respublika.lt

Pavyzdžiu Lietuvai tapo Liuksemburgas

2021 gruodžio 20 02:18:30
Arūnas ABROMAITIS

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vykdomasis komitetas šią savaitę priėmė ne vieną svarbų sprendimą. Sprendimas nekeisti vyrų rinktinės trenerio reiškia, kad komandai dar metus vadovaus Valdas Ivanauskas. Tolimesnei ateičiai svarbesnis gali būti sprendimas techniniu direktoriumi paskirti Rainholdą Breu (Reinhold Breu). Vokietis per dešimtmetį visiškai pakeitė Liuksemburgo futbolą, o dabar bent trejus metus darbuosis Lietuvoje. LFF vadovai neslepia, kad būtų labai patenkinti, jei Lietuva FIFA reitinge atsidurtų ten, kur atsidūrė Liuksemburgas.

×
nuotr. 2 nuotr.
Rinktinės treneris Valdas Ivanauskas su naujuoju techniniu direktoriumi Rainholdu Breu galės nesunkiai susikalbėti vokiškai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Užsieniečio nerado

Rugpjūtį, kai V.Ivanauskas buvo paskirtas rinktinės treneriu, su juo pasirašyta tik trumpalaikė sutartis. Viena didžiausių vykdomojo komiteto posėdžio intrigų buvo klausimas, ar jis gaus progą ilgiau vadovauti nacionalinei komandai.

LFF prezidentas Tomas Danilevičius neslėpė, kad posėdyje šiuo klausimu buvo daug diskusijų. Visgi išklausius trenerio ataskaitą, vienbalsiai nuspręsta sutartį su juo pratęsti vieneriems metams. „Išanalizavus rinktinės kalendorių ir nuveiktus darbus, vykdomasis komitetas nutarė, kad trys mėnesiai treneriui buvo per trumpas laikas parodyti savo potencialą", - sakė T.Danilevičius.

LFF prezidentas akcentavo, kad kalendorius 2022-aisiais bus neįprastas dėl pasaulio čempionato, Katare vyksiančio neįprastu laiku - lapkritį ir gruodį: „Svarbiausias rinktinės langas bus birželį, nes per jį žaisime ketverias Tautų lygos rungtynes.

Prieš šį langą, kovo mėnesį, turėsime dvejas draugiškas rungtynes, bet dar negalime konkrečiai įvardinti varžovų. Kalbamės su San Marinu, Airija. Kitas langas, skirtas Tautų lygos rungtynėms, bus rugsėjį. Rinktinės sezoną užbaigsime Baltijos taure, kurios varžybos šįkart vyks lapkritį". Taigi rinktinė ateinančiais metais nedalyvaus jokiose atrankos varžybose, o didžiausias darbymetis bus ne rudenį, kaip buvo šiemet, o birželį."

Suabejoti V.Ivanausko ateitimi rinktinėje privertė LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius, prieš keletą savaičių pasakęs, kad rezultatai buvo nepatenkinami. Jis pripažino, jog prie rinktinės vairo norėjo matyti trenerį iš užsienio. „Tačiau, pasižiūrėjus į rinką, nelabai matėsi variantų. Užsienio specialistų paieška tikrai užtruktų, o mes laiko neturime. Lietuvoje irgi nėra daug specialistų, kurie galėtų pretenduoti į šią poziciją. Su užsieniečiais turėjome vieną kitą pokalbį, bet realių variantų nesimatė", - pasakojo E.Stankevičius.

Ne žaidėjai renkasi trenerį

V.Ivanausko treniruojama rinktinė rudenį pasaulio čempionato atrankoje pasiekė vieną pergalę ir patyrė penkis pralaimėjimus. Tokie rezultatai Lietuvos komandai nėra neįprasti, tačiau problemų buvo ne tik aikštėje. Pirmosioms dvejoms rungtynėms treneris negalėjo vadovauti dėl užsikrėtimo COVID-19 virusu. Po to saugas Modestas Vorobjovas viešai prabilo apie konfliktą su V.Ivanausku ir prastą atmosferą rinktinėje. Kiek vėliau treneris susipyko ir su žurnalistais.

Komentuodamas konfliktą su M.Vorobjovu, T.Danilevičius priminė, jog trenerį skiria ne žaidėjai, o federacija: „Manau, kad pastarojoje rinktinės stovykloje jau vyravo tikrai gera atmosfera. Futbole nėra nepakeičiamų, yra tik nepakeisti. Negalima atsižvelgti tik į vieno žaidėjo norą ar nenorą, reikia galvoti plačiau. Treneris turi federacijos pasitikėjimą, kuris buvo išreikštas per vykdomąjį komitetą. Jis turi visas galias rinktis savo štabą ir žaidėjus. Taip pat norisi priminti, kad atstovauti Lietuvos nacionalinei rinktinei yra garbė. Tai ne žaidimas už trenerį ar federaciją, o žaidimas už Lietuvą."

