respublika.lt
 

Puolėjas J.Boltas, politikė R.Beitija

2018 sausio mėn. 14 d. 12:41:05
Arūnas ABROMAITIS, „Respublikos“ žurnalistas

2017-aisiais karjerą baigė daug garsių sportininkų. Nors kai kurie iš jų atsisveikino su ašaromis akyse, liūdesys greitai išgaravo, jį pakeitė veikla kitose sferose arba tiesiog galimybė mėgautis gyvenimu. Garsiausias visų laikų bėgikas Juseinas Boltas (Usain Bolt) svajoja apie žaidimą „Manchester United“, šuolininkė į aukštį Ruta Beitija (Ruth Beitia) bando laimę politikoje, o Italijos futbolo legenda Frančeskas Totis (Francesco Totti) bando įsijausti į direktoriaus vaidmenį.

×
nuotr. 1 nuotr.
ŽAIBAS. Greičiausias pasaulio žmogus Juseinas Boltas tikisi, kad sprinterio savybės jam padės tapti geru futbolininku. EPA-Eltos nuotr.

 

Tinkamas futbolui

Sunku būtų surasti sporto žvaigždę, XXI amžiuje švietusią ryškiau už J.Boltą. Jamaikos sprinteris buvo nenugalimas trejose olimpinėse žaidynėse iš eilės. Per jas J.Boltas iškovojo devynis aukso medalius. Tiesa, vieną teko grąžinti. 2008 m. Pekino žaidynių estafetės 4x100 metrų nugalėtojų titulas iš Jamaikos komandos atimtas, nes vienas bėgikas diskvalifikuotas dėl dopingo. J.Bolto kolekcijoje yra ir 11 pasaulio čempionatuose pelnytų aukso medalių.

Tik atsisveikinti gražiai žmogui-žaibui nepavyko. Rugpjūtį pasaulio čempionate Londone jis finišavo trečias 100 m bėgime, o paskui estafetės varžybose patyrė traumą. Dar prieš čempionatą J.Boltas pranešė, kad tai bus paskutinis jo startas. Atrodė, kad legenda traukiasi iš sporto, tačiau dabar viskas krypsta į tai, kad jis pasitraukė tik iš lengvosios atletikos. Sportinių ambicijų dar liko.

Rugpjūtį jamaikiečiui sukako 31-eri, jis dar kupinas jėgų. Be to, jis yra 195 cm ūgio atletas, kuriam priklauso 100 m bėgimo pasaulio rekordas (9,58 sek.). Fizinės sprinterio galimybės gali praversti daugelyje sporto šakų, o J.Boltas nuo mažumės buvo žmogus, kuris domėjosi ne tik lengvąja atletika. Vaikystėje jis žaidė kriketą, 2013 m. dalyvavo NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio garsenybių rungtynėse ir įdėjo į krepšį iš viršaus.

Tačiau didžiausia J.Bolto meilė yra futbolas, o svajonių klubas - „Manchester United“. Sprinteris niekada nežaidė futbolo profesionaliai, bet Jamaikos rinktinės treneris Vinfridas Šaferis (Winfried Schafer) netgi svarstė galimybę pakviesti jį į nacionalinę komandą. „Treniruojamas futbolo specialistų, Juseinas galėtų tapti aukšto lygio žaidėju. Jis labai greitas ir galėtų būti puolėju, tinkamu greitoms atakoms. Noriu, kad po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių jis žaistų rinktinėje“, - prieš porą metų sakė V.Šaferis.

J.Boltas ne kartą dalyvavo labdaros mačuose. Praėjusią vasarą viename iš tokių mačų jis turėjo apsivilkti „Manchester United“ marškinėlius, tačiau sutrukdė trauma. Dabar jamaikietis yra sveikas ir pasiryžęs įgyvendinti svajonę. Tiesa, apie Mančesterį kalbėti dar anksti, iš pradžių Juseinas keliaus į Vokietiją, Dortmundo ekipą „Borussia“.

„Ten vyksiu kovo mėnesį ir tada paaiškės, kaip klostysis mano karjera. Jei jie pasakys, kad esu geras, pradėsiu futbolininko karjerą. Nervinuosi dėl to. Įprastai aš nesinervinu, tačiau šiuo atveju kalbama apie futbolą. Man prireiks laiko adaptacijai, bet aš sugebėsiu prisitaikyti. Manau, tinku futbolui, nes esu greitas, galiu kontroliuoti kamuolį ir „skaitau“ žaidimą“, - svarstė J.Boltas. Kol kas visa tai skamba kaip pokštas, bet jei Vokietijoje jamaikiečiui seksis gerai, jis tikrai išnaudos savo populiarumą, kad pabandytų prisibelsti į „Manchester United“ duris.

