoje susijusius sprendimus. Tačiau mes jaučiame pareigą pasirūpinti visomis savo organizacijos narėmis ir užtikrinti, kad mūsų turnyrai vyktų saugioje aplinkoje", - sakė IIHF prezidentas Liukas Tardifas (Luc Tardif). Jei neįvyks stebuklas, rusams ir baltarusiams teks praleisti gegužės 13 d. Suomijoje prasidėsiantį vyrų pasaulio čempionatą.

Pašalinti iš varžybų Rusijos bei Baltarusijos sportininkus nutarė ir Tarptautinė čiuožimo sąjunga (ISU). Ši organizacija globoja greitąjį čiuožimą, greitąjį čiuožimą trumpuoju taku ir dailųjį čiuožimą. Rezultatai pastarojoje sporto šakoje yra Rusijos pasididžiavimas.

Savo žodį tarė ir Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC). Jis rekomendavo tarptautinėms federacijoms bei varžybų organizatoriams neįsileisti Rusijos ir Baltarusijos atletų. Akcentuoja, kad sportininkai neturėtų būti diskriminuojami. „Karas Ukrainoje olimpiniam judėjimui iškėlė dilemą. Jei Rusijos ir Baltarusijos atletai galėtų dalyvauti sporto renginiuose, daug Ukrainos atletų negalėtų to daryti, nes jų šalis yra užpulta", - konstatavo IOC. Ši organizacija dar ir atėmė Olimpinį ordiną iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino.

Nors IOC tik skelbia rekomendacijas, tarptautinės federacijos jų tikrai nepraleis pro ausis. Apie sankcijas pranešusi ISU akcentavo būtent IOC rekomendacijas, šiuo pavyzdžiu turbūt paseks daugelis organizacijų. Tarptautinė tinklinio federacija jau paskelbė, kad pasaulio vyrų čempionatas, rugpjūčio 26 d. turėjęs prasidėti Rusijoje, bus perkeltas į kitą valstybę.

Laikraščių prenumerata internetu

  • PASIENIS: Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas tvirtina, kad, atsižvelgiant į lengvėjančią situaciją Lietuvos–Baltarusijos pasienyje, kai sumažėjęs migrantų, norinčių patekti į Lietuvą, srautas, yra mažinamas ir sienos apsaugos pajėgų skaičius.
  • FINANSAVIMAS: Krašto apsaugos ministerija penktadienį pranešė patrigubinusi šaulių finansavimą, lėšų skirta ginklams, ekipuotei, įrangai įsigyti.
  • ARCHITEKTŪRA: Lietuvoje nuo kitų metų bus teikiami Nacionaliniai architektūros apdovanojimai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kokybiškiausią Lietuvos architektūrą.
  • DEKLARAVIMAS: Žemės ūkio ministerija primena, kad liepos 8 dieną baigiasi žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo terminas.
  • TRANZITAS: Europarlamentaras Petras Auštrevičius tikina gavęs atsakymą iš Europos Komisijos dėl Kaliningrado tranzito - galutinis sprendimas dėl šio klausimo nėra priimtas.
  • VIZITAS: Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda liepos 2–4 dienomis su darbo vizitu lankysis Filadelfijoje, JAV.
  • CENTRAS: Liepos 1 dieną veiklą pradeda Baltijos regioninis koordinavimo centras, kuris teiks tinklo saugumo paslaugas Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatorėms – Lietuvos „Litgrid“, Estijos „Elering“ ir Latvijos AST, jis veiks kaip nepriklausoma organizacija.
  • ĮSTAIGOS: Nuo penktadienio veiklą pradeda naujos Aukštaitijos, Dzūkijos-Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos.
  • TVARKA: Seimas ketvirtadienį priėmė naują Politinių organizacijų įstatymą, jame nustatoma griežtesnė komitetų steigimo tvarka, partijoms leista kurti analitinius centrus.
  • SAVANORIAI: Teisinių laisvųjų profesijų atstovai: advokatai, advokatų padėjėjai, antstoliai, antstolių padėjėjai, notarai ir kandidatai į notarus (asesoriai) galės atlikti savanorišką nenuolatinę karo tarnybą.
Daugiau

Dienos klausimas

Jeigu valstybė mokėtų kas mėnesį 1000 Eur už nieką, papildomai dirbtumėte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+19 +27 C

+15 +20 C

 

+15 +22 C

+18 +35 C

+22 +27 C

 

+23 +26 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-4 m/s