LFF vadovai tiki, kad V.Ivanauskas ištaisys klaidas. „Būti nacionalinės komandos vyriausiuoju treneriu jam buvo nauja patirtis. Taip, rugsėjį, kai treneris negalėjo tiesiogiai įsijungti į rinktinės gyvenimą, buvo chaoso ir sumaišties. Treneris puikiai supranta ir tai, kad neturėtų taip emocionaliai bendrauti su žiniasklaida. O lapkritį rinktinės kolektyvas tikrai „susigulėjo". Treneris priima kritiką ir pasiūlymus, su juo vyksta konstruktyvus bendradarbiavimas", - tikino E.Stankevičius.

Pokyčių turbūt bus V.Ivanausko štabe. Vienas iš jo narių - Tomas Ražanauskas - vienu metu buvo ir V.Ivanausko asistentas vyrų rinktinėje, ir vyriausiasis 19-mečių rinktinės treneris. „Tiek V.Ivanauskas, tiek federacijos vadovybė išreiškė norą keisti padėtį. Kad nebūtų tokios situacijos kaip su T.Ražanausku, nedarytume tos pačios klaidos. T.Ražanauskas turės apsispręsti, ar jis mato save kaip vyrų rinktinės vyriausiojo trenerio asistentą, ar kaip 19-mečių rinktinės trenerį", - teigė E.Stankevičius.

Gruodžio 16 d. bus ištraukti Tautų lygos burtai ir lietuviai sužinos savo varžovus. Po to federacija rinktinei iškels oficialius tikslus.

Pliusas - pastovumas

Techninio direktoriaus poste R.Breu pakeitė belgą Patriką de Vildę (Patrick de Wilde). Pastarojo sutartis su LFF abipusiu sutarimu nutraukta rugsėjį. Baigęs futbolininko karjerą, R.Breu padirbėjo „Ragensburg" ir „Eintracht Trier" klubų akademijų vadovu, o 2011 m. tapo Liuksemburgo futbolo federacijos techniniu direktoriumi. Iki vokiečio atvykimo Liuksemburgo rinktinėje žaidė daugiausiai mėgėjai.

Dabar nedidelės šalies futbolininkai atstovauja garsiems klubams, išaugo ir vietos čempionato lygis. 2018 m. rugsėjį Liuksemburgo rinktinė FIFA reitinge pakilo į rekordinę sau 82-ąją vietą, dabar ji yra 93-ia.

„Neslėpėme, kad techninis direktorius bus specialistas iš užsienio, nes Lietuvoje, deja, šiuo metu neturime tinkamos kvalifikacijos specialistų. Vyko paieška, turėjome ne vieną kandidatą, bet R.Breu buvo mūsų prioritetas, kandidatas Nr.1. Su keliais kandidatais pabendravę nuotoliniu būdu, nusprendėme gyvai Vilniuje susitikti su Rainholdu. Jis buvo atvykęs, pristatėme situaciją.

Pavyko rasti bendrą kalbą. Vienas iš motyvų pasirenkant šį specialistą buvo tai, kad jis yra pastovus. Tai įrodo dešimties metų darbas Liuksemburgo federacijoje ir su ja pasiekti rezultatai. Matome, kokioje situacijoje Liuksemburgo futbolas buvo Rainholdui pradėjus darbus ir kokioje - pabaigus", - pasirinkimo motyvus paaiškino E.Stankevičius.

51-erių vokiečio laukia labai platus veiklos spektras. „Jis bus atsakingas už visas jaunimo rinktines, nuo U15 iki U21. Techninis direktorius tiesiogiai bendraus su V.Ivanausku. Kadangi jie savotiškai vokiškai susiję, tai yra pliusas. Tikiuosi, jie ras bendrą kalbą, ko, deja, nebuvo su buvusiu techniniu direktoriumi.

Taip pat direktoriui reikės dirbti su visu jaunimo rinktinių kolektyvu, - dėstė E.Stankevičius. - Reikės susipažinti su mūsų naudojama jaunimo rengimo „Anderlecht" sistema ir įvertinti, ar ji mums tinkama, ar pratęsti darbus, o gal pasirinkti naują kryptį. Visa tai bus techninio direktoriaus atsakomybė. Taip, veiklos bus daug, tačiau šis specialistas tam yra pasiruošęs."

Norisi grįžti į šimtuką

V.Ivanauskas daug metų žaidė Vokietijoje ir Austrijoje, todėl jam nebus sunku susikalbėti su R.Breu. Be to, pasak E.Stankevičiaus, vokietis planuoja išmokti lietuvių kalbą: „Jis nori suprasti mūsų kultūrą, lietuviškai pabendrauti su futbolo žmonėmis. Ieškosime korepetitoriaus, kuris galėtų išmokyti šį specialistą bent šiek tiek suprasti apie ką kalbama."

