Vakar Kūno kultūros ir sporto departamente (KKSD) buvo pagerbti ir apdovanoti asmenines sukaktis švenčiantys sportui nusipelnę žmonės. Aukščiausias departamento apdovanojimas - I laipsnio ordinas - buvo įteiktas šiuolaikinės penkiakovės treneriui Jurijui Moskvičiovui. Jam šis apdovanojimas skirtas 70 metų jubiliejaus proga už ypatingus nuopelnus Lietuvos sportui.
Per visą KKSD gyvavimo laikotarpį, apie 20 metų, tokių ordinų įteikta tik 40, o per pastaruosius penkerius metus tai pirmas toks svarus apdovanojimas.
„Visada malonu sulaukti įvertinimo. Juk būna, kad nusipelnai žmogus, bet negauni, o būna, kad kai kurie gauna net nenusipelnę. O mano juk galbūt tai jau paskutinis apdovanojimas“, - sakė J.Moskvičiovas, kuris penkiakovės treneriu pradėjo dirbti 1989 m.
J.Moskvičiovo treniruojami penkiakovininkai pasaulio čempionatuose laimėjo 6 aukso, 9 sidabro ir 5 bronzos medalius, Europos čempionatuose - 6 aukso, 12 sidabro ir 3 bronzos medalius, trejose olimpinėse žaidynėse dalyvavo du auklėtiniai ir laimėjo 2 sidabro ir 1 bronzos medalį. Žymiausi jo auklėtiniai - Andrejus Zadneprovskis, Edvinas Krungolcas, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir jos treneris Jevgenijus Kliosovas, Justinas Kinderis, Tomas Narkus, Donata Rimšaitė.
J.Moskvičiovas į klausimą, koks auklėtinis jam labiausiai patiko, atsakė, kad vis dėlto labiausiai jam patinka jo žmona, su kuria gyvena jau 52 metus.
Pasak J.Moskvičiovo, be jokios abejonės, ne kiekvienas sportininkas gali būti treneriu ir ne kiekvienas treneris kažkada buvo sportininkas. Svarbiausia, kad abu būtų geri žmonės.
„Norėdamas išauginti pačius geriausius sportininkus, žmogus dar ir galvoje kažką turi turėti, žinoma, dar reikia ir laimės“, - teigė šiuolaikinės penkiakovės specialistas.
J.Moskvičiovo teigimu, jo pažintis su šiuolaikine penkiakove prasidėjo, kai Vilniuje buvo atidarytas „Žiemos“ baseinas.
„Tada tai prilygo stebuklui, kad žiemos metu gali plaukioti. Pradžioje tik iš balkono žiūrėdavau, kaip žmonės plaukioja. O paskui treneris Simas Žekonis priėjo prie manęs ir pasiūlė sportuoti, išbandyti penkiakovę. Jis pradėjo vardyti rungtis ir, kai tik paminėjo, kad yra plaukimas šiame baseine, iškart sutikau. Tiesiog tada tuo susigundžiau“, - atviravo J.Moskvičiovas.
Pasak trenerio, į penkiakovę dažnai ateina tie, kurie atskirose sporto šakose netampa lyderiais arba neturi ypatingų gabumų.
„Nors ir augau prie pat upės, plaukimas nebuvo mano mėgstamiausia rungtis. Tai netgi buvo mano silpniausia rungtis. Be jokios abejonės, mano mėgstamiausia rungtis buvo fechtavimas. Čia tokia vienintelė rungtis, kurioje, kaip sakau, oficialiai galima apgaudinėti žmogų ir dar, jei pavyko apgauti taip, kaip norėjai, gauni didžiulį malonumą“, - sakė J.Moskvičiovas.
Penkiakovės atstovo teigimu, nuo tų laikų, kai jis sportavo, penkiakovė labai pasikeitė, tapo daug lengvesnė.
„Dabar net distancijos sumažintos. Su treneriu S.Žekoniu treniruodavomės ir ant Gedimino kalno, ir Kalnų parke, ir „Dinamo“ stadione. O dabar juk sportininkai ir dušus turi. Tais laikais mes turėdavome tik Vilnelę... Mano laikais tarp moksleivių, studentų sportas buvo labai populiarus. Tada nebuvo dabartinių pramogų. Dabar jaunimas nelabai nori sportuoti. Žinoma, tokia situacija ne tik pas mus, taip visame pasaulyje, treneriams labai sunku rasti gerus sportininkus“, - teigė J.Moskvičiovas.
Iš viso vakar buvo apdovanota apie 90 sportui gyvenimą paskyrusių asmenų.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“