Parlamentarė su stažu

Palikti lengvąją atletiką šiemet nusprendė ir R.Beitija. 38 metų ispanė niekada nesulaukdavo tiek dėmesio kaip J.Boltas, tačiau ji irgi yra olimpinė čempionė. Lietuvos sporto gerbėjams R.Beitija žinoma kaip mūsų šuolininkės į aukštį Airinės Palšytės varžovė. Gal net daugiau nei varžovė. Dar 2011 m., kai Airinė žengė pirmuosius žingsnius į elitą, „Respublika“ paklausė lengvaatletės, kuri sportininkė jai yra pavyzdys šuolių į aukštį sektoriuje. A.Palšytė paminėjo būtent ispanę.

R.Beitija dalyvavo ketveriose olimpinėse žaidynėse, bet trim pirmais bandymais medalių neiškovojo. Savo svarbiausias pergales ji pasiekė jau įkopusi į ketvirtą dešimtmetį. 2012, 2014 ir 2016 m. ispanė tapo Europos čempione. Užpernai pagaliau pavyko įgyvendinti olimpinę svajonę, veteranė triumfavo Rio de Žaneiro žaidynėse. Paskutinį savo medalį aukšto rango varžybose ji iškovojo 2017 m. kovą, kai pelnė sidabrą Europos uždarų patalpų čempionate Belgrade. Beje, tapti čempione ispanei sutrukdė A.Palšytė.

Pasaulio čempionate Londone R.Beitija liko tik 12-a, o spalio viduryje ji pareiškė, kad sportininkės karjera jau baigta. Ją tęsti trukdė sveikatos problemos. „Tai buvo labai ilgas kelias ir aš daugybę kartų verčiau savo kūną priartėti prie ribos. Dabartinė situacija verčia baigti karjerą, bet visa tai, ko išmokau, pravers kitose gyvenimo srityse“, - teigė lengvaatletė.

Jai nereikia sukti galvos, kuo užsiimti artimiausioje ateityje, nes tikrai rimtą užsiėmimą R.Beitija jau turi. Politinę karjerą dešiniųjų pažiūrų Liaudies partijoje (Partido popular) šuolininkė pradėjo dar 2009 m. Po poros metų ji buvo išrinkta į Ispanijos šiaurėje esančio Kantabrijos regiono parlamentą. Sportininkės partija buvo valdančioji. 2015 m. rinkimuose partija prarado daugumą, tačiau aukštas šeštasis numeris sąraše padėjo R.Beitijai išlikti parlamentare.

Ištikimas Romai

Pernai karjerą baigė daug garsių futbolininkų: italas Andrėja Pirlas (Andrea Pirlo), brazilas Kaka, ispanas Chabis Alonsas (Xabi Alonso), anglas Frenkas Lampardas (Frank Lampard), vokietis Filipas Lamas (Philipp Lahm). Tačiau net tokiame įžymybių sąraše išsiskiria italas F.Totis. Tapti legenda jam padėjo ne tik meistriškumas, bet ir sportinis ilgaamžiškumas bei begalinė ištikimybė „Roma“ klubui.

Romos imperatoriumi skambiai vadinamas puolėjas su Italijos rinktine 2000 m. nukeliavo iki Europos čempionato finalo, 2006 m. laimėjo planetos pirmenybes. F.Točio išskirtinumą lemia tikrai ne šie pasiekimai. Yra futbolininkų, iškovojusių gerokai daugiau trofėjų. Su „Roma“ Frančeskas tik kartą
(2001 m.) tapo Italijos čempionu, nenuveikė nieko įspūdingo tarptautinėje arenoje.

Tačiau kai gegužės 28 d. puolėjas sužaidė paskutines savo rungtynes, verkė ir žiūrovai stadione, ir pusė Romos. Žinoma, F.Totis taip pat verkė. Romos komandoje jis debiutavo dar 1993 m. kovą, būdamas 16-os. Kai futbolininko karjera baigėsi, jam buvo jau 40 metų. „Roma“ gretose F.Totis sužaidė 786 rungtynes, įmušė 307 įvarčius.

Geriausiais laikais sutartį puolėjui siūlė Madrido „Real“, bet jis atsisakė. Praėjusį sezoną F.Totis nesulaukė trenerio Lučiano Spalečio (Luciano Spalletti) pasitikėjimo ir dėl to aikštėje praleisdavo nedaug laiko. „Turėjau pasiūlymų iš JAV ir Jungtinių Arabų Emyratų. Būčiau uždirbęs krūvą pinigų, bet tai būtų sugadinę 25 meilės metus“, - dar vieną atsisakymą išvykti paaiškino F.Totis.