Šiuo metu R.Breu dirba Vienos klube „Austria", bet tai neturėtų tapti kliūtimi. „Tikimės jį pamatyti pirmą arba antrą sausio savaitę. Įsipareigojimų Vienos klubui jis neturi, jo sutartyje numatyta sąlyga, kad jis bet kuriuo metu gali išvykti. Po švenčių laukiame Rainholdo Lietuvoje", - sakė LFF generalinis sekretorius.

Su R.Breu pasirašyta trejų metų sutartis, bet tikimasi, kad bendradarbiavimas truks ilgiau. Jis „remontuos" futbolą valstybėje, kurios rinktinė FIFA reitinge yra vos 136-a. Paklausti, ar būtų patenkinti, jei po trejų metų Lietuva atsidurtų ten, kur prieš trejus metus buvo Liuksemburgas, tai yra 82-oje pozicijoje, LFF vadovai nedvejodami atsakė teigiamai. „Kur pasirašyti", - juokdamasis klausė T.Danilevičius.

E.Stankevičius tokią galimybę vertino atsargiai: „Reitingas yra reitingas. Treniruojant rinktinę Valdui Urbonui, po sėkmingų Tautų lygos rungtynių pakilome keliomis pozicijomis, bet po atrankos varžybų greitai vėl nusileidome. Žinoma, norėtųsi pakilti reitinge. Pirmas tikslas - bent jau patekti į šimtuką."

Turės žaisti lietuviai

Vykdomojo komiteto posėdyje buvo patvirtinti kelių rinktinių treneriai. Du iš jų - moterų nacionalinės komandos strategas Rimantas Viktoravičius ir vyrų paplūdimio rinktinės treneris Sahibas Mamadovas - tiesiog išsaugojo postus, kuriuos užėmė ir iki šiol. Pasikeitė salės futbolo rinktinės vedlys. Sutartis su ukrainiečiu Jevgenijumi Ryvkinu buvo nutraukta po rugsėjį ir spalį Lietuvoje vykusio pasaulio čempionato. Po posėdžio paaiškėjo, kad jį pakeis brazilas Dentinjas (Dentinho), treniruojantis ir „Kauno Žalgirio" salės futbolo komandą.

Dar vienas svarbus vykdomojo komiteto sprendimas buvo įvesti reikalavimą, kad A lygos čempionate aikštėje visuomet būtų bent 3 žaidėjai lietuviai. Amžiaus cenzas šiam reikalavimui taikomas nebus. I lygoje aikštėje turėtų būti bent 6 žaidėjai lietuviai, o II lygoje - 8.

 

Laikraščių prenumerata internetu

  • JĖGAINĖS: Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas Šakių rajone, ties Žvirgždaičiais, pradeda 42 mln. eurų vertės šešių vėjo jėgainių parko statybą.
  • DONORAI: Lietuvos vyskupų konferencija pasisako prieš numanomo sutikimo organų donorystės modelį, kai visi žmonės laikomi potencialiais donorais, išskyrus raštiškai atsisakiusius jais būti.
  • DOTACIJA: Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ – apie 175 tūkst. eurų.
  • GINKLAS: Vokietijos policija trečiadienį sulaikė keletą asmenų, kai vienos mokyklos darbuotojas pranešė pastato rūsyje pastebėjęs jaunuolį, turėjusį šaunamąjį ginklą.
  • PASMERKIMAS: Popiežius Pranciškus trečiadienį sakė, kad jam „veria širdį“ šaudynės Teksaso mokykloje, ir pasmerkė prekybą ginklais.
  • PRIEMOKOS: Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuojami pakeitimai, skatinantys rinktis pigiausius vaistus, kompensuojamųjų vaistų priemokas padidins kiek daugiau nei euru, sako sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
  • TESTAVIMAS: Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį pradeda bylą, ar karantino metu kaip COVID-19 pandemijos valdymo priemonė galiojęs privalomas darbuotojų testavimas neprieštaravo Konstitucijai.
  • EGZAMINAI: Brandos egzaminus šiemet laikys 27 731 bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinių mokyklų baigiamųjų klasių moksleiviai, populiariausias išlieka anglų kalbos egzaminas, trečiadienį pranešė Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA).
  • RENOVACIJA: Šiemet Vilniuje neįvyko 85 proc. daugiabučių atnaujinimo darbų konkursų, dėl to sustojo beveik trys dešimtys renovacijos projektų: procesą sustabdė koronaviruso pandemijos ir Rusijos karo Ukrainoje sukelta energetikos išteklių krizė ir statybų kainų šuolis.
  • ATLEIDIMAS: Ministrų kabinetas šalių susitarimu iš pareigų atleidžia Lietuvos vyriausiąją archyvarę Kristiną Ramonienę.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar manote, jog V.Landsbergis yra šešėlinis Lietuvos vadovas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +13 C

+7 +11 C

 

+5 +11 C

+10 +14 C

+10 +15 C

 

+12 +14 C

0-9 m/s

0-7 m/s

 

0-5 m/s