Išsiskirti su „Roma“ jis nepanoro ir baigęs futbolininko karjerą. Liepą F.Totis priėmė pasiūlymą tapti klubo direktoriumi. Rugsėjį jis bandė gauti ir trenerio licenziją, tačiau greitai atsisakė sumanymo, nes paaiškėjo, kad mokymai sunkiai suderinami su direktoriaus darbu. Svarbiausias dalykas F.Točiui - ir toliau būti savo klube. „Baigęs karjerą, paprašiau klubo, kad leistų pakrauti baterijas. Norėjau išvalyti galvą ir pabūti su vaikais. Klubas sutiko ir esu už tai dėkingas. Dabar esu pasirengęs naujai kelionei. Esu įsitikinęs, kad visada dirbsiu futbolo srityje. Man pasisekė, kad likau su komanda. Žiūriu rungtynes su treneriais ir vadovais, keliauju komandos autobusu, prieš rungtynes būnu su žaidėjais“, - lapkričio pabaigoje džiaugėsi F.Totis.

Triskart išėjusi

Prisimenant 2017 m. karjerą baigusius sportininkus, negalima nepaminėti tenisininkės Martinos Hingis. Ji unikali tiek dėl daugiau nei du dešimtmečius trukusios karjeros, tiek dėl to, kad iš profesionalaus sporto traukėsi tris kartus. Slovakijoje gimusi, bet didžiąją dalį gyvenimo Šveicarijoje praleidusi tenisininkė į elitą įsiveržė dar 1997 m., kai jai buvo 16 metų.

1997 m. M.Hingis laimėjo Australijos ir JAV atvirus čempionatus ir Vimbldono turnyrą. Iš viso jos sąskaitoje yra 25 „Didžiojo kirčio“ turnyrų nugalėtojos titulai. 5 kartus Martina triumfavo vienetų, 13 kartų - dvejetų, 7 kartus - mišrių dvejetų varžybose. Vis dėlto ilgas kelias nebuvo lygus ir paprastas. 1997 m. kovą M.Hingis tapo jauniausia visų laikų reitingo lydere, o jau 2003 m. vasarį dėl traumų nutarė baigti karjerą.

Sugrįžti ji ryžosi 2005 m. Reitinge M.Hingis užkopė iki šeštosios vietos, tačiau ir šis karjeros periodas truko neilgai. 2007 m. tenisininkė vėl paskelbė apie pasitraukimą. Ją kamavo klubo trauma, bet tai nebuvo pagrindinė priežastis. Paaiškėjo, kad Vimbldono turnyre paimtas dopingo testas yra teigiamas, kūne buvo draudžiamų medžiagų. Dėl to M.Hingis buvo diskvalifikuota dvejiems metams.

Ilgą laiką Martina žaidė tik draugiškuose mačuose ir legendų turnyruose. Antrasis sugrįžimas įvyko 2013 m. liepą, bet šiame karjeros etape sportininkė apsiribojo dvejetų varžybomis. O jose sekėsi puikiai - po sugrįžimo M.Hingis laimėjo 10 „Didžiojo kirčio“ turnyrų. Ji ir pasitraukė būdama dvejetų reitingo viršūnėje. Spalio pabaigoje M.Hingis kartu su Taivano sportininke Čan Jun Jan dalyvavo baigiamajame Moterų teniso asociacijos (WTA) turnyre Singapūre ir paskelbė, kad tai jos paskutinės varžybos. Laimėti paskutinio turnyro nepavyko, M.Hingis ir jos partneris iškrito pusfinalyje.

Žinoma, iškart kilo klausimas, ar tai jau tikrai galutinis pasitraukimas. Sportininkė tvirtina, kad yra būtent taip. Dabar jai jau 37-eri, todėl netikėti nėra pagrindo. Kitaip nei J.Boltas, R.Beitija ar F.Totis, teniso legenda kol kas neapsisprendė, ko sieks ateityje. Martina myli žirgus ir ketina skirti laiko jiems. Sportininkės mama vadovauja teniso mokyklai, kurioje ji planuoja pažaisti su vaikais. „Tikrai nebus taip, kad sėdėsiu ir nieko neveiksiu“, - sausio pradžioje teigė M.Hingis. Jos laimei, pergalės elitiniuose teniso turnyruose apmokamos pakankamai gerai, kad nereikėtų sukti galvos dėl pajamų šaltinio.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASISKOLINO: Vyriausybė vidaus rinkoje pasiskolino 31 mln. eurų už vidutines neigiamas -0,077 proc. palūkanas; suma skolinamasi 2 metams ir 2 mėnesiams.
  • NAFTA: pernai Lietuvoje išgauta 48,26 tūkst. kubinių metrų naftos – 13,5 proc. mažiau nei užpernai; ji buvo išgaunama keturiolikoje detaliai išžvalgytų telkinių; šiuo metu naftos gavyba nevyksta 4 telkiniuose.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar gąsdina tai, kad Kinijoje siaučiantis mirtinas koronavirusas gali pasiekti Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kai kvietėte greitąją pagalbą, ar ji atvyko greitai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 0 +1  C

0 +1 C

 

  +1 +2 C

0 +2 C

+2 +3 C

 

+3 +4 C

0-3 m/s

0-6 m/s

 

0-4 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1035 PLN - 4.2565
RUB - 68.1692 CHF - 1.0712
GBP - 0.8431 NOK - 9.9375